Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 116

Θέμα: Service και radio arvyla

  1. #1

    Red face Service και radio arvyla

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    Νικόλα όταν με το καλό φτάσεις στα 20.000χλμ. και το πας για service...

    ξαναέλα να το πεις αυτό...



    Λοιπον, με αφορμη το θεμα για το σερβις του CBF και επειδη εχω βαρεθει να ακουω ενα σωρο τρελα για τα Ιταλικα και τα πανακριβα σερβις τους, νομιζω οτι για την ιστορια και μονο θα πρεπει να βαλω τα πραγματα στη θεση τους!

    Εχω ειλικρινα σιχαθει να ακουω για το οτι σπανε, χαλανε, ειναι συνεχεια στα σερβις, τα σερβις ειναι δρακουλες κ πινουν αιματακι κ χιλια δυο! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

    Εχθες το πηγα για το πρωτο σερβις των 1000 χλμ.
    Αλλαγη λαδιων (4 λιτρα συνθετικου λαδιου Shell Advance 4 Ultra)
    Αλλαγη φιλτρου λαδιου
    Αλλαγη φιλτρου βενζινης
    Ανταλλακτικη φλατζα φιλτρου βενζινης
    Καθαρισμος δευτερευοντος φιλτρου λαδιου
    Ελεγχος ιμαντες (πρεπει να λυθει η μιση μοτο για αυτο)
    Ρυθμιση μειγματος μεσω του PDA
    Καυσαναλυση
    Ρυθμιση αναρτησης (sag) για το βαρος μου
    Ελεγχος/καθαρισμος/λαδωμα αλυσιδας

    Τιμη: 140 ευρω

    Ενταξει, μπορει να ειναι αρκετα, ΑΛΛΑ δεν νομιζω οτι για χιλιαρα superbike Ducati ειναι ΤΟΣΟ πολλα πια!
    Τα λαδια κανουν απο μονα τους 65 ευρω.
    Το φιλτρο λαδιου αλλο ενα 10αρικο (ΠΟΣΟ να κανει πια; )
    Το φιλτρο βενζινης + φλατζα 25

    Ε στα 40 ευρω εργασιας κολλαμε πια; Ελεος!

    Η μηχανη ειναι ΤΕΛΕΙΑ -ειλικρινα μια χαρα! Παροτι την εχω ταλαιπωρησει μεσα στο κεντρο (και με την κουλαμαρα μου) αυτη Κυρια!

    Απο εδω κ περα τα κλασσικα: λαδακια καθε 4-5 χιλ χλμ, κ μετα τα αναλωσιμα.... Τακακια, λαστιχα, κλπ.

    Σερβις Α στις 10000 χλμ 250 ευρω περιπου (και αν υπαρχουν αναλωσιμα που πρεπει να αλλαχθουν... λογικο)

    Σερβις Β στις 20000 χλμ γυρω στα 350 ευρω.

    Αν σκεφτει κανεις οτι τα 10000 χλμ θα του παρει ενα 6μηνο λογικα για να γραψει, τοτε το κοστος των 250-350 ευρω ΔΕΝ ειναι και τοοοοσο πια τραγικο! Στην τελικη, εδω δινεις 200+ ευρω για το σερβις ενος μικρομεσαιου ιαπωνικου οπως το CBF στα 24 χιλ χλμ, και δεν θα δωσεις ενα κατοσταρικο παραπανω για ενα dreambike?

    Για να σας ακουσω τωρα λοιπον!
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #2
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Για να σας ακουσω τωρα λοιπον!
    Απλά..

    Στο φέρανε μαλακά επειδή ήταν η πρώτη φορά


    :rotflmao:

  3. #3
    Νίκο με την ευκαιρία, να πω κάτι που αφορά τις τιμές ανταλλακτικών του Tuono. Εκτός της ουράς που ήταν ακριβούτσικη (190) τα υπόλοιπα που χρειάστηκα ήταν αρκετά φθηνά. πχ πίσω φλας κομπλέ 17? και πεντάλ φρένου (4 κομμάτια γιατί είναι ρυθμιζόμενο) 35?

    Φίλος με tuono, είχε μια κακή στιγμή καθώς μια κυρία ξεπαρκαρωντας, του το έριξε. Εκανα εγώ την παραγγελία, για να τον εξυπηρετήσω.

    Ψυγείο νερού 301? (φθηνό μΕ φαίνεται)
    Τελικό εξάτμισης 460?. (δεν αξίζει να βάλει μεν, αλλά για σύγκριση το τελικό του SH300 έχει 560 )



    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4

    Re: Service και radio arvyla

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Για να σας ακουσω τωρα λοιπον!
    Τι να ακούσεις ρε Νίκο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Αν σκεφτει κανεις οτι τα 10000 χλμ θα του παρει ενα 6μηνο λογικα για να γραψει
    6 μήνες / 10,000 = 1700 το μήνα...

    Αν τα θεωρείς πολλά, τι να σου πω



    Και κάτι πιο γενικό, για όλους μας... Έχουμε καταντήσει να θεωρούμε "λογικό" ένα ποσό των 350 ευρώ = 120,000 δρχ...

    Μετα ας μην παραξενευόμαστε που δε μας φτάνουν τα χρήματα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Shell σε Ducati?...

    edit: το σχόλιο δεν είναι για να σε αγχώσω, απλά εγώ δεν θα τα έβαζα..... γενικά σε μοτό.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #6
    Ρε συ Cpt, για μισο λεπτο: ΚΑΠΟΤΕ οι 120,000 δρχ ειχαν αξια, οπως και το 1960 οι 200 δρχ ηταν μισθος.

    Τωρα ομως ρε συ ΑΥΤΑ τα λεφτα ΔΕΝ εχουν αυτη την αξια που ειχαν. Ας μην τρελλαινομαστε! Ο πληθωρισμος αλλαζει τις τιμες και τις αξιες.

    Επισης 1700 χλμ το μηνα ειναι λιγα ρε συ; Το καλοκαιρι θα κανεις πιο πολλα τον μηνα διακοπων ισως, το χειμωνα ομως οχι....
    Εξαλλου οποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα για ταξιδια συνεχως (βενζινες και μονο φτανουν!), εχει και την οικονομικη ανεση να καλυψει και ενα σερβις πιο συχνα....

    Οσο για το κοστος σαν κοστος, το ανεφερα μονο και μονο για να το συγκρινω με πιο γηινα μηχανακια οπως το CBF, που ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ εχει διαφορα στο σερβις 100 ευρω!

    Δεν μπορω να ακουω αλλο λοιπον περι ακριβων σερβις στις Ducati και λοιπα. Ας καταρριψουμε επιτελους αυτους τους μυθους! Ειναι αμαρτια υπεροχες μηχανες να αμαυρωνονται απο το μακρυ κ το κοντο του καθενα πικραμενου... (Μακη μου αυτο ΔΕΝ πηγαινε για εσενα, ουτε για κανεναν αλλον!)
    Νίκος
    Open Horizons

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Δεν μπορω να ακουω αλλο λοιπον περι ακριβων σερβις στις Ducati και λοιπα. Ας καταρριψουμε επιτελους αυτους τους μυθους! Ειναι αμαρτια υπεροχες μηχανες να αμαυρωνονται απο το μακρυ κ το κοντο του καθενα πικραμενου... (Μακη μου αυτο ΔΕΝ πηγαινε για εσενα, ουτε για κανεναν αλλον!)
    Νικόλα μου εγώ προσωπικά δεν χαλιέμαι με κανένα μηχανάκι, το καθένα έχει τα δικά του ανεξαρτήτως εταιρίας, αυτό είναι το μόνο σίγουρο κι απο'κεί και πέρα "γυαλός" που λένε στο χωριό μου τις Καλάθενες

    Ειλικρινά όμως μ'αρέσει πάρα πολύ όταν σε μία παρέα ξεκινάμε τα γνωστά περί Ιταλικών, Ιαπωνέζικων, Γερμανικών και τα λοιπά.

    Οι περισσότεροι σίγουρα γνωρίζουμε ότι πρόκειται για μύθους πλέον στο μεγαλύτερο ποσοστό τουλάχιστον, για μένα αυτός που πιστεύει 100% σ'αυτές τις θεωρίες έχει μείνει απλά κολλημένος σε κάποια χρόνια του παρελθόντος που και πάλι, τίποτα δεν ήταν απόλυτο.

    Αλλά πάντα γελάω όταν αρχίζει μια συζήτηση να παίρνει τέτοια τροπή, μπορεί λίγο να χαλαστώ άμα μπουν μέσα ισχυρογνώμονες κι απόλυτοι στα πιστεύω τους αλλά στην τελική κι αυτοί χαβαλέ έχουν

    Τα Γιαπωνέζικα γαμάνε όμως


  8. #8
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Στο επομενο θα δεις την γλυκα..αυτο ηταν για να ρηξεις μια ματια αν ολα οκ και να αλλαξεις το λαδακι....
    Οταν θα κανεις βαλβιδες και ιμαντες+λαδια+φρενα+οτι αλλο χρειαστει η τιμη δεν θα ειναι η ιδια.
    Τι μηχανη εχεις και πρεπει να λυθει η μηχανη για να τσεκαρεις ιμαντες
    στο συνεργειο εχουν ενα οργανακι που μετραει συχνοτητα και τελος,τα καπακια μονο βγαινουν,που ειναι ενα σηκωμα στο τεποζιτο και δυο καπακια βγαλσημο.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  9. #9
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    To service απλα τζαμπα.

    Οσο για την αξια των χρηματων, εχτες πηρα μια μεριδα πατατες 1,70 περικαλω δλδ 587 δρχ.
    Ποσα κιλα πατατες περναμε?

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: Service και radio arvyla

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


    Λοιπον, με αφορμη το θεμα για το σερβις του CBF και επειδη εχω βαρεθει να ακουω ενα σωρο τρελα για τα Ιταλικα και τα πανακριβα σερβις τους, νομιζω οτι για την ιστορια και μονο θα πρεπει να βαλω τα πραγματα στη θεση τους!

    Εχω ειλικρινα σιχαθει να ακουω για το οτι σπανε, χαλανε, ειναι συνεχεια στα σερβις, τα σερβις ειναι δρακουλες κ πινουν αιματακι κ χιλια δυο! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

    Εχθες το πηγα για το πρωτο σερβις των 1000 χλμ.
    Αλλαγη λαδιων (4 λιτρα συνθετικου λαδιου Shell Advance 4 Ultra)
    Αλλαγη φιλτρου λαδιου
    Αλλαγη φιλτρου βενζινης
    Ανταλλακτικη φλατζα φιλτρου βενζινης
    Καθαρισμος δευτερευοντος φιλτρου λαδιου
    Ελεγχος ιμαντες (πρεπει να λυθει η μιση μοτο για αυτο)
    Ρυθμιση μειγματος μεσω του PDA
    Καυσαναλυση
    Ρυθμιση αναρτησης (sag) για το βαρος μου
    Ελεγχος/καθαρισμος/λαδωμα αλυσιδας

    Τιμη: 140 ευρω

    Ενταξει, μπορει να ειναι αρκετα, ΑΛΛΑ δεν νομιζω οτι για χιλιαρα superbike Ducati ειναι ΤΟΣΟ πολλα πια!
    Τα λαδια κανουν απο μονα τους 65 ευρω.
    Το φιλτρο λαδιου αλλο ενα 10αρικο (ΠΟΣΟ να κανει πια; )
    Το φιλτρο βενζινης + φλατζα 25

    Ε στα 40 ευρω εργασιας κολλαμε πια; Ελεος!

    Η μηχανη ειναι ΤΕΛΕΙΑ -ειλικρινα μια χαρα! Παροτι την εχω ταλαιπωρησει μεσα στο κεντρο (και με την κουλαμαρα μου) αυτη Κυρια!

    Απο εδω κ περα τα κλασσικα: λαδακια καθε 4-5 χιλ χλμ, κ μετα τα αναλωσιμα.... Τακακια, λαστιχα, κλπ.

    Σερβις Α στις 10000 χλμ 250 ευρω περιπου (και αν υπαρχουν αναλωσιμα που πρεπει να αλλαχθουν... λογικο)

    Σερβις Β στις 20000 χλμ γυρω στα 350 ευρω.

    Αν σκεφτει κανεις οτι τα 10000 χλμ θα του παρει ενα 6μηνο λογικα για να γραψει, τοτε το κοστος των 250-350 ευρω ΔΕΝ ειναι και τοοοοσο πια τραγικο! Στην τελικη, εδω δινεις 200+ ευρω για το σερβις ενος μικρομεσαιου ιαπωνικου οπως το CBF στα 24 χιλ χλμ, και δεν θα δωσεις ενα κατοσταρικο παραπανω για ενα dreambike?

    Για να σας ακουσω τωρα λοιπον!
    WTF!!! Ποσα εδωσες στο σερβις των 1000(!!!) χλμ για το Ζ σου?

    ξερεις ποσο εχει ο ιμαντας (10,000 χλμ...)??????? μια μανετα????

  11. #11
    Ρε συ Idi, για να καταλαβω δηλαδη, ΤΙ συγκρινεις τωρα; Το ενα ειναι ενα τιμιο, αλλα παμφθηνο 4κυλινδρο 750αρι μηχανακι με περιεφερειακα απο κουτες ενω το αλλο ειναι ενα σπανιοτατο, συλλεκτικο χιλιαρι V2 Superbike!

    Οσο και να λατρευω παντα το Ζετακι, ειναι μια ΦΤΗΝΗ μηχανη (ποσο μαλλον το 750)... Το πλαισιο ενος Ζ ειναι σαν ζελε σε σχεση με το 999, για να μην μιλησω για αναρτησεις, φρενα, ΨΑΛΙΔΙΑ κλπ κλπ κλπ. (και αν νομιζεις οτι ειμαι υπερβολικος δεν εχεις οδηγησει 999)...

    Οσο δουλεια εχει πεσει στο πισω ψαλιδι της 999 δεν εχει ολο το Ζ! Ελεος!

    Στο Ζ εκανα μονος μου αλλαγες λαδιων/φιλτρων κλπ, πολυ απλα διοτι την εγγυηση την ειχα γραμμενη στα @@ μου! Και παλι ομως, μου κοστιζε μια 50αρα (40 ευρω το λαδι + 10 ευρω το φιλτρο) ΧΩΡΙΣ φιλτρο βενζινης και εργασια (που στο αλλο αναγκαστικα θα πληρωσεις).

    Αν το πηγαινα στο γνωστο συνεργειο στα παιδια το κοστος ηταν γυρω στα 80 ευρω για ολο αυτο.

    Και λεω τωρα: ειναι ΤΟΣΟ αδικαιολογητα τα κοστη μιας Ducati πια;

    Και στην τελικη λεμε για τα Γιαπωνεζικα οτι ειναι φτηνα κλπ! Ναι ε;
    Η Kawa που μου ζηταγε 510 ευρω για την μπροστινη ζαντα ΜΟΝΗ της, και 750 ευρω καλαμια/μποτες ειναι φτηνη;;!; Η μηπως ψαχνει για μ@λ@κες τελικα;;

    Στην τελικη να κοστισουν 1000 ευρω τα χρυσα 48αρια πιρουνια της Showa της 999 μου θα το καταλαβω ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα 750 ευρω της kawa...
    Νίκος
    Open Horizons

  12. #12
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Shell σε Ducati?...

    edit: το σχόλιο δεν είναι για να σε αγχώσω, απλά εγώ δεν θα τα έβαζα..... γενικά σε μοτό.
    +10000000 ουτε στο σκουτερ δεν θα τα εβαζα!!Ποσο μαλον στην GSXR μου! Να τους πηγαινεις τα λαδια εσυ(τα ιδια λεφτα θα σου παει αν τα περνεις απο εξω και καλυτερα λαδακια)πχ Castrol or Motul
    Keep spamming!!!:a13:

  13. #13

    Re: Service και radio arvyla

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    4 λιτρα συνθετικου λαδιου Shell Advance 4 Ultra
    agorina καλά είσαι;

    για ρώτα αν εχεις πρόβλημα με άλλα λαδάκια, όσων αφορά την εγγύηση...

    και ψαξου με κάτι καλύτερο!

    την shell την βάζουν συνηθως διοτη εχει κανει συμβαση η ελληνμοτο σε συνεργασια με την κτμ , και την εχουν σε ολα τα συνεργεια!

    μάθε ποιο ταιριαζει καλυτερα στον κινητηρα και τρεχα Λαμπριανιδη!

    Motul 300V ? :wacko:




  14. #14

    Re: Re: Service και radio arvyla

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

    την shell την βάζουν συνηθως διοτη εχει κανει συμβαση η ελληνμοτο
    και η kawasaki.... :rotflmao: :rotflmao:

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #15

    Re: Re: Service και radio arvyla

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    agorina καλά είσαι;

    για ρώτα αν εχεις πρόβλημα με άλλα λαδάκια, όσων αφορά την εγγύηση...

    και ψαξου με κάτι καλύτερο!

    την shell την βάζουν συνηθως διοτη εχει κανει συμβαση η ελληνμοτο σε συνεργασια με την κτμ , και την εχουν σε ολα τα συνεργεια!

    μάθε ποιο ταιριαζει καλυτερα στον κινητηρα και τρεχα Λαμπριανιδη!

    Motul 300V ? :wacko:



    Ελα ρε Σταυρε, μια χαρα ειμαι φιλε! Μλκια μου, τοσο καιρο λεω να περασω να σε δω κ το εχω αφησει... Θα επανορθωσω ομως!

    Οσο για τα λαδια, δεν νομιζω οτι τα βαζουν λογω συμβασης της ελληνμοτο φιλε -εκτος και αν πια η ελληνμοτο μπορει να ελεγξει τι γραφεται στο owner's manual του κατασκευαστη!!!!

    Τοσο το δικο μου οσο και ολα τα νεα Ducati που εχω δει, εχουν επανω αυτοκολλητο της Shell advance ultra 4 κολλημενο στο καπακι του συμπλεκτη (που μαλλον μπηκε εκει απο το εργοστασιο).

    Eξαλλου για να τα προτεινει η Ducati στο Owner's manual, δεν μπορει να ειναι μαπα! Προφανως εχουν κανει καποια συμβαση απο το εργοστασιο με τη Shell, αλλα και παλι...

    Παντως, αν μπορω να βαλω αλλα λαδια στην επομενη αλλαγη θα το κανω! Λαμπριανιδης rulez λεμεεεε!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0207 (medium).jpg 
Προβολές:	441 
Μέγεθος:	59,4 KB 
ID:	92014
    Νίκος
    Open Horizons

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 534
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2023, 00:13
  2. service και αναβάθμιση αναρτήσεων - που;
    από ποπαϋ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2011, 22:28
  3. πρωτο service και πρωτα αξεσουαρ
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 23:59
  4. service και προβλήματα?
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 12:02
  5. Service και εγγύηση
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF