Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 108

Θέμα: Καταγγελία προς ΜΟΤΕΚ/ΜΟΤΟΕ ακούει ή κωφεύει?

  1. #46
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    11. Ψάχνει νέα μέσα και τρόπους για να παραβεί τον νόμο και να προσεγγίσει την προσοχή των οδηγών καταναλωτών
    «Πλεονεκτήματα μέσου Υψηλή κάλυψη σε σημεία οπού δεν επιτρέπονται άλλα διαφημιστικά μέσα (π.χ. κέντρο Αθήνας).»
    Νέα Μέσα Panel σε Στέγαστρα
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Υψηλή κάλυψη σε σημεία οπού δεν επιτρέπονται άλλα διαφημιστικά μέσα (π.χ. κέντρο Αθήνας).
    • Αποτελεσματικότερο για διαφημιστικά μηνύματα με πολλές πληροφορίες
    • Μεγαλύτερος χρόνος επεξεργασίας του διαφημιστικού μηνύματος από τους επιβάτες
    • Χαμηλό κόστος.
    • Επιπλέον προστασία του διαφημιστικού μηνύματος με τζάμι
    • Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group (δημογραφικά και γεωγραφικά).
    • Αμεσότητα με το καταναλωτικό κοινό (το κοινό χρησιμοποιεί μέσα μεταφοράς για την μετακίνηση του).
    • Υψηλή συχνότητα.
    12. Με την στρατηγική της θέτει σε κίνδυνο την ασφάλεια οδηγών πεζών και μέσα μαζικής μεταφοράς όλης της ΑΤΤΙΚΗΣ, μιας και σκοπό έχει όπως κυνικά αναφέρει:για τα ΤΡΑΜ ΤΗΝ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

    «..(Τα τραμ)Προσφέρουν κίνηση με αποτέλεσμα να προσελκύουν το βλέμμα, … Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων "τραβάει" την προσοχή τόσο των διερχόμενων οδηγών, όσο και των πεζών αλλά και των επιβατών του τραμ… ίδια καμπάνια μπορεί να μεταφέρεται ανά 14ημερο σε διαφορετική ομάδα "Tram Vision" (10 ομάδες), δημιουργώντας την αίσθηση στον καταναλωτή ότι σε έχει "δει" παντού. ……Μεγαλύτερος χρόνος επεξεργασίας του διαφημιστικού μηνύματος από τους επιβάτες.»
    Οι παγίδες μάλιστα ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΟΥΝΤΑΙ για τα υποψήφια θύματα οδηγούς κα πεζούς
    Ομάδες Tram Vision
    • Ομάδα 1 (χάρτης)
    • Ομάδα 2 (χάρτης)
    • Ομάδα 3 (χάρτης)
    • Ομάδα 4 (χάρτης)
    • Ομάδα 5 (χάρτης)
    • Ομάδα 6 (χάρτης)
    • Ομάδα 7 (χάρτης)
    • Ομάδα 8 (χάρτης)
    • Ομάδα 9 (χάρτης)
    • Ομάδα 10 (χάρτης)
    Διαφήμιση σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς Τραμ Tram Vision
    Περιγραφή μέσου
    Η ALMA ATERMON (μέσω της θυγατρικής της εταιρείας Δόμηση Α.Ε.), έχοντας αναλάβει την αποκλειστική διαφημιστική διαχείριση των σταθμών του Τραμ εγκατέστησε στις πλατφόρμες πολυτελή διαφημιστικά μέσα τύπου “Tram Vision”. Ο χρησιμοποιούμενος τύπος αποτελείται από ανοξείδωτες κατασκευές διπλής όψεως διαστάσεων 2m Χ 1,5m. Τα “Tram Vision” είναι σε μορφή landscape, φωτίζονται εσωτερικά και εναλλάσσουν διαφημιστικά μηνύματα.
    Τα εν λόγω μέσα διατίθενται σε 10 ισοδύναμες Ομάδες των 30 όψεων ανά ομάδα (σύνολο 300 διαθέσιμες όψεις). Κάθε ομάδα αποτελείται από 15 Tram Vision διπλής όψεως, τοποθετημένα σε ισάριθμους σταθμούς, καλύπτοντας περίπου το 1/3 των σταθμών σε 8 Δήμους
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Μηδενικό clutter.
    • Υπερυψωμένα και φωτιζόμενα παρέχοντας 24ωρο visibility.
    • Προσφέρουν κίνηση με αποτέλεσμα να προσελκύουν το βλέμμα.
    • Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων "τραβάει" την προσοχή τόσο των διερχόμενων οδηγών, όσο και των πεζών αλλά και των επιβατών του τραμ.
    • Υψηλή συχνότητα που απορρέει από την καθημερινή και την επαναλαμβανόμενη χρήση του τραμ από τους επιβάτες (50.000 επιβάτες σε καθημερινή βάση).
    • Μεγάλη κάλυψη αφού η ίδια καμπάνια μπορεί να μεταφέρεται ανά 14ημερο σε διαφορετική ομάδα "Tram Vision" (10 ομάδες), δημιουργώντας την αίσθηση στον καταναλωτή ότι σε έχει "δει" παντού.
    • Μεγαλύτερος χρόνος επεξεργασίας του διαφημιστικού μηνύματος από τους επιβάτες που περιμένουν (7,5΄- 10΄ μέσος χρόνος αναμονής).
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group.
    13. Η εταιρεία δίχως όρια αποτελεί κινούμενη βόμβα για οδηγούς αιφνιδιάζοντας τους, αναφέρει ενδεικτικά χωρίς ηθικούς φραγμούς την πρόθεση της να αποσπάσει την προσοχή των οδηγών
    «μια κινητή καμπάνια ξεκινάει από τον κέντρο της Αθήνας προς τα νότια προάστια διασχίζοντας τους βασικότερους οδικούς άξονες της Αθήνας, ……..Η συνεχής κίνηση του τραμ σε συνδυασμό με την μεγάλη επιφάνεια του μαγνητίζει την προσοχή του κοινού …..λόγω της χαμηλής ταχύτητας του είναι ορατό τόσο από τους διερχόμενους οδηγούς όσο και από τους πεζούς που διασχίζουν την παραλιακή λεωφόρο καθώς και τους βασικούς οδικούς άξονες της Αθήνας από όπου διέρχεται το τραμ. ….»
    Διαφήμιση σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς Τραμ Βαμμένοι συρμοί Τραμ
    Ολόκληροι συρμοί επενδύονται με το δημιουργικό του διαφημιζόμενου προϊόντος (επικάλυψη με ειδικό αυτοκόλλητο υλικό), δημιουργώντας μια κινητή καμπάνια η οποία θα ξεκινάει από τον κέντρο της Αθήνας προς τα νότια προάστια διασχίζοντας τους βασικότερους οδικούς άξονες της Αθήνας και συνδέοντας τα κυριότερα εμπορικά κέντρα.
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Η συνεχής κίνηση του τραμ σε συνδυασμό με την μεγάλη επιφάνεια του μαγνητίζει την προσοχή του κοινού
    • Λόγω της χαμηλής ταχύτητας του είναι ορατό τόσο από τους διερχόμενους οδηγούς όσο και από τους πεζούς που διασχίζουν την παραλιακή λεωφόρο καθώς και τους βασικούς οδικούς άξονες της Αθήνας από όπου διέρχεται το τραμ.
    • Μηδενικό clutter.
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Αυξάνει το image και το prestige του διαφημιζόμενου.
    • Αμεσότητα με το καταναλωτικό κοινό (το κοινό χρησιμοποιεί το μέσο για την μετακίνηση του).
    • Προσφέρει μεγάλη κάλυψη με υψηλή συχνότητα
    • Υψηλό επίπεδο recall του διαφημιστικού μηνύματος.
    Στοιχεία ΤΡΑΜ
    Το Τραμ διασχίζει 26 χιλιόμετρα διπλής διαδρομής με μέση 23 χλμ /ώρα, εξυπηρετώντας 47 στάσεις και λειτουργεί τις περισσότερες ώρες από όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς (καθημερινά από τις 05:00 το πρωί μέχρι τις 01:00 το βράδυ, ενώ Παρασκευή και Σάββατο 24 ώρες το 24ωρο). Διασχίζει τους βασικότερους οδικούς άξονες της Αθήνας (Βασ. Αμαλίας – Συγγρού – Ποσειδώνος – Ι. Μεταξά κλπ.), συνδέοντας τα εμπορικά κέντρα Γλυφάδας, Πειραιά, Κολωνακίου, Ερμού, Πανεπιστημίου, Σταδίου, και Ακαδημίας.
    14 Επιζητά απροκάλυπτα, την οπτική γωνία του οδηγού στην Αθηνά και το Εθνικό Δίκτυο παντού:

    «Εξαιρετική οπτική από μεγάλη απόσταση. Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.»
    Γιγαντοαφίσες Monopoles
    Περιγραφή μέσου
    Υπερυψωμένες κατασκευές μεγάλων διαστάσεων 20m X 8m που στηρίζονται σε πυλώνα και είναι εξωτερικά φωτιζόμενες.
    Διαθέσιμες αγορές
    Αθήνα, Εθνικά δίκτυα.
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Το μεγαλύτερο μέσο υπαίθριας διαφήμισης.
    • Ιδανικό για διαφημιστικές καμπάνιες μεγάλης χρονικής διάρκειας.
    • Clutter free.
    • Αυξάνει το image και το prestige του διαφημιζόμενου.
    • Υψηλό impact.
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ιδανικό εργαλείο για λανσάρισμα νέου προϊόντος.
    • Εξαιρετική οπτική από μεγάλη απόσταση.
    Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.

    15 Δηλώνει ότι αντλεί κονδύλια από άλλα μέσα χωρίς να τα κατονομάζει υπονοώντας ότι χρησιμοποιεί ασύδοτα δημοσίους χώρους δίχως άδεια ή έπειτα από συνεννοήσεις με ιδιώτες δημοτικούς σύμβουλους και φορείς

    «Η Alma Atermon βασισμένη στην τεχνογνωσία των έμπειρων στελεχών της, την επιτυχημένη εμπορική πολιτική της, και σε συνδυασμό με τις στρατηγικά επιλεγμένες διαφημιστικές της θέσεις κατάφερε να αυξήσει το μερίδιο της υπαίθριας διαφήμισης, αντλώντας κονδύλια από άλλα μέσα.»
    16. Προοιωνίζει ότι η έλλειψη ελέγχου και απονομής ευθυνών και προστίμων από το κράτος και η απουσία υπεράσπισης του καταναλωτή είναι ότι καλύτερο για τα κέρδη της
    «Προβλέψεις για το μέλλον Οι προβλέψεις για το μέλλον είναι κάτι παραπάνω από ευοίωνες μιας και όλο και περισσότερες εταιρείες, τοπικές και πολυεθνικές, φαίνεται να έχουν αντιληφθεί την χρησιμότητα της υπαίθριας διαφήμισης και είναι διατεθειμένες να επενδύσουν περισσότερα κονδύλια στα υπαίθρια μέσα.»

  2. #47
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Σε ότι αφορά τα περί «μεθόδευσης της καταγγελίας μου» όπως αναφέρει ο εκπρόσωπος της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε., σας αναφέρω ότι δεν μεθόδευσα τίποτα, είμαι ένας νεαρός, άσημος, απλός καθημερινός πολίτης της Ελλάδας με βαθιά πιστή στην δικαιοσύνη, την εντιμότητα και την αμεροληψία του θεσμού σας ως ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ.

    Ενός πολίτη που βαρέθηκε πια την κακομοιριά, την ανευθυνότητα, την διαφθορά, την εγκληματική αμέλεια και τον ωχαδερφισμό, ενός ενεργού πολίτη ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΥΒΕΙ ΤΟ ΚΕΦΆΛΙ, ΟΥΤΕ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ, ΠΡΟΣΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ, που θίγεται από την κατάφορη παραβίαση των καταναλωτικών του δικαιωμάτων του από ένα κολοσσό οικονομικών συμφερόντων που επί 70 χρόνια δεν προσφέρει υπηρεσίες νόμιμα αλλά θέτει σε κίνδυνο της υγεία και την ευημερία όλων μας.

    Μιας εταιρείας που όντως εισηγμένη στο Χρηματιστήριο με τεράστιο κύκλο εργασιών και κερδών δεν φιλοτιμήθηκε καν να κάνει ένα μικρό πρόγραμμα εταιρικής κοινωνικής ευθύνης προς τους Έλληνες πολίτες, αλλά αντίθετα να ξεπλένει με ανθρώπινο αίμα συμπολιτών μας το βρώμικο χρήμα που κερδίζει από την τοποθέτηση παράνομων πινακίδων, να προκαλεί την ελληνική κοινωνία, νομοθεσία και δικαιοσύνη και τους πολίτες της, ΝΑ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΨΕΥΔΕΤΑΙ ενώπιόν σας να προσβάλει κατάφωρα τους θεσμούς, με την κοινωνική της αναισθησία και παθολογική φρενίτιδα για οικονομική μεγιστοποίηση των κερδών της δίχως να υπολογίζει το ανθρώπινο τίμημα.

    Άδικα και αφελώς με θεωρεί ύποπτο ανταγωνιστικών συμφερόντων, αιτιάζοντας ότι χρησιμοποιώ την αρχή σας ως μέσω για να την ζημιώσω ή να την συκοφαντήσω, ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΖΗΜΙΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΤΕ. Άλλωστε σύμφωνα με το Πορτεριανό μοντέλου του ανταγωνισμού στην συγκεκριμένη αγορά υπηρεσιών υπαίθριας διαφήμισης στην Ελλάδα, η ίδια η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε αυτό-προδίδεται μόνη της και αυτό-αποκαλύπτεται ως την μονοπωλιακή εταιρεία με μερίδιο της αγοράς 70% έως 90% όπως ενδεικτικά αναφέρει ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙ στην εμπορική της ιστοσελίδα. Ακόμα και αν αποποιηθεί το στίγμα του «μονοπώλη» είναι αυταπόδεικτο ότι δεν υπάρχει υγιείς ανταγωνισμός αλλά κρυφός οικονομικός; διπολισμός(duopoly) μεταξύ της ΑΛΜΑ ΑΤΕΜΩΝ Α.Ε και της ΜΑΣΤΕΡ ΜΕΝΤΙΑ Α.Ε. Καταστρατηγείται έτσι παράφορα ένα «βασικό καταναλωτικό δικαίωμα» αυτό της «επιλογής». Για τους λόγους αυτούς θα προσφύγω σύντομα στην αρχή σας και για την ΜΑΣΤΕΡ ΜΕΝΤΙΑ Α.Ε. ,όπως επίσης και θα καταγγείλω τις 2 αυτές προαναφερόμενες εταιρείες στην ANEΞΑΡΤΗΤΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΑΡΧΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ως ύποπτες για καταχρηστική συμπεριφορά επιχειρήσεων με δεσπόζουσα θέση στην αγορά κατ' εφαρμογή του άρθρου 2 ν.703/77, και για προσυνεννοημένες μονοπωλιακές πρακτικές αθέμιτου ανταγωνισμού και κατάφωρης παραβίαση των νόμων και κανόνων του ανταγωνισμού της ελληνικής και ευρωπαϊκής αγοράς και οικονομίας αλλά και εις βάρος μου ως καταναλωτή

    Τέλος, σε ότι αφορά το από της 26/7/2007 έγγραφο του Συνηγόρου του Πολίτη σάς ενημερώνω ότι ακόμα συλλέγω απαντήσεις από εμπλεκόμενες στην υπόθεση δημόσιες υπηρεσίες προκειμένου εγγράφως να καταθέσω πλήρη τεκμηριωμένη και λεπτομερή αναφορά προς αυτή την Αρχή και θα λάβετε σχετική κοινοποίηση το συντομότερο δυνατό. Ειδικότερα ο Δήμος Βύρωνα επιμένει να μην απαντά στα έγγραφα αιτήματα μου – κατά παράβαση προθεσμίας απάντησης προς τους πολίτες όπως ο νόμος ορίζει – ενώ μέσω της δημοτικής αναπτυξιακής επιχείρησης Δήμου Βύρωνα παρανομεί ο ίδιος ως Δήμος, τοποθετώντας δικές του διαφημιστικές πινακίδες έναντι ενοικίου επί της Λεωφόρου Κατεχάκη παράνομα και χωρίς καμιά άδεια και κατά παράβαση του ΚΟΚ

    Σας παρακαλώ όπως εξετάσετε σοβαρά και με την δέουσα προσοχή τα όσα αναφέρω και καταγγέλλω.

    Σας καλώ να κάνετε αυτοψία των σημείων που αναφέρω καθ όλο το μήκος της οδού Κατεχάκη και θα διαπιστώσετε την παρανομία την ασυδοσία την έλλειψη οδικής ασφάλειας, την καταστροφή της αισθητικής και της αξιοπρέπειας του πολίτη

    Αν είστε ο ίδιος οδηγός τότε σίγουρα αντιλαμβάνεστε τα επιχειρήματα μου. Αν είστε γονέας τότε με της πράξεις σας ως συνήγορος σώστε την υγειά και σωματική ακεραιότητα των παιδιών μας ως μελλοντικών οδηγών πεζών και καταναλωτών μιας χώρας που θέλει να ακολουθεί τα Ευρωπαϊκά Πρότυπα Οδικής Ασφάλειας και να έχει Ευρωπαϊκή Καταναλωτική Συνείδηση..

    Ως Έλληνας έχετε την υποχρέωση να βάλετε κι εσείς το λιθαράκι σας για το καλό αυτού του τόπου ως δημόσιος λειτουργός και συνειδητός πολίτης. Οι Έλληνες συμπολίτες σας-καταναλωτές, από το υστέρημα τους ως φορολογούμενοι πολίτες σας πληρώνουν και περιμένουν από την ΑΡΧΗ σας, την οποία και χρηματοδοτούν, να τους προστατέψετε και να σταματήσετε την ασυδοσία εις βάρος τους από τα οικονομικά συμφέροντα μιας ιδιωτικής εταιρείας που παρανομεί και κερδίζει αφορολόγητα «μαύρο χρήμα»

    Ως Ευρωπαίος πολίτης, και υπεύθυνος ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ έχετε την υποχρέωση να προστατέψετε τους Ευρωπαίους οδηγούς που επισκέπτονται οδικώς μια χώρα – μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης και οι οποίοι ανυποψίαστοι και ασυνήθιστοι σε ένα εγκληματικό και επικίνδυνο οδικό περιβάλλον , όπως αυτό έστησε η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ, κινδυνεύουν αποπροσανατολισμένοι σε δρόμους της Αθηνάς και τις Ελλάδας όπου οι παράνομες διαφημιστικές πινακίδες της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε είναι τοποθετημένες επικίνδυνα για την οδική ασφάλεια οδηγών και πεζών, Ελλήνων και Ευρωπαίων.

    Για όλα όσα σας προαναφέρω ζητώ να μην θέσετε την υπόθεση μου στο
    αρχείο σας αλλά

    1. Να προβείτε στις δέουσες συστάσεις και υποδείξεις προς την ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. , διότι εκτός εμού θίγεται μεγάλος αριθμός καταναλωτών και οδηγών Ελλήνων και Ευρωπαίων

    2. Να συντάξετε πόρισμα επί της υποθέσεως μου την οποία χειρίζεστε, και να δημοσιοποιήσετε δημόσια όσα στοιχεία κρίνετε σκόπιμα για το συμφέρον όλων μας ως πολίτες καταναλωτές οδηγούς

    3. Να παραπέμψετε την υπόθεση στον Εισαγγελέα , όπως έπραξε ήδη και η Ελληνική Αστυνομία εναντίων της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, διότι συμφώνα με όλα όσα αναφέρω και προσκομίζω, προκύπτουν επαρκείς ενδείξεις για την τέλεση αξιόποινης πράξης της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε.

    4. Να συντάξετε και δημοσιεύσετε σχετική ετήσια έκθεσης προς τον Πρωθυπουργό , την Βουλή των Ελλήνων και τον Υπουργό Ανάπτυξης. Παρακαλώ στην έκθεση αυτή να παρουσιάσετε την σοβαρότητα και την κρισιμότητα της υποθέσεως μου για την σωματική ακεραιότητα και υγεία των Ελλήνων πολιτών οδηγών πεζών και καταναλωτών και να εισηγηθείτε αυστηρά μέτρα εναντίον της παρανομίας της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, μέσα από συγκεκριμένες προτάσεις για ΆΜΕΣΕΣ νομοθετικές παρεμβάσεις

    5. Να συντάξετε με την διαδικασία του κατεπείγοντος ειδική έκθεση για άμεση πρόταση απαραίτητης σχετικής νομοθετικής ρύθμισης ενάντια στην παρανομία της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε.

    6. Να εξετάσετε σοβαρά το δικαίωμα μου ως καταναλωτή να αποζημιωθώ από την ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. για ηθικές βλάβες έκθεση σε κίνδυνο, και βλάβες στην σωματική και ψυχική μου υγεία ως συνέπεια την παράνομης τοποθέτησης διαφημιστικών πινακίδων στους οδούς και διασταυρώσεις σηματοδότησης που αναφέρω σχετικώς, αποζημίωσης υπολογιζόμενης ημερολογιακά από την ημερομηνία καταθέσεως της καταγγελίας μου.

    7. Να εισηγηθείτε προς του αρμόδιους φορείς την άμεση απομάκρυνση όλων των διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε και καταλογισμό ευθυνών προς όλους τους εμπλεκόμενους υπαιτίους και υπευθύνους συμπεριλαμβανομένου και των εμπλεκομένων χωροταξικά ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΜΕΛΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

    8. ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΤΕ ΩΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΜΟΥ:

    • ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΪΟΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ( ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΙΔΑ) της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
    • ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΜΟΥ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ (ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, ΣΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ)
    • ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ από την εταιρεία , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΕΚΤΕΘΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩ ΩΣ ΠΡΟΪΟΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΩ
    Γιατί :

    α) σαν χρήστης οδηγός μοτοσικλετιστής των οδών και των κοινόχρηστων χώρων έχω έννομο συμφέρον και,

    β) εξαιτίας τέτοιας παγίδας θανάτου τίθεται σε κίνδυνο η σωματική μου ακεραιότητα και ψυχική υγεία, δύναται να επακολούθησαν άλλοι θάνατοι συμπολιτών μου από την ίδια αιτία, δηλαδή λόγω των αμέτρητων παράνομων ως άνω παγίδων θανάτου, που δια της βίας, όσων, γνωστών στον Εισαγγελέα, τις εκμεταλλεύονται, καταλαμβάνουν τους κοινόχρηστους χώρους των μεγάλων πόλεων της χώρας και ιδιαίτερα της ευρύτερης περιοχής του νομού Αττικής.
    Με βαθιά πίστη
    στο λειτούργημα και το θεσμικό σας ρόλο

  3. #48
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ 31/ 8/ 2007
    Γιώργο Δίελλα
    ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ
    Ανδρέα Μαντζουράνη
    Ειδικός Επιστήμονας
    ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ Λ. Αλεξάνδρας 144 ΤΚ 11471 ΑΘΗΝΑ

    ΚΟΙΝ.

    EΥΡΩΠΑΙΟΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗΣ

    ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ EUROPOL

    ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ

    ΓΕΝΙΚOΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

    ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ

    ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

    ΥΠΕΧΩΔΕ

    ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ

    ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

    ΥΠΟΥΡΓΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΕΩΣ

    ΑΡΧΗΓΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ

    ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

    ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ

    ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

    ΑΤ ΒΥΡΩΝΑ AT KAIΣΑΡΙΑΝΗΣ ΑΤ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΑΤ ΠΑΠΑΓΟΥ

    ΔΗΜΟ ΒΥΡΩΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

    ΘΕΜΑ « ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ Α/1975/24-08-2007 ΔΗΜΟΣ ΠΑΠΑΓΟΥ,

    Αξιότιμε κ. Δίελλα,
    Σε συνέχεια της από 24-8-2007 επιστολή σας με αρ πρωτ Α/1975 και σε ότι αφορά το από 6/8/2007 έγγραφο του ΔΗΜΟΥ ΠΑΠΑΓΟΥ(Α/1914/16-08-2007) έχω να σας αναφέρω τις δικές μου απόψεις ως ακολούθως:

    Απευθύνθηκα στην ΑΡΧΉ σας ,με εμπιστοσύνη για να διαχειριστείτε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να επιλύσετε τις διαφορές που προέκυψαν μεταξύ εμού ως καταναλωτή των υπηρεσιών της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, και προστατεύοντας με από αυτήν διότι μου παρέχει υπηρεσίες κατά τρόπο ανεύθυνο και εκτός νόμου, ενώ ταυτόχρονα θέτει σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα και ψυχική υγεία ως χρήστη δημοσιών οδών τις οποίες και εκμεταλλεύεται επιχειρηματικά η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε.
    Η ΑΡΧΗ σας καλείτε να με προστατέψει ως καταναλωτή από υπηρεσίες των ιδιωτών αυτών, οι οποίες δεν είναι ασφαλείς αλλά επιφέρουν βλαβερές συνέπειες στην υγεία μου και την ζωή μου ως καταναλωτή αλλά επίσης διότι ταυτόχρονα θίγεται μεγάλος αριθμός καταναλωτών συμπολιτών μου οι οποίοι μαζί με εμένα χρησιμοποιούν καθημερινά το δημόσιο οδικό δίκτυο

    Σε ‘ότι αφορά τον Δήμο ΠΑΠΑΓΟΥ έχω να αναφέρω τα ακόλουθα:

    1 Οι διαφημιστικές πινακίδες επί της οδού Κατεχάκη και στο τμήμα αυτής που περιλαμβάνεται στα διοικητικά όρια του Δήμου Παπάγου, έχουν τοποθετηθεί παράνομα και σε αντίθεση με την υπ αριθμ. 910 απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας εναντίον του ΔΗΜΟΥ ΠΑΠΑΓΟΥ

    2 Η ανωτέρω απόφαση του ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ κατά του ΔΗΜΟΥ ΠΑΠΑΓΟΥ, είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ και ΞΕΚΑΘΑΡΗ δεν δημιουργεί καμία αμφιβολία, σύγχυση και αβεβαιότητα όπως ισχυρίζεται ο Δήμαρχος Παπάγου

    3 Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΠΑΓΟΥ, αν και ισχυρίζεται ότι , «ενδιαφερόμενος για την νομιμότητα των ενεργειών του επί της εν λόγω υπόθεσης, έχει αποταθεί με έγγραφά του προς το Υπουργείο Εσωτερικών….αναμένοντας ακόμα τις ζητηθείσες οδηγίες για τις περαιτέρω νόμιμες ενέργειές του», ουσιαστικά κωλυσιεργεί, και εμπαίζει, διότι έχει ήδη λάβει από τις 23/5/2007, ρητά εντολή από το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ Εγκύκλιος : 34/23-5-2007 ΘΕΜΑ : Αφαίρεση παράνομων υπαίθριων διαφημιστικών πινακίδων και Εγκύκλιοι υπ’ αριθµ. πρωτ.36/.17α/01/117/Φ.5.1.1/2003, 7/.17α/10/11/Φ.5.1.1/2004 και 23183/2005, για αποξήλωση των παράνομων διαφημιστικών πινακίδων της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε επί της οδού Κατεχάκη και στο τμήμα αυτής που περιλαμβάνεται στα διοικητικά όρια του Δήμου Παπάγου.

    4 Αν και 7 χρόνια μετά, από θανατηφόρο ατύχημα εντός των ορίων του Δήμου του, πάνω σε παράνομα τοποθετημένη διαφημιστική πινακίδα της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ
    ο ΔΉΜΟΣ ΠΑΠΑΓΟΥ επιτρέπει την διατήρηση της εν λόγω διαφημιστικής πινακίδας, χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα από τότε και η έκθεση σε κίνδυνο η ζημία και η παρανομία τόσο του ΔΗΜΟΥ ΠΑΠΑΓΟΥ όσο και της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε να παραμένει αμείωτη..

    5 Σε ότι αφορά τους ισχυρισμούς του ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΠΑΠΑΓΟΥ. περί οδικής μου ικανότητος έχω να αναφέρω ότι :
    • παρακολουθώ μεθοδικά προγράμματα εκπαίδευσης ασφαλούς οδήγησης της αναγνωρισμένης από την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας σχολής μοτοσικλέτας «California SB School» στο αυτοκινητοδρόμιο Μεγάρων
    • συνεργάζομαι και συμβουλεύομαι την Μοτοσικλετιστική Ένωση Καταναλωτών ΜΟΤΕΚ, και το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας Π ΜΥΛΩΝΑΣ στο οποίο εγγράφομαι ως μέλος
    • Σημειώνω δε ότι και στην 20ετή οδική χρήση των οδών δεν έχω ούτε ένα βαθμό στο point system.και bonus-malus 2

    Σε ότι αφορά τους ισχυρισμούς του ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΠΑΠΑΓΟΥ περί ΑΝΙΚΑΝΟΥ και
    ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥ έχω να αναφέρω ότι ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΠΑΓΟΥ, δενέχει την ικανότητα, την αρμοδιότητα και τις επαγγελματικές γνώσεις για να βγάλει τέτοιο συμπέρασμα μέσα από τα γραφόμενα μου και τελικώς οι χαρακτηρισμοί και ισχυρισμοί του είναι ανεύθυνοι πικρόχολοι και άσχετοι της υποθέσεως
    Παρ αυτά χαίρω ψυχικής και σωματικής υγείας, η οποία όμως βλάπτεται καθημερινά από την παροχή υπηρεσιών την ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε., και οι φυσιολογικές σωματικές αντιδράσεις τις οποίες περιγράφω είναι αποτέλεσμα στρεσσογόνου παράγοντα, αυτού που προκαλείται από τις υπηρεσίες της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε , και η οποία έχει σχέση τις φυσιολογικές αντιδράσεις stress του συνδρόμου « inverted U arousal / Hebbsian framework », μείωσης της φυσικής κατάστασης και απόδοσης αντανακλαστικών, του συνδρόμου inattentional blindness” (ΒΛΈΠΕ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ) που προκαλούνται όταν προσπαθώ εναγωνίως ως οδηγός στις οδούς και στις διασταυρώσεις που προαναφέρω, να εντοπίσω κάθε φορά τις ρυθμιστικές πινακίδες του ΚΟΚ και τους σηματοδότες του ½ τετραγωνικού μέτρου, έναντι της σχεδόν εξ επαφής σε απόσταση από τον σηματοδότη, ή την οδό, των διαφημιστικών πινακίδων δεκάδων τετραγωνικών μέτρων της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ.ΑΕ

    6 Ο ΔΗΜΟΣ ΠΑΠΑΓΟΥ
    • δεν απάντησε σε ότι του ζητήσατε να κάνει στην πρώτη σας επιστολή προς αυτόν
    • δεν σας κοινοποίησε τις διαφημιστικές εταιρείες με τις οποίες συνεργάζεται, ούτε τα σχετικά συμβόλαια ή συμφωνητικά
    • σας παραπλανά, αναφέροντας ότι κινείται νόμιμα, αντίθετα δεν υπακούει στο νομοθετικό πλαίσιο που διέπει την τοποθέτηση διαφημιστικών πινακίδων ούτε παρέχει ανανεωμένες σχετικές άδειες κατά περίπτωση, επί της συγκεκριμένης οδού, ούτε σας τις κοινοποιεί.

    Απόδειξη οι ακόλουθες πρωτοβουλίες που έχουν παρθεί εναντία της ασύστολης και σκανδαλώδους παρανομίας από:

  4. #49
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Α. ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΒΥΡΩΝΑ
    ΚΑΤΑ ΘΑΛΕΙΑΣ ΒΡΥΩΝΗ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, ΜΥΝΗΣΗ για
    παράβαση του άρθρου 4. παρ2 και
    αρθρ 5 και 8 του
    Ν 2946/01»ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ ΆΝΕΥ ΑΔΕΊΑΣ»
    ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ
    ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ 52138 Κ.Υ.Α της 25.11/2-12-2003

    Β. ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑ ΠΛΗΜ/ΚΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
    ΚΑΤΑ ΘΑΛΕΙΑΣ ΒΡΥΩΝΗ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ ,
    ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ 1020/28092/4 και 1020/27913/7 από
    04-6-2007 αναφορές ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ

    Β. ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ
    ΔΙΑΤΑΓΗ ΔΑΑ/ΤΓΑ/ΓΕΝ 2501/16/7-α 24/7/2007

    Γ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ Εγκύκλιος : 34/23-5-2007 ΘΕΜΑ : Αφαίρεση παράνομων υπαίθριων διαφημιστικών πινακίδων και Εγκύκλιοι υπ’ αριθµ. πρωτ.36/.17α/01/117/Φ.5.1.1/2003, 7/.17α/10/11/Φ.5.1.1/2004 και 23183/2005

    Δ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ
    υπ’ αρ. 909-910/2007 αποφάσεων του Σ.τ.Ε.

    Ε ΝΟΜΟΣ 1604/1986 άρθρο 4 Επικύρωση Διεθνής Σύμβαση για την οδική σήμανση και σηματοδότηση

    ΣΤ ΝΟΜΟΙ 1491/84 παρ.1 και 2130/93

    Ζ ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ Ν. 1577/1985
    http://www.yppo.gr/5/51/neot/n1577.jsp

    Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΚΛΟΠΗ

    Θ ΙΝ-ATTENTIONAL BLINDNESS SYNDROME (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ PDF FORMAT)

    Τέλος, σε ότι αφορά το από της 26/7/2007 έγγραφο του Συνηγόρου του Πολίτη σάς ενημερώνω ότι ακόμα συλλέγω απαντήσεις από εμπλεκόμενες στην υπόθεση δημόσιες υπηρεσίες προκειμένου εγγράφως να καταθέσω πλήρη τεκμηριωμένη και λεπτομερή αναφορά προς αυτή την Αρχή και θα λάβετε σχετική κοινοποίηση το συντομότερο δυνατό. Ειδικότερα αν και ο ΔΗΜΟΣ ΠΑΠΑΓΟΥ, απάντησε καθυστερημένα και εκτός προθεσμίας σύμφωνα με το άρθρο 6 του Ν3242/2004, ΑΡ.ΦΥΛΛΟΥ 1226 – 10/8/2004 ο Δήμος Βύρωνα επιμένει να μην απαντά στα έγγραφα αιτήματα μου – κατά παράβαση προθεσμίας απάντησης προς τους πολίτες όπως ο νόμος ορίζει – ενώ μέσω της δημοτικής αναπτυξιακής επιχείρησης Δήμου Βύρωνα παρανομεί ο ίδιος ως Δήμος, τοποθετώντας δικές του διαφημιστικές πινακίδες έναντι ενοικίου επί της Λεωφόρου Κατεχάκη παράνομα και χωρίς καμιά άδεια και κατά παράβαση του ΚΟΚ

    Σας παρακαλώ όπως εξετάσετε σοβαρά και με την δέουσα προσοχή τα όσα αναφέρω

    Σας καλώ να κάνετε αυτοψία των σημείων που αναφέρω καθ όλο το μήκος της οδού Κατεχάκη και θα διαπιστώσετε την παρανομία την ασυδοσία την έλλειψη οδικής ασφάλειας, την καταστροφή της αισθητικής και της αξιοπρέπειας του πολίτη

    Αν είστε ο ίδιος οδηγός τότε σίγουρα αντιλαμβάνεστε τα επιχειρήματα μου. Αν είστε γονέας τότε με της πράξεις σας ως συνήγορος σώστε την υγειά και σωματική ακεραιότητα των παιδιών μας ως μελλοντικών οδηγών πεζών και καταναλωτών μιας χώρας που θέλει να ακολουθεί τα Ευρωπαϊκά Πρότυπα Οδικής Ασφάλειας και να έχει Ευρωπαϊκή Καταναλωτική Συνείδηση..

    Ως Έλληνας έχετε την υποχρέωση να βάλετε κι εσείς το λιθαράκι σας για το καλό αυτού του τόπου ως δημόσιος λειτουργός και συνειδητός πολίτης. Οι Έλληνες συμπολίτες σας-καταναλωτές, από το υστέρημα τους ως φορολογούμενοι πολίτες σας πληρώνουν και περιμένουν από την ΑΡΧΗ σας, την οποία και χρηματοδοτούν, να τους προστατέψετε και να σταματήσετε την ασυδοσία εις βάρος τους από τα οικονομικά συμφέροντα μιας ιδιωτικής εταιρείας που παρανομεί και κερδίζει αφορολόγητα «μαύρο χρήμα»

    Ως Ευρωπαίος πολίτης, και υπεύθυνος ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ έχετε την υποχρέωση να προστατέψετε τους Ευρωπαίους οδηγούς που επισκέπτονται οδικώς μια χώρα – μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης και οι οποίοι ανυποψίαστοι και ασυνήθιστοι σε ένα εγκληματικό και επικίνδυνο οδικό περιβάλλον , όπως αυτό έστησε η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ, κινδυνεύουν αποπροσανατολισμένοι σε δρόμους της Αθηνάς και τις Ελλάδας όπου οι παράνομες διαφημιστικές πινακίδες της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε είναι τοποθετημένες επικίνδυνα για την οδική ασφάλεια οδηγών και πεζών, Ελλήνων και Ευρωπαίων.

    Για όλα όσα σας προαναφέρω ζητώ να μην θέσετε την υπόθεση μου στο
    αρχείο σας αλλά

    1. Να προβείτε στις δέουσες συστάσεις και υποδείξεις προς την ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. , διότι εκτός εμού θίγεται μεγάλος αριθμός καταναλωτών και οδηγών Ελλήνων και Ευρωπαίων

    2. Να συντάξετε πόρισμα επί της υποθέσεως μου την οποία χειρίζεστε, και να δημοσιοποιήσετε δημόσια όσα στοιχεία κρίνετε σκόπιμα για το συμφέρον όλων μας ως πολίτες καταναλωτές οδηγούς

    3. Να παραπέμψετε την υπόθεση στον Εισαγγελέα , όπως έπραξε ήδη και η Ελληνική Αστυνομία εναντίων της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, διότι συμφώνα με όλα όσα αναφέρω και προσκομίζω, προκύπτουν επαρκείς ενδείξεις για την τέλεση αξιόποινης πράξης της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε.

    4. Να συντάξετε και δημοσιεύσετε σχετική ετήσια έκθεσης προς τον Πρωθυπουργό , την Βουλή των Ελλήνων και τον Υπουργό Ανάπτυξης. Παρακαλώ στην έκθεση αυτή να παρουσιάσετε την σοβαρότητα και την κρισιμότητα της υποθέσεως μου για την σωματική ακεραιότητα και υγεία των Ελλήνων πολιτών οδηγών πεζών και καταναλωτών και να εισηγηθείτε αυστηρά μέτρα εναντίον της παρανομίας της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, μέσα από συγκεκριμένες προτάσεις για ΆΜΕΣΕΣ νομοθετικές παρεμβάσεις

    5. Να συντάξετε με την διαδικασία του κατεπείγοντος ειδική έκθεση για άμεση πρόταση απαραίτητης σχετικής νομοθετικής ρύθμισης ενάντια στην παρανομία της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε.

    6. Να εξετάσετε σοβαρά το δικαίωμα μου ως καταναλωτή να αποζημιωθώ από την ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. για ηθικές βλάβες έκθεση σε κίνδυνο, και βλάβες στην σωματική και ψυχική μου υγεία ως συνέπεια την παράνομης τοποθέτησης διαφημιστικών πινακίδων στους οδούς και διασταυρώσεις σηματοδότησης που αναφέρω σχετικώς, αποζημίωσης υπολογιζόμενης ημερολογιακά από την ημερομηνία καταθέσεως της καταγγελίας μου.

    7. Να εισηγηθείτε προς του αρμόδιους φορείς την άμεση απομάκρυνση όλων των διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε και καταλογισμό ευθυνών προς όλους τους εμπλεκόμενους υπαιτίους και υπευθύνους συμπεριλαμβανομένου και των εμπλεκομένων χωροταξικά ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΜΕΛΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

    8. ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΤΕ ΩΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΜΟΥ:

    • ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΪΟΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ( ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΙΔΑ) της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
    • ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΜΟΥ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ (ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, ΣΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ)
    • ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ από την εταιρεία , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΕΚΤΕΘΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩ ΩΣ ΠΡΟΪΟΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΩ
    Γιατί :

    α) σαν χρήστης οδηγός μοτοσικλετιστής των οδών και των κοινόχρηστων χώρων έχω έννομο συμφέρον και,

    β) εξαιτίας τέτοιας παγίδας θανάτου τίθεται σε κίνδυνο η σωματική μου ακεραιότητα και ψυχική υγεία, δύναται να επακολούθησαν άλλοι θάνατοι συμπολιτών μου από την ίδια αιτία, δηλαδή λόγω των αμέτρητων παράνομων ως άνω παγίδων θανάτου, που δια της βίας, όσων, γνωστών στον Εισαγγελέα, τις εκμεταλλεύονται, καταλαμβάνουν τους κοινόχρηστους χώρους των μεγάλων πόλεων της χώρας και ιδιαίτερα της ευρύτερης περιοχής του νομού Αττικής.

    Με βαθιά πίστη
    στο λειτούργημα και το θεσμικό σας ρόλο

  5. #50
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
    φιλαρακι να σου απαντησω και γω

    σου αποσπα την προσοχη η ταμπελα οταν οδηγας????χωρις δικη σου ευθυνη και υπαιτιοτητα?????
    τι μας λες ρε φιλε εγω λεω οταν οδηγας να κοιτας μπροστα σου το δρομο και οχι γυρω γυρω !!!!!

    αμα ειναι ετσι να καταγειλουμε τα μπαρ γιατι πουλανε αλκοολ και παω και γω και πινω ενα μπουκαλι χωρις δικια μου ευθυνη!!!!

    η να απαγορευσουμε στις γκομενες να βγαινουν εξω ξεκολα ντυμενες γιατι μπορει να σου αποσπασουν την προσοχη και να τρακαρεις!!!!!!

    πλακα μας κανεις ρε φιλε?????
    σου ειπε κανεις να κοιτας τις ταμπελες κοιτα μπροστα σου και δεν θα παθεις τιποτα!!!!!

    καποοι δεν εχουν με τι να ασχοληθουν μου φαινεται
    Ο ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΥΠΟΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΜΗΡΗ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΧΛΕΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

    ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΑΚΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΣΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ
    ΑΠΟΤΕΛΕΙΣ ΕΝΑ ΜΟΡΙΟ ΕΝΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΟΥΣ ΚΥΤΤΑΡΟΥ ΠΟΥ ΣΑΠΙΖΕΙ ΤΑ ΣΠΛΑΧΝΑ ΤΗΕ ΕΛΛΑΔΑΣ

    Η ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

    ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΑΖΟΧΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΒΙΤΣΙΑ ΜΕ ΡΑΠΙΣΜΟΥΣ

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΨΗΦΙΣΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ

    ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑΣ ΣΟΥ

    ΜΑΛΛΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΨΩΜΟΜΕΡΟΚΑΜΑΜΑΤΟ ΤΗΣ ΧΕΦΤΙΛΑΣ

    ΣΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ

    ΚΑΙ ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΙΚΤΡΑ

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ


    ΤΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΘΕΕ ΜΟΥ..!!!

    ΤΙ ΞΕΦΤΙΛΑ!!!!


    ΘΑ ΞΕΡΑΣΩ

  6. #51
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Ξηλώνουν επιτέλους τις φονικές πινακίδες


    Επιχείρηση απομάκρυνσης των διαφημιστικών πινακίδων οι οποίες βρίσκονταν στη διαχωριστική νησίδα στη λ. Βουλιαγμένης πραγματοποίησαν την Τρίτη και προχθές οι δημοτικές αρχές των Δήμων Ηλιούπολης και Αγίου Δημητρίου.


    Βέβαια, το ξήλωμα των διαφημιστικών πινακίδων έγινε σχεδόν 10 μέρες μετά το θανατηφόρο τροχαίο στη λ. Βουλιαγμένης 421, που στοίχισε τη ζωή σε δύο 18χρονους, όταν το αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν, αφού συγκρούστηκε με παράλληλα κινούμενο όχημα, περιστράφηκε και χτύπησε με το δεξί πίσω μέρος πάνω σε διαφημιστική πινακίδα που βρισκόταν στη διαχωριστική νησίδα. Οι δύο 18χρονοι που βρίσκονταν στα πίσω καθίσματα, στο σημείο δηλαδή του αυτοκινήτου που χτύπησε πάνω στην πινακίδα, πέθααν ακαριαία, αφού το χτύπημα ήταν τόσο δυνατό που λύγισε τη μεταλλική πινακίδα!

    Το κατόπιν εορτής... ξήλωμα των τεράστιων διαφημιστικών πινακίδων σίγουρα δεν θα φέρει πίσω τα δύο νεαρά αγόρια που άφησαν την τελευταία τους πνοή σε κάποια από αυτές. Στο μέλλον, όμως, δεν θα θρηνήσουμε άλλα θύματα τροχαίου που το αυτοκίνητο θα έχει χτυπήσει πάνω σε κάποια διαφημιστική πινακίδα, τουλάχιστον στα σημεία της λ. Βουλιαγμένης όπου ξηλώθηκαν οι πινακίδες!

    Ο δήμαρχος Ηλιούπολης, Γιάννης Αναγνώστου, βρέθηκε μαζί με το συνεργείο του δήμου την Τρίτη το πρωί στη διαχωριστική νησίδα επί της λ. Βουλιαγμένης από όπου απομακρύνθηκαν 5 διαφημιστικές πινακίδες τύπου PISA. «Οι διαφημιστικές πινακίδες βρίσκονται παντού. Πριν από 15 μέρες είχαμε ξηλώσει 20, οι οποίες βρίσκονταν επί της λ. Ειρήνης και της λ. Ελευθερίου Βενιζέλου στο δήμο μας. Σε 15 μέρες θα ξηλώσουμε άλλες 15 που βρίσκονται σε παράλληλα με τη λ. Βουλιαγμένης πεζοδρόμια», είπε στην «Ε» ο κ. Αναγνώστου. Ωστόσο, οι διαφημιστικές πινακίδες ξαναξεφυτρώνουν!

    Γι' αυτό, όπως μας είπε ο κ. Αναγνώστου «κάθε μία ώρα, επί 24ώρου βάσεως, κάνει περιπολία φύλακας του δήμου, σε περίπτωση που επιχειρήσουν να ξανατοποθετήσουν τις πινακίδες». Περιπολία υπάρχει και στο Δήμο Αγίου Δημητρίου.



    Ναυ. Καρ.



    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 23/11/2007

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    Δυστυχώς το ξήλωμα των πινακίδων στο συγκεκριμένο μέρος έγινε μετά από θανατηφόρο ατύχημα .

    Αυτό που με προβλημάτισε διαβάζοντας αυτά που έγραψες είναι ότι το ξήλωμα το ανέλαβε ο δήμος με δικό του προσωπικό.

    Πράγμα που με κάνει να υποθέσω ότι παρόλο που θεωρείτε παράνομη από ότι διάβασα η τοποθέτηση διαφημιστικής πινακίδας στης συγκεκριμένες θέσεις.
    Δεν υποχρεώθηκε η εταιρία που της έβαλε στην συγκεκριμένη θέση να της αποσύρει.
    Μήπως δεν θεωρήθηκε και συνυπεύθυνη για την κατάληξη του τροχαίου.
    Η μήπως δεν την υποχρέωσαν να αποσύρει της πινακίδες για να μην την κάνουν να αποδεχθεί την συνυπευθυνότητα.

    Ότι και να έγινε πάντως το θετικό είναι ότι της έβγαλαν

    Πιστεύω ότι οι καταγγελίες που έχουν γίνει από εσένα και από άλλους είναι πολύ χρήσιμες όχι μόνο για αυτούς που θέλουν να της ξηλώσουν αλλά και για αυτούς που θέλουν να κινηθούν νομικά διεκδικώντας αποζημίωση για ζημίες που έπαθαν λόγο τον πινακίδων, αφού λόγο της καταγγελίας δεν μπορούν να ισχυρισθούν άγνοια οι αρμόδιες αρχές

    Καλή συνέχεια

    Θα κάνω και εγώ μια προσπάθεια να βοηθήσω όσο μπορώ

  8. #53
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    φιλε συμφορουμιτη...τουλι

    ευχαριστώ για το ενδιαφερον σου

    αν θες να βοηθήσεις - βασικα τον ευατο σου την σωματικη σου ακαιρεότητα και την αξιοπρέπεια σου σαν ελληνας φορολογουμενος πολίτης

    απλα

    ΠΑΡΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ κραυγαλεν διαφημιστικων πινακιδων της γειτονιας σου που κινείσαι καθημερινα με αυτοκινητο ή μοτο

    μετά

    κανε copy paste την καταγγελία μου και στειλε μail στο ΣΥΝΗΓΟΡΟ του ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και στο Αστυνομικο τμημα της περιοχής σου

    ΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΣΤΕΛΝΕ ΜΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΄φανταζεσαι το αποτέλεσμα

    1000 καταγγελιες για το ιδιο θεμα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ θα ταραξουν τα νερά

    ΕΤΣΙ αλλαζει ο κόσμος ---από τα άτομα ΚΑΙ ΌΧΙ τα κοπάδια αβουλων μαντρωμενων προβατων

  9. #54
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    διαφημιστική γιγαντοαφίσα της εταιρίας MASTER MEDIA SYSTEM αφαίρεσε τη ζωή στις 18-10-2007 ξημερώματα Τετάρτης , του 21χρονου Παναγιώτη Καραλή, φοιτητή στο Τμήμα Ηλεκτρονικής στα ΤΕΙ Πειραιά.
    ΄Οπως εικονίζεται στη φωτογραφία η παγίδα αυτή θανάτου έχει καταλάβει παράνομα νησίδα ασφαλείας (!) επί της λ.Βεϊκου στο Γαλάτσι.
    Το αυτοκίνητο που οδηγούσε ο Παναγιώτης εξετράπη και κατέληξε στη βάση αυτής της πινακίδας-φονιά.
    Τι λέει ο δήμαρχος Γαλατσίου; Γιατί έχουν καταληφθεί οι κοινόχρηστοι χώροι του δήμου του, από τέτοιες παράνομες παγίδες θανάτου;
    Πόσοι άλλοι έχουν σκοτωθεί εξαιτίας τους;
    Πάντως το Δ.Σ. της ως άνω εταιρίας σύμφωνα με την από 8-1-2001 ανακοίνωση της Νομαρχίας το αποτελούσαν οι: 1)Γεώργιος Πολίτης, πρόεδρος,2)Αθαν.Ανδριόπου λος δ/νων σύμβουλος, 3)Χαρ.Πολίτης μέλος και 4)Βασ.Χ. Ανδριοπούλου μέλος.
    Την εταιρία αυτή την εκπροσωπούσαν και την δέσμευαν οι Γ.Πολίτης πρόεδρος του Δ.Σ. και Αθαν.Ανδριόπου λος δ/νων σύμβουλος.
    Αυτοί οι κύριοι μαζί με τον πρώην και τον νυν δήμαρχο Γαλατσίου “εγραφαν και γράφουν στα παλιά τους υποδήματα” νόμους και κράτος, θεσμούς, και πολίτευμα , δικαστήρια και δικαιοσύνη!
    Δεν συμμορφώνονται με τις 909-910 /2007 αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατίας και με την 34/23-5-07 επείγουσα εγκύκλιο του υφ/ργού Εσωτερικών Αθ.Νάκου προς τις 13 περιφέρειες της χώρας που επιτάσσουν το άμεσο ξήλωμα αυτών των παγίδων θανάτου, χάριν της ενίσχυσης της ασφάλειας των χρηστών των οδών!
    Το “μπλόκ” μιας αισχροκερδούς διαπλοκής που αφανίζει κυρίως τα νιάτα της Ελλάδας στην άσφαλτο εξακολουθεί να δρά.

  10. #55
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    μετά τον δήμο ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ και Αγιου ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ακολουθεί και η δημοτική αρχή ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ

    Ξηλώνουν τις διαφημιστικές πινακίδες

    Στην απομάκρυνση των διαφημιστικών πινακίδων στο Γαλάτσι θα προχωρήσει η δημοτική αρχή μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου. Σύμφωνα με ανακοίνωση του δημάρχου Γαλατσίου, Κυριάκου Τσίρου, «η Τεχνική Υπηρεσία του δήμου εντέλλεται να προβεί, σύμφωνα με τον νόμο, στην άμεση απομάκρυνση, ώς το τέλος του 2007, όλων των διαφημιστικών πινακίδων που είναι παράνομες με βάση τις 909 & 910/07 αποφάσεις του ΣτΕ, καθώς και την 34/23-5-2007 κατεπείγουσα εγκύκλιο του υφυπουργού Εσωτερικών Θανάση Νάκου». Η ανακοίνωση του δημάρχου αναφέρεται και στον Παναγιώτη Καραλή, θύμα τροχαίου στη λεωφόρου Βεΐκου, στο Γαλάτσι:

    «Ο Παναγιώτης Καραλής, μόλις 21 χρόνων, στις 18/10, έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου στο ύψος του Αλσους, χτύπησε στην αρχή της διαχωριστικής νησίδας και κατέληξε με την πόρτα τού οδηγού στη διαφημιστική πινακίδα που βρίσκεται εκεί. Το χτύπημα ήταν τόσο δυνατό, που η πόρτα έγινε συντρίμμια. Ο 21χρονος Παναγιώτης, φοιτητής στο Τμήμα Ηλεκτρονικής στα ΤΕΙ Πειραιά, ύστερα από 2 ώρες εξέπνευσε στο νοσοκομείο». Την ανακοίνωσή του ο δήμαρχος κοινοποίησε τόσο στην Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου Γαλατσίου όσο και στην Τροχαία Νέας Ιωνίας, στη διαφημιστική εταιρεία MASTER MEDIA, στη Μαρία Λιόλιου, μητέρα του αδικοχαμένου Παναγιώτη Καραλή, όπως και σε κάθε ενδιαφερόμενο


    sxolio

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
    φιλαρακι να σου απαντησω και γω

    σου αποσπα την προσοχη η ταμπελα οταν οδηγας????χωρις δικη σου ευθυνη και υπαιτιοτητα?????
    τι μας λες ρε φιλε εγω λεω οταν οδηγας να κοιτας μπροστα σου το δρομο και οχι γυρω γυρω !!!!!
    ο ΚΟΚ αναφέρει στο άρθρο 10 παράγραφος 9:

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η εγκατάσταση οποιασδήποτε πινακίδας, αφίσας, διαγράμμισης, ή συσκευής, η οποία μπορεί να δημιουργήσει σύγχυση με πινακίδες σήμανσης ή με κυκλοφοριακή διαγράμμιση, ή με άλλη συσκευή ρύθμισης της κυκλοφορίας
    ή να τις καταστήσει λιγότερο ορατές ή αποτελεσματικές ή να προκαλέσει θάμβωση στους χρήστες της οδού, και γενικά να αποσπάσει την προσοχή τους κατα τρόπο που μπορεί να έχει δυσμενή επίδραση στην ασφάλεια της κυκλοφορίας...

    Δεν ξέρω για σένα φίλε μου, αλλα προσωπικά εμένα με ενοχλούν αφάνταστα οι διάφοροι προβολείς που φωτίζουν τον γάμο του Καραγκιόζη, οι εντελώς ελλεινές λάμπες δημόσιου φωτισμού που σε χτυπάνε στα μάτια, όπως και ο κάθε "φτιαγμένος" οδηγός αυτοκινήτου με τα προβολάκια του να φωτάνε τον ουρανό...
    Με ενοχλεί επίσης όταν περνόντας μια διαφημιστική ταμπέλα, ανακαλύπτω π.χ. οτι απο πίσω κρύβεται ενα Stop.
    Εχω ξηλώσει προσωπικά ταμπέλα (οκ.. μικρή ήτανε!) πάνω σε διασταύρωση, επειδή όταν κοίταζες προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, ήταν τόσο χαμηλή, που σου έκρυβε τον δρόμο, και έτσι έπρεπε να "βγείς" πιο έξω για να δεις αν έρχεται κανείς!
    Τέλος ακόμα και αν δεν κοιτάς τις ταμπέλες, πλησιάζοντας μια διασταύρωση με φανάρια, την οποία δεν εχεις ξαναπεράσει ποτέ σου, και έχεις γυρω-γύρω ενα σωρό ταμπέλες και προβολάκια, είναι σίγουρο οτι θα καταφέρεις να διακρίνεις το φανάρι έγκαιρα?

    Δε νομίζω λοιπόν οτι απλά κοιτώντας μπροστά, είναι και σίγουρο οτι θα δεις τον δρόμο...

    Ενα μπράβο στον φίλο που το ξεκίνησε..
    Να ξέρεις το κείμενό σου αποθηκεύτηκε, και θα χρησιμοποιηθεί μάλλον σίγουρα..

  12. #57
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΕΠΕΙΓΟΝ


    ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙΙ ΕΚΕΙ

    ΠΕΡΙΒΟΛΗ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΛΕΤΙΣΤΙΚΑ JACKET


    αυτη την ΤΡΙΤΗ 15 -1-2007 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ ΔΙΚΗ ΚΑΤΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ διαφηγμιστικων πινακιδων ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΠΛΑΠΟΥΤΑ

    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙΤΕ ΩΣ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ

    EΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΜΑΡΤΥΡΑΣ

    ΚΤΗΡΙΟ 5 ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ --- ΤΡΙΤΗ 15-1-2007 09:00 ΤΟ ΠΡΩΙ

  13. #58
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ



    ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΩΝ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΩΝ ΜΟΤΟ.GR



    http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_press.html




    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ

    ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

    Αθήνα, 9 Ιανουαρίου 2008
    Δελτίο Τύπου

    O Συνήγορος του Καταναλωτή, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του, ύστερα
    από ενυπόγραφη αναφορά πολίτη – καταναλωτή , επιλήφθηκε των προβλημάτων που
    δημιουργούνται από την πρακτική της διαφημιστικής προβολής μέσω της
    τοποθέτησης διαφημιστικών πινακίδων.
    Όπως διαπιστώθηκε ειδικότερα στο οδικό δίκτυο των
    Δήμων Αθηναίων,
    Βύρωνα,
    Καισαριανής και
    Παπάγου και ιδιαίτερα
    επί της Λ. Αλίμου – Κατεχάκη –Καρέα,
    σε πολλές περιπτώσεις η τοποθέτηση διαφημιστικών πινακίδων
    πραγματοποιείται κατά παράβαση της κείμενης νομοθεσίας, εγκυμονώντας κινδύνους
    για τους πολίτες.
    Κατά τη διαδικασία της έρευνας, ο εκτελών χρέη Συνηγόρου του
    Καταναλωτή, Αναπληρωτής Συνήγορος κ. Γεώργιος Δίελλας, απέστειλε έγγραφα σε
    όλους τους συναρμόδιους φορείς (ΥΠΕΧΩΔΕ, Περιφέρεια Αττικής, Γενική
    Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής, Διεύθυνση Τροχαίας Αττικής, Συνήγορο του
    Πολίτη, αρμόδιους Δήμους) με σκοπό την άρση των προβλημάτων που δημιουργεί η
    γραφειοκρατία και οι επικαλύψεις αρμοδιοτήτων, όπως και την ευαισθητοποίησ η
    όλων γύρω από το σοβαρό αυτό θέμα. Από τις απαντήσεις που έλαβε ο Συνήγορος
    του Καταναλωτή, μεταξύ άλλων, προκύπτει ότι οι αρμόδιες αστυνομικές Αρχές έχουν
    ήδη προβεί στην υποβολή μηνύσεων σε 154 περιπτώσεις παράνομης τοποθέτησης
    διαφημιστικών πινακίδων, ενημερώνοντας παράλληλα την Πολιτεία και τον αρμόδιο
    Εισαγγελέα.

    Τέλος, ο Αναπληρωτής Συνήγορος του Καταναλωτή κ. Γεώργιος Δίελλας
    απέστειλε έγγραφο προς το Υπουργείο Ανάπτυξης (Γενική Γραμματεία
    Καταναλωτή), με το οποίο ζητεί τη λήψη όλων των απαραίτητων μέτρων προστασίας
    των καταναλωτών και την επιβολή των προβλεπόμενων κυρώσεων, σύμφωνα με τις
    διατάξεις των άρθρων 7 «Υγεία και ασφάλεια των καταναλωτών» και 13Α
    «Κυρώσεις» του ν. 2251/1994 «Προστασία των Καταναλωτών», όπως
    τροποποιήθηκε και ισχύει με τον ν. 3587/2007.

  14. #59
    Και πάλι μπράβο φίλε

  15. #60
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    επιτελους θα πεσουν κυρώσεις

    ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΣΑΣ


    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    Πληροφορίες: Ανδρέας Μαντζουράνης
    Ειδικός Επιστήμονας
    Ηλεκτρον. Δ/νση: amantzouranis@synigoroskatanaloti.gr
    Αθήνα, 8 Ιανουαρίου 2008

    Αριθ. Πρωτ. : Α/76

    ΠΡΟΣ:
    Υπουργείο Ανάπτυξης
    Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
    Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή
    Τμήμα Β’
    Πλατεία Κάνιγγος
    101 81 Αθήνα

    ΘΕΜΑ: Η από 19-06-2007 αναφορά του κ. χχχχχχχχχχχχχχ χχχχχχχχ (αριθ. πρωτ.
    εισερχ. Α/1311/28-06-07).

    Σχετ.: Το από 20-11-2007 έγγραφ0 της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αττικής
    (αριθ. πρωτ. εισερχ. Α/3685/06-12-2007).

    1. Η Αρχή μας δέχθηκε την από 19-06-2007 αναφορά του κ. χχχχχχχχχχχχχχ χχχχχ
    (αριθ. πρωτ. εισερχ. Α/1311/28-06-07), με αντικείμενο την πρόκληση ζημίας
    (πρόκληση σύγχυσης και δυσμενής επίδραση στην ασφαλή οδική κυκλοφορία - βλ.
    ΣτΕ 909/2007) στους αποδέκτες των διαφημιστικών μηνυμάτων – καταναλωτές
    εξαιτίας της πρακτικής της διαφημιστικής προβολής μέσω της τοποθέτησης
    διαφημιστικών πινακίδων, κατά παράβαση της κείμενης νομοθεσίας (ν. 1604/1986
    (ΦΕΚ Α’ 81) περί κύρωσης της σύμβασης της Βιέννης για την οδική σήμανση και
    σηματοδότηση, ν. 2946/2001 (ΦΕΚ Α’ 224) περί υπαίθριας διαφήμισης, άρθρο 11
    «Επιγραφές – Διαφημίσεις», ν. 2696/1999 (ΦΕΚ Α’ 57) «Κώδικας Οδικής
    Κυκλοφορίας», Κοινή Απόφαση υπ’ αριθ. 52138/2003 (ΦΕΚ Β’ 1788) των
    Υπουργών Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης - Ανάπτυξης –
    Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων έργων και Πολιτισμού περί καθορισμού
    των όρων, προϋποθέσεων, προδιαγραφών και διαδικασίας τοποθέτησης ειδικά
    διαμορφωμένων πλαισίων για την προβολή υπαίθριας εμπορικής διαφήμισης κατά τις
    διατάξεις του ν. 2946/2001).


    2. Κατά το στάδιο της διαδικασίας διερεύνησης της ανωτέρω διαφοράς υπεβλήθησαν
    στην Αρχή μας το από 27 Ιουλίου 2007 (αριθ. πρωτ. εισερχ. Α/1932/17/08/07)
    έγγραφο του Αστυνομικού Τμήματος Βύρωνα, καθώς και το από 20 Νοεμβρίου
    έγγραφό της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αττικής (αριθ. πρωτ. εισερχ.
    Α/3685/06-12-2007), τα οποία διαπιστώνουν παραβιάσεις των ανωτέρω διατάξεων
    από την εταιρεία «ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ».

    3. Η ανωτέρω εταιρεία, κατά την παροχή υπηρεσιών διαφημιστικής προβολής,
    απευθύνεται προς τους καταναλωτές (καταναλωτής είναι και κάθε αποδέκτης
    διαφημιστικού μηνύματος, σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 1 του ν. 2251/1994
    (ΦΕΚ Α’ 191) «Προστασία των καταναλωτών», όπως ισχύει), παρέχοντας υπηρεσίες
    μετάδοσης του διαφημιστικού μηνύματος και κατασκευής του προϊόντος μέσω του
    οποίου επικοινωνείται το μήνυμα, συμμετέχοντας έτσι στη συναλλακτική
    δραστηριότητα και ως παραγωγός προϊόντων και ως παρέχων υπηρεσίες («Η ύπαρξη
    ή μη συμβατικού δεσμού δεν αποτελεί αποφασιστικό κριτήριο. Σημαντικό είναι κατά
    πόσο η υπηρεσία παρέχεται κατά τρόπο ανεξάρτητο με πρωτοβουλία του παρέχοντος, ο
    οποίος δρα αυτόνομα και ανεξάρτητα», βλ. Ι. Καράκωστα, Δίκαιο Προστασίας
    Καταναλωτή, σελ.251, 2004).

    Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 «Υγεία και ασφάλεια των καταναλωτών» του
    ν. 2251/1994 (ΦΕΚ Α’ 191) «Προστασία των Καταναλωτών» όπως ισχύει, οι
    προμηθευτές έχουν την υποχρέωση να παρέχουν στην αγορά ασφαλή προϊόντα.
    Επιπλέον, οι ανωτέρω διατάξεις θα πρέπει να εφαρμόζονται και στα προϊόντα που
    παρέχονται ή διατίθενται στους καταναλωτές στο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών (βλ. Ι.
    Καράκωστα, Δίκαιο Προστασίας Καταναλωτή, σελ.251, 2004).
    Σύμφωνα με τις ανωτέρω αναφερόμενες σχετικές διατάξεις της Διεθνούς και
    Ελληνικής νομοθεσίας και νομολογίας, η τοποθέτηση παράνομων διαφημιστικών
    πινακίδων δύναται να προκαλέσει κίνδυνο και πρόσφορη αιτία για την επέλευση
    ζημιογόνων αποτελεσμάτων στην υγεία και ασφάλεια των καταναλωτών –
    αποδεκτών των διαφημιστικών μηνυμάτων.

    4. Κατόπιν τούτων, σας διαβιβάζουμε την ανωτέρω αναφορά και τα σχετικά με αυτήν
    έγγραφα και παρακαλούμε για τις δικές σας κατά νόμο ενέργειες, σύμφωνα με τις
    διατάξεις του άρθρου 7 «Υγεία και ασφάλεια των καταναλωτών» του ν. 2251/1994
    (ΦΕΚ Α’ 191) «Προστασία των Καταναλωτών», όπως ισχύει, καθώς και τις διατάξεις
    της παρ. 2 του άρθρου 13Α «Κυρώσεις» του ανωτέρω νόμου.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνιση.
    Ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
    α/α
    Γιώργος Δίελλας
    Αναπληρωτής Συνήγορος
    Λ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 144, 114 71 ΑΘΗΝΑ / ΤΗΛ.:210 6460284, 210 6460734, ΦΑΞ: 210 6460784
    e-mail: anaplirotis@synigoroskatanaloti.gr
    2

    ΚΟΙΝ.:
    1. κ.χχχχχχχχχχχχ χχχχχχ
    χχχχχχχχχχχχχχ χ

    χχχχχχχχχχχχχχ χ

    χχχχχ

    2. ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε.
    Ιβυκού 4
    11635 Παγκράτι
    Εσωτερική Διανομή:
    Γραφείο Συνηγόρου του Καταναλωτή

    Συν.: τριάντα τέσσερις (34) σελίδες

    Λ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 144, 114 71 ΑΘΗΝΑ / ΤΗΛ.:210 6460284, 210 6460734, ΦΑΞ: 210 6460784
    e-mail: anaplirotis@synigoroskatanaloti.gr

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρακληση προς τους admin
    από CHRISTINE στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 20:05
  2. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF