Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Ανάκληση ελαστικών μοτοσυκλέτας από Michelin

  1. #16
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    κανε ενα search, στο google, θα βρεις τα παντα
    Αλλο εννουσα Γιωργο, οτι μεχρι τωρα δεν εχω καποια επισημη ανακοινωση απ'τη Michelin και ας ειμαι αντιπροσωπος τους.. Δεν αμφιβαλω οτι θα βρω τα παντα σχετικα στο internet.. Απλος σαν αντιπροσωπεια θα επρεπε να μας ειδοποιησει.. Οχι να ερθει καποιος πελατης να μου το λεει και'γω να μην ξερω τιποτα και να βγω μαλακας.. Καπως ετσι εγινε και με μια ανακληση απο Yamaha.. πρωτα το εμαθα απο'δω και μετα απο μια μερα μου στειλανε τα χαρτια. Το ιδιο και με τα πλαισια.. πρωτα το εμαθα απο'δω και την επομενη μου στειλανε τα σχετικα χαρτια..
    Αυτο γινεται τωρα και με την Michelin.. δεν αμφιβαλω αν ισχει, απλος το εχω παραπονο απ'της αντιπροσωπειες..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  2. #17
    2004 BMW R1100S
    Boxer Cup Replika
    Randy Mamola
    Limited

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    να υποθεσω οτι γραφεις ''ανεπισημα'' για λογαριασμο της michelin???

    θελεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος για τις υλικες ζημιες, μιας και απο οτι φαινεται, γνωριζεις αρκετα γυρω απο το θεμα? αν δε θελεις, θα γινω εγω λιγο πιο συγκεκριμενος, σε λιγο...
    Φίλε μου όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να πω πολλά. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος είχε κάποιες μεγάλες ζημιές στο μπροστινό μέρος από το λάστιχο που γύρναγε και κοπάναγε συνέχεια.
    Το να βάλεις φωτογραφίες δεν αλλάζει τίποτα. Όπως παραθέτει και ο φίλος παρακάτω ένα google βρίσκει τα πάντα.
    Το μόνο που λέω είναι ότι όπως και να το κάνουμε λάθη γίνονται. Το θέμα είναι η γρήγορη ανταπόκριση και να μην υπάρχουν θύματα σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Θα μπορούσαμε να συζητάμε για μέρες. Εγώ απλά σας ενημέρωσα λόγω το ότι ξέρω τι δύναμη 'εχουν τα forum γενικά και ότι ούτε τηλεόραση, ούτε εφημερίδες φτάνουν τον απόηχο και την αμεσότητα αυτού του μέσου.
    Από εδώ και πέρα οποιαδήποτε απορία και παράπονο θα σας παρακαλούσα να γίνεται στο αναφερόμενο τηλέφωνο ώστε να μιλάτε με κάποιον αρμόδιο.

    Φιλικά,
    pontios13

  4. #19

    Post Μόνο -Made in France-

    Στο παρακάτω άρθρο που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της βρετανικής εφημερίδας MCN αναφέρεται πως μόνο τα ελαστικά που έχουν την ένδειξη Made in France παρουσίασαν αυτή την επιπλοκή. Απ' ότι λέει, ελαστικά κατασκευάζει και στην Ισπανία τα οποία δεν έχουν βγει "ελαττωματικά".


    "Michelin has announced it is to recall some of its Pilot Power and Pilot Power 2CT front tyres due to a defect in the tread.
    The recall revolves around French-made Michelin Pilot Power and 2CT tyres, and only affects 120/70 ZR17 front rubber.
    Michelin says owners with Pilot Power and Pilot Power 2CT front tyres in 120/70 ZR17 size should check the wording on the sidewall to see if their tyre is affected by the recall.
    Only Michelin Pilot Power tyres with the words “Made in France” and the numbers DOT6UCW980T or DOT6UCW979T need to get their tyres changed.
    Only Michelin Pilot Power tyres with the words “Made in France” and the numbers DOT6UCW980T or DOT6UCW979T need to get their tyres changed.
    Michelin also announced these tyres will no longer be sold by dealers.
    The firm says none of the affected tyres have lost pressure, and no accidents have occurred due to the tread failure.
    As MCN went to press for the June 20 issue, Michelin was still deciding exactly what the tyres would be changed for, but a spokesman said: “The problem only affects French-made Pilot Power and Pilot Power 2CT tyres.
    “We also make these tyres in Spain, so it’s likely we’ll change them for Spanish-made versions of the same tyre.”"


    Σχετικό link (περιέχει και φωτογραφίες): http://www.motorcyclenews.com/MCN/Ne.../?&R=EPI-92043


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	damagedtyreij22.jpg 
Προβολές:	729 
Μέγεθος:	27,7 KB 
ID:	93908
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  5. #20
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Αλλο εννουσα Γιωργο, οτι μεχρι τωρα δεν εχω καποια επισημη ανακοινωση απ'τη Michelin και ας ειμαι αντιπροσωπος τους.. Δεν αμφιβαλω οτι θα βρω τα παντα σχετικα στο internet.. Απλος σαν αντιπροσωπεια θα επρεπε να μας ειδοποιησει.. Οχι να ερθει καποιος πελατης να μου το λεει και'γω να μην ξερω τιποτα και να βγω μαλακας.. Καπως ετσι εγινε και με μια ανακληση απο Yamaha.. πρωτα το εμαθα απο'δω και μετα απο μια μερα μου στειλανε τα χαρτια. Το ιδιο και με τα πλαισια.. πρωτα το εμαθα απο'δω και την επομενη μου στειλανε τα σχετικα χαρτια..
    Αυτο γινεται τωρα και με την Michelin.. δεν αμφιβαλω αν ισχει, απλος το εχω παραπονο απ'της αντιπροσωπειες..
    Το παιρνω πισω για την Michelin.. ειχαν στειλει email αλλα εγω δεν το πηρα..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  6. #21
    Πήρα τηλέφωνο και γω και μια τηλεφωνήτρια μου είπε ότι σε περίπου μια βδομάδα θα με πάρουν τηλέφωνο για να το αλλάξω χωρίς καμμία επιβάρυνση από μέρους μου.


    Επέμεινε να μην το "τρέξω" μέχρι τότε. Παρόλο που μέχρι σήμερα δεν εμφάνισε πρόβλημα, δε ρισκάρω.


    Επειδή δεν έχει καθόλου πλάκα το θέμα, προτείνω όλοι, είτε πήρατε λάστιχα από δω είτε από έξω να πάρετε ένα τηλέφωνο και να το αλλάξετε άμα οι κωδικοί και τα νούμερα του ελαστικού (όπως αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ) σας αφορούν.

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pontios13
    Φίλε μου όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να πω πολλά. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος είχε κάποιες μεγάλες ζημιές στο μπροστινό μέρος από το λάστιχο που γύρναγε και κοπάναγε συνέχεια.
    Το να βάλεις φωτογραφίες δεν αλλάζει τίποτα. Όπως παραθέτει και ο φίλος παρακάτω ένα google βρίσκει τα πάντα.
    Το μόνο που λέω είναι ότι όπως και να το κάνουμε λάθη γίνονται. Το θέμα είναι η γρήγορη ανταπόκριση και να μην υπάρχουν θύματα σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Θα μπορούσαμε να συζητάμε για μέρες. Εγώ απλά σας ενημέρωσα λόγω το ότι ξέρω τι δύναμη 'εχουν τα forum γενικά και ότι ούτε τηλεόραση, ούτε εφημερίδες φτάνουν τον απόηχο και την αμεσότητα αυτού του μέσου.
    Από εδώ και πέρα οποιαδήποτε απορία και παράπονο θα σας παρακαλούσα να γίνεται στο αναφερόμενο τηλέφωνο ώστε να μιλάτε με κάποιον αρμόδιο.

    Φιλικά,
    pontios13
    φιλε μου εσυ πολυ καλα εκανες και ενημερωσες και σε ευχαριστουμε ολοι!
    εκανες οτι περναει απο το χερι σου, και καταλαβαινω τη θεση σου! οι αιχμες δεν ειχανε στοχο εσενα προσωπικα.
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  8. #23
    filos moy ta evala se hayabusa kai skasane sta 150km efyge to pelma kai paraligo na skotothei..toys ekane agogi kai tha doume ti tha ginei tora

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από john74
    filos moy ta evala se hayabusa kai skasane sta 150km efyge to pelma kai paraligo na skotothei..toys ekane agogi kai tha doume ti tha ginei tora
    Φίλε μου γνωρίζοντας ότι ο φίλος σου έχει ήδη συμφωνήσει να αποζημειωθεί και δεν έχει κάνει καμμία αγωγή, θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν.
    Δεν νομίζω ότι έχει κανείς παράπονο ότι πήγε να κρυφτεί το πρόβλημα ή ότι δεν αντιμετωπίζεται σωστά και χωρίς κόστος στον καταναλωτή.

  10. #25
    ayta moy eipe ayta leo....pantos tromero lathos apo tin etairia siga min valo ta lastiha toys apo edo kai pera...bridgestone kai xero psomi

  11. #26
    χθες το ειδα σε περιοδικο την ανακοινωση της michelin ..και με ελουσε κρυος ιδρωτας

    ειμαι και εγω κατοχος ....πηρα σημερα τηλεφωνο και μια πολυ ευγενικη κυρια με ειπε οτι σε μια εβδομαδα θα ειναι το καινουργιο λάστιχο στο καταστημα που τα ειχα βαλει ....
    Ρε γαμωτο ...καλα θα ηταν για να μας καλυψουν την τρομαρα ..να μας στελνανε και ενα πισω λαστιχο

    τωρα τι να πω ....απο την μια θυμωσα ...αλλα και απο την αλλη λαθη παντα γινονται ....
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  12. #27
    Γεια σας,

    Εγω το άλλαξα πριν απο 3-4 μέρες. Καμια σχέση με πριν. Το μηχανακι έγινε πιο ομαλό. Εχω ένα hornet 900.

    Και φανταστείτε τι μπορούσα να έχω πάθει, όταν γυρνούσα από Αθήνα για Πάτρα και ακολουθούσα ένα Clio Rs με πάνω από 160- 170 συνεχώς για καμια 30κμ.

    Σε κάτι κομμάτιια το hornet κουνούσε σαν τρελλό.

    Αυτά - Χαιρετώ

  13. #28
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Τοποθετήθηκε τον Νοέμβριο του 2006. ''Έφαγε'' τρία Σ/Κ στην πίστα των Σερρών και άλλα 3.000 χλμ σε γρήγορα ταξίδια, χωρίς να μου ''δείξει'' κάτι.

    Ο κωδικός του ήταν μέσα σ΄ αυτούς της ανάκλησης.

    Το εξετάσαμε προσεκτικά με το λαστιχά, χωρίς να βρούμε τίποτα περίεργο.

    Μετά από επικοινωνία με τη Michelin, το νέο λάστιχο ήρθε Θεσ/νίκη και αλλάχτηκε σε δύο μέρες.

    Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για αστοχία (υλικού ή κατασκευαστική) σε κάποια κομμάτια και προληπτικά αλλάζονται όλα.
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  14. #29
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    re magkes ke ego pou evala teleftea lastixa michelin exi provlima asta8ias to mprostino ke paraponieme toso kero...
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    re magkes ke ego pou evala teleftea lastixa michelin exi provlima asta8ias to mprostino ke paraponieme toso kero...
    ισχύει ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο ελαστικό!
    το δικό σου πρόβλημα είναι στο DIP της καρίνας και στην λαγουδέρα.
    :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2007, 17:02
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2007, 13:15
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 16:31
  4. Αγορα μοτοσυκλετας απο τα 19
    από nmk_extreme στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 21:58
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF