Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 65

Θέμα: Μπαταρίες ....... Yuasa VS Bosch

  1. #1

    Μπαταρίες ....... Yuasa VS Bosch

    Απο την κική και την κοκό ποια να διαλέξω , την κική την αγαπώ, μα το ίδιο την κοκό ! :a13:

    Στην αρχή έπαιρνα Yuasa Japan , στην πορεία ξέπεσα στις κινέζικες (μισά λεφτά από αμπέρ πάντα χώμα ήταν , ας είναι καλά το μοτόρι μου, που πάντα έπαιρνε με την πρώτη ) .

    Τωρα λέω να πάω κατά Γερμανία μεριά για καμιά Bosch .

    Βρήκα και το κωδικό ..
    Yuasa YTX7L-BS = Bosch B50614

    άκουσα και κάτι μισόλογα για Bosch & Praktiker .


    Ερώτημα : τι εμπειρίες έχετε από τις μπαταριές Bosch για μοτοσυκλέτες ?
    Ξέρει κανείς που τις φτιάχνουν ?

  2. #2
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    τι bosch και yuasa και πατατες λες ρε ασχετε? ρε που κατεβηκες απο την σπηλια σου στο βουνο και ασχοληθηκες με μηχανες κ ρωτας και για μπαταριες..ε βεβαια τι θα παιρνες ως κλασσικος αχρηστος? yuasa και βλακειες....ακου λιγο υπανθρωπε....







































    Skarmax ελβετικη θα παρεις.. εγγυηση στην ποιοτητα
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  3. #3
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340


    εγω yuasa εχω στο μηχανακι παντως και δεν εχω προβλημα
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  4. #4
    Καλές οι Υuasa , αλλά καλό είναι να έχουμε πάντα μια εναλλακτική πρόταση .

  5. #5
    Επειτα από πολύ ψάξιμο εντόπισα στην Ελλάδα την πηγή για μπαταριές Bosch .

    Η μπαταρία Bosch, για το ΑΧ-1 κοστίζει 65? και καλύπτετε από 18 μήνες εγγύηση .

    Παραδόξως οι μπαταριές αυτοκινήτου καλύπτονται απο 12 μήνες εγγύηση , ενώ οι μπαταριές μοτοσυκλετών με 18 μήνες .

    Με 30? παίρνεις κινέζικη με τρεις μήνες εγγύηση !
    Με 102 ? παίρνεις Yuasa ( χωρίς εγγύηση σου λένε , εκτός εάν βάλεις τις φωνές ...) (τοπικός αντιπρόσωπος Honda ... οχι ο Σαρακάκης) .


    Πληροφορίες για Bosch ... Bosch Α.Ε. 2105701241

  6. #6
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    οι yuasa εχουν για εγγυηση την υψηλη τιμη τους ή το "ονομα"? δν το πιακα αυτο
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  7. #7
    Δεν ξέρω φίλε OzZzZzY , και εγώ έμεινα με την απορία όταν την πλήρωσα , και έπειτα μου είπαν , να μην την ψάχνω για εγγύηση .

    Δεν θέλω να πω ότι είναι γενικό το κακό , αλλά καλό είναι να ρωτάμε !!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    γενικά εμένα η εγγύηση στις μπαταρίες μάλλον θεωρητική μου φαίνεται....
    αντε να αποδείξεις ότι το μηχανάκι σου δεν έχει πρόβλημα με τα ηλεκτρικά και την έφαγε πριν την ώρα της....και οτι φταίει η μπαταρία....

    κάλιστα ο κάθε έμπορος μπορεί να επικαλεστεί οτιδήποτε για να μην στην αλλάξει...μπορεί να έχει διαρροή το μηχανάκι, πρόβλημα ο συναγερμός και χίλια-δύο...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  9. #9
    Εχει μια βάση ο ισχυρισμός σου , αλλά όταν μιλάμε για μπαταριές που απευθύνονται σε
    μοτοσυκλέτες, όπου η εκκίνηση τους , γίνεται αποκλειστικά με μίζα ...

    Εκει όλα αλλάζουν , η μπαταριά θα πρέπει να είναι σκύλος , και να αντέχει οποιαδήποτε κακοποίηση μέσα στα πλαίσια της εγγύησης .


    Βέβαια υπάρχουν τρόποι , να διαγνώσεις εύκολα , προβλήματα υπερφόρτωσης .

    Στα σίγουρα όμως , το θέμα εγγύησης έχει να κάνει με το 95% των περιπτώσεων , όπου ο θύτης είναι η μπαταριά.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αν πάς σε μπαταριά θα σε μετρήσει πρίν σου βάλει την καινούργια και αν την πας στην εγγύηση θα ξαναμετρήσει και θα σου δώσει άλλη αν δεν έχεις πρόβλημα.
    Εξάλου δεν έχει κόστος γι αυτούς.
    Τώρα αν την πάρεις απο ανταλακτικάδικο τρέχα γύρευε.

  11. #11
    περί ανταλακτικάδικο ο λόγος !!

    Οι Yuasa , δεν φαίνεται να έχουν δίκτυο διανομής , και τα ανταλακτικάδικα είναι μονόδρομος.
    (Ασε που άκουσα οτι έχουν απαγορευτεί διότι είναι παλιάς κατασκευαστικής τεχνολογίας , δηλαδή αντί-οικολογικές , άρα με δυσκολία εισάγονται , εάν εισάγονται )

    Ενω η Bosch , εχει εισαγωγέα στην Αθήνα , χονδρέμπορο στην κεντρική Ελλάδα (Λάρισα), και εξουσιοδοτημένο σημείο πώλησης ανά πόλη .

    Βεβαια μου ξεκαθάρισαν ότι δεν υπάρχουν πλέον "Bosch made in Germany ", αλλά το παραβλέπω χάριν της μεγάλης εγγύησης .

  12. #12
    Βρήκα στην σελίδα της Yuasa τον πινάκα μοντέλων μοτοσυκλετών ,
    που χρησιμοποιεί την YTX7L-BS . yuasabatteries.com
    Παραδόξως , από ότι νόμιζα , μπαίνει και σε νέα μοντέλα , αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε μπαταριές
    τέτοιου τύπου για αρκετά χρόνια .

    Το δίκτυο όμως διανομής Yuasa, μοιάζει να είναι ένα πολύ κλειστό παιχνίδι , μάλλον διότι σπρώχνουν τις μπαταριές μέσα απο τα κανάλια των αντιπροσωπιών , με αποτέλεσμα να μην υπάρχει εύκολα ανταγωνισμός στην τιμή .

    Πάντως σκεφτικά μια πονηριά , έστω και έτσι έχουμε τρεις επίσημες αντιπροσωπείες που θα μπορούσε όποιος ήθελε , να ζητήσει την ίδια μπαταριά ,
    και να συγκρίνει την τιμή μεταξύ τους !! (Honda-Kawasaki-Suzuki και θα προσθέσω και την Aprilia....SR 125!!)



    ATK ..................All Electric Start Models..1996 - 2001
    Bimota.....900....DB3 Mantra..................1997 - 1999
    Bimota.....1100..SB6, SB7......................1995 - 1997
    Honda.......125...NX125.........................1988 - 1990
    Honda.......250...CB250 Nighthawk........1991 - 2007
    Honda.......250...CMX250C Rebel............1996 - 2007
    Honda.......250...NX250..........................1988 - 1990
    Honda.......600...CB600F (599) ..............2004 - 2006
    Kawasaki...250...EX250 Ninja.................1995 - 2007
    Kawasaki...250...KL250 Super Sherpa....2000 - 2004
    Kawasaki...250...KLX250S......................2006
    Suzuki........125...DR125, SE, SES ..........1994 - 1996
    Suzuki........125...RV125 SE, R................1994
    Suzuki.........200...DR200SE....................1996 - 2007
    Suzuki.........250...DR250S EP, ER, ES.....1994 - 1995
    Suzuki.........250...GZ250........................1999 - 2007
    Suzuki.........350...DR350SE....................1994 - 1999
    Yamaha.......225...XT225 Serow.............1992 - 2000

  13. #13
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΒΟΜΒΑ ....


    πολύ λόγο έκανα για το θέμα εγγύησης της Yuasa , και κάποιοι ίσως να νόμιζαν οτι τα έβγαζα από το κεφάλι μου ..

    Βρήκα όμως την σελίδα της Yuasa περί εγγύησης , σκυλιασα να την βρω .... αλλά άξιζε .


    What is the warranty period on a Yuasa battery?


    Yuasa does not handle warranty issues, nor do we set the rules and regulations of doing so. All inquiries should be directed to the dealer where the battery was purchased. Their distributor sets that warranty period and handles all claims. The majority of the distributors give 6 months, but the are not obligated to do so by Yuasa.
    Direct link HERE .. http://www.yuasabatteries.com./faqs.asp?action=1&id=24


    Εξη μηνάκια μόνο ρε κακομοίρηδες !!! :a029: Αντε πάτε για βρούβες ... και είχα και δίλημμα... μήπως πάρω Bosch και την πατήσω ..



    :a026:

  14. #14
    Επειδή δε ξέρω άμα είσαι βροχερός τύπος σα και μένα Κυριάκο, ξέρεις πόσο τοις εκατό χάνει η μπαταρία χειμώνα με κρύο ανά μέρα που κάθεται;


    Γι' αυτό που και που θυμίζω, άμα ανησυχείτε για απώλειες και τη παρκάρετε το χειμώνα (και δε φταίνε τα ηλεκτρικά), βάλτε στο γκούγκλη το "trickle charger" (η "battery charger"), στη χειρότερη πάρτε έναν απλό και φορτίζετε τη με το 1/10 μόνο των Amps (η γρήγορη φόρτιση με πιο πολλά είναι λάθος), και διαβάστε κι άλλα για το θέμα σε σχετικά σάιτ (πχ το πολύμετρο δε φτάνει για να δεις πόση ζωή έχει η μπαταρία).


    Δεν είναι καθόλου σπάνιο μια απλή μπαταρία να βγάλει 2-3 χρόνια άμα τη φροντίζεις.

  15. #15
    Ο "trickle charger" παρουσιάστηκε η να το πω πλασαρίστηκε , για να βοηθήσει τις μπαταριές NiMH , δηλαδή, τις επαναφορτιζόμενες μπαταριές ΑΑ των φωτογραφικών μηχανών .
    Διότι εκείνες , ναι , χάνουν την φόρτιση ώρα με την ώρα .

    Δεν αμφισβητώ ότι η μπαταριά που κάθετε πέφτει , αλλά "trickle charger" για μπαταριές μοτοσυκλετών , είναι λιγάκι τραβηγμένο .

    Στην πράξη , και ως Ηλεκτρολόγος , γιος ηλεκτρολόγου αυτοκινήτων , έχω να πω ότι η νέα τεχνολογία προκειμένου να καταργήσει , τους ογκώδες και ακριβούς λόγο χαλκού, μετασχηματιστές , δημιούργησε τα παλμο-τροφοδοτικά .

    Οι μπαταριές με ηλεκτρολύτη ή ζελλ , δεν ευνοούνται από την παλμική φόρτιση , διότι έχουν πολλά στοιχεία , και η δυναμική του παλμού εξασθενεί σημαντικά .

    Εχω πάρει τα μαθήματα μου περί "trickle charger" και ΔΕΛΤΑ DV , το θέμα είναι ότι εάν όλα αυτά ήταν πραγματικά χρήσιμα , και τα συστήματα φορτισης των οχημάτων , αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών θα είχαν από κατασκευής τέτοιες δυνατότητες .

    Αντι αυτού, ακόμα και σήμερα έχουμε έναν σκέτο ξερό ανορθωτή , και ένα βασικό κύκλωμα ελέγχου τάσης και υπερφόρτωσης .



    Προσωπικά χρησιμοποιώ την μηχανή μου 365 μέρες το χρόνο , είναι το βασικό μου μεταφορικό μέσο .
    Η Yuasa που είχε η μηχανή μου όταν την πήρα μου έβγαλε πέντε χρόνια , και έδωσα δυο τρεις φορές ρεύμα για να κάνουν εκκίνηση αυτοκίνητα !!
    Η επόμενη Yuasa μου βγήκε κολοκύθα , δυο χρόνια με το ζόρι .
    έπειτα ξέπεσα στις κινεζικές , αλλά τώρα ,
    θα κάνω πλέων την καλύτερη αγορά βάση της στατιστικής

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπαταρίες.... Yuasa vs GS
    από spyrakos35 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2018, 09:05
  2. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  3. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  4. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF