Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 108

Θέμα: Καταγγελία προς ΜΟΤΕΚ/ΜΟΤΟΕ ακούει ή κωφεύει?

  1. #31
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
    αποψη σου!!!!!

    εμενα δεν μου αποσπουν την προσοχη οταν οδηγαω!!!!!
    σαν συνοδηγος ναι τις κοιταω!!!!
    οταν οδηγαω οχι τι να κανουμε τωρα

    Και τι σχέση έχει το τι κάνεις εσύ με τις παράνομες πινακίδες ;;;;

  2. #32
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
    αποψη σου!!!!!

    εμενα δεν μου αποσπουν την προσοχη οταν οδηγαω!!!!!
    σαν συνοδηγος ναι τις κοιταω!!!!
    οταν οδηγαω οχι τι να κανουμε τωρα
    Δεκτό....το ότι εσένα δεν σου αποσπάνε την προσοχή, όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να ισχύει το ίδιο και με τους άλλους.

    και ναι, άποψη δική μου ότι αποσπάται η προσοχή,
    Γενονός όμως....ότι είναι παράνομες

  3. #33
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
    περιμενω ρε παιδια...εστω και ενας
    εστω και ενας
    να κανει
    copy paste οτι γραφω
    να παει να τραβηξει δυο φοτο παρανομων πινακιδων της γειτονιάς του
    να βαλει μια τζιφρα
    και να στελει ενα γραμμα εκει που πρέπει
    αλλα...
    ΚΑΝΕΙΣ????
    ΜΑ
    ...
    ΚΑΝΕΙΣ?
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?????
    πες τι χρειάζεται ακριβώς και είμαι μέσα...
    είχα προσπαθήσει να επικοινωνήσω μαζί σου και στο παρελθόν.

  4. #34
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Δύο 18χρονοι νεκροί πάνω σε πινακίδα

    Τραγικό θάνατο βρήκαν δύο 18χρονοι όταν το αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν συγκρούστηκε με άλλο ΙΧ που οδηγούσε 22χρονη. Το θανατηφόρο τροχαίο έγινε την περασμένη Κυριακή στις 6 το πρωί στη λ. Βουλιαγμένης 421, στα όρια των δήμων Ηλιούπολης και Αγίου Δημητρίου.

    Λύγισε η πινακίδα από τη σύγκρουση
    Το αυτοκίνητο, με κατεύθυνση προς Γλυφάδα, αφού πρώτα συγκρούστηκε με το παράλληλα κινούμενο αυτοκίνητο της 22χρονης, περιστράφηκε και χτύπησε με το δεξί πίσω μέρος του στη διαφημιστική πινακίδα που βρισκόταν στη διαχωριστική νησίδα, πήρε τούμπα και έπεσε με τον ουρανό. Τα δύο νεαρά αγόρια -μόλις 18 ετών- που έχασαν τη ζωή τους βρίσκονταν στα πίσω καθίσματα, στο σημείο δηλαδή του αυτοκινήτου που χτύπησε πάνω στην πινακίδα. Ο οδηγός και ο συνοδηγός τραυματίστηκαν και μεταφέρθηκαν στον «Ευαγγελισμό». Το χτύπημα ήταν τόσο δυνατό, που λύγισε τη μεταλλική πινακίδα. Για το δυστύχημα διεξάγεται πραγματογνωμοσ ύνη.

    «Αν και όλες οι πινακίδες είναι παράνομες, την επομένη το πρωί είχαν ήδη αντικαταστήσει την πινακίδα με καινούργια», είπε στην «Ε» ο δικηγόρος Θανάσης Τσιώκος-Πλαπούτας, ο οποίος βρέθηκε την περασμένη Δευτέρα το πρωί στον τόπο του δυστυχήματος μαζί με τον Μανώλη Σταυρουλάκη.

    Οι γιοι του κ. Τσιώκου-Πλαπούτα και του κ. Σταυρουλάκη έχασαν τη ζωή τους σε αυτοκινητικά δυστυχήματα, όταν έχασαν τον έλεγχο του οχήματός τους και έπεσαν πάνω σε διαφημιστικές πινακίδες.





    Στα συρτάρια η εγκύκλιος για ξήλωμα

    Ανενεργός παραμένει, εδώ και πέντε μήνες, η εγκύκλιος του υφυπουργού Εσωτερικών Αθ. Νάκου, με την οποία καλούσε όλους τους δήμους της χώρας να ξηλώσουν όλες τις παράνομες διαφημιστικές πινακίδες.

    Οριζε παράλληλα ότι, αν δεν ληφθούν μέτρα από την Αυτοδιοίκηση, οι περιφερειάρχες οφείλουν να τις αποκαθηλώσουν με δικά τους μέσα και να επιδικάσουν στους παρανομούντες πρόστιμο ίσο με το τριπλάσιο του κόστους αφαίρεσης. Ωστόσο το θετικό αυτό μέτρο μένει στα χαρτιά και ο κατάλογος των νέων που χάνουν τη ζωή τους στην άσφαλτο συνεχώς μεγαλώνει...

    «Δεν έχει γίνει τίποτα», αποκάλυψε στην «Ε» ο Αρης Σταθάκης, βουλευτής της Ν.Δ. και ειδικός σε θέματα οδικής ασφάλειας. Διευκρίνισε ότι μίλησε ο ίδιος με την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Εσωτερικών, για να λάβει την απάντηση ότι η εγκύλιος δεν μπορεί να εφαρμοστεί γιατί δεν έχει την υπογραφή του συναρμόδιου υπουργού ΠΕΧΩΔΕ! «Ο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας είναι σαφής, οι παράνομες πινακίδες πρέπει να κατέβουν χωρίς άλλες καθυστερήσεις. Εχουμε πλέον και την απόφαση του ΣτΕ. Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται η εγκύλιος για να αποκατασταθεί η παρανομία. Είναι σαν να πρέπει να στείλουμε εγκύκλιο στους κλέφτες ότι η κλεψιά διώκεται», μας είπε και πρόσθεσε: «Δεν είμαστε κατά της διαφήμισης. Υπάρχουν κανόνες που πρέπει να γίνονται σεβαστοί από όλους».

    Ο κ. Σταθάκης θέτει και μια άλλη, εξίσου ενδιαφέρουσα παράμετρο. «Ο σύγχρονος δρόμος πρέπει να συγχωρεί το λάθος», υπογραμμίζει και εξηγεί πως οι διαφημίσεις και τα υπόλοιπα μέσα οδικής σήμανσης, από τις πινακίδες κυκλοφορίας ώς τους φωτεινούς σηματοδότες, αλλά και τα δίκτυα κοινής ωφέλειας, πρέπει να τοποθετούνται σε κατάλληλα σημεία, όπως πλέον επιτάσσουν οι σύγχρονοι κανόνες οδικής ασφάλειας.

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

  5. #35
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    πες τι χρειάζεται ακριβώς και είμαι μέσα...
    είχα προσπαθήσει να επικοινωνήσω μαζί σου και στο παρελθόν.

    1. ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΚΡΑΥΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΗΣ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΜΑΣΤΕΡ ή DOMUS ΟΙ (ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙΑ ΣΕ ΣΗΜΑΤΑ ΚΟΚ ΠΑΡΑ ΤΗΣ ΟΔΟΥ κλπ -βασικα ολες ειναι παρανομες)

    2.ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΕ ΤΕΣ ΜΕ ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΑΜΕΡΑ

    3.ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ φωτογραφιας (εγω εκανα τον κοπο και τις χαρτογραφησα ευκολα απο το www.driveme.gr)

    4. KANE COPY PASTE ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
    (δες παρπανω)
    και τροποποίησε μονο τα σημεια των οδών και την διευθυνση σου...
    ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΔΗΜΟ υπηρεσια ειδικων ελεγχων ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΠΕΧΩΔΕ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ
    ολα με ΜΑΙΛ ή ΦΑΧ δεν χρειαζεται επιστολή και εξοδα

    5. αν δεν σου απαντησουν δικαουσαι αποζημιωση

    ΑΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΝ Η ΜΟΤΟΕ ΜΟΤΕΚ το προτεινε σε ολα τα μελη της να το κανουν

    1000 καταγγελιες θα καναν δουλεια

    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

  6. #36
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
    (υποβάλλεται ατελώς)

    Προς τον Συνήγορο του Καταναλωτή
    Λ. Αλεξάνδρας 144
    114 71 Αθήνα


    1. ΑΤΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

    ΟΝΟΜΑ:
    ΕΠΩΝΥΜΟ:
    ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ:
    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΟΔΟΣ:
    ΑΡΙΘΜΟΣ: 32
    ΠΟΛΗ: Τ.Κ.:

    ΑΡ. ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ:
    FAX:

    2. ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ

    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ / ΕΠΩΝΥΜΙΑ:
    A A ALMA – ATEΡΜΩΝ ΑΕ Βρυώνη Φίλ. Θάλεια ,

    :ΘΑΛΕΙΑ ΦΙΛ. ΒΡΥΩΝΗ - ΠΡΟΕΔΡΟΣ & Δ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ.
    ΒΑΡΒΑΡΑ ΜΕΡΣΙΝΗ ΜΙΧΕΛΑΚΗ – ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ.
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΒΡΥΩΝΗΣ - ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ.
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ - ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΜΗ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ.
    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΓΚΙΟΥΓΚΗΣ - ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΜΗ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ.

    ΕΔΡΑ : ΟΔΟΣ: ΑΘΗΝΑ Ιβύκου ΑΡΙΘΜΟΣ: 4
    ΠΟΛΗ: Παγκράτι, Τ.Κ.: ΑΘΗΝΑ 11635
    ΑΡ. ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ: ΤΗΛ. 210 7572800
    FAX 210 7572850
    ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ:
    διαφημίσεις, υπαίθρια διαφήμιση,

    ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΣ ΔΗΜΟΣ ΒΥΡΩΝΑ







    3. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ
    (παρακαλούμε να περιγράψετε με σαφήνεια το πρόβλημα που αντιμετωπίσατε ή αντιμετωπίζετε καθώς και τον ακριβή χρόνο που δημιουργήθηκε ή που το διαπιστώσατε)

    Την 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2007, ώρα 08:00, και κατευθυνόμενος με την μοτοσικλέτα μου από την οδό Αρχιεπισκόπου Αθηνών Χρυσοστόμου (ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΒΥΡΩΝΑ) προς τον κόμβο σηματοδότησης– οδού περιφερειακός Αλίμου Καρεά Κατεχακη (Νεκροταφείο Δήμου Βύρωνα – Διασταύρωση προς στρατόπεδο Σακέτα), διαπίστωσα ότι πλήθος ιδιωτικών διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε , μου απέσπασε αιφνιδιαστικά την προσοχή μου, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη, από τις ρυθμιστικές πινακίδες του ΚΟΚ και από τα φανάρια ρύθμισης κυκλοφορίας, την οδική σήμανση και σηματοδότηση.
    Η ίδια περίπτωση διαπιστώθηκε ΤΗΝ ΙΔΊΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ κατευθυνόμενος με την μοτοσικλέτα μου στην επόμενη διασταύρωση σηματοδότησης ΚΟΜΒΟΥ Καισαριανής και καθ, όλο το μήκος της οδού και στα δύο ρεύματα, τον κόμβο σηματοδοτήσεως εξόδου Πανεπιστημίου Αθηνών ως και τον κόμβο Παπάγου οδός Κανελλόπουλου και Πίνδου /Κοκινόπουλου και την προέκταση αυτού προς Κόμβο Μεσογείων Κατεχάκη στο κόμβο σηματοδοτήσεως Κανελοπούλου Π με το ΑΛΣΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ και τον κόμβο σηματοδοτήσεως με το Νοσοκομείο αεροπορίας. Δηλαδή διαπιστώθηκε η περίπτωση ότι πλήθος ιδιωτικών διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε , μου απέσπασε αιφνιδιαστικά την προσοχή μου, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη, από τις ρυθμιστικές πινακίδες του ΚΟΚ και από τα φανάρια ρύθμισης κυκλοφορίας, την οδική σήμανση και σηματοδότηση
    Την ιδία μέρα στις 17΄00μμ κατευθυνόμενος στην ιδία οδό ΚΑΙ ΚΟΜΒΟΥΣ που προανέφερα αλλά από την αντίθετη κατεύθυνση επιστροφή από τον κόμβο Κατεχάκη Μεσογείων προς τον Κόμβο Καρέα δια της οδού Κανελλόπουλου Π καθ όλο το μήκος της οδού αυτής πλήθος ιδιωτικών διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε , μου απέσπασε αιφνιδιαστικά την προσοχή μου, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη, από τις ρυθμιστικές πινακίδες του ΚΟΚ και από τα φανάρια ρύθμισης κυκλοφορίας, την οδική σήμανση και σηματοδότηση

    Διαπίστωσα ότι όλα τα σύμβαντα παραπάνω είχαν ως αποτέλεσμα να αιφνιδιαστεί η όραση μου και να αποσπαστεί η προσοχή μου σε τέτοιο βαθμό ώστε η αντίδραση μου προς όλα τα σήματα του ΚΟΚ και τους σηματοδότες να γίνει επικίνδυνα μειωμένη χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη ενώ ταυτόχρονα μείωσε την ασφάλεια μου ως χρήστη της προαναφερόμενης διασταύρωσης οδού κόμβου.
    Έγινα μάρτυρας μη ορθού και ενδεδειγμένου συστήματος σημάνσεως και σηματοδοτήσεως των οδών, με ενιαία διεθνή χαρακτηριστικά, το οποίο αποσκοπεί στην ενίσχυση της ασφαλείας μου ως χρήστη των οδών που προαναφέρω χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη

    Διαπίστωσα ότι η προσοχή μου και η οδηγική μου ικανότητα, παραβλάφτηκε, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη από παρεμβάλλονται ξένα, και κυρίως προερχόμενα από την εμπορική διαφήμιση, αντικείμενα τα οποία προορίζονται από την εταιρεία , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ.να αποσπάσει την προσοχή μου ως οδηγού από τους κανόνες της Οδικής Κυκλοφορίας και να την κατευθύνουν προς αυτά.

    Διαπίστωσα ότι οι διαφημιστικές αυτές πινακίδες μου προκάλεσαν αιφνίδια σύγχυση χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη, με τις δημόσιες πινακίδες κυκλοφορίας, με αποτέλεσμα την πρόκληση θάμβωσης μου ως χρήστη των οδών με αποτέλεσμα να μου αποσπά την προσοχή, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη

    Διαπίστωσα αδικαιολόγητες βλαβερές επιδράσεις στην υγεία μου χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη ως ακολούθως: Αιφνίδια ακούσια αύξηση του καρδιακού μου παλμού, και της αρτηριακής μου πίεσης, αφόρητη ακούσια φόρτιση του νευρικού μου συστήματος, ακούσια ψυχολογική πίεση, ακούσια αδικαιολόγητη έγκριση από το σώμα μου ιδρώτα και σίελου.

    Επειδή σύμφωνα με τον ν.1604/1986(ΦΕΚ Α΄ 81) εκυρώθησαν οι διεθνείς συμβάσεις:

    α) για την οδική κυκλοφορία και ,

    β) για την οδική σήμανση και σηματοδότηση που υπεγράφησαν στην Βιέννη την 8-11-1968.

    Επειδή βάσει του άρθρου 4 της δεύτερης σύμβασης, υπό το κεφάλαιο Ι με τίτλο «γενικές διατάξεις»: {«Επιβάλλεται σύστημα σημάνσεως και σηματοδοτήσεως των οδών, με ενιαία διεθνή χαρακτηριστικά, το οποίο αποσκοπεί στην ενίσχυση της ασφαλείας για τους χρήστες των οδών.

    Το σύστημα αυτό, για το οποίο υπεύθυνο είναι το Κράτος, παραβλάπτεται όταν παρεμβάλλονται ξένα, και κυρίως προερχόμενα από την εμπορική διαφήμιση, αντικείμενα τα οποία προορίζονται να αποσπάσουν την προσοχή των οδηγών από τους κανόνες της Οδικής Κυκλοφορίας και να την κατευθύνουν προς αυτά.

    Εξ ου και η Σύμβαση προτάσσει όλων των διατάξεων περί των σημάτων κ.λ.π., την υποχρέωση των Συμβαλλομένων Κρατών να απαγορεύουν την τοποθέτηση στον ευρύτερο χώρο των οδών πάσης επιγραφής ή εγκαταστάσεως που θα δύνατο να προκαλέσει σύγχυση με τις (δημόσιες) πινακίδες κυκλοφορίας, να προκαλεί θάμβωση στους χρήστες των οδών ή να τους αποσπά την προσοχή. Ειδικότερα κατά την έννοια των διατάξεων αυτών, ερμηνευμένων βάσει και των δεδομένων της κοινής πείρας, αποκλείεται εν πάση περιπτώσει η τοποθέτηση τέτοιων πινακίδων ή διαφημίσεων και δη μεγάλων διαστάσεων επί του οδοστρώματος της οδού ή του πεζοδρομίου ή νησίδας ασφαλείας.

    Επομένως οι διατάξεις των εδ. γ΄και δ΄της παρ. 1 άρθρου 11 του ν.2696/1999(Κ.Ο.Κ.), επιτρέπουσες κατ΄ αρχήν την εγκατάσταση διαφημίσεων επί του οδοστρώματος και των πεζοδρομίων, ή νησίδων ασφαλείας, οδών ευρισκομένων εντός κατοικημένων περιοχών , με όριο ταχύτητας μέχρι 70 χιλ/ώρα, και αναγνωρίζοντας στην Διοίκηση την δυνατότητα χορηγήσεως αδειών εγκαταστάσεως διαφημίσεων και στους ανωτέρω χώρους είναι αντίθετες προς την ως άνω Διεθνή Σύμβαση, η οποία από της επικυρώσεις της δια νόμου κατ΄ άρθρο 28 του Συντάγματος, υπερισχύει των απλών νόμων, όπως είναι ο ν.2696/1999(Σ.τ.Ε.1141/1999 7μελής).»}

    Πρέπει να ληφθεί υπ΄όψιν ότι οι διατάξεις των ως άνω εδαφίων του άρθρου 11 του Κ.Ο.Κ. καταργήθηκαν ρητώς με το εδάφιο θ΄ της παρ.12 του άρθρου 13 του ν.3212/2003(Α΄308), με τη σκέψη όπως προκύπτει από την αιτιολογική έκθεση του νόμου αυτού, ότι θεωρούντο κατηργημένα από τις ειδικότερες και αυστηρότερες διατάξεις του ν.2946/2001(Α΄224), ο οποίος ρύθμιζε τα θέματα υπαιθρίου διαφημίσεως.

    Από τις παρατεθείσες διατάξεις προκύπτει περαιτέρω ότι, εφόσον υφίστανται σε πεζοδρόμια των οδών του άρθου 11 του Κ.Ο.Κ. διαφημιστικές πινακίδες κατά παράβαση των ορισμών της ως άνω Διεθνούς Συμβάσεως, γεννάται υποχρέωση αφαιρέσεώς τους, εξαλείψεώς τους ή θέσεώς ους εκτός λειτουργίας κατά πρώτο λόγω από τον Δήμαρxo ή τον πρόεδρο της κοινότητας εντός των διοικητικών ορίων του οποίου δήμου ή κοινότητας κείνται οι εν λόγω πινακίδες και κατά δεύτερο λόγω από την κρατική διοίκηση (αρμόδιο όργανο της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Έργων του Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ ή της Περιφέρειας.)

    Επειδή περαιτέρω ο ν.2946/2001 θεωρεί τις ως άνω φονικές πινακίδες «ρύπο» και ξηλώνονται άνευ άλλου τινός, από τα συνεργεία καθαριότητας των δήμων.

    Επειδή, όσοι τοποθέτησαν τις ως άνω παγίδα θανάτου και την ανατοποθέτησαν στην ίδια ακριβώς θέση είναι υπαίτιοι ανθρωποκτονίας εκ δόλου. Υπαίτιοι δηλαδή είναι ο δήμαρχος του δήμου εντός των διοικητικών ορίων του οποίου τοποθετήθηκε και επανατοποθετήθηκε αυτή η παγίδα θανάτου, η διαφημιστική εταιρία, και η διαφημιζόμενη επιχείρηση ως άνω.

    Επειδή ένα στα δέκα τροχαία ατυχήματα οφείλεται σε αυτές τις παγίδες θανάτου σύμφωνα με τους συγκοινωνιολόγους.

    Επειδή εκ των διδαγμάτων της κοινής πείρας ο κ. Εισαγγελέας γνωρίζει τις διαφημιστικές εταιρίες που εγκληματούν καθημερινά προκειμένου να εισπράττουν «μαύρο χρήμα» από την ως άνω εμπορική διαφήμιση μέσω Δημοτικών Συμβούλων

    Επειδή έχουν σκοτωθεί πάρα πολλοί εξαιτίας των ως άνω παγίδων θανάτου και σκοτώνονται σχεδόν καθημερινά.

    Επειδή επικαλούμαι και τους συνημμένους χάρτες και φωτογραφίες των συμβάντων που αναφέρω
    .
    Οι ιδιωτικές διαφημιστικές πινακίδες στους συγκεκριμένους κόμβους ( από τους όποιους διέρχομαι καθημερινά με την μοτοσικλέτα μου για να μεταβώ στην εργασία μου και να επανέλθω στον τόπο κατοικίας μου) θέτουν σε κίνδυνο την ζωή μου καθημερινά χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

    Βλάπτουν την οδική μου ικανότητα σε επικίνδυνο βαθμό χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

    Προκαλούν αιφνιδιασμό και άγχος και βλάπτουν την ψυχική μου υγεία χωρίς υπαιτιότητα ή ατομική ευθύνη

    Μειώνουν τα αντανακλαστικά μου στην λάμψη σηματοδοτών φαναριών χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

    Αποσπούν την προσοχή μου έναντι άλλων οχημάτων χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

    Θέτουν σε κίνδυνο την σωματική μου ακεραιότητα και υγεία χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

  7. #37
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Η αποστολή σκοποί και στόχοι της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε δεν προστατεύουν ούτε ενημερώνουν καταναλωτές όπως θα έπρεπε, αλλά τους θέτουν καθημερινά σε κίνδυνο με βάση τα όσα πιστεύουν και κοινοποιούν δημόσια μέσω της εμπορικής εταιρικής ιστοσελίδας τους (www.almaatermon.gr), ως ακολούθως :
    1
    Η ΑΛΜΑ - ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. προτρέπει ιδιοκτήτες καταναλωτές να παρανομήσουν αναφέροντας ότι «Το τμήμα αξιοποίηση νέων χώρων της Alma Atermon αναζητεί διαρκώς σε όλη την Ελλάδα νέα "ποιοτικά" σημεία για την τοποθέτηση διαφημιστικών μέσων με σκοπό να διασφαλίσει στους πελάτες της το καλύτερο θεσολόγιο για την διαφημιστική τους καμπάνια.. Τμήμα Αξιοποίησης Νέων Χώρων Επικοινωνία με το τμήμα αξιοποίησης νέων χώρων Αν έχετε στην ιδιοκτησία σας χώρο δίπλα σε κύριες οδικές αρτηρίες, εθνικές οδούς και σε εμπορικά κέντρα μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία με το τμήμα εκμετάλλευσης της Alma Atermon για πιθανή συνεργασία.Τρόποι επικοινωνίας• Τηλεφωνική επικοινωνία Τηλεφωνήστε στο 210-3480600-700»
    2.

    Με υπερηφάνεια καυχιέται ότι διατηρεί μερίδιο σε παράνομες τοποθετήσεις υπαίθριας διαφήμισης «Σήμερα η εταιρεία κατέχει ποσοστό της τάξεως του 70% της υπαίθριας διαφήμισης, ενώ σε ορισμένους τομείς όπως είναι τα μέσα μαζικής μεταφοράς, το μερίδιο της εταιρείας φτάνει στο 90%.»

    3.

    Είναι σαφής και ξεκάθαρο το target group η απόσπαση της προσοχής των οδηγών «2. Πρώτη στον αριθμό διαφημιστικών μέσων Η ALMA ATERMON προσφέρει στην αγορά την μεγαλύτερη επιλογή υπαίθριων διαφημιστικών μέσων, έχοντας κυρίαρχη παρουσία στην Αθήνα, στην Θεσσαλονίκη, στις υπόλοιπες μεγάλες πόλεις και στο βασικό οδικό δίκτυο της χώρας, με αποτέλεσμα να είναι πρώτη σε πανελλαδική κάλυψη» και μάλιστα χωρίς ηθικούς φραγμούς «3. Πρώτη σε ποιότητα γεωγραφικής κάλυψης Η ALMA ATERMON άνοιξε και διεύρυνε την αγορά υπαίθριας διαφήμισης, μέσα από τη διαρκή αναζήτηση ποιοτικών χώρων για την τοποθέτηση διαφημιστικών μέσων, οι οποίοι επιλέχτηκαν με κριτήριο την αποδοτικότητα που θα προσέφερε η προβολή του διαφημιστικού μηνύματος σε αυτούς.»

    4.
    Θέτει κριτήρια με τα οποία επιδιώκει να βλάψει με ποικίλους τρόπους τα υποψήφια θύματα καταναλωτές της, ενδεικτικά έχει το θράσος και να τα αναφέρει: «Τα 9 κριτήρια βάση των οποίων η ALMA ATERMON επιλέγει τα σημεία που τοποθετούνται τα διαφημιστικά της μέσα, είναι:»
    Γεωγραφική Θέση
    Διαστάσεις μέσου
    Συχνότητα διερχομένων (πεζοί, αυτοκίνητα, μέσα μαζικής μεταφοράς)
    Μήκος διαδρομής
    Απόσταση από διερχόμενους οδηγούς
    Οπτική γωνία
    Ορατότητα
    Φωτισμός
    Target group

    5
    Μιλά ακόμα και για τα πιθανά αποτελέσματα πολιτικής και οργανωμένου σχεδίου παγίδευσης οδηγών καταναλωτών «Αποτέλεσμα της συγκεκριμένης πολιτικής είναι η εταιρία σήμερα να διαθέτει τις πλέον προνομιακές ποιοτικές θέσεις σε: οδικές αρτηρίες, Αττική οδό, Εθνικές Οδούς, Hypermarkets, Σταθμούς Μέσων Μαζικής Μεταφοράς, Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.»

    6.
    Αποκαλύπτεται ότι αποτελεί το κύριο μέλος μιας ευρύτερης άτυπης οργάνωσης η οποία συνδυαστικά βλάπτει τους καταναλωτές οδηγούς «Πρώτη στην διαφημιστική δαπάνη Outdoor Η Alma Atermon κατέχει περίπου το 70% της διαφημιστικής δαπάνης υπαίθριας διαφήμισης στην ελληνική αγορά απολαμβάνοντας την εμπιστοσύνη των διαφημιζομένων για τα υψηλής ποιότητας μέσα που διαθέτει. Η εταιρία έχει ευρύτατο πελατολόγιο και συνεργάζεται με όλα τα media shops, διαφημιστικά γραφεία (τοπικά και πολυεθνικά), καθώς και με απ’ευθείας διαφημιζόμενους καλύπτοντας όλες τις κατηγορίες της αγοράς.» και
    «5 Μετρήσιμο Outdoor Η ALMA ATERMON στην προσπάθειά της να οδηγεί συνεχώς τις εξελίξεις στο χώρο του Outdoor, ανταποκρίθηκε σε μια ουσιαστική ανάγκη τόσο του κλάδου όσο και των πελατών της για μέτρηση του μέσου. Έτσι η ALMA ATERMON σε συνεργασία με γνωστή εταιρεία του χώρου καθιερώνει μια συστηματική μέτρηση που στόχο έχει: την εκτίμηση της ευκαιρίας έκθεσης στο μέσο (OTS), την αξιολόγηση του μέσου ως προς την ανάκληση της διαφήμισης (recall), τον καθορισμό του προφίλ των target groups που μπορούν να προσεγγιστούν με την υπαίθρια διαφήμιση

    7

    Ειναι σαφής και περιγράφεται ο στόχος της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε για τις γιγαντοαφίσες ΤRIVISION «Πλεονεκτήματα μέσου Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων (3 διαφορετικά) "τραβάει" την προσοχή των διερχομένων. …Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.
    Περιγραφή μέσου
    Τα Trivision είναι διαφημιστικές κατασκευές τριών όψεων με διαστάσεις 8m Χ 4m, 16m X 4m & 24m X 4m που φωτίζονται εξωτερικά. Αποτελούνται από εναλλασσόμενα κάθετα πρίσματα πάνω στα οποία απεικονίζεται το διαφημιστικό μήνυμα.
    Διαθέσιμες αγορές
    Αθήνα, Θεσσαλονίκη
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων (3 διαφορετικά) "τραβάει" την προσοχή των διερχομένων.
    • Ιδανικό για διαφημιστικές καμπάνιες μεγάλης χρονικής διάρκειας.
    • Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ιδανικό εργαλείο για λανσάρισμα νέου προϊόντος.
    • Ευρεία κάλυψη της αγοράς με υψηλή συχνότητα.
    • Προσδίδει κύρος στο προϊόν.
    8.
    Την ενδιαφέρει να τραβά την προσοχή των οδηγών καταναλωτών και ενδεικτικά αναφέρει «Πλεονεκτήματα μέσου Μαγνητίζει την προσοχή target group που είναι δύσκολο να προσεγγιστούν. «
    Ειδικές Κατασκευές 3D Advertisements
    Η Alma Atermon προσφέρει στους πελάτες της που αναζητούν ένα πρωτότυπο και εντυπωσιακό τρόπο υπαίθριας διαφήμισης τη δυνατότητα υλοποίησης ειδικών κατασκευών παντός τύπου (3D, Promotional, ειδικών εφέ).
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Μαγνητίζει την προσοχή target group που είναι δύσκολο να προσεγγιστούν.
    • Πρωτότυπο.
    • Εντυπωσιακό.
    • Υψηλό επίπεδο recall του διαφημιστικού μηνύματος.
    • Υψηλό επίπεδο διείσδυσης στην αγορά.
    • Μηδενικό clutter
    • Αυξάνει το image και το prestige του διαφημιζόμενου
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ιδανικό εργαλείο για λανσάρισμα νέου προϊόντος.
    9.

    Στοχεύει τους πολυσύχναστους δρόμους – δηλαδή στοχεύει να αποσπάσει την προσοχή από όσο το δυνατόν περισσότερους οδηγούς και πεζούς, μιας και ενδεικτικά αναφέρει «Παρέχει πολλαπλή συνεχομένη παρουσία σε πολυσύχναστους δρόμους.- Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group (δημογραφικά και γεωγραφικά). Υψηλή συχνότητα.»

    Νέα Μέσα Panel Επί Στύλου
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Παρέχει πολλαπλή συνεχομένη παρουσία σε πολυσύχναστους δρόμους.
    • Προσφέρει στις επιχειρήσεις την δυνατότητα να έχουν μεγάλη παρουσία στην αγορά των ανταγωνιστών τους.
    • Χαμηλό κόστος.
    • Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group (δημογραφικά και γεωγραφικά).
    • Υψηλή συχνότητα.
    • Επιπλέον προστασία του διαφημιστικού μηνύματος με τζάμι
    10
    Έχει στόχο συνδυαστικά να αποσπά την προσοχή πεζών και οδηγών σε πεζοδρόμια συνδυάζομενα με οδούς και βασικές οδικές αρτηρίες «Περιγραφή μέσου Υπερυψωμένα διαφημιστικά μέσα τύπου Panel με διαστάσεις 1,3m X 2m. Τα Panels επί στύλου είναι εσωτερικά φωτιζόμενα και τοποθετούνται σε πεζοδρόμια επιλεγμένων περιοχών και σε βασικές οδικές αρτηρίες.»
    Νέα Μέσα Panel Επί Στύλου
    Περιγραφή μέσου
    Υπερυψωμένα διαφημιστικά μέσα τύπου Panel με διαστάσεις 1,3m X 2m. Τα Panels επί στύλου είναι εσωτερικά φωτιζόμενα και τοποθετούνται σε πεζοδρόμια επιλεγμένων περιοχών και σε βασικές οδικές αρτηρίες.
    Διαθέσιμες αγορές
    Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Επαρχία

  8. #38
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    11.
    Ψάχνει νέα μέσα και τρόπους για να παραβεί τον νόμο και να προσεγγίσει την προσοχή των οδηγών καταναλωτών «Πλεονεκτήματα μέσου Υψηλή κάλυψη σε σημεία οπού δεν επιτρέπονται άλλα διαφημιστικά μέσα (π.χ. κέντρο Αθήνας).»
    Νέα Μέσα Panel σε Στέγαστρα
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Υψηλή κάλυψη σε σημεία οπού δεν επιτρέπονται άλλα διαφημιστικά μέσα (π.χ. κέντρο Αθήνας).
    • Αποτελεσματικότερο για διαφημιστικά μηνύματα με πολλές πληροφορίες
    • Μεγαλύτερος χρόνος επεξεργασίας του διαφημιστικού μηνύματος από τους επιβάτες
    • Χαμηλό κόστος.
    • Επιπλέον προστασία του διαφημιστικού μηνύματος με τζάμι
    • Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group (δημογραφικά και γεωγραφικά).
    • Αμεσότητα με το καταναλωτικό κοινό (το κοινό χρησιμοποιεί μέσα μεταφοράς για την μετακίνηση του).
    • Υψηλή συχνότητα.
    12.

    Με την στρατηγική της θέτει σε κίνδυνο την ασφάλεια οδηγών πεζών και μέσα μαζικής μεταφοράς όλης της ΑΤΤΙΚΗΣ, μιας και σκοπό έχει όπως κυνικά αναφέρει:για τα ΤΡΑΜ ΤΗΝ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
    «..(Τα τραμ)Προσφέρουν κίνηση με αποτέλεσμα να προσελκύουν το βλέμμα, … Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων "τραβάει" την προσοχή τόσο των διερχόμενων οδηγών, όσο και των πεζών αλλά και των επιβατών του τραμ… ίδια καμπάνια μπορεί να μεταφέρεται ανά 14ημερο σε διαφορετική ομάδα "Tram Vision" (10 ομάδες), δημιουργώντας την αίσθηση στον καταναλωτή ότι σε έχει "δει" παντού. ……Μεγαλύτερος χρόνος επεξεργασίας του διαφημιστικού μηνύματος από τους επιβάτες.»
    Οι παγίδες μάλιστα ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΟΥΝΤΑΙ για τα υποψήφια θύματα οδηγούς κα πεζούς
    Ομάδες Tram Vision
    • Ομάδα 1 (χάρτης)
    • Ομάδα 2 (χάρτης)
    • Ομάδα 3 (χάρτης)
    • Ομάδα 4 (χάρτης)
    • Ομάδα 5 (χάρτης)
    • Ομάδα 6 (χάρτης)
    • Ομάδα 7 (χάρτης)
    • Ομάδα 8 (χάρτης)
    • Ομάδα 9 (χάρτης)
    • Ομάδα 10 (χάρτης)
    Διαφήμιση σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς Τραμ Tram Vision
    Περιγραφή μέσου
    Η ALMA ATERMON (μέσω της θυγατρικής της εταιρείας Δόμηση Α.Ε.), έχοντας αναλάβει την αποκλειστική διαφημιστική διαχείριση των σταθμών του Τραμ εγκατέστησε στις πλατφόρμες πολυτελή διαφημιστικά μέσα τύπου “Tram Vision”. Ο χρησιμοποιούμενος τύπος αποτελείται από ανοξείδωτες κατασκευές διπλής όψεως διαστάσεων 2m Χ 1,5m. Τα “Tram Vision” είναι σε μορφή landscape, φωτίζονται εσωτερικά και εναλλάσσουν διαφημιστικά μηνύματα.
    Τα εν λόγω μέσα διατίθενται σε 10 ισοδύναμες Ομάδες των 30 όψεων ανά ομάδα (σύνολο 300 διαθέσιμες όψεις). Κάθε ομάδα αποτελείται από 15 Tram Vision διπλής όψεως, τοποθετημένα σε ισάριθμους σταθμούς, καλύπτοντας περίπου το 1/3 των σταθμών σε 8 Δήμους
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Μηδενικό clutter.
    • Υπερυψωμένα και φωτιζόμενα παρέχοντας 24ωρο visibility.
    • Προσφέρουν κίνηση με αποτέλεσμα να προσελκύουν το βλέμμα.
    • Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων "τραβάει" την προσοχή τόσο των διερχόμενων οδηγών, όσο και των πεζών αλλά και των επιβατών του τραμ.
    • Υψηλή συχνότητα που απορρέει από την καθημερινή και την επαναλαμβανόμενη χρήση του τραμ από τους επιβάτες (50.000 επιβάτες σε καθημερινή βάση).
    • Μεγάλη κάλυψη αφού η ίδια καμπάνια μπορεί να μεταφέρεται ανά 14ημερο σε διαφορετική ομάδα "Tram Vision" (10 ομάδες), δημιουργώντας την αίσθηση στον καταναλωτή ότι σε έχει "δει" παντού.
    • Μεγαλύτερος χρόνος επεξεργασίας του διαφημιστικού μηνύματος από τους επιβάτες που περιμένουν (7,5΄- 10΄ μέσος χρόνος αναμονής).
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group.
    13.
    Η εταιρεία δίχως όρια αποτελεί κινούμενη βόμβα για οδηγούς αιφνιδιάζοντας τους, αναφέρει ενδεικτικά χωρίς ηθικούς φραγμούς την πρόθεση της να αποσπάσει την προσοχή των οδηγών «μια κινητή καμπάνια ξεκινάει από τον κέντρο της Αθήνας προς τα νότια προάστια διασχίζοντας τους βασικότερους οδικούς άξονες της Αθήνας, ……..Η συνεχής κίνηση του τραμ σε συνδυασμό με την μεγάλη επιφάνεια του μαγνητίζει την προσοχή του κοινού …..λόγω της χαμηλής ταχύτητας του είναι ορατό τόσο από τους διερχόμενους οδηγούς όσο και από τους πεζούς που διασχίζουν την παραλιακή λεωφόρο καθώς και τους βασικούς οδικούς άξονες της Αθήνας από όπου διέρχεται το τραμ. ….»
    Διαφήμιση σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς Τραμ Βαμμένοι συρμοί Τραμ
    Ολόκληροι συρμοί επενδύονται με το δημιουργικό του διαφημιζόμενου προϊόντος (επικάλυψη με ειδικό αυτοκόλλητο υλικό), δημιουργώντας μια κινητή καμπάνια η οποία θα ξεκινάει από τον κέντρο της Αθήνας προς τα νότια προάστια διασχίζοντας τους βασικότερους οδικούς άξονες της Αθήνας και συνδέοντας τα κυριότερα εμπορικά κέντρα.
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Η συνεχής κίνηση του τραμ σε συνδυασμό με την μεγάλη επιφάνεια του μαγνητίζει την προσοχή του κοινού
    • Λόγω της χαμηλής ταχύτητας του είναι ορατό τόσο από τους διερχόμενους οδηγούς όσο και από τους πεζούς που διασχίζουν την παραλιακή λεωφόρο καθώς και τους βασικούς οδικούς άξονες της Αθήνας από όπου διέρχεται το τραμ.
    • Μηδενικό clutter.
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Αυξάνει το image και το prestige του διαφημιζόμενου.
    • Αμεσότητα με το καταναλωτικό κοινό (το κοινό χρησιμοποιεί το μέσο για την μετακίνηση του).
    • Προσφέρει μεγάλη κάλυψη με υψηλή συχνότητα
    • Υψηλό επίπεδο recall του διαφημιστικού μηνύματος.
    Στοιχεία ΤΡΑΜ
    Το Τραμ διασχίζει 26 χιλιόμετρα διπλής διαδρομής με μέση 23 χλμ /ώρα, εξυπηρετώντας 47 στάσεις και λειτουργεί τις περισσότερες ώρες από όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς (καθημερινά από τις 05:00 το πρωί μέχρι τις 01:00 το βράδυ, ενώ Παρασκευή και Σάββατο 24 ώρες το 24ωρο). Διασχίζει τους βασικότερους οδικούς άξονες της Αθήνας (Βασ. Αμαλίας – Συγγρού – Ποσειδώνος – Ι. Μεταξά κλπ.), συνδέοντας τα εμπορικά κέντρα Γλυφάδας, Πειραιά, Κολωνακίου, Ερμού, Πανεπιστημίου, Σταδίου, και Ακαδημίας.

    14

    Επιζητά απροκάλυπτα, την οπτική γωνία του οδηγού στην Αθηνά και το Εθνικό Δίκτυο παντού: «Εξαιρετική οπτική από μεγάλη απόσταση. Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.»
    Γιγαντοαφίσες Monopoles
    Περιγραφή μέσου
    Υπερυψωμένες κατασκευές μεγάλων διαστάσεων 20m X 8m που στηρίζονται σε πυλώνα και είναι εξωτερικά φωτιζόμενες.
    Διαθέσιμες αγορές
    Αθήνα, Εθνικά δίκτυα.
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Το μεγαλύτερο μέσο υπαίθριας διαφήμισης.
    • Ιδανικό για διαφημιστικές καμπάνιες μεγάλης χρονικής διάρκειας.
    • Clutter free.
    • Αυξάνει το image και το prestige του διαφημιζόμενου.
    • Υψηλό impact.
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ιδανικό εργαλείο για λανσάρισμα νέου προϊόντος.
    • Εξαιρετική οπτική από μεγάλη απόσταση.
    Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.

    15

    Δηλώνει ότι αντλεί κονδύλια από άλλα μέσα χωρίς να τα κατονομάζει υπονοώντας ότι χρησιμοποιεί ασύδοτα δημοσίους χώρους δίχως άδεια ή έπειτα από συνεννοήσεις με ιδιώτες δημοτικούς σύμβουλους και φορείς «Η Alma Atermon βασισμένη στην τεχνογνωσία των έμπειρων στελεχών της, την επιτυχημένη εμπορική πολιτική της, και σε συνδυασμό με τις στρατηγικά επιλεγμένες διαφημιστικές της θέσεις κατάφερε να αυξήσει το μερίδιο της υπαίθριας διαφήμισης, αντλώντας κονδύλια από άλλα μέσα.»
    16.
    Προοιωνίζει ότι η έλλειψη ελέγχου από το κράτος και η απουσία υπεράσπισης του καταναλωτή είναι ότι καλύτερο για τα κέρδη της «Προβλέψεις για το μέλλον Οι προβλέψεις για το μέλλον είναι κάτι παραπάνω από ευοίωνες μιας και όλο και περισσότερες εταιρείες, τοπικές και πολυεθνικές, φαίνεται να έχουν αντιληφθεί την χρησιμότητα της υπαίθριας διαφήμισης και είναι διατεθειμένες να επενδύσουν περισσότερα κονδύλια στα υπαίθρια μέσα.»

  9. #39
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΩ,
    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ
    ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ,
    ΠΡΟΒΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩ :
    4. ΑΙΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

    ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΤΕ ΩΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΪΟΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ(ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΙΔΑ) της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ (ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ) της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ από την εταιρεία , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩ ΩΣ ΠΡΟΪΟΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΜΕΤΡΑ

    1) την άμεση εντός ημέρας απομάκρυνση όλων των διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε και καταλογισμό ευθυνών προς όλους τους εμπλεκόμενους υπαιτίους και υπευθύνους συμπεριλαμβανομένου και της εμπλεκομένης χωροταξικά ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΜΕΛΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ και επιφυλάσσομαι ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΌΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ αξιώνοντας από κάθε υπαίτιο ατομικά παντός είδους αποζημίωση, ιδιαίτερα δε για ηθική βλάβη, σωματικές βλάβες, έκθεση σε κίνδυνο, υπολογιζόμενη ημερολογιακά από την ημέρα καταθέσεως της ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΑΣ μου.

    2) Να μου γνωστοποιηθούν τα ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ της ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΜΟΥ προς στους υπαιτίους, που ευθύνονται για την τοποθέτηση και εμπορική εκμετάλλευση της ως άνω παγίδας θανάτου, οι οποίοι εγκληματούν σε βαθμό κακουργήματος.

    Γιατί

    α) σαν χρήστης οδηγός μοτοσικλετιστής των οδών και των κοινόχρηστων χώρων έχω έννομο συμφέρον και

    β) εξαιτίας τέτοιας παγίδας θανάτου τίθεται σε κίνδυνο η σωματική μου ακεραιότητα και ψυχική υγεία, δύναται να επακολούθησαν άλλοι θάνατοι συμπολιτών μου από την ίδια αιτία, δηλαδή λόγω των αμέτρητων παράνομων ως άνω παγίδων θανάτου, που δια της βίας, όσων, γνωστών στον Εισαγγελέα, τις εκμεταλλεύονται, καταλαμβάνουν τους κοινόχρηστους χώρους των μεγάλων πόλεων της χώρας και ιδιαίτερα της ευρύτερης περιοχής του νομού Αττικής.

    3) Από τον αρμόδιο φορέα σας να διενεργηθούν τάχιστα, τα νόμιμα κατά του διαρκούς αυτού γενοκτόνου εγκλήματος.

    5. ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΑ
    (παρακαλούμε, μαζί με την αναφορά σας να υποβάλλετε οποιοδήποτε έγγραφο θεωρείτε χρήσιμο για την διερεύνηση της αναφοράς σας (ενδεικτικά: αντίγραφα συμβολαίων, αντίγραφα τιμολογίων, αντίγραφα αποδείξεων αγοράς, σχετική αλληλογραφία κλπ)

    ΧΑΡΤΕΣ ΚΟΜΒΩΝ ΚΑΙ ΟΔΩΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΟΠΟΥ Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ
    ΚΟΜΒΟΙ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΩΣ ΦΑΝΑΡΙΩΝ ΚΟΚ

    • ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΜΕ ΑΛΙΜΟΥ/ΚΑΤΕΧΑΚΗ
    • ΒΥΡΩΝΑ –ΣΑΚΕΤΑ ΜΕ ΑΛΙΜΟΥ/ΚΑΤΕΧΑΚΗ
    • ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΑΡΕΑ ΜΕ ΑΛΙΜΟΥ / ΚΑΤΕΧΑΚΗ 1
    • ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΑΡΕΑ ΜΕ ΑΛΙΜΟΥ ΚΑΤΕΧΑΚΗ 2
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΑΛΣΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΚΟΚΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΠΙΝΔΟΥ
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΞΟΔΟΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΟΔΟΣ ΚΑΘΟΔΟΣ ΔΥΟ ΡΕΥΜΑΤΑ
    • ΚΑΤΕΧΑΚΗ ΑΛΙΜΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΑΝΟΔΟΣ ΚΑΘΟΔΟΣ ΔΥΟ ΡΕΥΜΑΤΑ

  10. #40
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    6. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
    (παρακαλούμε γράψτε οποιαδήποτε παρατήρηση θεωρείτε χρήσιμη και, κυρίως, εάν έχει επιληφθεί της υποθέσεως άλλη δημόσια αρχή ή εάν εκκρεμεί για την υπόθεσή σας οποιαδήποτε ενέργεια αυτεπαγγέλτως ή από οποιαδήποτε μέρος ενώπιον των Δικαστηρίων)

    ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ - ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
    Ασφάλεια των Καταναλωτών → Ασφάλεια Υπηρεσιών - Ευθύνη του παρέχοντος Υπηρεσίες

    Αυτός που παρέχει υπηρεσίες είναι υπεύθυνος για κάθε ζημιά που προκάλεσε υπαιτίως κατά την παροχή υπηρεσιών. Εδώ πρέπει να τονίσουμε ότι υπηρεσία δεν θεωρείται η παροχή η οποία έχει ως άμεσο και αποκλειστικό αντικείμενο την κατασκευή προϊόντων ή τη μεταβίβαση εμπραγμάτων δικαιωμάτων ή δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας. Αντιθέτως ορίζεται ότι παρέχων υπηρεσίες θεωρείται όποιος παρέχει κατά τρόπο ανεξάρτητο υπηρεσία στα πλαίσια άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας.
    Ο ζημιωθείς υποχρεούται να αποδείξει τη ζημιά αλλά και την ύπαρξη ουσιώδους συνάφειας μεταξύ παροχής υπηρεσίας και ζημιάς. Απ’ την πλευρά του αυτός που παρέχει τις υπηρεσίες, φέρει το βάρος της απόδειξης της έλλειψης υπαιτιότητας.
    Μάλιστα το Άρθρο 8 του Ν. 2251/1994, σ’ αυτή την περίπτωση ορίζει κάποιες ειδικές συνθήκες, ουσιαστικής σημασίας για την εκτίμηση της έλλειψης υπαιτιότητας.
    Μεταξύ αυτών είναι η φύση και το αντικείμενο της υπηρεσίας, κυρίως σε σχέση με το βαθμό επικινδυνότητας, η εξωτερική μορφή κι ο χρόνος παροχής της υπηρεσίας, καθώς και το αν η παρεχόμενη υπηρεσία αποτελεί εθελοντική προσφορά του παρέχοντος

    ΚΟΚ Άρθρo 11
    Eπιγραφές - Διαφημίσεις
    1. Απαγορεύεται κάθε διαφήμιση που πραγματοποιείται με οποιονδήποτε τρόπο και μέσο, στα εκτός κατοικημένης περιοχής τμήματα των χαρακτηρισμένων εθνικών και επαρχιακών οδών ή αυτοκινητοδρόμων και σε ζώνη μέχρι εκατόν πενήντα (150) μέτρων και από τις δύο πλευρές του άξονα των οδών αυτών και είναι ορατή από τους χρήστες των οδών.
    Η παραπάνω ζώνη απαγόρευσης περιορίζεται στα σαράντα (40) μέτρα και από τις δύο πλευρές του άξονα των ανωτέρω τμημάτων εθνικών και επαρχιακών οδών ή αυτοκινητοδρόμων, που διέρχονται μέσα από κατοικημένη περιοχή, αν το επιτρεπόμενο όριο ταχύτητος στα τμήματα αυτά είναι ανώτερο των 70 Km/h.
    Σε κλάδους ανισόπεδων κόμβων αυτοκινητοδρόμων και στις περιοχές των σταθμών διοδίων ισχύει η απόσταση των 150 μέτρων από τις δύο πλευρές του άξονα της κατεύθυνσης, ανεξαρτήτως ορίου ταχύτητας.
    2. Απαγορεύεται γενικά η τοποθέτηση επιγραφών ή διαφημίσεων ή η εγκατάσταση οποιασδήποτε πινακίδας, αφίσας, διαγράμμισης ή συσκευής, σε θέση ή κατά τρόπο που μπορεί να έχει οποιεσδήποτε αρνητικές επιπτώσεις στους χρήστες της οδού ή να επηρεάσει με οιονδήποτε τρόπο την κυκλοφορία. Ιδίως απαγορεύεται η τοποθέτηση ή εγκατάσταση των ανωτέρω σε τέτοιες θέσεις, ώστε να παρεμποδίζεται η θέα των πινακίδων κατακόρυφης σήμανσης ή φωτεινών σηματοδοτών ή να δημιουργείται σύγχυση με πινακίδες σήμανσης ή με κυκλοφοριακή διαγράμμιση ή με άλλη συσκευή ρύθμισης της κυκλοφορίας ή να τις καταστήσει λιγότερο ορατές ή αποτελεσματικές ή να προκαλέσει θάμβωση στους χρήστες της οδού και γενικά να αποσπάσουν την προσοχή τους κατά τρόπο που μπορεί να έχει δυσμενή επίδραση στην οδική ασφάλεια γενικά.
    3. Σε οδούς, στις οποίες είναι εγκατεστημένοι φωτεινοί σηματοδότες ρύθμισης της κυκλοφορίας, απαγορεύεται η τοποθέτηση έγχρωμων φωτεινών διαφημίσεων ή πινακίδων ή αναγραφών με χρώματα που χρησιμοποιούνται στη φωτεινή σηματοδότηση, σε απόσταση εκατέρωθεν και ύψος μικρότερο των είκοσι (20) μέτρων από κάθε φανό σηματοδότησης.
    4. Με παράλληλη τήρηση των διατάξεων των προηγούμενων παραγράφων, επιτρέπεται να τοποθετούνται ή να λειτουργούν επιγραφές, που αναφέρονται στην επωνυμία ή σε άλλο διακριτικό σημείο ή τίτλο επιχείρησης που λειτουργεί παρά την οδό.Οι διαφημιστικές ως άνω πινακίδες και επιγραφές, όπου επιτρέπεται, πρέπει να τοποθετούνται παράλληλα προς τον άξονα της οδού, εκτός από τις διαφημίσεις και τις επιγραφές των εγκεκριμένων πλαισίων και των πρατηρίων καυσίμων που λειτουργούν παρά την οδό, οι οποίες μπορούν να τοποθετούνται και κάθετα προς τον άξονα αυτής.
    5. Η τοποθέτηση διαφημιστικών πλαισίων και διαφημίσεων στα στέγαστρα στάσεων αστικών και υπεραστικών συγκοινωνιών επιτρέπεται μόνο στην πλευρά που βρίσκεται στο αντίθετο προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας άκρο του στεγάστρου.
    6. Απαγορεύονται επί οχημάτων οι φωτεινές ή φωτιζόμενες διαφημίσεις, οι διαφημίσεις για τις οποίες χρησιμοποιούνται αντανακλαστικά στοιχεία, καθώς και οι διαφημίσεις με εναλλασσόμενα μηνύματα.
    7. Απαγορεύεται κάθε διαφήμιση εκτός των καθορισμένων πλαισίων ή οποιαδήποτε αναγραφή λέξεων, εικόνων ή συμβόλων σε στύλους ηλεκτροφωτισμού ή φωτεινών σηματοδοτών, σε διαχωριστικές νησίδες ή νησίδες ασφαλείας σε πεζοδρόμια, σε επιφάνειες τεχνικών έργων, οδοποιίας, είτε αυτή γίνεται απευθείας στις επιφάνειες αυτές είτε σε επιφάνειες μέσων εξαρτώμενων από τα τεχνικά έργα.
    8. Διαφημίσεις, επιγραφές, πινακίδες, αφίσες, διαγραμμίσεις ή συσκευές που τοποθετούνται κατά παράβαση των διατάξεων του άρθρου αυτού, αφαιρούνται ή εξαλείφονται ή, εφόσον είναι φωτεινές, τίθενται εκτός λειτουργίας, κατά τη διαδικασία που προβλέπεται από τις διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 18 του ν. 2130/1993. Σε περίπτωση που τα αρμόδια όργανα της Γενικής Γραμματείας Δημόσιων Έργων ή της Περιφέρειας διαπιστώσουν την παράλειψη τήρησης των υποχρεώσεων του προηγούμενου εδαφίου από τους
    προς τούτο υπόχρεους, δύνανται να τους καλούν προς εκτέλεση των αναγκαίων ενεργειών, τάσσοντάς τους σχετική προθεσμία ενέργειας. Αν η προθεσμία παρέλθει άπρακτη, τα αρμόδια όργανα της Γενικής Γραμματείας Δημόσιων Έργων ή της Περιφέρειας δύνανται να προβούν σε όλες τις αναγκαίες ενέργειες καθ’ υποκατάσταση των οργανισμών αυτοδιοίκησης. Η υποκατάσταση αυτή περιλαμβάνει κάθε πρόσφορη ενέργεια για την αφαίρεση, εξάλειψη ή θέση εκτός λειτουργίας των διαφημίσεων και επιγραφών από οποιονδήποτε χώρο της οδού, ανεξάρτητα από το φορέα που τη συντηρεί. Η σχετική δαπάνη βαρύνει τους οργανισμούς αυτοδιοίκησης και εγγράφεται στον προϋπολογισμό τους ως υποχρεωτική δαπάνη, βάσει των σχετικών διατάξεων του Κώδικα. Σε κάθε περίπτωση η υπηρεσία που προβαίνει στην αφαίρεση, εξάλειψη ή θέση εκτός λειτουργίας παράνομων επιγραφών ή διαφημίσεων, καθώς και οι οργανισμοί αυτοδιοίκησης στον προϋπολογισμό των οποίων εγγράφεται υποχρεωτική δαπάνη για σχετικές ενέργειες που έγιναν καθ’ υποκατάστασή τους, δύναται να καταλογίζει τη σχετική δαπάνη σε βάρος των διαφημιστών ή των διαφημιζομένων, η είσπραξη της οποίας γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις για την είσπραξη των δημοσίων εσόδων. Οι ανωτέρω υπηρεσίες δεν φέρουν καμία ευθύνη για τυχόν ζημιές κατά την αποξήλωση, καθώς και για τη φύλαξη και την απόδοση των σχετικών υλικών στους διαφημιστές ή τους διαφημιζόμενους.
    9. Αυτός που επικολλά ή αναρτά έντυπα ή διενεργεί γενικά διαφημιστικές πράξεις και παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού, καθώς και ο διαφημιζόμενος ή ο διαφημιστής, τιμωρούνται με χρηματική ποινή έως χίλια πεντακόσια (1.500,00) ευρώ και αν γίνει χρήση ανεξίτηλων ουσιών έως δέκα χιλιάδες (10.000,00) ευρώ. Οι πρόεδροι διοικητικών συμβουλίων, οι εντεταλμένοι ή διευθύνοντες σύμβουλοι Α.Ε., οι διαχειριστές Ε.Π.Ε., καθώς και τα πρόσωπα που ασκούν τη διοίκηση ή τη διαχείριση άλλων νομικών προσώπων του Δημοσίου ή των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης (Ο.Τ.Α.) ή του ιδιωτικού τομέα που αναθέτουν διαφημιστικές πράξεις κατά παράβαση του άρθρου αυτού, τιμωρούνται σαν αυτουργοί, ανεξάρτητα από την τυχόν ποινική ευθύνη άλλου φυσικού προσώπου.
    10. Οι ποινές της προηγούμενης παραγράφου επιβάλλονται εφόσον δεν προβλέπονται ποινές αυστηρότερες από άλλες διατάξεις.


    Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΚΟΙΝΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΣ ΑΡΧΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΦΟΡΕΙΣ

    ΠΡΟΣ

    ΔΗΜΟ ΒΥΡΩΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

    ΥΠΟΥΡΓΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

    ΥΠΕΧΩΔΕ Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων

    ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ Γενική Γραμματείας Δημοσίων Έργων

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων

    ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

    ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

    ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

    Ημερομηνία

    21/6/2007

    ΥΠΟΓΡΑΦΗ

  11. #41
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    AIΤΗΣΗ
    ΟΝΟΜΑ
    ΔΙΕΥΙΥΝΣΗ ΤΗΛ

    Συνημμένα
    α) 491α 22-6-2007 ΑΝΑΦΟΡΑ
    β) Α/1419 4/7/2007 ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε
    γ) Ζ2-14731 ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ
    δ)2619 /9-7-2007 ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
    ε)8793/521/07 ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ
    Ημερομηνία 16/7/2007

    ΠΡΟΣ
    Δήμαρχο ΒΥΡΩΝΑ
    ΝΙΚΟΛΑΟ ΧΑΡΔΑΛΙΑ
    ΚΑΡΑΟΛΗ & ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 32-36
    16233 ΒΥΡΩΝΑΣ

    ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
    Θανάσης Νάκος
    Υφυπουργός Εσωτερικών
    10183 Σταδίου 27

    Κωνσταντίνος Λυμπέρης
    Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων
    118 53 Αλκιφρόνος 92

    Χαράλαμπος Μανιάτης
    ΓΓ Περιφέρειας Αττικής
    Κατεχακη 56

    Διέλλας Γεώργιος
    Αναπλ Συνήγορος
    114 71 Αλεξάνδρας 144

    Διευθυντή Τροχαίας Αττικής
    Διευθυντή Υποδιεύθυνση Τροχαίας Αθηνών
    10438 Θ Δεληγιάννη 24-26

    Διευθυντή Τμήμα Τροχαίας
    161 21 Χίου 8 Καισαριανή

    ΘΕΜΑ « ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ – ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΜΑΣΤΕΡ ΜΕDIA –ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ»

    Αξιότιμε κύριε Δήμαρχε,

    Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας σας αποστέλλω την παρούσα επιστολή την οποία θα ήθελα να πρωτοκολλήσετε σχετικώς αντιλαμβανόμενος ότι η προηγούμενη προσπάθεια μου να καταθέσω αίτηση ήταν ατυχής στο παρελθόν δίχως να φέρετε εσείς καμία ευθύνη.

    Σε ότι αφορά την ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ των:

    1 Α.Ε ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ,
    2 Α.Ε ΜΑΣΤΕΡ ΜEDIA και
    3 ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΒΥΡΩΝΑ

    οι οποίες διαφημιστικές πινακίδες και είναι αναρτημένες στα όρια του Δήμου σας θα ήθελα να απαντήσετε εγγράφως εντός προθεσμίας ως ο νόμος ορίζει στα ακόλουθα:

    1 Αν ακολουθήσατε – εφαρμόσατε την πρόσφατη εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών σχετικά με την υπαίθρια διαφήμιση στα όρια του δήμου σας

    2 Τις τυχόν εκ του Δήμου σας, πολιτικές, διαδικασίες, κανονισμούς, αποφάσεις, εκμισθώσεις, όρους κανόνες αρχές, συμβόλαια, οικονομικές συναλλαγές, συμφωνίες αντίτιμα ,και ετήσιους λογιστικούς ισολογισμούς, αποδείξεις, τιμολόγια, σχετικά με την εκμετάλλευση παντός είδους διαφημιστικών πινακίδων των προαναφερόμενων 2 Α.Ε , και της Δημοτικής σας επιχείρησης στα όρια του δήμου σας και καθ’όλη την διάρκεια της θητείας σας ως δήμαρχος

    3.Αν λάβατε λαμβάνετε ή πρόκειται να λάβετε τα μετρά και τις αποφάσεις περί υπαίθριας διαφήμισης που ο νόμος και ο ΚΟΚ σας παρέχει και σας υποχρεώνει επιτακτικά και υποχρεωτικά να εφαρμόσετε σαν Δημοτική Αρχή και σαν Δημοτική επιχείρηση στους δρόμους ευθύνης σας, στους οποίου κινούμαι οδικώς καθημερινά με την μοτοσικλέτα μου για να μεταβώ στην εργασία μου και να επιστέψω σπίτι μου υγιής και ασφαλής

    Με βαθιά εμπιστοσύνη στον θεσμικό σας ρόλο,

  12. #42
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΟΝΟΜΑ
    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

    Συνημμένα
    ΕΠΙΣΤΟΛΗ 16/7/2007 Ημερομηνία 4/9/2007

    ΠΡΟΣ
    Δήμαρχο ΒΥΡΩΝΑ
    ΝΙΚΟΛΑΟ ΧΑΡΔΑΛΙΑ
    ΚΑΡΑΟΛΗ & ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 32-36
    16233 ΒΥΡΩΝΑΣ

    ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
    Θανάσης Νάκος
    Υφυπουργός Εσωτερικών
    ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
    10183 Σταδίου 27

    Υφυπουργός Οικονομικών
    Κοιν.
    Κωνσταντίνος Λυμπέρης
    Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων
    118 53 Αλκιφρόνος 92

    Χαράλαμπος Μανιάτης
    ΓΓ Περιφέρειας Αττικής
    Κατεχακη 56

    Διέλλας Γεώργιος
    Αναπλ Συνήγορος
    114 71 Αλεξάνδρας 144

    Χρύσα Χατζή
    ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
    Χ. Μέξη 5 1115 28

    Γρηγόριο Γουργούλη
    Υ/ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΓΑΔΑ
    Λ. Αλεξάνδρας 173 ΤΚ 11522
    ΘΕΜΑ « ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΠΟΛΙΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΤΗΡΗΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ»-

    Αξιότιμε κύριε Δήμαρχε,

    Σε συνέχεια της από 16/7/2007 συνημμένης επιστολής μου/αιτήματος μου προς εσάς ως Δημάρχου Βύρωνα ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ως ο νόμος ορίζει,
    ΑΠΟΦΑΣΗ Αριθ. ΔΙΣΚΠΟ/Φ.17/ΟΙΚ/17170 (ΑΡ ΦΥΛΛΟΥ 10 -8-2004) ΑΡΘΡΟ 4 Ν2690/1999 τροποποίηση ΑΡΘΡΟ 6 του Ν. 3242/2004

    Σας παρακαλώ πολύ ως Δημόσιος Λειτουργός να εφαρμόσετε το νόμο ο οποίος επιτακτικά και υποχρεωτικά σας επιβάλει να συμμορφωθείτε και επιτέλους να απαντήσετε εγγράφως στην συνημμένη επιστολή μου από τις; 16/7/2007

    Σε αντίθετη περίπτωση θα βρεθώ στην δυσάρεστη θέση να προσφύγω εναντίον σας για «ΚΑΤΑΒΟΛΗΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΠΟΛΙΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΤΗΡΗΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ»

    Με βαθιά εμπιστοσύνη στον θεσμικό σας ρόλο ως Δημόσιος Λειτουργός

  13. #43
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΠΡΟΣ 3 / 9 /2007
    Αθανάσιο Φυλακτάτη
    Αστυνόμο Β’
    ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΒΥΡΩΝΑ
    Αγ. Δημητρίου 25Α ΤΚ 16231

    Γεώργιο Μπαταλογιάννη
    ΤΑΧΙΑΡΧΟ
    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
    Λ Αλεξάνδρας 173 ΤΚ 115 22

    Γρηγόριο Γουργούλη
    ΥΠΟΣΤΡΑΤΗΓΟ
    ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
    Λ. Αλεξάνδρας 173 ΤΚ 115 22

    ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
    ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ
    ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
    ΥΠΟΔ/ΣΗ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
    ΤΜΗΜΑ ΤΡΟΧΑΙΑΣ
    ΔΙΟΙΚΗΤΗ
    ΑΤ ΖΩΓΡΑΦΟΥ, ΑΤ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ, ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    ΑΤ ΔΑΦΝΗΣ, ΑΤ ΚΥΨΕΛΗΣ
    Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή
    Υπουργό Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης
    Υπουργό ΥΠΕΧΩΔΕ
    Υπουργό Μεταφορών
    Υπουργό Δικαιοσύνης
    Σώμα Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης
    Ανεξάρτητη Αρχή Συνήγορο του Πολίτη
    Ανεξάρτητη Αρχή Συνήγορο του Καταναλωτή
    Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων

    ΘΕΜΑ « ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ»

    Αξιότιμε κύριε Διευθυντά,
    Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και ενημέρωση σας, στην από τις 10/7/2007 επιστολή μου.

    Σας ενημερώνω ότι:
    1. Έχω κάνει έγγραφη κατάθεση στην Υ/Β κα. Αθανασία Μπρουσακη στο ΑΤ ΔΑΦΝΗΣ και στον ΑΣΤΥΝΟΜΟ Β’ κ. Ευστράτιο Γανίτη στο ΑΤ ΚΥΨΕΛΗΣ για τα καταγγελλόμενα

    2. ο ΔΗΜΟΣ ΒΥΡΩΝΑ, επιμένει να μην απαντά στο αίτημα μου, παραβαίνοντας τον Νόμο περί προθεσμίας, ενώ παράλληλα εσφαλμένα παραπλάνησε το ΑΤ Βύρωνα με το υπ’ αριθμ., 16394/14-6-2007 έγγραφο του προς τον Διοικητή του εν λόγω τμήματος διότι:
    α) εντός των ορίων του Δήμου Βύρωνα είναι τοποθετημένες παράνομες πινακίδες της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ και ΜΑΣΤΕΡ ΜΕΝΤΙΑ ΑΕ, με βάση τις πρόσφατες σχετικές αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας και της Εγκυκλίου του Υπουργείου Εσωτερικών
    β) η ιδία η ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ με πρόεδρο τον ίδιο Δήμαρχο έχει αναπτύξει δίκτυο παράνομων διαφημιστικών πινακίδων, χωρίς άδεια από κανέναν, με βάση τις πρόσφατες σχετικές αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας και της Εγκυκλίου του Υπουργείου Εσωτερικών
    οι οποίες εκτείνονται και πέρα των ορίων του Δήμου του επί της οδού ΚΑΤΕΧΑΚΗ – ΚΑΡΕΑ και των ΚΌΜΒΩΝ ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ
    • ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΥ ΣΑΚΕΤΑ,
    • ΚΟΜΒΟΥ ΠΡΟΣ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    • ΚΟΜΒΟΥ ΒΥΡΩΝΑ
    • ΚΟΜΒΟΥ ΚΑΡΕΑ
    • ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΟΔΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΩΝ ΚΟΜΒΩΝ ΣΗΜΑΤΟΔΌΤΗΣΗΣ : Χρυσοστόμου Σμύρνης, Αγίας Σοφίας, Νικηφορίδη, Φορμίωνος, Ιθώμης και Αγορά Βύρωνα, Κατεχάκη, Καραολή Δημητρίου, Πλατεία Αγ. Λαζάρου, Αρχιεπισκόπου Χρυσοστόμου Αθηνών, Χειμάρας, Κύπρου, Κολοκοτρώνη, Νέας Ελβετίας, Καισαρείας, Βουτζά, Λεωφόρος Καρέα, Άγιος Αρτέμιος, Πλατεία Φατσέα, Εμπεδοκλέους, Ταρσού, Ταταούλων, Παιδική Χαρά Νέας Ελβετίας.
    Ο Δήμαρχος Βύρωνα περιγράφει ότι:
    « …………ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ
    1) ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΚΙΓΚΛΙΔΩΜΑΤΑ (ΜΠΑΡΙΕΡΕΣ)
    2) ΟΔΟΣΗΜΑΝΣΕΙΣ………..»
    Αντιλαμβάνεστε κύριε Διευθυντά, ότι πέρα από κάθε νόμο σχετικά με τις ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ , ο Δήμαρχος Βύρωνα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ παραβαίνει τον ΚΟΚ καθώς ο ίδιος αναφέρει ότι κάνει «οδοσημάνσεις» και «προστατευτικά κιγκλιδώματα», χωρίς να συμβουλευθεί κανέναν,. Και στις ΔΎΟ ως άνω περιπτώσεις αυτές, τελούνται πέρα από παραπτώματα και παραβιάσεις πολλών νόμων και του ΚΟΚ, και έκθεση σε θανατηφόρο κίνδυνο της ασφάλειας πεζών, οδηγών και ιδιαιτέρα μοτοσικλετών μιας και οι «μπαριέρες» του, και τα «προστατευτικά κιγκλιδώματα» όπως τις αποκαλεί, σε περίπτωση σύγκρουσης μοτοσικλετιστή πάνω σε αυτές κινδυνεύει άμεσα η ζωή τους!! Διότι δεν είναι σχεδιασμένες για την προστασία κανενός οδηγού ή πεζού, και το χειρότερο έχουν αιχμηρές γωνίες από μασίφ σίδηρο, δεν έχουν μελέτη στατικότητας μηχανικού ή ασφαλείας ολικής ποιότητας και φέρουν στην κορυφή τους μεταλλική γλάστρα με φυτά, ενώ όσες είναι τοποθετημένες επί της Λ. Κατεχάκη έχουν θέση κάθετη και όχι παράλληλα παρά την οδό προφανώς για να είναι εμφανής στα μάτια των διερχόμενων οδηγών της Λεωφόρου, αλλά να εμποδίζουν τον πεζό και να τον αναγκάζουν να εισέλθει στο οδόστρωμα αυτής με κίνδυνο της ζωής του.!!!!!

    Μάλιστα οριοθετεί ζώνες, ασκεί, και τιμολογιακή πολιτική βγάζοντας υπέρ της ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ κέρδος από υπηρεσίες διαφήμισης, εις βάρος της ασφάλειας εκατοντάδων χιλιάδων οδηγών και πεζών συμπολιτών του και διερχομένων οδηγών και πεζών στα όρια του δήμου του και την Λεωφόρο Κατεχάκη, ζητώντας από παραπλανομένους επιχειρηματίες να διαφημιστούν σε αυτές, αναφέροντας ότι «……….Για το δικαιότερο καθορισμό του κόστους των διαφημίσεων στα προστατευτικά κιγκλιδώματα αλλά και στις κολόνες οδοσημάνσεων χωρίσαμε το Βύρωνα σε τρεις ζώνες ανάλογα με την εμπορικότητα κάθε δρόμου όπως παρακάτω…….:»
    «Α’ ΖΩΝΗ: Χρυσοστόμου Σμύρνης, Αγίας Σοφίας, Νικηφορίδη, Φορμίωνος, Ιθώμης και Αγορά Βύρωνα, Κατεχάκη, Καραολή Δημητρίου, Πλατεία Αγ. Λαζάρου, Αρχιεπισκόπου Χρυσοστόμου Αθηνών.
    Β’ ΖΩΝΗ: Χειμάρας, Κύπρου, Κολοκοτρώνη, Νέας Ελβετίας, Καισαρείας, Βουτζά, Λεωφόρος Καρέα, Άγιος Αρτέμιος, Πλατεία Φατσέα, Εμπεδοκλέους, Ταρσού, Ταταούλων, Παιδική Χαρά Νέας Ελβετίας.
    Γ’ ΖΩΝΗ: Όλοι οι υπόλοιποι οδοί του Βύρωνα….»
    Η εν λόγω κατά το ΔΗΜΟ « εμπορικότητα» ειδικά στην πανάκριβη «…ΖΩΝΗ Α..», συνίσταται την συχνότητα διέλευσης και απόσπασης της προσοχής χιλιάδων οχημάτων και οδηγών και για το λόγο αυτό επιζητά και μέγιστο κέρδος παροχής υπηρεσιών διαφήμισης Τέλος αναφέρεται στους σκοπούς του ως Πρόεδρος και Δήμαρχος « Παροχή υπηρεσιών στον τομέα προώθησης και προβολής προϊόντων-διαφήμιση. ΔΗΜΟΣ ΒΥΡΩΝΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: 210.76.47.190 & 210.76.41.774…»ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΔΗΜΟΥ http://www.dimosbyrona.gr/article.php?cat=30
    Κύριε Διευθυντά, αντιλαμβάνεστε ότι για όλα, όσα αναφέρω στην καταγγελία μου και σας επισυνάπτω σχετικώς υπάρχει κατάφωρη παραβίαση νόμων και κατάχρηση εξουσίας. Είναι αδιανόητο ο Δήμαρχος Βύρωνα, να δηλώνει περηφάνια στην επίσημη ιστοσελίδα του ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ στο Βιογραφικό του ότι «Από τον Μάιο του 2004 έως και σήμερα, είναι μέλος της Διαρκούς Επιτροπής Αναθεώρησης του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας»!!!!!

    Αν και σέβομαι, τις οικονομικές ανάγκες του ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ, θαυμάζω και εκτιμώ τις κοινωφελείς αθλητικές, πολιτιστικές και κοινωνικές προσπάθειες και δραστηριότητες του Δημάρχου Βύρωνα, ωστόσο, ως Έλληνας οδηγός, φορολογούμενος πολίτης, και ως πατέρας ενός 2χρονου αγοριού, νιώθω απογοήτευση, ανασφάλεια και φόβο μιας και ο Δήμαρχος Βύρωνα συνεχίζει να είναι μέλος της Διαρκούς Επιτροπής αυτής και να εκφέρει άποψη και κρίση περί οδικής ασφάλειας, την στιγμή που ο ίδιος με την εξουσία που του έχει δοθεί ως ΔΉΜΑΡΧΟΣ ΒΥΡΩΝΑ, να παραβιάζει κατάφωρα τον ΚΟΚ και να θέτει σε άμεσο και μέγιστο κίνδυνο την οδική ασφάλεια, την σωματική ακαιρεότητα, και την ζωή των εαυτών μας, των οικογενειών μας, των παιδίων μας και του συνόλου των πολιτών

    Κύριε Διευθυντά, σας παρακαλώ θερμά όπως δώσετε την δέουσα βαρύτητα και προσοχή σε όσα σας αναφέρω, και μέσα από την δικαιοδοσία και την εξουσία που σας παρέχει ο νόμος να εξαντλήσετε άμεσα όλα εκείνα τα μέτρα που θα προστατέψουν πολίτες οδηγούς, πεζούς και ιδιαίτερα το μέλλον των παιδιών μας

    Με βαθιά εμπιστοσύνη στην ανθρωπιά και το λειτούργημα σας

  14. #44
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ 20 Αυγούστου 2007
    Γιώργο Δίελλα
    ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ
    Ανδρέα Μαντζουράνη
    Ειδικός Επιστήμονας
    ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ Λ. Αλεξάνδρας 144 ΤΚ 11471 ΑΘΗΝΑ

    ΚΟΙΝ.

    EΥΡΩΠΑΙΟΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗΣ

    ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ EUROPOL

    ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ

    ΓΕΝΙΚOΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

    ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ

    ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

    ΥΠΕΧΩΔΕ

    ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ

    ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

    ΥΠΟΥΡΓΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΕΩΣ

    ΑΡΧΗΓΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ

    ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

    ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ

    ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

    ΑΤ ΒΥΡΩΝΑ AT KAIΣΑΡΙΑΝΗΣ ΑΤ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΑΤ ΠΑΠΑΓΟΥ

    ΔΗΜΟ ΒΥΡΩΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

    ΘΕΜΑ « ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ Α/1729/30-07-2007 ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ, και έγγραφο ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ της 26-7-2007»

    Αξιότιμε κ. Δίελλα,
    Σε συνέχεια της από 9/8/2007 επιστολή σας με αρ πρωτ Α/1849 και σε ότι αφορά το από 30/7/2007 έγγραφο της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε (Α/1729/30-07-2007) έχω να σας αναφέρω τις δικές μου απόψεις ως ακολούθως:
    Απευθύνθηκα στην ΑΡΧΉ σας ,με εμπιστοσύνη για να διαχειριστείτε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να επιλύσετε τις διαφορές που προέκυψαν μεταξύ εμού ως καταναλωτή των υπηρεσιών της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, και προστατεύοντας με από αυτήν διότι μου παρέχει υπηρεσίες κατά τρόπο ανεύθυνο και εκτός νόμου, ενώ ταυτόχρονα θέτει σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα και ψυχική υγεία ως χρήστη δημοσιών οδών τις οποίες και εκμεταλλεύεται επιχειρηματικά η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε.
    Η ΑΡΧΗ σας καλείτε να με προστατέψει ως καταναλωτή από υπηρεσίες των ιδιωτών αυτών, οι οποίες δεν είναι ασφαλείς αλλά επιφέρουν βλαβερές συνέπειες στην υγεία μου και την ζωή μου ως καταναλωτή αλλά επίσης διότι ταυτόχρονα θίγεται μεγάλος αριθμός καταναλωτών συμπολιτών μου οι οποίοι μαζί με εμένα χρησιμοποιούν καθημερινά το δημόσιο οδικό δίκτυο

    1 Η καταγγελία μου δεν αφορά υπόθεση η οποία συνέβη το έτος 2000 κατά την οποία παράνομα τοποθετημένη δολοφονική πινακίδα της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ ήταν η αιτία θανατηφόρου τροχαίου και εκκρεμεί ενώπιον Δικαστηρίων όπως περιγράφει και ισχυρίζεται ο νόμιμος εκπρόσωπος της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε., αλλά όλα όσα σας αναφέρω στην αρχική μου επιστολή για συμβάντα που διαπίστωσα και έλαβαν χώρα, κατά μήκος της ιδίας οδού, 7 χρόνια μετά, χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα από τότε και η έκθεση σε κίνδυνο η ζημία και η παρανομία της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε να παραμένει αμείωτη..

    Δεν απευθύνθηκα καταχρηστικά προς εσάς όπως ισχυρίζεται η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε., διότι πιστεύω ότι η υπηρεσίες οι οποίες παρέχει η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ βλάπτουν εμένα ως ευρωπαίο και Έλληνα πολίτη, τόσο ως καταναλωτή των υπηρεσιών της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, οι οποίες παρέχονται παράνομα χωρίς άδεια, όσο και ως οδηγού χρήστη δημοσίων οδών στις οποίες η παρανομία λαμβάνει χώρα, και για τις οποίες υπηρεσίες χρήσης δημοσίων οδών φορολογούμαι από το Ελληνικό Κράτος αλλά ζημιώνομαι ψυχικά, σωματικά, ηθικά, και οικονομικά από την ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε , ενώ ταυτόχρονα κινδυνεύω ως πολίτης-καταναλωτής από υπηρεσίες της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε ,οι οποίες και απειλούν την υγεία μου, την ποιότητα της ζωής μου και την αξιοπρεπή διαβίωσή μου σε μια χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης τα μέλη της οποίας έχουν σε πολλές περιπτώσεις απαγορέψει πλήρως υπηρεσίες υπαίθριας διαφήμισης, παρά των οδών για την προστασία των Ευρωπαίων καταναλωτών.

    Στην περίπτωση μου προκύπτει επιτακτική και υποχρεωτική ανάγκη από την πολιτεία και του θεσμού σας ως Ανεξάρτητη Αρχή κατά πρώτον, της διασφάλισης της προστασίας μου ως πολίτη καταναλωτή από την ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, και κατά δεύτερον καλείστε να δημιουργήσετε και λειτουργήσετε τους κοινωνικούς και πολιτικούς θεσμούς που εγγυώνται το πλαίσιο της εύρυθμης λειτουργίας της αγοράς - παροχής υπηρεσιών από την συγκεκριμένη αυτή ιδιωτική επιχείρηση προς σε με ως Έλληνα πολίτη- καταναλωτή.

    2 Σε ότι αφορά τους ισχυρισμούς της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. περί οδικής μου ικανότητος έχω να αναφέρω ότι :
    • παρακολουθώ μεθοδικά προγράμματα εκπαίδευσης ασφαλούς οδήγησης της αναγνωρισμένης από την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας σχολής μοτοσικλέτας «California SB School» στο αυτοκινητοδρόμιο Μεγάρων
    • συνεργάζομαι και συμβουλεύομαι την Μοτοσικλετιστική Ένωση Καταναλωτών ΜΟΤΕΚ, και το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας Π ΜΥΛΩΝΑΣ στο οποίο εγγράφομαι ως μέλος
    • Σημειώνω δε ότι και στην 20ετή οδική χρήση των οδών δεν έχω ούτε ένα βαθμό στο point system.και bonus-malus 2

    3 Σε ότι αφορά τους ισχυρισμούς της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε περί ψυχιατρικής μου αναλύσεως έχω να αναφέρω ότι ο εκπρόσωπός της ως δικηγόρος δεν έχει τις επαγγελματικές γνώσεις για να βγάλει τέτοιο ψυχιατρικό συμπέρασμα μέσα από τα γραφόμενα μου και τελικώς οι χαρακτηρισμοί και ισχυρισμοί του είναι ανεύθυνοι πικρόχολοι και άσχετοι της υποθέσεως
    Παρ αυτά χαίρω ψυχικής και σωματικής υγείας, η οποία όμως βλάπτεται καθημερινά από την παροχή υπηρεσιών την ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε., και οι φυσιολογικές σωματικές αντιδράσεις τις οποίες περιγράφω είναι αποτέλεσμα στρεσσογόνου παράγοντα, αυτού που προκαλείται από τις υπηρεσίες της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε , και η οποία έχει σχέση τις φυσιολογικές αντιδράσεις stress του συνδρόμου « inverted U arousal / Hebbsian framework », μείωσης της φυσικής κατάστασης και απόδοσης αντανακλαστικών, του συνδρόμου inattentional blindness” (ΒΛΈΠΕ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ) που προκαλούνται όταν προσπαθώ εναγωνίως ως οδηγός στις οδούς και στις διασταυρώσεις που προαναφέρω, να εντοπίσω κάθε φορά τις ρυθμιστικές πινακίδες του ΚΟΚ και τους σηματοδότες του ½ τετραγωνικού μέτρου, έναντι της σχεδόν εξ επαφής σε απόσταση από τον σηματοδότη, ή την οδό, των διαφημιστικών πινακίδων δεκάδων τετραγωνικών μέτρων της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ.ΑΕ

    4 η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε,
    • δεν απάντησε σε ότι της ζητήσατε να κάνει στην πρώτη σας επιστολή προς αυτήν,
    • δεν σας κοινοποίησε τις διαφημιστικές εταιρείες με τις οποίες συνεργάζεται, όπως της ζητήσατε,
    • σας παραπλανά και ψεύδεται ασύστολα, αναφέροντας ότι κινείται νόμιμα, αντίθετα δεν υπακούει στο νομοθετικό πλαίσιο που διέπει την τοποθέτηση διαφημιστικών πινακίδων ούτε διαθέτει ανανεωμένες σχετικές άδειες κατά περίπτωση, επί της συγκεκριμένης οδού, αν και τις ΖΗΤΗΣΑΤΕ να σας τις κοινοποιήσει.

    Απόδειξη του ψεύδους αυτού οι ακόλουθες πρωτοβουλίες που έχουν παρθεί εναντία της ασύστολης και σκανδαλώδους παρανομίας από:

    Α. ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΒΥΡΩΝΑ
    ΚΑΤΑ ΘΑΛΕΙΑΣ ΒΡΥΩΝΗ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, ΜΥΝΗΣΗ για
    παράβαση του άρθρου 4. παρ2 και
    αρθρ 5 και 8 του
    Ν 2946/01»ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ ΆΝΕΥ ΑΔΕΊΑΣ»
    ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ
    ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ 52138 Κ.Υ.Α της 25.11/2-12-2003

    Β. ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑ ΠΛΗΜ/ΚΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
    ΚΑΤΑ ΘΑΛΕΙΑΣ ΒΡΥΩΝΗ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ ,
    ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ 1020/28092/4 και 1020/27913/7 από
    04-6-2007 αναφορές ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ

    Β. ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ
    ΔΙΑΤΑΓΗ ΔΑΑ/ΤΓΑ/ΓΕΝ 2501/16/7-α 24/7/2007

    Γ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ Εγκύκλιος : 34/23-5-2007 ΘΕΜΑ : Αφαίρεση παράνομων υπαίθριων διαφημιστικών πινακίδων και Εγκύκλιοι υπ’ αριθµ. πρωτ.36/.17α/01/117/Φ.5.1.1/2003, 7/.17α/10/11/Φ.5.1.1/2004 και 23183/2005

    Δ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ
    υπ’ αρ. 909-910/2007 αποφάσεων του Σ.τ.Ε.

    Ε ΝΟΜΟΣ 1604/1986 άρθρο 4 Επικύρωση Διεθνής Σύμβαση για την οδική σήμανση και σηματοδότηση

    ΣΤ ΝΟΜΟΙ 1491/84 παρ.1 και 2130/93

    Ζ ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ Ν. 1577/1985
    http://www.yppo.gr/5/51/neot/n1577.jsp

    Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΚΛΟΠΗ

    Θ ΙΝ-ATTENTIONAL BLINDNESS SYNDROME (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ PDF FORMAT)

    Να υπενθυμίσω ότι στην ιστοσελίδα(www.almaatermon.gr) της εταιρείας ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε αναφέρονται συγκεκριμένα η σκανδαλώδης αποστολή και οι επιχειρηματικοί στόχοι μεγιστοποίησης κέρδους εις βάρος της οδικής ασφάλειας οδηγών και πεζών. Ταυτόχρονα οι σκοποί της εταιρείας παραπέμπτουν σε μυστικές συμφωνίες και ύποπτες συνεργασίες με άλλους επιχειρηματικούς κλάδους του χώρου αλλά και φορέων Η αποστολή σκοποί και στόχοι της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε δεν προστατεύουν ούτε ενημερώνουν καταναλωτές όπως θα έπρεπε με βάση την φύση και το αντικείμενο παροχής υπηρεσιών της, αλλά τους θέτουν καθημερινά σε κίνδυνο με βάση τα όσα πιστεύουν και κοινοποιούν οι ίδιοι δημόσια μέσω της εμπορικής εταιρικής ιστοσελίδας τους (www.almaatermon.gr), ως ακολούθως :

  15. #45
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    1 Η ΑΛΜΑ - ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. προτρέπει ιδιοκτήτες καταναλωτές να παρανομήσουν αναφέροντας ότι :
    «Το τμήμα αξιοποίηση νέων χώρων της Alma Atermon αναζητεί διαρκώς σε όλη την Ελλάδα νέα "ποιοτικά" σημεία για την τοποθέτηση διαφημιστικών μέσων με σκοπό να διασφαλίσει στους πελάτες της το καλύτερο θεσολόγιο για την διαφημιστική τους καμπάνια.. Τμήμα Αξιοποίησης Νέων Χώρων
    Επικοινωνία με το τμήμα αξιοποίησης νέων χώρων Αν έχετε στην ιδιοκτησία σας χώρο δίπλα σε κύριες οδικές αρτηρίες, εθνικές οδούς και σε εμπορικά κέντρα μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία με το τμήμα εκμετάλλευσης της Alma Atermon για πιθανή συνεργασία.Τρόποι επικοινωνίας• Τηλεφωνική επικοινωνία Τηλεφωνήστε στο 210-3480600-700»
    2. Με υπερηφάνεια καυχιέται ότι διατηρεί μονοπωλιακό μερίδιο σε παράνομες τοποθετήσεις υπαίθριας διαφήμισης :

    «Σήμερα η εταιρεία κατέχει ποσοστό της τάξεως του 70% της υπαίθριας διαφήμισης, ενώ σε ορισμένους τομείς όπως είναι τα μέσα μαζικής μεταφοράς, το μερίδιο της εταιρείας φτάνει στο 90%.»

    3.Είναι σαφής και ξεκάθαρο το target group η απόσπαση της προσοχής των οδηγών …

    «2. Πρώτη στον αριθμό διαφημιστικών μέσων Η ALMA ATERMON προσφέρει στην αγορά την μεγαλύτερη επιλογή υπαίθριων διαφημιστικών μέσων, έχοντας κυρίαρχη παρουσία στην Αθήνα, στην Θεσσαλονίκη, στις υπόλοιπες μεγάλες πόλεις και στο βασικό οδικό δίκτυο της χώρας, με αποτέλεσμα να είναι πρώτη σε πανελλαδική κάλυψη»

    …και μάλιστα χωρίς ηθικούς φραγμούς …

    «3. Πρώτη σε ποιότητα γεωγραφικής κάλυψης Η ALMA ATERMON άνοιξε και διεύρυνε την αγορά υπαίθριας διαφήμισης, μέσα από τη διαρκή αναζήτηση ποιοτικών χώρων για την τοποθέτηση διαφημιστικών μέσων, οι οποίοι επιλέχτηκαν με κριτήριο την αποδοτικότητα που θα προσέφερε η προβολή του διαφημιστικού μηνύματος σε αυτούς.»

    4. Θέτει κριτήρια με τα οποία επιδιώκει να βλάψει με ποικίλους τρόπους τα υποψήφια θύματα καταναλωτές της, ενδεικτικά έχει το θράσος και να τα αναφέρει:

    «Τα 9 κριτήρια βάση των οποίων η ALMA ATERMON επιλέγει τα σημεία που τοποθετούνται τα διαφημιστικά της μέσα, είναι:»
    Γεωγραφική Θέση
    Διαστάσεις μέσου
    Συχνότητα διερχομένων (πεζοί, αυτοκίνητα, μέσα μαζικής μεταφοράς)
    Μήκος διαδρομής
    Απόσταση από διερχόμενους οδηγούς
    Οπτική γωνία
    Ορατότητα
    Φωτισμός
    Target group

    5 Μιλά ακόμα και για τα πιθανά αποτελέσματα πολιτικής και οργανωμένου σχεδίου παγίδευσης οδηγών καταναλωτών

    «Αποτέλεσμα της συγκεκριμένης πολιτικής είναι η εταιρία σήμερα να διαθέτει τις πλέον προνομιακές ποιοτικές θέσεις σε: οδικές αρτηρίες, Αττική οδό, Εθνικές Οδούς, Hypermarkets, Σταθμούς Μέσων Μαζικής Μεταφοράς, Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.»

    6. Αποκαλύπτεται ότι αποτελεί το κύριο μέλος μιας ευρύτερης άτυπης οργάνωσης η οποία συνδυαστικά βλάπτει τους καταναλωτές οδηγούς

    «Πρώτη στην διαφημιστική δαπάνη Outdoor Η Alma Atermon κατέχει περίπου το 70% της διαφημιστικής δαπάνης υπαίθριας διαφήμισης στην ελληνική αγορά απολαμβάνοντας την εμπιστοσύνη των διαφημιζομένων για τα υψηλής ποιότητας μέσα που διαθέτει. Η εταιρία έχει ευρύτατο πελατολόγιο και συνεργάζεται με όλα τα media shops, διαφημιστικά γραφεία (τοπικά και πολυεθνικά), καθώς και με απ’ευθείας διαφημιζόμενους καλύπτοντας όλες τις κατηγορίες της αγοράς.»
    ……..και μάλιστα σε συνεργασία με άλλη ιδιωτική εταιρεία στατιστικές μέτρησης της ΣΥΧΝΌΤΗΤΑΣ έκθεσης του βλέμματος του οδηγού στο διαφημιστικό μέσο:
    «5 Μετρήσιμο Outdoor Η ALMA ATERMON στην προσπάθειά της να οδηγεί συνεχώς τις εξελίξεις στο χώρο του Outdoor, ανταποκρίθηκε σε μια ουσιαστική ανάγκη τόσο του κλάδου όσο και των πελατών της για μέτρηση του μέσου. Έτσι η ALMA ATERMON σε συνεργασία με γνωστή εταιρεία του χώρου καθιερώνει μια συστηματική μέτρηση που στόχο έχει: την εκτίμηση της ευκαιρίας έκθεσης στο μέσο (OTS), την αξιολόγηση του μέσου ως προς την ανάκληση της διαφήμισης (recall), τον καθορισμό του προφίλ των target groups που μπορούν να προσεγγιστούν με την υπαίθρια διαφήμιση

    7 Ειναι σαφής και περιγράφεται ο στόχος της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε για τις γιγαντοαφίσες ΤRIVISION

    «Πλεονεκτήματα μέσου Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων (3 διαφορετικά) "τραβάει" την προσοχή των διερχομένων. …Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.
    Περιγραφή μέσου
    Τα Trivision είναι διαφημιστικές κατασκευές τριών όψεων με διαστάσεις 8m Χ 4m, 16m X 4m & 24m X 4m που φωτίζονται εξωτερικά. Αποτελούνται από εναλλασσόμενα κάθετα πρίσματα πάνω στα οποία απεικονίζεται το διαφημιστικό μήνυμα.
    Διαθέσιμες αγορές
    Αθήνα, Θεσσαλονίκη
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων (3 διαφορετικά) "τραβάει" την προσοχή των διερχομένων.
    • Ιδανικό για διαφημιστικές καμπάνιες μεγάλης χρονικής διάρκειας.
    • Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ιδανικό εργαλείο για λανσάρισμα νέου προϊόντος.
    • Ευρεία κάλυψη της αγοράς με υψηλή συχνότητα.
    • Προσδίδει κύρος στο προϊόν.
    8. Την ενδιαφέρει να τραβά την προσοχή των οδηγών καταναλωτών και με τρισδιάστατα οπτικά εφέ και ενδεικτικά αναφέρει
    «Πλεονεκτήματα μέσου Μαγνητίζει την προσοχή target group που είναι δύσκολο να προσεγγιστούν. «
    Ειδικές Κατασκευές 3D Advertisements
    Η Alma Atermon προσφέρει στους πελάτες της που αναζητούν ένα πρωτότυπο και εντυπωσιακό τρόπο υπαίθριας διαφήμισης τη δυνατότητα υλοποίησης ειδικών κατασκευών παντός τύπου (3D, Promotional, ειδικών εφέ).
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Μαγνητίζει την προσοχή target group που είναι δύσκολο να προσεγγιστούν.
    • Πρωτότυπο.
    • Εντυπωσιακό.
    • Υψηλό επίπεδο recall του διαφημιστικού μηνύματος.
    • Υψηλό επίπεδο διείσδυσης στην αγορά.
    • Μηδενικό clutter
    • Αυξάνει το image και το prestige του διαφημιζόμενου
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ιδανικό εργαλείο για λανσάρισμα νέου προϊόντος.

    9. Στοχεύει τους πολυσύχναστους δρόμους – δηλαδή στοχεύει να αποσπάσει την προσοχή από όσο το δυνατόν περισσότερους οδηγούς και πεζούς, μιας και ενδεικτικά αναφέρει :

    «Παρέχει πολλαπλή συνεχομένη παρουσία σε πολυσύχναστους δρόμους.- Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group (δημογραφικά και γεωγραφικά). Υψηλή συχνότητα.»

    Νέα Μέσα Panel Επί Στύλου
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Παρέχει πολλαπλή συνεχομένη παρουσία σε πολυσύχναστους δρόμους.
    • Προσφέρει στις επιχειρήσεις την δυνατότητα να έχουν μεγάλη παρουσία στην αγορά των ανταγωνιστών τους.
    • Χαμηλό κόστος.
    • Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group (δημογραφικά και γεωγραφικά).
    • Υψηλή συχνότητα.
    • Επιπλέον προστασία του διαφημιστικού μηνύματος με τζάμι
    10 Έχει στόχο συνδυαστικά να αποσπά την προσοχή πεζών και οδηγών σε πεζοδρόμια συνδυάζομενα με οδούς και βασικές οδικές αρτηρίες
    «Περιγραφή μέσου Υπερυψωμένα διαφημιστικά μέσα τύπου Panel με διαστάσεις 1,3m X 2m. Τα Panels επί στύλου είναι εσωτερικά φωτιζόμενα και τοποθετούνται σε πεζοδρόμια επιλεγμένων περιοχών και σε βασικές οδικές αρτηρίες.»
    Νέα Μέσα Panel Επί Στύλου
    Περιγραφή μέσου
    Υπερυψωμένα διαφημιστικά μέσα τύπου Panel με διαστάσεις 1,3m X 2m. Τα Panels επί στύλου είναι εσωτερικά φωτιζόμενα και τοποθετούνται σε πεζοδρόμια επιλεγμένων περιοχών και σε βασικές οδικές αρτηρίες.
    Διαθέσιμες αγορές

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρακληση προς τους admin
    από CHRISTINE στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 20:05
  2. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF