Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Εντυπώσεις απ' το Nordkapp!!!

  1. #1
    Por donde saldra el sol? Το avatar του/της antares
    Εγγραφή
    21/06/2004
    Μηνύματα
    68

    Thumbs up Εντυπώσεις απ' το Nordkapp!!!

    Δυστυχώς... επέστρεψα. Τι να γίνει, αυτά έχει η ζωή. Κάθε ωραίο πράγμα πρέπει και να τελειώνει κάποτε. Οπότε, να'μαι και πάλι μπροστά στην οθόνη του γραφείου, ακριβώς όπως πριν ένα-ενάμιση μήνα. Τουλάχιστον,απ' το να κάνεις οτιδήποτε άλλο, είναι πολύ πιό ευχάριστο να προσπαθώ να μεταφέρω την εμπειρία μου στα αγαπητά μέλη του φόρουμ.
    Αυτό βέβαια, είναι μιά κουβέντα. 'Αλλο να το γράφεις σαν τίτλο στο post και άλλο να το κάνεις πραγματικά. Παιδιά, είναι πάρα πολλά, είναι απίστευτα πολλά αυτά που θέλω να γράψω, και πάλι αμφιβάλλω αν θα καταφέρω να αποδώσω σωστά, και σε όλη της τη διάσταση, την εμπειρία. Εδώ μου πέρνει ώρες να τα διηγηθώ σε φίλους, πόσο μάλλον να τα γράψω. Οπότε προσανατολίζομαι στο να γράφω και να ενημερώνω κάθε τόσο αυτό το post, να βάλω και φωτογραφικό υλικό, μόλις ετοιμαστεί, ελπίζοντας ότι κάπως έτσι, θα μπορέσω να δώσω μια όσο γίνεται καλύτερη εικόνα.
    Σκοπός μου είναι να παρακινήσω και άλλο κόσμο να κάνει το ίδιο. Εντάξι, ένα τέτοιο ταξίδι, έχει και κάποιες βασικές προϋποθέσεις, όπως ο αρκετός διαθέσιμος χρόνος και τα φράγκα. Και αυτά τα δύο, δυστυχώς αποκλείουν μια μερίδα και αποθαρρύνουν κάποιους άλλους. Αν όμως υπάρχει κόσμος που θα μπορούσε, όπως εγώ, να ξεπεράσει αυτές τις δυσκολίες, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να το σκεφτεί. Είναι ωραίες οι διακοπές στα νησιά και τις παραλίες, καλές και οι βόλτες στην ηπειρωτική Ελλάδα, αλλά εδώ μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό. 'Αλλο η βόλτα και άλλο το ταξίδι. Και ειδικά αυτό το ταξίδι. Για μένα αποτελεί (και θα αποτελεί) αναφορά. Αυτό το καλοκαίρι είναι το καλοκαίρι που πήγα nordkapp. 'Ολα τα προηγούμενα είναι πράγματα που έκανα πριν πάω στο nordkapp...Κάπως έτσι. Σ' αυτό θα επανέλθω κάποια στιγμή, θα εξηγήσω γιατί το βλέπω έτσι, γίνεται πιό κατανοητό αν το συνδυάσω και με συγκεκριμένες στιγμές. Στην ώρα του όμως.

    Για αρχή, μιας και δεν ξέρω από πού θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω, πάρτε λίγα νούμερα:
    Το κοντέρ έγραψε περίπου 10.000km.
    'Αλλα τόσα (ίσως λίγο λιγότερα, με το μάτι τα υπολογίζω) γίνανε ακτοπλοϊκά.
    Σύνολο περίπου 20.000km, άντε 18.000. Κάτι λιγότερο από το μισό γύρο της γής (41.000). 'Οχι άσχημα, έτσι;
    Οι μέρες που έλειψα ήταν 35. Απ' αυτές, οι 8 συνολικά ήταν χωρίς μετακίνηση. Οι υπόλοιπες 27 είχαν από 3 μέχρι 8 ώρες οδήγησης, εκτός από 2 που έφυγαν ολόκληρες στο ferry.
    Χρειάστηκαν συνολικά 4 μέρες για να φτάσω Σουηδία και 5 για να γυρίσω (πιό χαλαρά) από 'κεί.
    Επίσης χρειάστηκε μία αλλαξιά λάστιχα, και 3 (καλού-κακού) λάδια.
    Μεγαλύτερο όριο ταχύτητας στη γερμανική autobahn, απεριόριστο. Οδηγάς με 150 και πιάνεις δεξιά λωρίδα, γιατί σε προσπερνάνε σα σταματημένο, με 200+. Με πάνω από 160 αισθάνεσαι κάπως ασφαλέστερος.
    Μικρότερο όριο ταχύτητας σε εθνική οδό, στη βόρεια Νορβηγία, 30 km, όταν η "εθνική" γίνεται κάτι σαν την δικία μας "παλιά εθνική" και περνάει μέσα από κάθε χωριό.
    Ακριβότερα διόδια, στην Ιταλία. 'Οσα δίνεις για βενζίνη, τόσα δίνεις και για να οδηγήσεις στην autostrada.
    Ακριβότερη βενζίνη στη Νορβηγία, περίπου 1,35 ευρώ το λίτρο, η απλή αμόλυβδη.
    Αυτά αρκούν νομίζω. Και για όσους (φαντάζομαι όλοι) αναρρωτιούνται για τις καιρικές συνθήκες, είναι τα εξής:
    Στην κεντρική Ευρώπη ο Αύγουστος είναι ο τέλειος μήνας για οδήγηση με μηχανή. Ούτε ζέστη, ούτε κρύο, με λίγη συνεφιά, και βροχές πολύ λιγότερες από αυτές που φανταζόμαστε (ή μας αφήνουν να φανταζόμαστε). Συνδυάστε τα αυτά με τούς άψογους πραγματικά δρόμους, τη μη ύπαρξη ορίων ταχύτητας και την πολύ ωραία φύση... οπότε καταλαβαίνετε.
    Παραπάνω, στη Νότια Σουηδία και Νορβηγία, τα πράγματα δυσκολεύουν κάπως. Οι βροχές είναι αρκετά συχνές και τα βράδια αρχίζει να κάνει κρύο. Και επειδή ο καιρός είναι αρκετά άστατος, το έμαθα και κάθε φορά που ανέβαινα στη μηχανή, φορούσα το αδιάβροχο, ακόμα και αν είχε ήλιο. 'Ηταν σίγουρο ότι 50km παρακάτω θα έβρεχε. Παρ' όλα αυτά, μέχρι κάποιο γεωγραφικό πλάτος, περίπου στη μέση της Σκανδιναβίας μπορούσες ακόμα να κοιμάσαι σε σκηνή, και μάλιστα στο εντελώς ακατάλληλο "μεσογειακό" igloo (με αντηλιακή τέντα).
    Πιό βόρεια, περνώντας τον αρκτικό κύκλο, τελειώνουν οι πλάκες. Εκεί το καλοκαίρι είναι πάνω-κάτω σαν το χειμώνα το δικό μας, στο πιό βροχερό του. Θερμοκρασίες 10-15*C τη μέρα, που πέφτουν στο 5-8*, το βράδυ (τι εννοούμε όταν λέμε "βράδυ" είναι μια άλλη ιστορία). Και μάλιστα να σου λένε οι ντόπιοι ότι χρόνια έχουν να δουν τόσο καλό καλοκαίρι!
    'Εχεις λοιπόν στο ταξίδι ένα πέρασμα από το καλοκαίρι (Μεσόγειος) στην Άνοιξη (κεντρική Ευρώπη), από 'κει στο Φθινόπωρο (νότια Σκανδιναβία) και τελικά στο χειμώνα. 'Ολες οι εποχές μέσα σε 15 μέρες!

    Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω!
    Θ' αποθάνω θ'αποθάνω
    στο τιμόνι μου απάνω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011

    Re: Εντυπώσεις απ' το Nordkapp!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από antares
    Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω!
    Άντε δώστα μας όλα!


  3. #3
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Μια Συμβουλη, αν θες ...
    Οταν θα γραφεις το οδοιπορικο σου (που εγω τουλαχιστον το περιμενω με ανυπομονα) εχε μπροστα σου το χαρτη και ακολουθα την διαδρομη, φερνοντας στην μνημη σου τα διαφορα γεγονοτα, στον καθε τοπο. Αυτο μπορει να το κανει μεγαλο, αλλα ΔΕΝ πειραζει. Γραφε το σε καποιον editor και οταν συμπληρωνεις καποια ενοτητα, βαζε τη στο forum.

    Εν αναμονη

    Χρηστος
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Μια Συμβουλη, αν θες ...
    Μιλάει η πείρα;


Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτες εντυπώσεις απ'το CBF-600N!
    από gml στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2008, 14:45
  2. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 21:27
  3. Αναμνήσεις απ'το Βερολίνο
    από illuminatios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:46
  4. Πρώτες εντυπώσεις απ'το CBF-600
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 10:49
  5. Εντυπώσεις απο το VTR 1000 Firestorm
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 12:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF