Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Τσάντες σαμάρια

  1. #1

    Τσάντες σαμάρια

    καλησπέρα σε όλους,
    ετοιμάζομαι για ταξιδάκι και θα χρειαστώ πλαινές τσάντες (σαμάρια όχι σκληρές) και θέλω να ρωτήσω άν έχει χρησιμοποιήσει κανείς και άν δημιουργεί πρόβλημα στην εξάτμιση που είναι ψηλά σε μάς. Ξέρω ότι έχει το προστατευτικό η εξάτμιση μας αλλά με το βάρος που θα πέφτει πάνω απο τις τσάντες λέτε να υπάρχει πρόβλημα??
    Επίσης άν κάποιος έχει βάλει άλλαξε καθόλου την κεντρική ανάρτηση, άν την σκλύρηνε δηλαδή λόγω του έξτρα βάρους.

    Ευχαριστώ
    Μιμάς

  2. #2

    Re: Τσάντες σαμάρια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
    καλησπέρα σε όλους,
    ετοιμάζομαι για ταξιδάκι και θα χρειαστώ πλαινές τσάντες (σαμάρια όχι σκληρές) και θέλω να ρωτήσω άν έχει χρησιμοποιήσει κανείς και άν δημιουργεί πρόβλημα στην εξάτμιση που είναι ψηλά σε μάς. Ξέρω ότι έχει το προστατευτικό η εξάτμιση μας αλλά με το βάρος που θα πέφτει πάνω απο τις τσάντες λέτε να υπάρχει πρόβλημα??
    Επίσης άν κάποιος έχει βάλει άλλαξε καθόλου την κεντρική ανάρτηση, άν την σκλύρηνε δηλαδή λόγω του έξτρα βάρους.

    Ευχαριστώ
    Μιμάς

    όσο το φορτώνεις το μηχανάκι αλλάζει και η γεωμετρία του και η συμπεριφορά του. Καλό είναι αναλόγωε το τι θα του βάλεις πάνω να του σφίξεις και λίγο την ανάρτιση.

    Πρόβλημα με την εξάτμιση δεν θα έχεις. Το πλαστικό αυτό προστατευει αρετά καλά. Όμως όσο μαλακά και αν ειναι τα σαμάρια κάποιες ελαφριές γρατζουνιές στο χρώμα θα τις έχεις να το ξέρεις.

    Δεν κοιτάς για βαλίτσες?

  3. #3

    Re: Re: Τσάντες σαμάρια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    όσο το φορτώνεις το μηχανάκι αλλάζει και η γεωμετρία του και η συμπεριφορά του. Καλό είναι αναλόγωε το τι θα του βάλεις πάνω να του σφίξεις και λίγο την ανάρτιση.

    Πρόβλημα με την εξάτμιση δεν θα έχεις. Το πλαστικό αυτό προστατευει αρετά καλά. Όμως όσο μαλακά και αν ειναι τα σαμάρια κάποιες ελαφριές γρατζουνιές στο χρώμα θα τις έχεις να το ξέρεις.

    Δεν κοιτάς για βαλίτσες?
    Ευχαριστώ για την απάντηση Costa αλλά ρε σύ καμία σχέση στην τιμή οι βαλίτσες με τα σαμάρια. Ξέρω ότι είναι πιό αξιόπιστες και βοηθάνε και οι μπάρες σε προστασία όταν δέν είναι πάνω οι βαλίτσες αλλά No Money no ........

  4. #4

    Re: Re: Re: Τσάντες σαμάρια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
    Ευχαριστώ για την απάντηση Costa αλλά ρε σύ καμία σχέση στην τιμή οι βαλίτσες με τα σαμάρια. Ξέρω ότι είναι πιό αξιόπιστες και βοηθάνε και οι μπάρες σε προστασία όταν δέν είναι πάνω οι βαλίτσες αλλά No Money no ........

    καταλαβαινω αλλα..... δεν ξερω κατα πόσο θα σε βολέψουνε τα σαμάρια

    ίσως ένα tank-bag?

  5. #5

    Re: Re: Re: Re: Τσάντες σαμάρια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    καταλαβαινω αλλα..... δεν ξερω κατα πόσο θα σε βολέψουνε τα σαμάρια

    ίσως ένα tank-bag?
    Ξέχασα να σου πώ ότι θα είμαι με την γυναίκα μου οπότε καταλαβαίνεις ότι όχι tank bag δέν φτάνει αλλά ούτε καλά καλά και σαμάρια και ευτυχώς που δέν υπάρχει και τίποτα μεγαλύτερο (σε λογικές τιμές πάντα) γιατί κατα κεί θα πήγαινα!!

  6. #6
    Υπαρχει και η κλασσικη αμερικανικη καγκουρια με τα τρειλερ. Ευτυχως που εδω ο ΚΟΚ απαγορευει στα 2κυκλα να ρυμουλκουν οτιδηποτε...αλλιως η παντοφλα θα επεφτε συννεφο!!!


    Βαλε σαμαρια, βαλε και μια ζελατινα πανω στο πλαστικο της εξατμισης, φτιαξε και ενα ποδαρικο σε σιδερα για την αλλη μερια, να βιδωνει πανω στο μασπιε συν/βατη και στη βιδα του φτερου πισω, και με 100-150€ εισαι κομπλε.

    Εγω παντως αυτο θα κανω...

    DIY Μπρατσο στηριξης για σαμαρι

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
    Υπαρχει και η κλασσικη αμερικανικη καγκουρια με τα τρειλερ. Ευτυχως που εδω ο ΚΟΚ απαγορευει στα 2κυκλα να ρυμουλκουν οτιδηποτε...αλλιως η παντοφλα θα επεφτε συννεφο!!!


    Βαλε σαμαρια, βαλε και μια ζελατινα πανω στο πλαστικο της εξατμισης, φτιαξε και ενα ποδαρικο σε σιδερα για την αλλη μερια, να βιδωνει πανω στο μασπιε συν/βατη και στη βιδα του φτερου πισω, και με 100-150€ εισαι κομπλε.

    Εγω παντως αυτο θα κανω...

    DIY Μπρατσο στηριξης για σαμαρι

    ασε ρε που θα κανεις το μηχανακι ολο τρυπες!
    με 150 ευρα και τα λεφτα για τα σαμαρια μένεις και ενα σκ στο σπιτι και έβαλες βαλίτσες!

  8. #8
    Μπαλαλάικα Το avatar του/της miraze
    Εγγραφή
    24/11/2005
    Μηνύματα
    439

    Re: Τσάντες σαμάρια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
    καλησπέρα σε όλους,
    ετοιμάζομαι για ταξιδάκι και θα χρειαστώ πλαινές τσάντες (σαμάρια όχι σκληρές) και θέλω να ρωτήσω άν έχει χρησιμοποιήσει κανείς και άν δημιουργεί πρόβλημα στην εξάτμιση που είναι ψηλά σε μάς. Ξέρω ότι έχει το προστατευτικό η εξάτμιση μας αλλά με το βάρος που θα πέφτει πάνω απο τις τσάντες λέτε να υπάρχει πρόβλημα??
    Επίσης άν κάποιος έχει βάλει άλλαξε καθόλου την κεντρική ανάρτηση, άν την σκλύρηνε δηλαδή λόγω του έξτρα βάρους.

    Ευχαριστώ
    Μιμάς

    Μέχρι χτές χρησιμοποιούσα σαμάρια καθαρά λόγω κόστους.

    Σήμερα παρέλαβα από "πασίγνωστο" μέλος της παρέας μας τις κλασσικές βαλίτσες τις GIVI.

    λοιπόν, πραγματικά μέρα με τη νύχτα.

    Τα σαμάρια όσο καλά και να τα έδενα πάλι στις 120+ ταχύτητες έπαιζαν και ιδιαίτερα στις στροφές (βλέπε Κατάρα) μου δημιουργούσαν ένα αίσθημα ανασφάλειας.

    Επίσης το τουλάχιστον τέταρτο που ήθελα για τα δέσω σωστά.

    Φυσικά είμαι σίγουρος ότι κάποιες μαλακές βαλίτσες είναι σίγουρα καλύτερες από αυτές τις Colori που είχα.

    Πάντως, συμπερασματικά μπορώ να πώ πλέον ότι,



    Λυπήθηκα τα 100? που είχα δώσει τότε για τις μαλακές!

    Αυτό το μονοπάτι που να οδηγεί




  9. #9

    Re: Re: Τσάντες σαμάρια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
    Μέχρι χτές χρησιμοποιούσα σαμάρια καθαρά λόγω κόστους.

    Σήμερα παρέλαβα από "πασίγνωστο" μέλος της παρέας μας τις κλασσικές βαλίτσες τις GIVI.

    λοιπόν, πραγματικά μέρα με τη νύχτα.

    Τα σαμάρια όσο καλά και να τα έδενα πάλι στις 120+ ταχύτητες έπαιζαν και ιδιαίτερα στις στροφές (βλέπε Κατάρα) μου δημιουργούσαν ένα αίσθημα ανασφάλειας.

    Επίσης το τουλάχιστον τέταρτο που ήθελα για τα δέσω σωστά.

    Φυσικά είμαι σίγουρος ότι κάποιες μαλακές βαλίτσες είναι σίγουρα καλύτερες από αυτές τις Colori που είχα.

    Πάντως, συμπερασματικά μπορώ να πώ πλέον ότι,



    Λυπήθηκα τα 100? που είχα δώσει τότε για τις μαλακές!


    Επειδή ετοιμάζομαι σήμερα να πάρω της Colori (κάποιες με 80ευρώ) πές μου άν αξίζει να προτιμήσω αυτές ή κάποιες άλλες όπως Kappa, Givi ή άν έχεις άλλες υπόψιν.

    Thanks

  10. #10
    Μπαλαλάικα Το avatar του/της miraze
    Εγγραφή
    24/11/2005
    Μηνύματα
    439

    Re: Re: Re: Τσάντες σαμάρια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
    Επειδή ετοιμάζομαι σήμερα να πάρω της Colori (κάποιες με 80ευρώ) πές μου άν αξίζει να προτιμήσω αυτές ή κάποιες άλλες όπως Kappa, Givi ή άν έχεις άλλες υπόψιν.

    Thanks
    Πεταμένα χρήματα είναι αυτές (προσωπική γνώμη). Τις Givi που είχα δεί σε ένα παιδί ήταν σαφώς καλύτερες αλλά και πιό ακριβές.
    Αυτό το μονοπάτι που να οδηγεί




  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Εχω πολλες επιφυλαξεις για τα σαμαρια. ειδικα σε ταχυτητες πάνω απο 120-130 πολυ φοβαμαι ότι θα προσπαθουν να απογειωθουν. Εχω βαλει καγκελα πλεον αλλα ειχα κανει την ερευνα μου και δεν πειστηκα απο αυτα που ειδα (Τα σαμαρια)
    Επισης μου φαινεται οτι χαλαρα θα το καψει η εξατμιση.
    mustili

  12. #12
    Μπαλαλάικα Το avatar του/της miraze
    Εγγραφή
    24/11/2005
    Μηνύματα
    439
    Αν σου φαίνονται πολλά τα χρήματα για τις βαλίτσες πιστεύω ότι το καλύτερο είναι.....


    Αγοράζεις και τοποθετείς τα πίσω κάγκελα της GIVI που έχουν τις υποδοχες για τις βαλίτσες.
    Κόστος 100? περίπου.

    Αγοράζεις τα σαμάρια που θέλεις και τα δένεις πάνω στις βασεις. Σίγουρα θα είναι πιο σταθερά από να τα δέσεις στη μηχανή (ιδιαίτερα αυτά της Colori).

    Αν στο μέλλον δείς ότι δε σε ικανοποιούν τα σαμάρια και χρειάζεσαι βαλίτσες, απλά έχεις έτοιμες τις βάσεις.

    Το καταλαβαίνω ότι 350? για τις βαλίτσες και 100? για τις βάσεις είναι αρκετά χρήματα, όμως στο μέλλον σίγουρα θα χρειαστείς τις βαλίτσες.

    Βάλε τώρα τις βάσεις και αγόρασε τα σαμάρια. κόστος 180? περίπου

    Αυτό το μονοπάτι που να οδηγεί




  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
    Αν σου φαίνονται πολλά τα χρήματα για τις βαλίτσες πιστεύω ότι το καλύτερο είναι.....


    Αγοράζεις και τοποθετείς τα πίσω κάγκελα της GIVI που έχουν τις υποδοχες για τις βαλίτσες.
    Κόστος 100? περίπου.

    Αγοράζεις τα σαμάρια που θέλεις και τα δένεις πάνω στις βασεις. Σίγουρα θα είναι πιο σταθερά από να τα δέσεις στη μηχανή (ιδιαίτερα αυτά της Colori).

    Αν στο μέλλον δείς ότι δε σε ικανοποιούν τα σαμάρια και χρειάζεσαι βαλίτσες, απλά έχεις έτοιμες τις βάσεις.

    Το καταλαβαίνω ότι 350? για τις βαλίτσες και 100? για τις βάσεις είναι αρκετά χρήματα, όμως στο μέλλον σίγουρα θα χρειαστείς τις βαλίτσες.

    Βάλε τώρα τις βάσεις και αγόρασε τα σαμάρια. κόστος 180? περίπου

    Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση, αρχικά θα πάρω αυτές της Colori (άν και θα πάω και Ξύκη μπάς και βρώ καμιά καλύτερη) και άν δώ ότι πράγματι κουνάνε ή δέν βολεύουν στην οδήγηση (Βεβαια Τζιά πάω το ΣΚ οπότε δέν βλέπω υψηλές ταχύτητες) τότε θα βάλω και κάγκελα και σιγά σιγά βαλίτσες.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας VStromades

  14. #14
    Παιδιά έχω δει ένα Pegasso 650 (αυτό με τις 2 εξατμίσεις) με σαμάρια (από αυτά που ακουμπουν στην εξάτμηση) να πιάνει φωτιά το σαμάρι μέσα στο φερυ Κυλλήνη-Ζάκυνθος. Είχα τη δική μου μηχανή δεμένη κοντά και ο τύπος είχε έρθει σερί από Αθήνα, μπήκε κατευθείαν στο πλοίο και μόλις έδεσε πήραν φωτιά τα πράγματα στο σαμάρι. Δεν έπαθε τίποτε, αλλά το περιέχομενο πήγε όλο για πέταμα... προσωπικά μετά από αυτό τριβάλιστος και με tangbag, αλλά ποτέ σαμάρι!

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Mike-Patra
    Παιδιά έχω δει ένα Pegasso 650 (αυτό με τις 2 εξατμίσεις) με σαμάρια (από αυτά που ακουμπουν στην εξάτμηση) να πιάνει φωτιά το σαμάρι μέσα στο φερυ Κυλλήνη-Ζάκυνθος. Είχα τη δική μου μηχανή δεμένη κοντά και ο τύπος είχε έρθει σερί από Αθήνα, μπήκε κατευθείαν στο πλοίο και μόλις έδεσε πήραν φωτιά τα πράγματα στο σαμάρι. Δεν έπαθε τίποτε, αλλά το περιέχομενο πήγε όλο για πέταμα... προσωπικά μετά από αυτό τριβάλιστος και με tangbag, αλλά ποτέ σαμάρι!
    Μήπως δέν είχε προστατευτικά η Pegasso για τις εξατμίσεις? αλλιώς πώς έγινε κάτι τέτοιο?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τσαντες Σαμαρια σε Africa
    από solman στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2008, 14:37
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2006, 21:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF