Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Προβληματάκι στην εκκίνηση το πρωί σε Cbf-600

  1. #1

    Προβληματάκι στην εκκίνηση το πρωί σε Cbf-600

    Πριν μια εβδομάδα του έκανα το γενικό σέρβις των 12000 και έκτοτε δεν αρπάζει με τη μία το μοτέρ στην πρωινή μιζιά, θέλει δηλαδή να τραβήξω και λίγο το γκάζι. Στις επόμενες εκκινήσεις της ημέρας δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού μόλις ακουμπήσω το μπουτόν της μίζας γίνεται απίκο το κονέ

    Να σημειώσω ότι μέχρι να γίνει το σέρβις έπαιρνε αμέσως και χωρίς σκέψη, απ'όταν έπιασαν κι οι ζέστες δεν χρειαζόταν καν να τραβήξω το τσοκ. Τώρα ακόμα και με το τσοκ δεν "τσιγκλάει" ρε παιδί μου, θέλει λίγο άνοιγμα στο γκάζι (με κλειστό το τσοκ εννοείται)

    Αναφορικά θα πω ότι τα μπουζί δεν αλλάχτηκαν αφού είναι ιριδίου και βρίσκονται ακόμα σε καινούργια κατάσταση και στο manual αλλάζονται κάθε 24000 σύμφωνα με τον κατασκευαστή (μαλάκας είναι το ξέρουμε)

    Να αναφέρω επίσης ότι έγινε ρύθμισμα στα καρμπυρατέρ για πιο σωστή λειτουργία του μοτέρ μετά την τοποθέτηση του φίλτρου της K&N και του ελεύθερου τελικού της εξάτμισης, στα υπόψιν ότι το μηχανάκι δουλεύει άψογα πλέον αλλά δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα με την πρωινή (φρόνιμααα) εκκίνηση της λειτουργίας του.

    Έχω τσεκάρει και το ρελαντί μήπως είχε ρυθμιστεί να κρατάει χαμηλά τις στροφές αλλά είναι μια χαρά.

    Καμμιά ιδέα ρε παιδιά ;

    Μην τού'πεσε βαρύ το Agip το συνθετικό 20W-50 και θέλει να δουλέψει λίγο για να έρθει στα ίσια του τα πρωινά ;

    Να είναι απ'το ρύθμισμα των καρμπυρατέρ ; Την υπόλοιπη μέρα γιατί "τσιγλάει" αμέσως ;


  2. #2
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Μαλλον απο την ρυθμιση των καρμυρατερ προεκυψε αυτο....

    αλλα makis δεν συνιστα προβλημα σε καμια περιπτωση, το δικο μου αλλα και δυο ακομα cbf γνωστων, με γκαζακι παιρνουν το πρωϊ..

    οποτε dont ανησυχεις...




    τσ,τσ τι ψειρας θεε μου....

  3. #3
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    confirmed

    πατάω μίζα - γυρίζει και "τσιμπάω" το γκάζι μία ιδέα έτσι ωστε να ξυπνήσει το μοτέρ.Μετά στο ρελαντί έρχεται στις σωστές στροφές μόνο του μέχρι να ζεσταθεί.
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
    πατάω μίζα - γυρίζει και "τσιμπάω" το γκάζι μία ιδέα έτσι ωστε να ξυπνήσει το μοτέρ.Μετά στο ρελαντί έρχεται στις σωστές στροφές μόνο του μέχρι να ζεσταθεί.
    Aυτό ακριβώς κάνω κι εγώ απ'την αρχή απλώς έχασα ξαφνικά εκείνο το δυνατό σπινθίρισμα που έκανε και το πρωί κι ανησύχησα, στις επόμενες εκκινήσεις τις ημέρας όλα πάνε πολύ καλά όπως και πριν γι'αυτό μπήκα σε υποψίες, άκου εκεί ψείρας...

    Ευχαριστώ παλίκαροι


  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Το δικό μου κάνει ακριβώς το ίδιο με την απογευματινή εκκίνηση.
    Δηλαδή το πρωί με τσοκ παίρνει τσακμάκι και το απόγευμα θέλει λίγο γκαζάκι
    Βέβαια πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ψείρας για ν' ασχολείσαι με τέτοια πράγματα (ακούς σύντεκνε....)


  6. #6
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Μαλλον απο την ρυθμιση των καρμυρατερ προεκυψε αυτο....

    αλλα makis δεν συνιστα προβλημα σε καμια περιπτωση, το δικο μου αλλα και δυο ακομα cbf γνωστων, με γκαζακι παιρνουν το πρωϊ..

    οποτε dont ανησυχεις...





    +1 και....
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


    τσ,τσ τι ψειρας θεε μου....

    :rotflmao: :rotflmao:
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    Βέβαια πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ψείρας για ν' ασχολείσαι με τέτοια πράγματα (ακούς σύντεκνε....)
    Eίμαι είμαι !

    Να τό'χετε υπόψιν σας μόλις το δείτε στις αγγελίες τώρα που ζαχαρώνω το ΧΙΛΙΑ !


  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Eίμαι είμαι !

    Να τό'χετε υπόψιν σας μόλις το δείτε στις αγγελίες τώρα που ζαχαρώνω το ΧΙΛΙΑ !

    Πόσο το δίνεις

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    Πόσο το δίνεις
    Ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω ρε, δεν έχω λεφτά να διαθέσω για το 1000άρι αυτή την εποχή αλλά από μέσα Αυγούστου βλέποντας και κάνοντας.

    Εκτός αν δίνεις 10.200, δεν έχω πρόβλημα και στο φέρνω και Αθήνα το πρωί !

    θα μας εμβολίσει ο Oldman

  10. #10
    Λοιπόν να πω τι μου πέρασε σήμερα απ'το μυαλό ;

    Αν το ζόρι που τραβάει να πάρει μπροστά το πρωί οφείλεται στη ρύθμιση των καρμπυρατέρ, γιατί σταματάει να υπάρχει την υπόλοιπη μέρα και αρπάζει αμέσως μετά το πάτημα της μίζας ;

    Αφού τα καρμπυρατέρ παραμένουν ως έχουν, δυσκολεύεται τόσο πολύ πια στο πρωινό ξεκίνημα ;

    άβυσσος η ψυχή του τετρακύλινδρου

  11. #11
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Ρε συ μπας και εβαλες καμια βενζινη αμφιβολου ποιοτητας?

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Ρε συ μπας και εβαλες καμια βενζινη αμφιβολου ποιοτητας?
    Βρε ομόσταυλε..

    Οκ ας υποθέσουμε ότι η βενζίνη είναι μάπα -πράγμα δύσκολο γιατί έχω κάνει ήδη τρία γεμίσματα από τη μέρα του σέρβις- το πρόβλημα στην εκκίνηση δεν θα παρουσιαζόταν όλη την ημέρα ;

    Γενικά -για να το κάνω και πιο εύκολο- το μοτέρ ζορίζεται να πάρει μπροστά μετά τη διάρκεια της νύχτας και θέλει ελαφρό άνοιγμα του γκαζιού παρόλο που η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι ήδη πολύ ζεστή στις 7 το πρωί.. έρχομαι στη δουλειά στις 8:00 και για όλο το οκτάωρο μένει σβηστό μέχρι τις 16:00 που θα σχολάσω όπου το μπ@υρδέλο παίρνει "τσακμάκι" μπροστά ! Και όσες φορές και να δοκιμάσω κατα τή διάρκεια της ημέρας στροφάρει με το που θα πατήσω τη μίζα ! Φαντάσου ότι τη νύχτα μένει λιγότερες ώρες σβηστό απ'ότι στο οκτάωρο της δουλειάς !

    Μόνο το πρωί θέλει λίγο άνοιγμα στο γκάζι όμως.. μικρό το κακό δεν λέω αλλά γιατί έτσι ξαφνικά ; Περίεργες υγρασίες δεν έχουμε αυτή την εποχή πάντως.


  13. #13
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Σου εχω λυση λοιπον....

    Το πρωϊ λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας ο αερας ειναι πυκνοτερος απο οτι στην διαρκεια της ημερας....τα καρμυρατερ ρυθμιστηκαν για φτωχοτερο σε αερα μιγμα.... :hypnotize οποτε με τις τρελες θερμοκρασιες το μεσημερι /απογευμα ο αρες δεν ειναι τοσο πυκνος και δεν υπαρχει προβλημα....


    ...παω για μπανιο..:wacko:

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    ...παω για μπανιο..:wacko:
    Κι εγώ θα τραβάω γκάζι τα πρωινά !


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Σου εχω λυση λοιπον....

    Το πρωϊ λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας ο αερας ειναι πυκνοτερος απο οτι στην διαρκεια της ημερας....τα καρμυρατερ ρυθμιστηκαν για φτωχοτερο σε αερα μιγμα.... :hypnotize οποτε με τις τρελες θερμοκρασιες το μεσημερι /απογευμα ο αρες δεν ειναι τοσο πυκνος και δεν υπαρχει προβλημα....
    .....

    εμμ, μήπως ειναι το αντίθετο?
    κρυος αέρας = χαμηλότερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο
    ζεστός αερας = υψηλότερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο (μη το μπερδέψουμε με την υγρασία, εκεί αλλάζει το θεμα)

    και εφόσον έβαλες φίλτρο και εξάτμιση, δημιουργείς πιο ελεύθερη εξαγωγή και έτσι θες αναλογα πιο ελεύθερη εισαγωγή. Το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ανάγκη για περισσότερο αερα (βλ. περισσότερο οξυγόνο για την απαιτούμενη καύση). Έτσι τα καρμπς εχουν ρυθμιστεί για να ρουφανε περισότερο αέρα, και το πρωι που η θερμοκρασια ειναι χαμηλότερη, (άρα χαμηλότερη περιεκτικότητα σε Ο2) θες λιγο γκαζάκι παραπάνω...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια! Πρόβλημα με το FI σε CBF-600
    από kokkios στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2010, 13:36
  2. Δείκτης βενζίνης σε CBF-600S;
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 19:34
  3. Ερώτηση για μπουζί σε CBF-600
    από ewsd στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 08:48
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 22:34
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF