Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Περί Αλυσίδας …

  1. #1

    Question Περί Αλυσίδας …



    Παιδιά η αλυσίδα της μηχανής μου έχει πιάσει μούργα !
    Έχουμε καμία καλή λύση ? όχι όμως τίποτα χημικές μαλακίες και μου χαλάσει τίποτα ζάντες και τέτοια.



    "Κοιτάζω την πανσέληνο, σε σκέφτομαι και κλαίω....

    Μετα το ξανασκέφτομαι, βρε δε γα***έσαι λέω!!!

  2. #2
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    [FONT=century gothic]
    βρώμα;

    white spirit για καθάρισμα
    και μετά ένα καλό spray
    [/FONT]

    εγώ τι να πω που:

    - του έβαλα spray τις προάλλες μετά από 2 μήνες (!!! αντί κάθε βδομάδα) και μάλιστα χύμα χωρίς κανένα καθάρισμα

    - μου έχει φύγει η ροδέλα ρεγουλατόρος

    - μου έχει ξεκολήσει η πατέντα-κεντρικό-σταντ και έτσι η αλυσίδα ΑΚΟΥΜΠΑ (!!!) πάνω του at all times (γαμώ ε; ίσως να μην έχω καν αλυσίδα σε λίγο καιρό)

    - είναι ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΠΙΧΛΑ (μαζί με το υπόλοιπο μηχανάκι ειδικά την κάτω μεριά του - πχ. το αμορτισέρ σχεδόν δεν φαίνεται ότι είναι αμορτισέρ)

    (οκ θέλω λίγο μαστίγωμα)

    το μόνο που κατάφερα να κάνω πρόσφατα (μαζί με το spray) είναι να βάλω νέα grip ΑΦΟΥ τα πρώτα έλιωσαν και μου έκαναν κάλους στο χέρι... και μάλιστα με πατέντα γιατί είναι κοντύτερα από της μαμάς (έκοψα από μια ροδελίτσα από τα παλιά... δεν φαίνεται τίποτα αν δεν ξέρεις τι έγινε)

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    ΝΙΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ

    ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ!


    Π Α Ρ Α Φ Ι Ν Η

    ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΑΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΗ, ΔΙΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ.

    ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ, ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ! ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΙΨΙΜΟ.ΑΠΟ ΑΛΥΣΙΔΑ,ΖΑΝΤΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ.ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΡΑΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΡΩΜΙΕΣ!

  4. #4
    Θα κάνω την δοκιμή μου και θα σας ενημερώσω.
    Ευχαριστώ.
    "Κοιτάζω την πανσέληνο, σε σκέφτομαι και κλαίω....

    Μετα το ξανασκέφτομαι, βρε δε γα***έσαι λέω!!!

  5. #5
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    θα το δοκιμάσω και εγώ να συγκρίνω

    πως την απλώνουμε;

    πινελάκι;

    θέλει πλύσιμο πρώτα η αηδι... εεε... αλυσίδα;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Thumbs up Λοιπόν.......

    τρόπος χρήσης της παραφίνης.

    Όπως είναι η μηχανή σας μέσα στην μπίχλα, την βάζουμε στο διπλό όσοι έχουν και παίρνουμε ένα πανάκι.Βάζουμε λίγη παραφίνη, η οποία είναι σαν λάδι στην ουσία, και ορμάμε πάνω στην βρώμικη και ελεεινή αλυσίδα μας.Ναι έτσι ξερά.
    Με ελάχιστο τρίψιμο, πάνω κάτω και γενικά σε ΟΛΗ την αλυσίδα θα δείτε την αλυσίδα σας καινούργια.Είναι πολύ περίεργο πως ένα λαδάκι του Θεού βγάζει τόσο μα τόσο εύκολα τα γράσσα.
    Αφού κάνουμε την αλυσίδα προχωράμε στις ζάντες και στο stand στην γλύστρα της αλυσίδαςκαι γενικά σε όσα σημεία έχει γράσσα. Έτσι στεγνά, με την μηχανή βρώμικη ακόμα.Αφού τελειώσουμε τότε την βρέχουμε όλη την μηχανή και την πλένουμε.Στο τέλος του πλυσίματος, καλό είναι να ρίξουμε αρκετό νεράκι στην αλυσίδα.Εγώ την σαπουνίζω κι όλας.Ούτως ή άλλως ΔΕΝ έχει καθόλου βρωμιά πάνω της.Θα το δείτε και μόνοι σας.
    Σκουπίζουμε την μηχανή, σκουπίζουμε και την αλυσίδα με ένα άλλο πανάκι, εγώ το κάνω τουλάχιστον.Έχουμε τελείωσει σχεδόν.Τότε όπως είναι η μηχανή στο διπλό βάζουμε μπρος βάζουμε και μια 2α και την αφήνουμε κάνα 3λεπτο 4 λεπτο.Η αλυσίδα στεγνή και καθαρή πλέον.Αυτό το κάνουμε ώστε να ζεσταθεί η αλυσίδα.Γιατί στην ζεστή αλυσίδα κολλάει το γράσσο πολύ καλύτερα!Μετά και από αυτό, ξανασκουπίζουμε λίγο την αλυσίδα ώστε να φύγουν και τα τελευταία νεράκια και τότε την γρασσάρουμε.Καλό είναι να την κινήσουμε μετά από κάνα 2ωρο 3ωρο και μετά.Αλλιώς όλο το γράσσο θα φύγει.
    Και όταν την κινήσουμε μην ξεκινήσετε με Rolling Burn Out ή σούζες....χαχα! Τα πρώτα μέτρα σιγά σιγά ώστε να γίνει ακόμα καλύτερα η δουλειά.Ακούγονται πολλά αλλά στην πράξη είναι πολύ εύκολα και σχετικά γρήγορα.Όταν την πλένω αφιερώνω περίπου 1 ώρα και κάτι.Αλλά γίνεται δουλειά όμως!

    Κάντε τα και θα με θυμηθείται.Και περιμένω εντυπώσεις.

  7. #7
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    you fixed me



    έχω φαρμακείο δίπλα μου

    αλλά πρέπει να πάω στον γνωστό μου σιδερά να κολήσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το κεντρικό σταντ που ξεκόλησε το ένα πόδι και η αλυσίδα μου σέρνεται επάνω του (αχεμ αχεμ) - αυτό εδώ και κάνα 2 μηνο (ή περισσότερο; γιατί δίμηνο είναι άπλυτη)

    χμ... να πάω και από motogenesis να φέρουν τη γλύστρα που μου έχει φύγει "κάπου" (είπε να πάει για καφέ και δεν γύρισε) εδώ και κάνα μήνα (!)

    (ναι ναι φέρομαι έτσι στη μηχανή μου -με αυτή τη συμπεριφορά πως θα μπορούσα να πάρω κάτι μη-BMW ή μη-Honda; θα με είχε αφήσει προ καιρού - ελπίζω το LC8 να είναι ανθεκτικό σε τέτοια συμπεριφορά)

    και μια προσφορά του καταστήματος: το -αι είναι παθητική φωνή (πχ. αυτός μαμιέται, εγώ χαλιέμαι), το -ε είναι 3ο πρόσωπο πληθυντικός, επίσης παθητική (πχ. εσείς μαμιέστε) - (να σημειωθεί ότι ήμουν πάντα ΑΙΣΧΟΣ στα φιλολογικά)


  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Μάγκες......

    Όταν την πήρα την παραφίνη και την είδα λέω του κολλητού μου τι να κλάσει αυτό ρε λακαμά?Λαδάκι ψιλό του Θεού είναι ρε.Για καμιά σαλάτα.
    Έβλεπα την αλυσίδα με ένα στρώμα μισού μέτρου γράσσου και βρωμιάς και γέλαγα.
    Μου λέει ο κολλητός μου βάλε λίγο και δες και άσε τα λόγια.
    Και με το που βάζω με ΕΛΑΧΙΣΤΟ εως καθόλου τρίψιμο εξαφανίστηκαν όλα.Και μιλάμε στην αλυσίδα του SuperFour που είχα, η οποία ΔΕΝ είχε καθαριστεί ΠΟΤΕ.Λες και ήταν κάνα τρελλό χημικό.

    Και είναι και πάμφθηνη.Και πολύ ποσότητα!

    Σας τα έχω πρήξει γιατί ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ που ΔΕΝ έχετε φανταστεί.Και χωρίς να αγχώνεστε με τα χημικά και τις μαλακίες.

    Και μετά ΣΚΙΣΤΕ την μηχανή σας στις σούζες και τα πατιλίκια και τα βίαια ανεβοκατεβάσματα!!!Χαχαχα!!

    Και μην ξεχνάτε που και που να την τσεκάρετε αν θέλει σφίξιμο και να την τεντώνεται τακτικά!Την αλυσίδα ρε!Χα!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803

    Για καθάρισμα

    μπορεί να χρησιμοποιήσεις εκτός των παραπάνω, και όλα τα λάδια,
    ακόμα και αυτά που πετάς στην αλλαγή λαδιών του κινητήρα, και ένα πινελάκι, φτάνει να πλήνεις μετά την μηχανή, και φυσικά να προσέχεις το δίσκόφρενο που δεν πρέπει να λαδωθεί.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της asmar
    Εγγραφή
    27/02/2003
    Μηνύματα
    108

    Παραφίνη power!

    Ο Bikersonly έχει απόλυτο δίκιο.
    Και εγω με παραφίνη την καθάριζω και γίνεται τζάμι.
    Ιδικά γρανάζια κτλ που είναι μέσα στην μπίχλα.
    Πάντως δεν βγαίνουνε και με την μια, θέλει και λίγο τριψιματάκι με το πινέλο.....τουλάχιστον εμένα είχε πολύ μπίχλα αλυσίδα και γρανάζια

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Τώρα που το θυμήθηκα σε Manual είχα διαβάσει για καθαρισμα της αλυσίδας και μετά αντί spray την ρίχνουμε μέσα σε βραστό μολυβδαινούχο γράσο (χρειάζεται τουλάχιστον 1 κιλό) και την αφήνουμε μέχρι να σταματίσει να βγάζει φυσαλίδες.
    Απο εμπειρία σας λέω οτι το γράσο λιώνει σε ΠΟΛΥ μεγάλη
    θερμοκρασία βγάζει ατμούς (ντουμάνια) καθόλου ευωδιαστούς,
    και οι γυναίκες δεν συμπαθούν καθόλου την όλη ιδέα.
    Εγώ πάντως μια φορά την βδομάδα δεν κάθομαι να βράζω αλυσίδες (παρόλο που την κατσαρόλα την έχω ακόμα ,καθώς και το ματι κάπου στην αποθήκη).

  12. #12
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Το καλύτερο από όλα είναι να βγάζετε την αλυσίδα από την μηχανή και αφού την καθαρίσετε με παραφίνη η πετρέλαιο και τρίψιμο με οδοντόβουρτσα να την ξεπλένεται μέσα σε βενζίνη να φεύγουν τα λιπαρά στοιχεία, να την φοράτε στην μηχανή στέγνη να την κάνετε μια βόλτα να ζεσταθεί, οπός λεει ο φίλος η να την βάζετε για λίγο στο φούρνο να ζεσταθεί και να την ψεκάζετε με σπρέι γράσο με κερί. θα το καταλάβετε από το άσπρο χρώμα του και με αυτό τον τρόπο δεν θα άκουτε τον θόρυβο της αλυσίδας στον δρόμο όταν ρολαρετε με νεκρα., όσο και αν φαίνεται περίεργο τα λιπαρά στοιχεια παραφίνη πετρέλαιο, δεν αφήνουν το γράσο να εισχωρήσει στους πόρους της αλυσίδας αλά γλιστράει και χάνετε στον προφυλακτήρα της και στην ζάντα. επίσης το κερί δεν πετάγεται τόσο πολύ στην ρόδα επειδή είναι βαρύτερο

Παρόμοια θέματα

  1. περί αλυσίδας-γραναζιών ο λόγος
    από pineza στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2013, 09:38
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  3. περι αλυσιδας!!
    από lilaki_zxr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2007, 09:36
  4. περι ρυθμισης της αλυσιδας
    από b_bong12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 15:38
  5. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF