Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: xt 600 Κατέβασμα και άνοιγμα κινητήρα

  1. #1

    xt 600 Κατέβασμα και άνοιγμα κινητήρα

    Γεια σας
    Έχω ένα πρόβλημα με το χτ μου σήμερα το πήγα στο μάστορα για ένα πρόβλημα που είχα με το κούνημα του τιμονιού στα 130 χιλιόμετρα.
    Μόλις το έβαλε μπρος για να το κάνει βόλτα άκουσε ένα παράξενο θόρυβο από την μηχανή μου είπε ότι έχω πρόβλημα στον κινητήρα και ότι πρέπει να το κοιτάξω
    κατά πάσα πιθανότητα. είναι τα αντίβαρα..
    Του είπα πόσο θα στοιχίσει και μου είπε μόνο για να κατεβεί ο κινητήρας και να ανοιχτή πάει 350 εύρο.
    Δεν ξέρω αλλά μου φαίνονται παρά πολλά. έχω άδικο ?
    Σκέφτομαι να το κανό μόνος μου έχω φτιάξει παρά πολλές φορές 100 κυβικά και 50
    Αλλά με μηχανές δεν έχω ασχοληθεί έχω και το μανυαλ από το χτ.
    Δηλαδή αυτά όλα θα φτάσουν καμία 600 σίγουρα φλάντζες τσιμούχες λαδιά ελατήρια πιτσουνιού και τα αντίβαρα αν είναι αυτά. Καλά δεν τα λέω ?
    Τι να κάνω ?
    πάει ένας μισθός……………


  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Εσυ μονο μπορεις να κρινεις αν το εχεις για μονος σου.

    ενας φιλος μου παντως βρηκε απο ενα τρακαρισμενο μεσω ιδιοτη μοτερ xt 600 '01 400 ευρω!
    Δηλαδη με 600 ευρω αλλαζεις ολο το μοτερ...

    καλυτερα αντε παρε καμια 2η γνωμη πριν κανεις κατι...

  3. #3
    Δεν μας λες τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει με το ΧΤ, αν το πήρες μεταχειρισμένο, τι χρονολογία είναι ..... από που ακούγεται ο θόρυβος και με τι μοιάζει .....

  4. #4
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857
    Μπορεί να είναι και ρουλμάν στροφάλου αν κάνει άγριο θόρυβο


  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Δεν μας λες τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει με το ΧΤ, αν το πήρες μεταχειρισμένο, τι χρονολογία είναι ..... από που ακούγεται ο θόρυβος και με τι μοιάζει .....

    ΕΧΕΙ 22.000 ΧΙΛΙΟΜ. Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΧΤ ΛΑΔΙΑ 5-40 ΜΟΤUL.? ΛΕΣ....
    ΕΝΑ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΤ ΕΧΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΕ ΜΙΑ ΒΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΒΑΡΑ
    ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ.
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΜΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ. Η ΣΦΙΞΙΜΟ Ι ΒΙΔΑ..
    ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.
    ΜΕΤΑΧΕΙΡΣΜΕΝΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.(ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ)

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

  6. #6
    2001 ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ.ΜΕ 10000 ΧΙΛΙΟΜ

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    Συνήθως ανάλογα με την χρήση βέβαια αυτά τα μοτέρ όταν αρχίσουν να κοπανάνε έχουν μποσικάρει παντού

    Κάποτε κάποιος έκανε rebuilt σε χτ 600 και συνέχισε να κουδουναει αφού έπαιζαν τα ρουλεμάν στρόφαλου στης φωλιές τους

    Αν θες να το λύσεις καλύτερα κάντο μόνος σου δεν έχει και την τρομερή φιλοσοφία αυτό το μοτέρ
    Όταν το λύσεις βλέπεις αν αξίζει η επισκευή

    Εγώ βέβαια είμαι της άποψης ότι σε αυτό το μηχανάκι το κάθε εξάρτημα απλά προσπαθεί να δηλώσει την ύπαρξη του ( χτυπάω άρα υπάρχω δηλαδή)
    Όσο το ακούς είσαι σίγουρος
    όταν σταματήσει να ακούγεται τότε ενδιαφέρσου

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Δεν ειναι και το πιο ευκολο μοτερ να λυσεις μονος σου...

    ισως ειναι κατι απλο αμα λες οτι δεν ακουγεται συνεχεια...

    μεταχειρισμενα μοτερ σε μαντρες ή και απο χρυση ευκαιρια.

    κυκλοφορει τοσο αυτο το μοτερ που δε νομιζω να δυσκολευτεις να βρεις.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisxt600
    ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.
    Αυτό είναι , το καλύτερο που είπες μέχρι τώρα .

    Καλύτερα να ρώταγες σε εξουσιοδοτημένο σέρβις, για να έχεις και μια έχτρα εξασφάλιση.

    Παρε ένα τηλέφωνο στην Yamaha Αθήνα , να σου δώσουν την λίστα με τα συνεργεία στην περιοχή σου.

    Η ακόμη καλύτερα στείλε email .

  10. #10
    Στο δικό μου ΧΤ600Ε βάραγε κάτι από δεξί καπάκι..Πήγα Μοτοδυναμική στον Πραβή..Ηταν το παξιμάδι της καμπάνας που είχε λασκάρει και βάραγε όπως ακριβώς λές sakis . Πριν λοιπόν αρχίσεις και ανοίγεις τσέκαρε και αυτό . Εκτός και αν σου βαράει βαλβίδες . Τις έχεις ρυθμίσει ποτέ;

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Στο δικό μου ΧΤ600Ε βάραγε κάτι από δεξί καπάκι..Πήγα Μοτοδυναμική στον Πραβή..Ηταν το παξιμάδι της καμπάνας που είχε λασκάρει και βάραγε όπως ακριβώς λές sakis . Πριν λοιπόν αρχίσεις και ανοίγεις τσέκαρε και αυτό . Εκτός και αν σου βαράει βαλβίδες . Τις έχεις ρυθμίσει ποτέ;


    ΠΑΙΔΙΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ YAMAHA. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΧΕΙ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ.
    ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ


    Πάτερ ημών, ο εν τοις ουρανοίς,
    αγιασθήτω το όνομά σου.
    Ελθέτω η βασιλεία σου,
    Γενηθήτω το θέλημά σου,
    ως εν ουρανώ κι επί της γης
    papas1 papas2 :rotflmao:

  12. #12

    xt 600

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Στο δικό μου ΧΤ600Ε βάραγε κάτι από δεξί καπάκι..Πήγα Μοτοδυναμική στον Πραβή..Ηταν το παξιμάδι της καμπάνας που είχε λασκάρει και βάραγε όπως ακριβώς λές sakis . Πριν λοιπόν αρχίσεις και ανοίγεις τσέκαρε και αυτό . Εκτός και αν σου βαράει βαλβίδες . Τις έχεις ρυθμίσει ποτέ;
    htan akrivos to idio provlima piga mou esfikse tin kampana kai ola ok........thanks

Παρόμοια θέματα

  1. αλήθειες και ψέματα για xt 600
    από faraway στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2009, 20:46
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2009, 10:10
  3. διαφορα μεταξυ xt 500 και xt 600
    από katsavidi2005 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 00:36
  4. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF