Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Πως με εσωσε το κράνος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2007
    Μηνύματα
    8

    Πως με εσωσε το κράνος

    Το post αυτό το γράφω με αφορμή αυτού του link http://helmet.8m.net/kranos.htm που δόθηκε σε άλλο post αλλά προτίμησα να το γράψω σε νέο thread.

    Κατέβαινα την Αθηνάς στην ομόνοια με 40 - 50 χλμ, με το DNA μου, ενα σχεδόν πρωινό κατά τις 11 το πρωί. Είχε μέτρια κίνηση, όλα ήσυχα. Έχω μάθει να οδηγώ 1,5 περίπου μέτρα από το πεζοδρόμιο. Ξαφνικά νοιώθω την μηχανή να ξεκολλάει από το σώμα μου, ένα δυνατό τράνταγμα στο κεφάλι μου και βλέπω το δρόμο σε απόσταση 3 εκατοστών να περνάει μπροστά από τα ματιά μου με ταχύτητα. Ταυτόχρονα άκουγα και το ανατριχιαστικό σούρσιμο του πλαστικού του κράνους στο δρόμο με αποκορύφωμα το "ντουπ" του πεζοδρομίου όπου και φρέναρε το κεφάλι μου. Κοιτάω πίσω μου να δω που κόλλησε η μηχανή. Ένας μαύρος (δεν είμαι ρατσιστής αλλά βοηθάει στην επεξήγηση τις κατάστασης) Είχε βγει από στενό στα δεξιά μου, με ένα κλάρκ.

    Είχε κατεβασμένα τα πιρούνια του κλάρκ κάτω. Εγώ τράκαρα με τα πιρούνια. Το ίδιο το όχημα δεν το είδα καθόλου μιας και ακόμα δεν είχε βγει από το στενό, και τα πιρούνια έχουν το χρώμα του δρόμου. Η μηχανή από 40 χλμ πήγε 0 και εγω εκτοξεύτηκα μαζί με την πινακίδα και το "ρεζερβουάρ". Σηκώθηκα με μόνο ένα μικρο πόνο στο πόδι. Έβγαλα το κράνος και το κοίταγα με όλο το μπροστινό μέρος του λιωμένο από την τριβή. Αυτό είπα θα μπορούσε να είναι το πρόσωπο μου. Την γλίτωσα με μόνο ένα μικρό στραμπούληγμα στο πόδι.

    Το κλάρκ ήταν ανασφάλιστο. Το στοπ στο στενό ξηλωμένο. Πήγα στο δημαρχείο και το ξαναβάλανε το στοπ. Το ξαναξηλώσανε καλοθελητές 15 μέρες μετά. Η μηχανή έπαθε 2000Ε ζημιά. Από την τσέπη μου τα πλήρωσα. Δεν με νοιάζει. Ούτε κυνήγησα την εταιρία του κλάρκ. Γιατί θα μου κόστιζε περισσότερα. Ο οδηγός δεν μου έφταιγε σε τίποτα. Δεν πρόκειται να κυνηγούσα αυτόν. Η εταιρία φταίει που τον στέλνει έξω. Ευχαριστώ που πάντα φοράω κράνος.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	041124_185806.jpg 
Προβολές:	544 
Μέγεθος:	23,4 KB 
ID:	93490

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2007
    Μηνύματα
    8
    το μηχανάκι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	041124.jpg 
Προβολές:	535 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	93491

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2007
    Μηνύματα
    8
    το κλάρκ μετά απο 1 εβδομάδα από το ατύχημα στο ίδιο μέρος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	050607_142038.jpg 
Προβολές:	534 
Μέγεθος:	8,7 KB 
ID:	93492

  4. #4
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    φιλε εσυ να εισαι καλα....

    αλλα λαθος σου που δεν το κυνηγησες...

    οπως το ειπες ....

    το κλάρκ μετά απο 1 εβδομάδα από το ατύχημα στο ίδιο μέρος

    ποιος απο εμας θα ειναι ο επομενος ....
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  5. #5

    Re: Πως με εσωσε το κράνος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Orlox
    Το post αυτό το γράφω με αφορμή αυτού του link http://helmet.8m.net/kranos.htm που δόθηκε σε άλλο post αλλά προτίμησα να το γράψω σε νέο thread.

    Κατέβαινα την Αθηνάς στην ομόνοια με 40 - 50 χλμ, με το DNA μου, ενα σχεδόν πρωινό κατά τις 11 το πρωί. Είχε μέτρια κίνηση, όλα ήσυχα. Έχω μάθει να οδηγώ 1,5 περίπου μέτρα από το πεζοδρόμιο. Ξαφνικά νοιώθω την μηχανή να ξεκολλάει από το σώμα μου, ένα δυνατό τράνταγμα στο κεφάλι μου και βλέπω το δρόμο σε απόσταση 3 εκατοστών να περνάει μπροστά από τα ματιά μου με ταχύτητα. Ταυτόχρονα άκουγα και το ανατριχιαστικό σούρσιμο του πλαστικού του κράνους στο δρόμο με αποκορύφωμα το "ντουπ" του πεζοδρομίου όπου και φρέναρε το κεφάλι μου. Κοιτάω πίσω μου να δω που κόλλησε η μηχανή. Ένας μαύρος (δεν είμαι ρατσιστής αλλά βοηθάει στην επεξήγηση τις κατάστασης) Είχε βγει από στενό στα δεξιά μου, με ένα κλάρκ.

    Είχε κατεβασμένα τα πιρούνια του κλάρκ κάτω. Εγώ τράκαρα με τα πιρούνια. Το ίδιο το όχημα δεν το είδα καθόλου μιας και ακόμα δεν είχε βγει από το στενό, και τα πιρούνια έχουν το χρώμα του δρόμου. Η μηχανή από 40 χλμ πήγε 0 και εγω εκτοξεύτηκα μαζί με την πινακίδα και το "ρεζερβουάρ". Σηκώθηκα με μόνο ένα μικρο πόνο στο πόδι. Έβγαλα το κράνος και το κοίταγα με όλο το μπροστινό μέρος του λιωμένο από την τριβή. Αυτό είπα θα μπορούσε να είναι το πρόσωπο μου. Την γλίτωσα με μόνο ένα μικρό στραμπούληγμα στο πόδι.

    Το κλάρκ ήταν ανασφάλιστο. Το στοπ στο στενό ξηλωμένο. Πήγα στο δημαρχείο και το ξαναβάλανε το στοπ. Το ξαναξηλώσανε καλοθελητές 15 μέρες μετά. Η μηχανή έπαθε 2000Ε ζημιά. Από την τσέπη μου τα πλήρωσα. Δεν με νοιάζει. Ούτε κυνήγησα την εταιρία του κλάρκ. Γιατί θα μου κόστιζε περισσότερα. Ο οδηγός δεν μου έφταιγε σε τίποτα. Δεν πρόκειται να κυνηγούσα αυτόν. Η εταιρία φταίει που τον στέλνει έξω. Ευχαριστώ που πάντα φοράω κράνος.
    Πλάκα μας κάνεις;
    Καταρχήν εύγε που φορούσες το κράνος και είσαι εδώ και μας τα λες αλλά τι θα πει δε σου έφταιγε τίποτα ο οδηγός; Ούτε το ανασφάλιστο κλαρκ (μπουρδέλο χωρίς πινακίδα αν βλέπω καλά) σου έφταιγε; Ούτε η κουφάλα που το είχε ιδιοκτησία; Ούτε το γεγονός πως είχε μαύρο (μαύρη εργασία) δηλ. αλλοδαπό που εκατό τις εκατό δεν είχε δίπλωμα; που και να είχε που πήγαινε με ανασφάλιστο όχημα; Εσύ έχεις δίπλωμα φιλαράκι; Άμα σου περισσεύουν τόσο άνετα 2000€ να βγούμε να μας κεράσεις για να γιορτάσουμε που είσαι ζωντανός!
    Sorry για το ύφος αλλά κοντεύουν να μου πέσουν και τα υπόλοιπα μαλλιά με αυτά που διάβασα..
    :hypnotize
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2007
    Μηνύματα
    8
    Δίπλωμα είχα. Ο οδηγός δεν μου φταίει γιατί αντιλαμβάνομαι την εκμετάλλευση που πέφτει. Το ξηλωμένο στοπ με έκοψε από το να κυνηγήσω την εταιρία και ο στρουμφ του τότα. Μπορεί και να ήταν μιλημένος με την εταιρία, δεν ξέρω. Το θέμα είναι οτι ήμουν μικρός άπειρος και άβγαλτος. Αν ξανασυνέβαινε θα του έκοβα τον κώλο στο δικαστήριο. Τότε όμως δεν είχα χρήματα, και 2-3 δικηγόρους που ρώτησα μου είπαν δύσκολη περίπτωση και το άφησα.

  7. #7
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    οτι να ναι ...

    τεσπα..μενω στο γεγονος οτι φορουσες το κρανος κ μπραβο σου...κ εισαι καλα..

    παντα κρανος κ προσοχη..κ πριν..κ μετα ενα ατυχημα..

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Μακάρι να διαβάζουμε μόνο για τέτοια ατυχήματα, όπου ο αναβάτης σώθηκε λόγω σωστού εξοπλισμού. Καλύτερα να αποφεύγεις την Αθηνάς, είναι κωλοδρόμος. Στενός, κακοστρωμένος, πολλά ταξί, λεωφορεία, οχήματα που πετάγονται από τα στενά, πεζοί, σκόυπίδια... καλυτερα να πεζοδρομηθεί όπως η Ερμού. Αν θες να πας επιστρειψεις Ομόνοια από Θησείο μπορείς να πάρεις το πρώτο στενό που πάει δεξιά, δε θυμάμαι όνομα, που έχει φιδίσια διαδρομή και βγάζει στο άγαλμα του Κωλοκοτρώνη και μετά Πανεπιστημίου. Για να πάς Μοναστηράκι/Θησείο εξυπηρετούν Καραγιώργη Σερβίας και Μητροπόλεως μετά τη Σταδίου

  9. #9
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Δεν μπορώ,παρά να συμφωνήσω με τη γνώμη τού Respect

    Από μια άποψη,δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  10. #10
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    Μεγάλο θέμα είναι ότι τα κλαρκ, δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν σε δημόσιο δρόμο. Μόνο και μόνο από αυτό, κάτι θα μπορούσες να κάνεις.
    Το θέμα είναι ότι αν μάθεις ότι έτσι κάποιος σκοτώθηκε, πως θα νοιώσεις που ξέρεις ότι μπορούσες να τους είχες σταματήσει?
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  11. #11
    orlox το έχεις σκεφτεί καλά αυτό που λες; Είναι δυνματόν να τους την χαρίζεις λέγοντας πως κατανοείς τον αλλοδαπό και την εκμετάλλευση που τυφίσταται ; δηλαδή αν ο ίδιος σου τσεκούρευε ένα πόδι τι θα έλεγες ; δεν πειράζει ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;........θα μας κουφάνεις ..και τέλος πάντων αυτό το καραγκιόζη μπορεί να μας πεις που βρίσκεται έστω με πμ ώστε αν ανήκει στα διοικητικά όρια του Δήμου Αθηναίων να στον μαζέψω μια και καλή που έχει΄καταντήσει το δρόμο αλάνα για την διακίνηση εμπορευμάτων και μάλιστα με ανασφάλιστο κλαρκ και θα σκοτώσει κανέναν αθώο ;; Αλήθεια αυτά τα 2000 ευρώ σου περισσεύανε και γενικότερα σου περισσεύουνε διότι άμα είναι έτσι έχω και άλλες ιδέες να τα ξοδεύεις πιο δημιουργικά από εδώ και μπρός .

Παρόμοια θέματα

  1. Με έσωσε το κράνος και το μπουφάν...
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2009, 18:58
  2. Πως καταντησε το κρανος!
    από bentouza στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 09:14
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2008, 16:08
  4. Πως να Φτιαξω το GIlera (Παιδια Σωστε με)
    από gileraSp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2007, 14:27
  5. Παιδια τι να κανω με το κρανος;
    από laksof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 21:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF