Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Γλίστρημα μπροστινού σε επιτόπου στροφή

  1. #1
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363

    Question Γλίστρημα μπροστινού σε επιτόπου στροφή

    Γεια σας παιδιά.

    Σήμερα και ενώ έπαιρνα μια σχετικά αργή κλειστή στροφή (σώμα / βάρος από την εξωτερική) μου γλιστράει το μπροστινό! Εντάξει, έβαλα το πόδι κάτω και όλα καλά. Γιατί? Σημειωτέων, είχα και συνεπιβάτη (60Kg).
    Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως ελάφρυνε πολύ το μπροστινό, στέκει κάτι τέτοιο?

    Υ.Γ. Άν τελικά είναι κάτι τέτοιο, εξηγεί το γεγονός ότι προηγουμένως, πήρα μια πιο κλειστή, αλλά ανηφορική (άρα φόρτιση του μπροστινού) χωρίς πρόβλημα.

  2. #2

    Re: Γλίστρημα μπροστινού σε επιτόπου στροφή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως ελάφρυνε πολύ το μπροστινό, στέκει κάτι τέτοιο?
    Το αντίθετο

    Φόρτισε το μπροστινό και έφυγε

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Ναι αλλά δε μου έχει ξανατύχει, και πίστεψε με έχω κάνει ώρες προπόνηση σε πολύ κλειστούς κύκλους.

    Και πώς εξηγείτε ότι σε πιο κλειστή και ανηφορική στροφή δεν γλίστρησε (πάντα με συνεπιβάτη)?

    (Απλά, δε βρίσκω λόγο να φόρτισε το μπροστινό στη συγκεκριμένη περίπτωση)

  4. #4
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Ναι αλλά δε μου έχει ξανατύχει, και πίστεψε με έχω κάνει ώρες προπόνηση σε πολύ κλειστούς κύκλους.

    Και πώς εξηγείτε ότι σε πιο κλειστή και ανηφορική στροφή δεν γλίστρησε (πάντα με συνεπιβάτη)?

    (Απλά, δε βρίσκω λόγο να φόρτισε το μπροστινό στη συγκεκριμένη περίπτωση)
    στην ανηφορικη δεν γλυστραει γιατι εχουμε γκαζι ανοιχτο και ετσι δεν φορτιζετε το μπροστινο....

    λογικα στην περιπτωση σου ή πατησες μπροστινο φρενο ή εκλεισες στιγμιαια το γκαζι και ετσι φορτωθηκε το μπροστινο....ή μπηκες κομματια...δεν εξηγητε αλλιως...

    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  5. #5
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
    στην ανηφορικη δεν γλυστραει γιατι εχουμε γκαζι ανοιχτο και ετσι δεν φορτιζετε το μπροστινο
    Στην ανηφορική όμως λόγω δυνάμεων πιέζεται περισσότερο (για σταθερό γκάζι και σε σύγκριση με επίπεδη)

    Το γκάζι μου και στις δύο περιπτώσεις ήταν σταθερό, και θυμίζω ότι είχα συνεπιβάτη και η πίσω ανάρτηση είναι πολύ μαλακιά (GS500).

  6. #6
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Στην ανηφορική όμως λόγω δυνάμεων πιέζεται περισσότερο (για σταθερό γκάζι και σε σύγκριση με επίπεδη)

    Το γκάζι μου και στις δύο περιπτώσεις ήταν σταθερό, και θυμίζω ότι είχα συνεπιβάτη και η πίσω ανάρτηση είναι πολύ μαλακιά (GS500).
    οντως εχει περισσοτερες πιεσεις...αλλα το πισω οχι το μπροστινο....το βαρος πεφτει πισω...

    τωρα για την περιπτωση σου...ειναι απο τα περιεργα....

    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  7. #7
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Στην ανηφορική όμως λόγω δυνάμεων πιέζεται περισσότερο (για σταθερό γκάζι και σε σύγκριση με επίπεδη)
    ..................

    Λιγότερο φορτιζεται καμαριμ' ...

    Σκεψου το λιγο...

    Βαρος πισω (συνεπιβατης), ανηφορα (διανυσματα βαρυτητας) ...
    Μια πετρουλα να κτυπουσες, θα κανες ΣΟΥΖΑ!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #8
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Λιγότερο φορτιζεται καμαριμ' ...
    Αναλογίσου την περίπτωση που ανεβαίνεις πεζοδρόμιο η την αρχή μιας απότομης ανηφόρας. Στην αρχή φορτίζεται το μπροστινό. Μετά, και αφού καλμάρουν οι αναρτήσεις, το πίσω.

    Να διευκρινίσω ότι η ανηφορική που αναφέρω, ήταν από αναστροφή, δηλαδή στην αρχή κατηφορική και μετά ανηφορική εκεί ταιριάζει και το παραπάνω.

    Άρα μου φαίνεται ότι θα πρέπει να αρκεστώ στο φαινόμενο λάδια στους δρόμους;;

  9. #9
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Αναλογίσου την περίπτωση που ανεβαίνεις πεζοδρόμιο η την αρχή μιας απότομης ανηφόρας. Στην αρχή φορτίζεται το μπροστινό. Μετά, και αφού καλμάρουν οι αναρτήσεις, το πίσω.

    Να διευκρινίσω ότι η ανηφορική που αναφέρω, ήταν από αναστροφή, δηλαδή στην αρχή κατηφορική και μετά ανηφορική εκεί ταιριάζει και το παραπάνω.

    Άρα μου φαίνεται ότι θα πρέπει να αρκεστώ στο φαινόμενο λάδια στους δρόμους;;


    Ετσι ειναι, αν ετσι νομιζετε...

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  10. #10
    Συνήθως στην απέλπιδα προσπάθεια μας να διορθώσουμε τη συμπεριφορά της μηχανής με επιβάτη βάζουμε 2-3 PSI αέρα πίσω και δίνουμε 2-3 κλικ στη προφόρτιση (της πίσω ανάρτησης)...


    Και το βασικότερο όλων, δεν πάμε τόσο γρήγορα ώστε να μας φεύγει το μπροστινό -μπορεί άνετα να ήταν κάμποση σκόνη κάτω όμως (ή λάδια, ή κάτι ωραίες πράσινες σαύρες που έχουμε κατά καιρούς στην επαρχία) και να γλίστρησες επειδή όντως το μπροστινό ελάφρωσε.

    Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το σημείο και τις τυχόν ρυθμίσεις της μηχανής, αλλιώς θα ακούς εικασίες μέχρι μεθαύριο -τσέκαρε και πόσο αέρα έχεις στα λάστιχα αν τα υπόλοιπα είναι εντάξει (πέλμα, αναρτήσεις, κλπ).

  11. #11
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Το σημείο μάλλον δεν είναι άξιο αναφοράς αλλά.. Θεσσαλονίκη, κέντρο, στην ιπποδρομίου κατεβαίνοντας την, όταν κάνει ο δρόμος την αναστροφή για να την ανέβεις.. (ναι ναι, έκανα βόλτες)

    Όσον αφορά την προφόρτιση και την πίεση, δηλώνω ένοχος
    Βέβαια επρόκειτο για μια απόσταση 5 - 10 λεπτών αλλά και για μεγαλύτερες.. και ειδικά η προφόρτιση..

    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

Παρόμοια θέματα

  1. οταν σε πεταει η στροφη
    από MAG/FMX στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2010, 09:27
  2. H ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ
    από AKIS BUSA στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2009, 13:10
  3. Convertion μπροστινού GSXR K2 σε SV 1000S
    από Multijohn στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2009, 04:02
  4. Τραγική προσπέραση σε στροφή
    από MitsosNaked στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 22:26
  5. μετατροπη μπροστινου fz6 σε r6
    από nakedorange στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 19:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF