Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 51

Θέμα: Εγγυησεις και Αντιπροσωπια ! ο Νομος ειναι ΕΔΩ !

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Lina αυτό που λέει ο sniper ηθελα να τονίσω.

    Ο νόμος ειναι πολύ καλός και θα ειναι μεγάλη υπόθεση να σταματήσει το μονοπώλιο.

    Αλλά δεν μπορεί το κάθε συνεργείο να έχει πχ διαγνωστικό για ολες τις μηχανές.
    Λινα, τα παιδια εχουν δικιο. Νομιζω οτι εθελοτυφλεις στην προκειμενη περιπτωση για να δικαιολογησεις στον εαυτο σου την αποφαση να πας στο γνωστο σου, που ειναι μελος του συλλογου.

    Βασικα υπαρχουν χιλιες παραμετροι στην ολη υποθεση.
    ΝΑΙ, ΣΑΦΩΣ και ειναι καραπαρανομο το να σε πιανουν οι αντιπροσωπειες απο τα @@ με την εγγυηση!

    Απο την αλλη και τα συνοικιακα συνεργεια δεν δουλευουν για την ψυχη της μανας τους! Λεφτα θελουν να βγαλουν, και οπως ειπαν κ τα παιδια, το "φιλε οδηγε" βρωμαει απο μακρυα!
    Συνασπιστηκαν γιατι ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΤΑ.

    Οι συγχρονες μηχανες γινονται ολο και πιο πολυπλοκες -ειδικα στα ηλεκτρικα τους. Παλια ο μαστροΜητσος εφτιαχνε τα παντα, γιατι ηταν απλα. (Λουκουμακι κανεις; )
    Τωρα ομως οι μηχανες χρειαζονται εξιδεικευση. Ειδικα οι μηχανες υψηλων επιδοσεων χρειαζονται καποιους ελεγχους και καποια πραγματα στην ωρα τους. Αυτα τα γνωριζει ο ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ.

    Απο εκει και περα, το οτι τα συνοικιακα μαγαζια φτιαχνουν πολλες μηχανες δεν σημαινει οτι μπορουν να φτιαξουν τα παντα. Καποιες ειναι πιο πολυπλοκες απο αλλες.

    Το ξερεις οτι την 999 μου δεν αναλαμβανει κανεις να την ακουμπησει; Απο την αλλη ουτε εγω νοιωθω ανετα να την σκαλισει καποιος που δεν εχει γνωση στο αντικειμενο.
    Πχ στο σερβις θελει να τρεξει διαγνωστικο στα συστηματα της συνδεοντας ενα φορητο υπολογιστη με τη μηχανη. Επισης απο εκει μπορεις να ρυθμισεις το μειγμα καυσιμου και να σβησεις το εικονιδιο Service στο ταμπλο.

    Αυτου του ειδους τα εργαλεια, δεν τα εχει ενας συνοικιακος και οσο τεχνασματα κ αν ειναι για να πηγαινεις στην "μαμα" εταιρια, εχουν κ καποια λογικη...

    Εχοντας πει αυτο, εγω αν ειχα ακομα Kawasaki θα το πηγαινα εκει που εμπιστευομαι (παντα!) και δεν θα με ενοιαζε να ειναι εξουσιοδοτημενος, γιατι ειναι απλες και αξιοπιστες μηχανες κ γενικα αλεξισφαιρες.

    Ομως, να κατι ακομα που δεν σκεφτηκες: ΑΞΙΖΕΙ η διαφορα κοστους αναμεσα στο εξουσιοδοτημενο κ τον δικο σου τον κοπο και το χρονο που θα φας ΑΝ τυχον γινει κατι κ χρειαστεις εγγυηση (χτυπα ξυλο);
    Αν ο ενας θελει 60 ευρω ενω το αλλο θελει 80, δεν αξιζει να δωσεις τα 20 ευρω παραπανω για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο;

    Παντως, κ εγω προσωπικα θα ηθελα να παψει αυτο το μλκμενο μονοπωλιο.... Απλα δεν το σκεφτομαι ιδιαιτερα, διοτι απλα φροντιζω να βρισκω εναν μηχανικο που ΠΡΩΤΑ να ειναι ΑΨΟΓΟΣ στη δουλεια του, κ ΜΕΤΑ εξουσιοδοτημενος. (Τετοιοι υπαρχουν... Απλα θελει λιγο ψαξιμο)
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #32
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Δλδ ρε Λίνα.... θα πάει ο Χ με το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ SS του των 15.000Ε στον Μαστρο-Βαγγέλη (που εχει πιστοποιηθεί από τον Κυρ-Μανώλη του Σωμματείου) να κάνει σερβις βαλβίδες......

    1. Το ρισκάρει;
    2. Αν χρειαστεί να δει κάποιο πρόβλημα στον έναν απο τους 3 χάρτες του μοτοσακού του και διαπιστωθεί πρόβλημα τι θα κάνει ο Μαστρο-Βαγγέλης;
    3. Αν χρειαστεί να αλλάξει τα μπεκ του ψεκασμού σε πόσο καιρό θα τον εξυπηρετήσει τον Μαστρο-βαγγέλη η αντιπροσωπεία; (Πρωτα τα συνεργεία του δικτύου και μετά οι υπόλοιποι ) και ποιος θα πληρώσει τον Μαστρο-Βαγγέλη για την εργασία αυτή; (λύνει ΟΛΟ το μηχανάκι - 3 μέρες δουλεια) Σε εξουσιοδοτημένο το δίνεις και το παίρνεις χωρίς να δώσεις μια... Η αντιπροσωπεία θα τον πληρώσει τον ΜΑστρο-Βαγγέλη; Ή θα τα δώσουμε απο την τσέπη μας και θα τα ζητάμε μετά από την αντιπροσωπεία εμείς;

    ΜΗΝ είστε αφελείς! (δεν το λέω σε σένα προσωπικά Λινα)
    δεν έχεις άδικο Νίκο...
    ειδικά αν πρέπει να βρούμε το δίκιο μας καλό είναι να το πηγαίνουμε και σε εξουσιοδοτημένο και σε ένα ...
    γιατί τυχαίνει πολλές φορές ο ένας εξουσιοδοτημένος να κατηγορεί τον άλλο αλλά κατα τα άλλα να είναι όλοι κώλος και βρακί...

    και κάτι άλλο, νομίζεις οτι ο εξουσιοδοτημένος είναι πάντα καλύτερος ή ενω έχει τα μηχανήματα έχει την τεχνογνωσία???

  3. #33
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    .......

    Εχοντας πει αυτο, εγω αν ειχα ακομα Kawasaki θα το πηγαινα εκει που εμπιστευομαι (παντα!) και δεν θα με ενοιαζε να ειναι εξουσιοδοτημενος, γιατι ειναι απλες και αξιοπιστες μηχανες κ γενικα αλεξισφαιρες.

    ....

    Θυμάμαι κάτι ZZR1100 που η Νο 3 μπίελα ήταν από κρύσταλλο.... και δεν άντεχε.... εκεί να δεις απλότητα και αξιοπιστία στο ρεκτιφιέ ή στην αλλαγή στροφάλου.....

    Κανένα μηχανάκι (δυστυχώς) δεν σε προφυλλάσει από το αναπάντεχο....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #34
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Όταν το πας όμως στο εξουσιοδοτημένο και σου πούνε : "Βεβαίως θα σας το φτιάξουμε. Φέρτε το σε 20 μέρες γιατί μέχρι τότε είμαστε κλεισμένοι" να δουμε τι θα πεις.

    Και το παραπάνω δεν είναι τυχαίο παράδειγμα.....

    και οχι μονο....

    πες οτι το πας .....θα σου το φτιαξουν''σωστα'' ή επειδη το πηγαινες σε αλλον ...για ''αντιποινα'' θα σου κανουν τπτ μασσονιες....?!?!?!

    λεω τωρα εγω...
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  5. #35
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    .....

    και κάτι άλλο, νομίζεις οτι ο εξουσιοδοτημένος είναι πάντα καλύτερος ή ενω έχει τα μηχανήματα έχει την τεχνογνωσία???
    Παντού και Πάντα υπάρχουν σκιτζίδες ρε Λάμπρο....


    Απλά νομίζω ότι τη σημερινή εποχή χωρίς τα εργαλεία (ηλεκτρονικά ή μη) και τις γνώσεις έχεις μείνει πισω....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
    βαση νομου μπορεις να πας σε οποιο συνεργειο θελεις το οποιο να ειναι εγκεκριμενο και να εχει αδεια εξασκησεως επαγγελματος, αν πας να το φτιαξεις στη Γερμανια για παραδειγμα θα ληξει η εγγυηση σου νομιζεις? αυτο υποστηριζει ο νομος ... δεν εχω να πω τιποτε αλλο απο κει και περα το τηλεφωνο κ. Ντακα ειναι στη διαθεση σας για διευκρινησεις
    Μάλλον δεν με διάβασες... δεν πειράζει

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  7. #37
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Παντού και Πάντα υπάρχουν σκιτζίδες ρε Λάμπρο....


    Απλά νομίζω ότι τη σημερινή εποχή χωρίς τα εργαλεία (ηλεκτρονικά ή μη) και τις γνώσεις έχεις μείνει πισω....
    Εννοειται...
    δυστυχώς ή ευτυχώς αναρωτιέμαι πολλές φορές...

  8. #38
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Για να παρει καποιο συνεργειο μια εξουσιοδοτηση απο μια αντιπροσωπεια (πχ. Yamaha) περναει αρκετους μηνες στην επιτηρηση, πρεπει να πληρει αρκετες προδιαγραφες (χορου, μηχανικων, εργαλειων, εκπεδευσης, κτλ.) Μετα αν παρει την εξουσιοδοτηση υπαρχουν πολλα σεμιναρια (τεχνικα και μη) που πρεπει να περασουν οσοι δουλευουν μεσα σε αυτο το συνεργειο. Εγω προσωπικα (ασχετος της δουλειας μου, αν και τα βλεπω διαφορετικα) θα προτιμουσα να παω σε ενα συνεργειο που ο μηχανικος εχει κανει μια εκπεδευση πανο στο TDM και μπορει να καταλαβει καποια πραγματα παραπανω. Πχ. ενας "ασχετος" μηχανικος θα ξερει να μου πει αν εχω παλιο TPS η καινουργιο? Οχι, θα πρεπει να παρει 5 τηλεφωνα σε καποιο εξουσιοδωτημενος Yamaha για να μπορει να διαβασει τους κωδικους. Ενα μικρο παραδειγμα λεω..

    Δεν ειναι τοσο ευκολα..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  9. #39
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Και κατι αλλο..
    Ποσα ξοδευει ενα συνεργειο εξουσιοδοτημενο για να αγορασει μηχανηματα και ειδικα εργαλεια για το καθε μηχανακι συγκεκριμενα το εχει υπολογησει κανεις? Για να εχει ενα στοκ αντ/κων, μη χρειαστει να τρεχει αλλου να παρει ενα φιλτρο λαδιου η μια φλαντζα? Ο "κυρ Μανωλης" θα εχει φροντισει για τα στοκ και για τα εργαλεια, για της τεχνικες γνωσεις πανω σε συγκεκριμενα πραγματα και εχει "αναλαβει" να φτιαξει 4 ιαπωνικες μαρκες.. Αμφιβαλω..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417

    εγγυηση

    Με τα εισαγωμενα τι γινεται? ισχυει η εγγυηση η θα το παιξουν κινεζοι????

  11. #41
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    αν μιλάς για ΝΕΑ μηχανή παραεισαγωγής, το θέμα έχει λυθεί καιρό...
    Υποχρεούται κανονικά η αντιπροσωπία να σε εξυπηρετήσει αν και εφόσον τα νούμερα της μηχανής συμβαδίζουν με αυτά που έχουν κατασκευάσει στα εργοστάσια τους.
    και αυτό γίνεται συνήθως κατά τον εξής τρόπο: ο έμπορος δηλώνει το μηχανάκι που αγοράστηκε απο αυτόν στην εδώ αντιπροσωπεία για να πάρει ελληνικό αντίγραφο εγγυήσεως και να γνωρίζει την ύπαρξει και η αντιπροσωπεία του κατόχου μηχανής της ώστε να σε καλύπτει στο μέλλον.

    Κάποιος να το κάνει Sticky? είναι πολύ χρήσιμο!
    απλά να βρούμε μια λίστα αυτών που είναι συμβεβλημένοι να την έχουμε...

  12. #42
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806

    Εξουσιοδοτημένα συνεργεία

    Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουμε στην περίπτωση που το εξουσιοδοτημένο συνεργείο ΔΕΝ έχει ιδέα για τη μηχανή μας; Aγόρασα πρόσφατα ένα scooter Peugeot Geopolis 400 και όταν το πήγα για το πρώτο service στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της ΤΕΟΜΟΤΟ α) δεν ήξεραν ούτε πόσα λάδια παίρνει β) δεν μου έδωσαν απόδειξη για τα καινούργια λάδια που αγόρασα και γενικώς το κοιτούσαν σα να ήταν UFO που προσγειώθηκε στο συνεργείο τους. Απελπισία...
    Dura lex, sed lex.

  13. #43
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590

    Re: Εξουσιοδοτημένα συνεργεία

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
    Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουμε στην περίπτωση που το εξουσιοδοτημένο συνεργείο ΔΕΝ έχει ιδέα για τη μηχανή μας; το σταυρο ειδικα στο συγκεκριμενο subforum που ΠΡΩΤΟποσταρεισες. Aγόρασα πρόσφατα ένα scooter Peugeot Geopolis 400 και όταν το πήγα για το πρώτο service στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της ΤΕΟΜΟΤΟ α) δεν ήξεραν ούτε πόσα λάδια παίρνει μαγκια τους.εσυ ξερεις??? β) δεν μου έδωσαν απόδειξη για τα καινούργια λάδια που αγόρασα αγορασες η σου εβαλαν???και σε καθε περιπτωση αποδειξη ζητησες?και αν σου εδιναν τι θα την εκανες? και γενικώς το κοιτούσαν σα να ήταν UFO που προσγειώθηκε στο συνεργείο τους.αρα το κοιτουσαν κανονικα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Απελπισία... τσωπα-τσωπα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661

    Re: Εξουσιοδοτημένα συνεργεία

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
    Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουμε στην περίπτωση που το εξουσιοδοτημένο συνεργείο ΔΕΝ έχει ιδέα για τη μηχανή μας; Aγόρασα πρόσφατα ένα scooter Peugeot Geopolis 400 και όταν το πήγα για το πρώτο service στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της ΤΕΟΜΟΤΟ α) δεν ήξεραν ούτε πόσα λάδια παίρνει β) δεν μου έδωσαν απόδειξη για τα καινούργια λάδια που αγόρασα και γενικώς το κοιτούσαν σα να ήταν UFO που προσγειώθηκε στο συνεργείο τους. Απελπισία...
    Καταρχήν, καταγγελία http://www.inka.gr/

  15. #45
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Αυτό είναι το εύκολο. Επί της ουσίας τι κάνω με τα service του scooter μου αναρωτιέμαι...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εγγυησεις και Αντιπροσωπια ! ο Νομος ειναι ΕΔΩ !
    από LINA στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 18:02
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 23:22
  3. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 13:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF