Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 108

Θέμα: Καταγγελία προς ΜΟΤΕΚ/ΜΟΤΟΕ ακούει ή κωφεύει?

  1. #1
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871

    Καταγγελία προς ΜΟΤΕΚ/ΜΟΤΟΕ ακούει ή κωφεύει?

    (ας γίνει στικυ παρακαλώ )
    αν κανετε όλοι το ίδιο θα σώσετε την ζωή ενος μοτοσυκελτιστή


    ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

    Προς
    Μοτοσυκλετιστική Ένωση Καταναλωτών
    Λαγουμιτζή 44, Νέος Κόσμος
    Γραμματεία (για άμεση επικοινωνία)
    Ριζοπούλου Κατερίνα
    Παπαφλέσσα 5 - Κορυδαλλός
    TK: 181 22
    Τηλ. 210 8840327 (Δευτ. – Παρ. 09.00 – 17.00)
    Τηλ. Και Φαξ. 210 4973364 (Όλες τις ώρες)
    Κιν. 6937 273930
    Mail. info@motek.gr

    ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ - ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
    Ασφάλεια των Καταναλωτών → Ασφάλεια Υπηρεσιών - Ευθύνη του παρέχοντος Υπηρεσίες

    Αυτός που παρέχει υπηρεσίες είναι υπεύθυνος για κάθε ζημιά που προκάλεσε υπαιτίως κατά την παροχή υπηρεσιών. Εδώ πρέπει να τονίσουμε ότι υπηρεσία δεν θεωρείται η παροχή η οποία έχει ως άμεσο και αποκλειστικό αντικείμενο την κατασκευή προϊόντων ή τη μεταβίβαση εμπραγμάτων δικαιωμάτων ή δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας. Αντιθέτως ορίζεται ότι παρέχων υπηρεσίες θεωρείται όποιος παρέχει κατά τρόπο ανεξάρτητο υπηρεσία στα πλαίσια άσκησης επαγγελματικήςδραστηριότητας.
    Ο ζημιωθείς υποχρεούται να αποδείξει τη ζημιά αλλά και την ύπαρξη ουσιώδους συνάφειας μεταξύ παροχής υπηρεσίας και ζημιάς. Απ’ την πλευρά του αυτός που παρέχει τις υπηρεσίες, φέρει το βάρος της απόδειξης της έλλειψης υπαιτιότητας.
    Μάλιστα το Άρθρο 8 του Ν. 2251/1994, σ’ αυτή την περίπτωση ορίζει κάποιες ειδικές συνθήκες, ουσιαστικής σημασίας για την εκτίμηση της έλλειψης υπαιτιότητας.
    Μεταξύ αυτών είναι η φύση και το αντικείμενο της υπηρεσίας, κυρίως σε σχέση με το βαθμό επικινδυνότητας, η εξωτερική μορφή κι ο χρόνος παροχής της υπηρεσίας, καθώς και το αν η παρεχόμενη υπηρεσία αποτελεί εθελοντική προσφορά του παρέχοντος

    Την 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2007, ώρα 08:00, και κατευθυνόμενος με την μοτοσικλέτα μου από την οδό Αρχιεπισκόπου Αθηνών Χρυσοστόμου (ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΒΥΡΩΝΑ) προς τον κόμβο σηματοδότησης– οδού περιφερειακός Αλίμου Καρεά Κατεχακη (Νεκροταφείο Δήμου Βύρωνα – Διασταύρωση προς στρατόπεδο Σακέτα), διαπίστωσα ότι πλήθος ιδιωτικών διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε , μου απέσπασε αιφνιδιαστικά την προσοχή μου, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη, από τις ρυθμιστικές πινακίδες του ΚΟΚ και από τα φανάρια ρύθμισης κυκλοφορίας, την οδική σήμανση και σηματοδότηση.
    Η ίδια περίπτωση διαπιστώθηκε ΤΗΝ ΙΔΊΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ κατευθυνόμενος με την μοτοσικλέτα μου στην επόμενη διασταύρωση σηματοδότησης ΚΟΜΒΟΥ Καισαριανής και καθ, όλο το μήκος της οδού και στα δύο ρεύματα, τον κόμβο σηματοδοτήσεως εξόδου Πανεπιστημίου Αθηνών ως και τον κόμβο Παπάγου οδός Κανελλόπουλου και Πίνδου /Κοκινόπουλου και την προέκταση αυτού προς Κόμβο Μεσογείων Κατεχάκη στο κόμβο σηματοδοτήσεως Κανελοπούλου Π με το ΑΛΣΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ και τον κόμβο σηματοδοτήσεως με το Νοσοκομείο αεροπορίας. Δηλαδή διαπιστώθηκε η περίπτωση ότι πλήθος ιδιωτικών διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε , μου απέσπασε αιφνιδιαστικά την προσοχή μου, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη, από τις ρυθμιστικές πινακίδες του ΚΟΚ και από τα φανάρια ρύθμισης κυκλοφορίας, την οδική σήμανση και σηματοδότηση
    Την ιδία μέρα στις 17΄00μμ κατευθυνόμενος στην ιδία οδό ΚΑΙ ΚΟΜΒΟΥΣ που προανέφερα αλλά από την αντίθετη κατεύθυνση επιστροφή από τον κόμβο Κατεχάκη Μεσογείων προς τον Κόμβο Καρέα δια της οδού Κανελλόπουλου Π καθ όλο το μήκος της οδού αυτής πλήθος ιδιωτικών διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε , μου απέσπασε αιφνιδιαστικά την προσοχή μου, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη, από τις ρυθμιστικές πινακίδες του ΚΟΚ και από τα φανάρια ρύθμισης κυκλοφορίας, την οδική σήμανση και σηματοδότηση

    Διαπίστωσα ότι όλα τα σύμβαντα παραπάνω είχαν ως αποτέλεσμα να αιφνιδιαστεί η όραση μου και να αποσπαστεί η προσοχή μου σε τέτοιο βαθμό ώστε η αντίδραση μου προς όλα τα σήματα του ΚΟΚ και τους σηματοδότες να γίνει επικίνδυνα μειωμένη χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη ενώ ταυτόχρονα μείωσε την ασφάλεια μου ως χρήστη της προαναφερόμενης διασταύρωσης οδού κόμβου.
    Έγινα μάρτυρας μη ορθού και ενδεδειγμένου συστήματος σημάνσεως και σηματοδοτήσεως των οδών, με ενιαία διεθνή χαρακτηριστικά, το οποίο αποσκοπεί στην ενίσχυση της ασφαλείας μου ως χρήστη των οδών που προαναφέρω χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη

    Διαπίστωσα ότι η προσοχή μου και η οδηγική μου ικανότητα, παραβλάφτηκε, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη από παρεμβάλλονται ξένα, και κυρίως προερχόμενα από την εμπορική διαφήμιση, αντικείμενα τα οποία προορίζονται από την εταιρεία , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ.να αποσπάσει την προσοχή μου ως οδηγού από τους κανόνες της Οδικής Κυκλοφορίας και να την κατευθύνουν προς αυτά.

    Διαπίστωσα ότι οι διαφημιστικές αυτές πινακίδες μου προκάλεσαν αιφνίδια σύγχυση χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη, με τις δημόσιες πινακίδες κυκλοφορίας, με αποτέλεσμα την πρόκληση θάμβωσης μου ως χρήστη των οδών με αποτέλεσμα να μου αποσπά την προσοχή, χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη

    Διαπίστωσα αδικαιολόγητες βλαβερές επιδράσεις στην υγεία μου χωρίς δική μου υπαιτιότητα ή ευθύνη ως ακολούθως: Αιφνίδια ακούσια αύξηση του καρδιακού μου παλμού, και της αρτηριακής μου πίεσης, αφόρητη ακούσια φόρτιση του νευρικού μου συστήματος, ακούσια ψυχολογική πίεση, ακούσια αδικαιολόγητη έγκριση από το σώμα μου ιδρώτα και σίελου.

    Επειδή σύμφωνα με τον ν.1604/1986(ΦΕΚ Α΄ 81) εκυρώθησαν οι διεθνείς συμβάσεις:

    α) για την οδική κυκλοφορία και ,

    β) για την οδική σήμανση και σηματοδότηση που υπεγράφησαν στην Βιέννη την 8-11-1968.

    Επειδή βάσει του άρθρου 4 της δεύτερης σύμβασης, υπό το κεφάλαιο Ι με τίτλο «γενικές διατάξεις»: {«Επιβάλλεται σύστημα σημάνσεως και σηματοδοτήσεως των οδών, με ενιαία διεθνή χαρακτηριστικά, το οποίο αποσκοπεί στην ενίσχυση της ασφαλείας για τους χρήστες των οδών.

    Το σύστημα αυτό, για το οποίο υπεύθυνο είναι το Κράτος, παραβλάπτεται όταν παρεμβάλλονται ξένα, και κυρίως προερχόμενα από την εμπορική διαφήμιση, αντικείμενα τα οποία προορίζονται να αποσπάσουν την προσοχή των οδηγών από τους κανόνες της Οδικής Κυκλοφορίας και να την κατευθύνουν προς αυτά.

    Εξ ου και η Σύμβαση προτάσσει όλων των διατάξεων περί των σημάτων κ.λ.π., την υποχρέωση των Συμβαλλομένων Κρατών να απαγορεύουν την τοποθέτηση στον ευρύτερο χώρο των οδών πάσης επιγραφής ή εγκαταστάσεως που θα δύνατο να προκαλέσει σύγχυση με τις (δημόσιες) πινακίδες κυκλοφορίας, να προκαλεί θάμβωση στους χρήστες των οδών ή να τους αποσπά την προσοχή. Ειδικότερα κατά την έννοια των διατάξεων αυτών, ερμηνευμένων βάσει και των δεδομένων της κοινής πείρας, αποκλείεται εν πάση περιπτώσει η τοποθέτηση τέτοιων πινακίδων ή διαφημίσεων και δη μεγάλων διαστάσεων επί του οδοστρώματος της οδού ή του πεζοδρομίου ή νησίδας ασφαλείας.

    Επομένως οι διατάξεις των εδ. γ΄και δ΄της παρ. 1 άρθρου 11 του ν.2696/1999(Κ.Ο.Κ.), επιτρέπουσες κατ΄ αρχήν την εγκατάσταση διαφημίσεων επί του οδοστρώματος και των πεζοδρομίων, ή νησίδων ασφαλείας, οδών ευρισκομένων εντός κατοικημένων περιοχών , με όριο ταχύτητας μέχρι 70 χιλ/ώρα, και αναγνωρίζοντας στην Διοίκηση την δυνατότητα χορηγήσεως αδειών εγκαταστάσεως διαφημίσεων και στους ανωτέρω χώρους είναι αντίθετες προς την ως άνω Διεθνή Σύμβαση, η οποία από της επικυρώσεις της δια νόμου κατ΄ άρθρο 28 του Συντάγματος, υπερισχύει των απλών νόμων, όπως είναι ο ν.2696/1999(Σ.τ.Ε.1141/1999 7μελής).»}

    Πρέπει να ληφθεί υπ΄όψιν ότι οι διατάξεις των ως άνω εδαφίων του άρθρου 11 του Κ.Ο.Κ. καταργήθηκαν ρητώς με το εδάφιο θ΄ της παρ.12 του άρθρου 13 του ν.3212/2003(Α΄308), με τη σκέψη όπως προκύπτει από την αιτιολογική έκθεση του νόμου αυτού, ότι θεωρούντο κατηργημένα από τις ειδικότερες και αυστηρότερες διατάξεις του ν.2946/2001(Α΄224), ο οποίος ρύθμιζε τα θέματα υπαιθρίου διαφημίσεως.

    Από τις παρατεθείσες διατάξεις προκύπτει περαιτέρω ότι, εφόσον υφίστανται σε πεζοδρόμια των οδών του άρθου 11 του Κ.Ο.Κ. διαφημιστικές πινακίδες κατά παράβαση των ορισμών της ως άνω Διεθνούς Συμβάσεως, γεννάται υποχρέωση αφαιρέσεώς τους, εξαλείψεώς τους ή θέσεώς ους εκτός λειτουργίας κατά πρώτο λόγω από τον Δήμαρxo ή τον πρόεδρο της κοινότητας εντός των διοικητικών ορίων του οποίου δήμου ή κοινότητας κείνται οι εν λόγω πινακίδες και κατά δεύτερο λόγω από την κρατική διοίκηση (αρμόδιο όργανο της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Έργων του Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ ή της Περιφέρειας.)

    Επειδή περαιτέρω ο ν.2946/2001 θεωρεί τις ως άνω φονικές πινακίδες «ρύπο» και ξηλώνονται άνευ άλλου τινός, από τα συνεργεία καθαριότητας των δήμων.

    Επειδή, όσοι τοποθέτησαν τις ως άνω παγίδα θανάτου και την ανατοποθέτησαν στην ίδια ακριβώς θέση είναι υπαίτιοι ανθρωποκτονίας εκ δόλου. Υπαίτιοι δηλαδή είναι ο δήμαρχος του δήμου εντός των διοικητικών ορίων του οποίου τοποθετήθηκε και επανατοποθετήθηκε αυτή η παγίδα θανάτου, η διαφημιστική εταιρία, και η διαφημιζόμενη επιχείρηση ως άνω.

    Επειδή ένα στα δέκα τροχαία ατυχήματα οφείλεται σε αυτές τις παγίδες θανάτου σύμφωνα με τους συγκοινωνιολόγους.

    Επειδή εκ των διδαγμάτων της κοινής πείρας ο κ. Εισαγγελέας γνωρίζει τις διαφημιστικές εταιρίες που εγκληματούν καθημερινά προκειμένου να εισπράττουν «μαύρο χρήμα» από την ως άνω εμπορική διαφήμιση μέσω Δημοτικών Συμβούλων

    Επειδή έχουν σκοτωθεί πάρα πολλοί εξαιτίας των ως άνω παγίδων θανάτου και σκοτώνονται σχεδόν καθημερινά.

    Επειδή επικαλούμαι και τους συνημμένους χάρτες και φωτογραφίες των συμβάντων που αναφέρω
    .
    Οι ιδιωτικές διαφημιστικές πινακίδες στους συγκεκριμένους κόμβους ( από τους όποιους διέρχομαι καθημερινά με την μοτοσικλέτα μου για να μεταβώ στην εργασία μου και να επανέλθω στον τόπο κατοικίας μου) θέτουν σε κίνδυνο την ζωή μου καθημερινά χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

    Βλάπτουν την οδική μου ικανότητα σε επικίνδυνο βαθμό χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

    Προκαλούν αιφνιδιασμό και άγχος και βλάπτουν την ψυχική μου υγεία χωρίς υπαιτιότητα ή ατομική ευθύνη

    Μειώνουν τα αντανακλαστικά μου στην λάμψη σηματοδοτών φαναριών χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

    Αποσπούν την προσοχή μου έναντι άλλων οχημάτων χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

    Θέτουν σε κίνδυνο την σωματική μου ακεραιότητα και υγεία χωρίς υπαιτιότητα μου ή ατομική ευθύνη

  2. #2
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Η αποστολή σκοποί και στόχοι της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε δεν προστατεύουν ούτε ενημερώνουν καταναλωτές όπως θα έπρεπε, αλλά τους θέτουν καθημερινά σε κίνδυνο με βάση τα όσα πιστεύουν και κοινοποιούν δημόσια μέσω της εμπορικής εταιρικής ιστοσελίδας τους (www.almaatermon.gr), ως ακολούθως :

    1

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. προτρέπει ιδιοκτήτες καταναλωτές να παρανομήσουν αναφέροντας ότι «Το τμήμα αξιοποίησης νέων χώρων της Alma Atermon αναζητεί διαρκώς σε όλη την Ελλάδα νέα "ποιοτικά" σημεία για την τοποθέτηση διαφημιστικών μέσων με σκοπό να διασφαλίσει στους πελάτες της το καλύτερο θεσολόγιο για την διαφημιστική τους καμπάνια.. Τμήμα Αξιοποίησης Νέων Χώρων Επικοινωνία με το τμήμα αξιοποίησης νέων χώρων Αν έχετε στην ιδιοκτησία σας χώρο δίπλα σε κύριες οδικές αρτηρίες, εθνικές οδούς και σε εμπορικά κέντρα μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία με το τμήμα εκμετάλλευσης της Alma Atermon για πιθανή συνεργασία.Τρόποι επικοινωνίας• Τηλεφωνική επικοινωνία Τηλεφωνήστε στο 210-3480600-700»

    2.

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. με υπερηφάνεια καυχιέται ότι διατηρεί μερίδιο σε παράνομες τοποθετήσεις υπαίθριας διαφήμισης «Σήμερα η εταιρεία κατέχει ποσοστό της τάξεως του 70% της υπαίθριας διαφήμισης, ενώ σε ορισμένους τομείς όπως είναι τα μέσα μαζικής μεταφοράς, το μερίδιο της εταιρείας φτάνει στο 90%.»

    3.

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. είναι σαφής και ξεκάθαρο το target group η απόσπαση της προσοχής των οδηγών «2. Πρώτη στον αριθμό διαφημιστικών μέσων Η ALMA ATERMON προσφέρει στην αγορά την μεγαλύτερη επιλογή υπαίθριων διαφημιστικών μέσων, έχοντας κυρίαρχη παρουσία στην Αθήνα, στην Θεσσαλονίκη, στις υπόλοιπες μεγάλες πόλεις και στο βασικό οδικό δίκτυο της χώρας, με αποτέλεσμα να είναι πρώτη σε πανελλαδική κάλυψη» και μάλιστα χωρίς ηθικούς φραγμούς «3. Πρώτη σε ποιότητα γεωγραφικής κάλυψης Η ALMA ATERMON άνοιξε και διεύρυνε την αγορά υπαίθριας διαφήμισης, μέσα από τη διαρκή αναζήτηση ποιοτικών χώρων για την τοποθέτηση διαφημιστικών μέσων, οι οποίοι επιλέχτηκαν με κριτήριο την αποδοτικότητα που θα προσέφερε η προβολή του διαφημιστικού μηνύματος σε αυτούς.»

    4.

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. Θέτει κριτήρια με τα οποία επιδιώκει να βλάψει με ποικίλους τρόπους τα υποψήφια θύματα οδηγούς καταναλωτές της, ενδεικτικά έχει το θράσος και να τα αναφέρει: «Τα 9 κριτήρια βάση των οποίων η ALMA ATERMON επιλέγει τα σημεία που τοποθετούνται τα διαφημιστικά της μέσα, είναι:»
    Γεωγραφική Θέση
    Διαστάσεις μέσου
    Συχνότητα διερχομένων (πεζοί, αυτοκίνητα, μέσα μαζικής μεταφοράς)
    Μήκος διαδρομής
    Απόσταση από διερχόμενους οδηγούς
    Οπτική γωνία
    Ορατότητα
    Φωτισμός
    Target group

    5
    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. μιλά ακόμα και για τα πιθανά αποτελέσματα της πολιτικής της και οργανωμένου σχεδίου παγίδευσης οδηγών καταναλωτών «Αποτέλεσμα της συγκεκριμένης πολιτικής είναι η εταιρία σήμερα να διαθέτει τις πλέον προνομιακές ποιοτικές θέσεις σε: οδικές αρτηρίες, Αττική οδό, Εθνικές Οδούς, Hypermarkets, Σταθμούς Μέσων Μαζικής Μεταφοράς, Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.»



    6.

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. αυτοαποκαλύπτεται ότι αποτελεί το κύριο μέλος – εγκέφαλος - μιας ευρύτερης άτυπης οργάνωσης ανθρώπων και συναφών επιχειρήσεων η οποία συνδυαστικά βλάπτει τους καταναλωτές οδηγούς «Πρώτη στην διαφημιστική δαπάνη Outdoor Η Alma Atermon κατέχει περίπου το 70% της διαφημιστικής δαπάνης υπαίθριας διαφήμισης στην ελληνική αγορά απολαμβάνοντας την εμπιστοσύνη των διαφημιζομένων για τα υψηλής ποιότητας μέσα που διαθέτει. Η εταιρία έχει ευρύτατο πελατολόγιο και συνεργάζεται με όλα τα media shops, διαφημιστικά γραφεία (τοπικά και πολυεθνικά), καθώς και με απ’ευθείας διαφημιζόμενους καλύπτοντας όλες τις κατηγορίες της αγοράς.»

    7

    Η ALMA ATERMON Α.Ε μιλά επίσης για συνομωτική (με άλλη εταιρία) μέτρηση της έκθεσης του οδηγού στο μέσο (διαφημιστική ταμπέλα) ως ακολούθως : «5 Μετρήσιμο Outdoor Η ALMA ATERMON στην προσπάθειά της να οδηγεί συνεχώς τις εξελίξεις στο χώρο του Outdoor, ανταποκρίθηκε σε μια ουσιαστική ανάγκη τόσο του κλάδου όσο και των πελατών της για μέτρηση του μέσου. Έτσι η ALMA ATERMON σε συνεργασία με γνωστή εταιρεία του χώρου καθιερώνει μια συστηματική μέτρηση που στόχο έχει: την εκτίμηση της ευκαιρίας έκθεσης στο μέσο (OTS), την αξιολόγηση του μέσου ως προς την ανάκληση της διαφήμισης (recall), τον καθορισμό του προφίλ των target groups που μπορούν να προσεγγιστούν με την υπαίθρια διαφήμιση

    8

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. είναι σαφής και περιγράφεται ο στόχος της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε για τις γιγαντοαφίσες ΤRIVISION να αποσπά την προσοχή των διερχομένων οδηγών «Πλεονεκτήματα μέσου Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων (3 διαφορετικά) "τραβάει" την προσοχή των διερχομένων. …Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.
    Περιγραφή μέσου
    Τα Trivision είναι διαφημιστικές κατασκευές τριών όψεων με διαστάσεις 8m Χ 4m, 16m X 4m & 24m X 4m που φωτίζονται εξωτερικά. Αποτελούνται από εναλλασσόμενα κάθετα πρίσματα πάνω στα οποία απεικονίζεται το διαφημιστικό μήνυμα.
    Διαθέσιμες αγορές
    Αθήνα, Θεσσαλονίκη
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων (3 διαφορετικά) "τραβάει" την προσοχή των διερχομένων.
    • Ιδανικό για διαφημιστικές καμπάνιες μεγάλης χρονικής διάρκειας.
    • Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ιδανικό εργαλείο για λανσάρισμα νέου προϊόντος.
    • Ευρεία κάλυψη της αγοράς με υψηλή συχνότητα.
    • Προσδίδει κύρος στο προϊόν.

    9.

    Την ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε την ενδιαφέρει να τραβά την προσοχή των οδηγών καταναλωτών ακόμα και στα πιο δύσκολα για αυτήν σημεία, και ενδεικτικά αναφέρει «Πλεονεκτήματα μέσου Μαγνητίζει την προσοχή target group που είναι δύσκολο να προσεγγιστούν.
    «Ειδικές Κατασκευές 3D Advertisements Η Alma Atermon προσφέρει στους πελάτες της που αναζητούν ένα πρωτότυπο και εντυπωσιακό τρόπο υπαίθριας διαφήμισης τη δυνατότητα υλοποίησης ειδικών κατασκευών παντός τύπου (3D, Promotional, ειδικών εφέ).
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Μαγνητίζει την προσοχή target group που είναι δύσκολο να προσεγγιστούν.
    • Πρωτότυπο.
    • Εντυπωσιακό.
    • Υψηλό επίπεδο recall του διαφημιστικού μηνύματος.
    • Υψηλό επίπεδο διείσδυσης στην αγορά.
    • Μηδενικό clutter
    • Αυξάνει το image και το prestige του διαφημιζόμενου
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ιδανικό εργαλείο για λανσάρισμα νέου προϊόντος.

    10

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε στοχεύει τους πολυσύχναστους δρόμους – δηλαδή στοχεύει να αποσπάσει την προσοχή από όσο το δυνατόν περισσότερους οδηγούς και πεζούς, μιας και ενδεικτικά αναφέρει «Παρέχει πολλαπλή συνεχομένη παρουσία σε πολυσύχναστους δρόμους.- Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group (δημογραφικά και γεωγραφικά). Υψηλή συχνότητα.»

    Νέα Μέσα Panel Επί Στύλου
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Παρέχει πολλαπλή συνεχομένη παρουσία σε πολυσύχναστους δρόμους.
    • Προσφέρει στις επιχειρήσεις την δυνατότητα να έχουν μεγάλη παρουσία στην αγορά των ανταγωνιστών τους.
    • Χαμηλό κόστος.
    • Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group (δημογραφικά και γεωγραφικά).
    • Υψηλή συχνότητα.
    • Επιπλέον προστασία του διαφημιστικού μηνύματος με τζάμι

    11

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε έχει στόχο συνδυαστικά να αποσπά την προσοχή πεζών και οδηγών σε πεζοδρόμια συνδυάζομενα με οδούς και βασικές οδικές αρτηρίες όπως αναφέρει : «Περιγραφή μέσου Υπερυψωμένα διαφημιστικά μέσα τύπου Panel με διαστάσεις 1,3m X 2m. Τα Panels επί στύλου είναι εσωτερικά φωτιζόμενα και τοποθετούνται σε πεζοδρόμια επιλεγμένων περιοχών και σε βασικές οδικές αρτηρίες.»
    Νέα Μέσα Panel Επί Στύλου
    Περιγραφή μέσου
    Υπερυψωμένα διαφημιστικά μέσα τύπου Panel με διαστάσεις 1,3m X 2m. Τα Panels επί στύλου είναι εσωτερικά φωτιζόμενα και τοποθετούνται σε πεζοδρόμια επιλεγμένων περιοχών και σε βασικές οδικές αρτηρίες.
    Διαθέσιμες αγορές
    Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Επαρχία

    12.

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε Ψάχνει νέα μέσα και τρόπους για να παραβεί τον νόμο και να προσεγγίσει την προσοχή των οδηγών καταναλωτών «Πλεονεκτήματα μέσου Υψηλή κάλυψη σε σημεία οπού δεν επιτρέπονται άλλα διαφημιστικά μέσα (π.χ. κέντρο Αθήνας).»
    Νέα Μέσα Panel σε Στέγαστρα
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Υψηλή κάλυψη σε σημεία οπού δεν επιτρέπονται άλλα διαφημιστικά μέσα (π.χ. κέντρο Αθήνας).
    • Αποτελεσματικότερο για διαφημιστικά μηνύματα με πολλές πληροφορίες
    • Μεγαλύτερος χρόνος επεξεργασίας του διαφημιστικού μηνύματος από τους επιβάτες
    • Χαμηλό κόστος.
    • Επιπλέον προστασία του διαφημιστικού μηνύματος με τζάμι
    • Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group (δημογραφικά και γεωγραφικά).
    • Αμεσότητα με το καταναλωτικό κοινό (το κοινό χρησιμοποιεί μέσα μεταφοράς για την μετακίνηση του).
    • Υψηλή συχνότητα.

  3. #3
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    13.

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε με την στρατηγική της θέτει σε κίνδυνο την ασφάλεια οδηγών πεζών και μέσα μαζικής μεταφοράς όλης της ΑΤΤΙΚΗΣ, μιας και σκοπό έχει όπως κυνικά αναφέρει:για τα ΤΡΑΜ ΤΗΝ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
    «..(Τα τραμ)Προσφέρουν κίνηση με αποτέλεσμα να προσελκύουν το βλέμμα, … Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων "τραβάει" την προσοχή τόσο των διερχόμενων οδηγών, όσο και των πεζών αλλά και των επιβατών του τραμ… ίδια καμπάνια μπορεί να μεταφέρεται ανά 14ημερο σε διαφορετική ομάδα "Tram Vision" (10 ομάδες), δημιουργώντας την αίσθηση στον καταναλωτή ότι σε έχει "δει" παντού. ……Μεγαλύτερος χρόνος επεξεργασίας του διαφημιστικού μηνύματος από τους επιβάτες.»
    Οι παγίδες της ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε μάλιστα ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΟΥΝΤΑΙ για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα προς τα υποψήφια θύματα οδηγούς κα πεζούς
    Ομάδες Tram Vision
    • Ομάδα 1 (χάρτης)
    • Ομάδα 2 (χάρτης)
    • Ομάδα 3 (χάρτης)
    • Ομάδα 4 (χάρτης)
    • Ομάδα 5 (χάρτης)
    • Ομάδα 6 (χάρτης)
    • Ομάδα 7 (χάρτης)
    • Ομάδα 8 (χάρτης)
    • Ομάδα 9 (χάρτης)
    • Ομάδα 10 (χάρτης)
    Διαφήμιση σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς Τραμ Tram Vision
    Περιγραφή μέσου
    Η ALMA ATERMON (μέσω της θυγατρικής της εταιρείας Δόμηση Α.Ε.), έχοντας αναλάβει την αποκλειστική διαφημιστική διαχείριση των σταθμών του Τραμ εγκατέστησε στις πλατφόρμες πολυτελή διαφημιστικά μέσα τύπου “Tram Vision”. Ο χρησιμοποιούμενος τύπος αποτελείται από ανοξείδωτες κατασκευές διπλής όψεως διαστάσεων 2m Χ 1,5m. Τα “Tram Vision” είναι σε μορφή landscape, φωτίζονται εσωτερικά και εναλλάσσουν διαφημιστικά μηνύματα.
    Τα εν λόγω μέσα διατίθενται σε 10 ισοδύναμες Ομάδες των 30 όψεων ανά ομάδα (σύνολο 300 διαθέσιμες όψεις). Κάθε ομάδα αποτελείται από 15 Tram Vision διπλής όψεως, τοποθετημένα σε ισάριθμους σταθμούς, καλύπτοντας περίπου το 1/3 των σταθμών σε 8 Δήμους
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Μηδενικό clutter.
    • Υπερυψωμένα και φωτιζόμενα παρέχοντας 24ωρο visibility.
    • Προσφέρουν κίνηση με αποτέλεσμα να προσελκύουν το βλέμμα.
    • Η εναλλαγή των διαφημιστικών μηνυμάτων "τραβάει" την προσοχή τόσο των διερχόμενων οδηγών, όσο και των πεζών αλλά και των επιβατών του τραμ.
    • Υψηλή συχνότητα που απορρέει από την καθημερινή και την επαναλαμβανόμενη χρήση του τραμ από τους επιβάτες (50.000 επιβάτες σε καθημερινή βάση).
    • Μεγάλη κάλυψη αφού η ίδια καμπάνια μπορεί να μεταφέρεται ανά 14ημερο σε διαφορετική ομάδα "Tram Vision" (10 ομάδες), δημιουργώντας την αίσθηση στον καταναλωτή ότι σε έχει "δει" παντού.
    • Μεγαλύτερος χρόνος επεξεργασίας του διαφημιστικού μηνύματος από τους επιβάτες που περιμένουν (7,5΄- 10΄ μέσος χρόνος αναμονής).
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ικανότητα να στοχεύει συγκεκριμένα target group.

    14.

    Η εταιρεία ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε δίχως ηθικά όρια αποτελεί κινούμενη βόμβα για οδηγούς αιφνιδιάζοντας τους, χωρίς ηθικούς φραγμούς αναφέρει ενδεικτικά την πρόθεση της να αποσπάσει την προσοχή των οδηγών «μια κινητή καμπάνια ξεκινάει από τον κέντρο της Αθήνας προς τα νότια προάστια διασχίζοντας τους βασικότερους οδικούς άξονες της Αθήνας, ……..Η συνεχής κίνηση του τραμ σε συνδυασμό με την μεγάλη επιφάνεια του μαγνητίζει την προσοχή του κοινού …..λόγω της χαμηλής ταχύτητας του είναι ορατό τόσο από τους διερχόμενους οδηγούς όσο και από τους πεζούς που διασχίζουν την παραλιακή λεωφόρο καθώς και τους βασικούς οδικούς άξονες της Αθήνας από όπου διέρχεται το τραμ. ….»
    Διαφήμιση σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς Τραμ Βαμμένοι συρμοί Τραμ
    Ολόκληροι συρμοί επενδύονται με το δημιουργικό του διαφημιζόμενου προϊόντος (επικάλυψη με ειδικό αυτοκόλλητο υλικό), δημιουργώντας μια κινητή καμπάνια η οποία θα ξεκινάει από τον κέντρο της Αθήνας προς τα νότια προάστια διασχίζοντας τους βασικότερους οδικούς άξονες της Αθήνας και συνδέοντας τα κυριότερα εμπορικά κέντρα.
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Η συνεχής κίνηση του τραμ σε συνδυασμό με την μεγάλη επιφάνεια του μαγνητίζει την προσοχή του κοινού
    • Λόγω της χαμηλής ταχύτητας του είναι ορατό τόσο από τους διερχόμενους οδηγούς όσο και από τους πεζούς που διασχίζουν την παραλιακή λεωφόρο καθώς και τους βασικούς οδικούς άξονες της Αθήνας από όπου διέρχεται το τραμ.
    • Μηδενικό clutter.
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Αυξάνει το image και το prestige του διαφημιζόμενου.
    • Αμεσότητα με το καταναλωτικό κοινό (το κοινό χρησιμοποιεί το μέσο για την μετακίνηση του).
    • Προσφέρει μεγάλη κάλυψη με υψηλή συχνότητα
    • Υψηλό επίπεδο recall του διαφημιστικού μηνύματος.
    Στοιχεία ΤΡΑΜ
    Το Τραμ διασχίζει 26 χιλιόμετρα διπλής διαδρομής με μέση 23 χλμ /ώρα, εξυπηρετώντας 47 στάσεις και λειτουργεί τις περισσότερες ώρες από όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς (καθημερινά από τις 05:00 το πρωί μέχρι τις 01:00 το βράδυ, ενώ Παρασκευή και Σάββατο 24 ώρες το 24ωρο). Διασχίζει τους βασικότερους οδικούς άξονες της Αθήνας (Βασ. Αμαλίας – Συγγρού – Ποσειδώνος – Ι. Μεταξά κλπ.), συνδέοντας τα εμπορικά κέντρα Γλυφάδας, Πειραιά, Κολωνακίου, Ερμού, Πανεπιστημίου, Σταδίου, και Ακαδημίας.


    15

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε. επιζητά απροκάλυπτα να αποσπάσει από την προσοχή, την οπτική γωνία του οδηγού στην Αθηνά και το Εθνικό Δίκτυο παντού: «Εξαιρετική οπτική από μεγάλη απόσταση. Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.»
    Γιγαντοαφίσες Monopoles
    Περιγραφή μέσου
    Υπερυψωμένες κατασκευές μεγάλων διαστάσεων 20m X 8m που στηρίζονται σε πυλώνα και είναι εξωτερικά φωτιζόμενες.
    Διαθέσιμες αγορές
    Αθήνα, Εθνικά δίκτυα.
    Πλεονεκτήματα μέσου
    • Το μεγαλύτερο μέσο υπαίθριας διαφήμισης.
    • Ιδανικό για διαφημιστικές καμπάνιες μεγάλης χρονικής διάρκειας.
    • Clutter free.
    • Αυξάνει το image και το prestige του διαφημιζόμενου.
    • Υψηλό impact.
    • Μεγιστοποιεί το brand awareness.
    • Ιδανικό εργαλείο για λανσάρισμα νέου προϊόντος.
    • Εξαιρετική οπτική από μεγάλη απόσταση.
    Εντυπωσιάζει λόγω μεγέθους.

    16

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε δηλώνει ότι αντλεί κονδύλια από άλλα μέσα χωρίς να τα κατονομάζει υπονοώντας ότι χρησιμοποιεί ασύδοτα δημοσίους χώρους δίχως άδεια ή έπειτα από συνεννοήσεις με ιδιώτες δημοτικούς σύμβουλους και φορείς «Η Alma Atermon βασισμένη στην τεχνογνωσία των έμπειρων στελεχών της, την επιτυχημένη εμπορική πολιτική της, και σε συνδυασμό με τις στρατηγικά επιλεγμένες διαφημιστικές της θέσεις κατάφερε να αυξήσει το μερίδιο της υπαίθριας διαφήμισης, αντλώντας κονδύλια από άλλα μέσα.»

    17

    Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε προοιωνίζει ότι η έλλειψη ελέγχου από το κράτος και η απουσία υπεράσπισης του καταναλωτή είναι ότι καλύτερο για τα κέρδη της «Προβλέψεις για το μέλλον Οι προβλέψεις για το μέλλον είναι κάτι παραπάνω από ευοίωνες μιας και όλο και περισσότερες εταιρείες, τοπικές και πολυεθνικές, φαίνεται να έχουν αντιληφθεί την χρησιμότητα της υπαίθριας διαφήμισης και είναι διατεθειμένες να επενδύσουν περισσότερα κονδύλια στα υπαίθρια μέσα.»

  4. #4
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΩ,
    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ
    ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ,
    ΠΡΟΒΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩ :

    4. ΑΙΤΗΜΑ ΠΡΟΣ την ΜΟΤΕΚ

    ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΤΕ ΩΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΪΟΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ(ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΙΔΑ) της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ (ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ) της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε, ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ από την εταιρεία , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩ ΩΣ ΠΡΟΪΟΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΜΕΤΡΑ

    1) την άμεση εντός ημέρας απομάκρυνση όλων των διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας , ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε και καταλογισμό ευθυνών προς όλους τους εμπλεκόμενους υπαιτίους και υπέυθυνους συμπεριλαμβανομένου και της εμλεκόμενης χωροταξικά ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΜΕΛΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ και επιφυλάσσομαι ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΌΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ αξιώνοντας από κάθε υπαίτιο ατομικά παντός είδους αποζημίωση, ιδιαίτερα δε για ηθική βλάβη, σωματικές βλάβες, έκθεση σε κίνδυνο, υπολογιζόμενη ημερολογιακά από την ημέρα καταθέσεως της ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΑΣ μου.

    2) Να μου γνωστοποιηθούν τα ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ της ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΜΟΥ προς στους υπαιτίους, που ευθύνονται για την τοποθέτηση και εμπορική εκμετάλλευση της ως άνω παγίδας θανάτου, οι οποίοι εγκληματούν σε βαθμό κακουργήματος.

    Γιατί

    α) σαν χρήστης οδηγός μοτοσικλετιστής των οδών και των κοινόχρηστων χώρων έχω έννομο συμφέρον και

    β) εξαιτίας τέτοιας παγίδας θανάτου τίθεται σε κίνδυνο η σωματική μου ακεραιότητα και ψυχική υγεία, δύναται να επακολούθησαν άλλοι θάνατοι συμπολιτών μου από την ίδια αιτία, δηλαδή λόγω των αμέτρητων παράνομων ως άνω παγίδων θανάτου, που δια της βίας, όσων, γνωστών στον Εισαγγελέα, τις εκμεταλλεύονται, καταλαμβάνουν τους κοινόχρηστους χώρους των μεγάλων πόλεων της χώρας και ιδιαίτερα της ευρύτερης περιοχής του νομού Αττικής.

    3) Από τον αρμόδιο φορέα σας να διενεργηθούν τάχιστα, τα νόμιμα κατά του διαρκούς αυτού γενοκτόνου εγκλήματος.

    5. ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΑ
    (παρακαλούμε, μαζί με την αναφορά σας να υποβάλλετε οποιοδήποτε έγγραφο θεωρείτε χρήσιμο για την διερεύνηση της αναφοράς σας (ενδεικτικά: αντίγραφα συμβολαίων, αντίγραφα τιμολογίων, αντίγραφα αποδείξεων αγοράς, σχετική αλληλογραφία κλπ)

    ΧΑΡΤΕΣ ΚΟΜΒΩΝ ΚΑΙ ΟΔΩΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΟΠΟΥ Η ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ
    ΚΟΜΒΟΙ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΩΣ ΦΑΝΑΡΙΩΝ ΚΟΚ

    • ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΜΕ ΑΛΙΜΟΥ/ΚΑΤΕΧΑΚΗ
    • ΒΥΡΩΝΑ –ΣΑΚΕΤΑ ΜΕ ΑΛΙΜΟΥ/ΚΑΤΕΧΑΚΗ
    • ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΑΡΕΑ ΜΕ ΑΛΙΜΟΥ / ΚΑΤΕΧΑΚΗ 1
    • ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΑΡΕΑ ΜΕ ΑΛΙΜΟΥ ΚΑΤΕΧΑΚΗ 2
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΑΛΣΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΚΟΚΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΠΙΝΔΟΥ
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΞΟΔΟΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
    • ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΟΔΟΣ ΚΑΘΟΔΟΣ ΔΥΟ ΡΕΥΜΑΤΑ
    • ΚΑΤΕΧΑΚΗ ΑΛΙΜΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΑΝΟΔΟΣ ΚΑΘΟΔΟΣ ΔΥΟ ΡΕΥΜΑΤΑ

  5. #5
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Φ1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	big perifereiaki.jpg 
Προβολές:	5102 
Μέγεθος:	51,9 KB 
ID:	94016

  6. #6
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Φ2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	katexakiwider.jpg 
Προβολές:	5060 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	94018

  7. #7
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Φ3


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	katexakh.jpg 
Προβολές:	5037 
Μέγεθος:	45,9 KB 
ID:	94019

  8. #8
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Φ4


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kanelopoyloy p.jpg 
Προβολές:	5020 
Μέγεθος:	65,6 KB 
ID:	94020

  9. #9
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΚΟΙΝΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΣ ΑΡΧΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΦΟΡΕΙΣ

    ΠΡΟΣ

    ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

    ΔΗΜΟ ΒΥΡΩΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΠΑΠΑΓΟΥ XOΛΑΡΓΟΥ

    ΥΠΟΥΡΓΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

    ΥΠΕΧΩΔΕ Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων

    ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ Γενική Γραμματείας Δημοσίων Έργων

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων

    ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

    ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΧΟΛΑΡΓΟΥ



    Ημερομηνία 21/6/2007

  10. #10
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΠΡΟΣ

    ΗΛΙΑ
    ΑΡΓΥΡΟ
    ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
    ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
    Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων,
    Κεντρική Υπηρεσία
    Πειραιώς 207 & Αλκίφρωνος 92
    11853, Αθήνα
    210 6980529 FAX



    ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΔΗΜΟΥ χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

    ΑΤΤΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε.

    Αξιότιμε κύριε Αργυρέ,

    Σε προσπάθεια να καταθέσω αίτημα στον δήμο χχχχχχχχχχ για να μου δικαιολογήσει ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΤΙΚΉ ΕΠΙΣΤΟΛΗ το ύψος τιμής μισθωμάτων, άδειες, τοποθέτηση, και κόστος ηλεκτροδότησης του Δήμου χχχχχχχχχ των υπαιθρίων διαφημιστικών πινακίδων της εταιρείας ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε στα όρια του δήμου, βρέθηκα στην θέση να μην γίνει καν δεκτή η αίτησή μου επανειλημμένα.

    Επειδή η πολιτική άρνησης του Δήμου όχι μόνο να κάνει δεκτή την αίτησή μου αλλά και να μην μου κοινοποιεί τις ύποπτες οικονομικές δραστηριότητες με μια εταιρεία που ούτως ή άλλως παρανομεί, με οδηγεί στην παρούσα καταγγελία προς εσάς και ευελπιστώ διαβάζοντας το συνημμένο έγγραφο ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ μου προς την ανεξάρτητη αρχή του ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ, να κατανοήσετε το αίτημα μου μιας και αφορά όχι μόνο εμένα και την οικογένεια μου, αλλά κι εσάς τον ίδιο ως πολίτη, γονέα και οδηγό καταναλωτή

    Με εκτίμηση και βαθιά πίστη στο έργο που επιτελείτε

    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

    Συνημμένο
    ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

  11. #11
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΘΕΜΑ :
    ΑΡΝΗΣΗ ΔΗΜΟΥ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΑΤΤΙΚΗΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΚΟΛΉΣΕΙ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
    ΠΕΡΙ ΥΠΟΠΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ
    ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΛΜΑ -ΑΤΕΡΜΩΝ Α.Ε.


    ΠΡΟΣ



    ΥΠΟΥΡΓΟ



    ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ Β.ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ



    ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ



    ΘΑΝΑΣΗΣ ΝΑΚΟΣ



    Ειδικός Γραμματέας του Σ.Ε.Ε.Δ.Δ ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ



    Χαράλαμπος Γεωργακόπουλος







    23-6-2007



    Αξιότιμε κύριε υπουργέ



    Παρακαλώ όπως εξετάσετε τις οικονομικές συναλλαγές του ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧκαι των εμπλεκομένων Δημοτικών Συμβούλων ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ σε σχέση με την ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΛΜΑ ΑΤΕΡΜΩΝ ΑΕ. όπως σας κοινοποιώ με το συνημμένο ATTACHMENT



    Σας πληροφορώ επίσης ότι στην υπόθεση έχει εμπλακεί η



    ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ με αίτημα μου προς αυτήν κατά του ΔΗΜΟΥ



    Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ



    Η ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ



    ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΕΜΠΛΕΚΌΜΕΝΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΟ ΣΥΝΗΜΜΕΝΟ







    Με εκτίμηση

  12. #12
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Συνεχίζεται από τον Δήμο Αμαρουσίου η επιχείρηση αποξήλωσης των παράνομων διαφημιστικών πινακίδων από τους δρόμους της πόλης, ενώ μέχρι σήμερα έχουν απομακρυνθεί 20 μεγάλες κατασκευές και 16 πλαίσια που βρίσκονταν σε κεντρικούς άξονες και ταράτσες πολυκατοικιών.

    Παρ’ όλα αυτά στους δρόμους του Αμαρουσίου βρίσκονται ακόμα πάνω από 339 διαφημιστικές πινακίδες που έχουν τοποθετηθεί αυθαίρετα, ενώ καθημερινά «φυτρώνουν» κι άλλες, κυρίως κατά μήκος της Κηφισίας.

    Τα συγκεκριμένα στοιχεία παρέθεσε χθες ο δήμαρχος Γ. Πατούλης, ο οποίος μάλιστα έκανε λόγο για απειλές που δέχεται ο δήμος από οργανωμένα συμφέροντα, ωστόσο υπογράμμισε ότι η αποξήλωση θα συνεχιστεί μέχρι να απομακρυνθούν όλες οι παράνομες πινακίδες.

    Η επιχείρηση έχει κοστίσει μέχρι σήμερα στον δήμο πάνω από 40.000 ευρώ, ενώ το εγχείρημα εκτιμάται ότι θα κοστίσει συνολικά 800.000 ευρώ. Για να ανταποκριθεί ο δήμος στο συγκεκριμένο κόστος, θα ζητήσει ενίσχυση από το υπουργείο Εσωτερικών, μέσα από το κονδύλι των 120 εκατομμυρίων ευρώ που έχει προβλεφθεί γι’ αυτό τον σκοπό

  13. #13
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Του Φωτη Κολλια

    Το χάος που επικρατεί με τις υπαίθριες διαφημιστικές πινακίδες στο οδικό δίκτυο και τις μεγάλες πόλεις (με τις συνακόλουθους κινδύνους για τους οδηγούς) επιβεβαιώνεται από τα στοιχεία τεσσάρων υπουργείων που απάντησαν σε σχετική ερώτηση βουλευτών. Μέσα σε 40 ημέρες, από την 1η Ιανουαρίου έως τις 15 Φεβρουαρίου, οι υπηρεσίες του υπουργείου Δημόσιας Τάξης υπέβαλαν περίπου 3.000 μηνύσεις στις εταιρείες που εκμεταλλεύονται τα διαφημιστικά πλαίσια, καθώς εντόπισαν 6.046 παράνομες πινακίδες. Επίσης, υποβλήθηκαν 23 μηνύσεις εις βάρος υπευθύνων Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης που χορήγησαν άδειες για την τοποθέτηση διαφημιστικών πινακίδων στο οδικό δίκτυο. Ο υπουργός Δημ. Τάξης Βύρων Πολύδωρας, απαντώντας σε ερώτηση που κατέθεσαν οι βουλευτές του ΚΚΕ Αντ. Σκυλλάκος και Λιάνα Κανέλλη και του ΠΑΣΟΚ Μ. Μπόλαρης, υποστηρίζει ότι σε 4.404 περιπτώσεις ειδοποιήθηκαν οι υπηρεσίες των δήμων, προκειμένου να «ξηλώσουν» τις πινακίδες, αλλά παρέμειναν στη θέση τους οι 4.352. Με εκ νέου ειδοποίηση του υπουργείου αφαιρέθηκαν μόλις 887 πινακίδες.

    Την ίδια στιγμή, απαντώντας στην ίδια ερώτηση, ο υφυπουργός Εσωτερικών Αθ. Νάκος υποστηρίζει ότι μεταξύ άλλων προβλημάτων που συναντούν οι αρμόδιες υπηρεσίες για την αφαίρεση των πινακίδων είναι και η «αντιμετώπιση σφοδρών αντιδράσεων και συμπλοκών», με υπαλλήλους των εταιρειών υπαίθριας διαφήμισης, «που φτάνουν ενίοτε και σε τραυματισμούς»! Ο κ. Νάκος παραδέχεται ότι «συχνά είναι ιδιαίτερα δυσχερής η ανεύρεση των στοιχείων των υπευθύνων (σ. σ. των εταιρειών) προκειμένου να επιδοθούν οι κλήσεις και οι αποφάσεις επιβολής προστίμου, ενώ ταυτόχρονα εκκρεμούν χιλιάδες προσφυγές των υπαιτίων στα Διοικητικά Πρωτοδικεία και στο Εφετείο».

    Το ασαφές θεσμικό πλαίσιο, η ανυπαρξία ουσιαστικού ελέγχου και η συναλλαγή μεταξύ εταιρειών και δημοτικών υπαλλήλων, επιτρέπει την ανεξέλεγκτη δράση κυκλωμάτων τα οποία νέμονται την υπαίθρια διαφήμιση σε βάρος της ασφάλειας οδηγών και πεζών. Είναι χαρακτηριστικό ότι προ λίγων εβδομάδων, μετά παρέμβαση του Συνηγόρου του Πολίτη, η ΔΕΗ «ανακάλυψε» ότι δεκάδες πινακίδες φωτίζονται παράνομα (π. χ. «κλέβουν» ρεύμα από κολόνες ή από κατοικίες). Για παράδειγμα, φωτίζονται διαφημιστικές πινακίδες σε στέγαστρα, χωρίς να υπάρχει ρολόι της ΔΕΗ, όπως επιβάλλει ο νόμος. Η διοίκηση της ΔΕΗ έστειλε στα τέλη Νοεμβρίου επιστολή σε όλους τους δήμους της Αττικής και απειλεί με διακοπή ηλεκτροδότησης στην περίπτωση που δεν διακόψουν τις παράνομες παροχές προς διαφημιστικές πινακίδες.

    Οι εταιρείες λειτουργούν ανεξέλεγκτα, καλυπτόμενες πίσω από συμβάσεις που υπογράφουν με δήμους. Οπως αποκαλύφθηκε προσφατα στο Μαρούσι, οι επιχειρήσεις υπαίθριας διαφήμισης είχαν τοποθετήσει διαφημιστικές πινακίδες με βάση πλαστές άδειες που έφεραν την υπογραφή αναρμόδιου αντιδήμαρχου. Οι άδειες είχαν μάλιστα τον ίδιο αριθμό πρωτοκόλλου με τις πραγματικές με τις οποίες απορρίπτονταν οι αιτήσεις για τοποθέτηση πινακίδων! Η σύγχυση αρμοδιοτήτων (π. χ. για κάποιους δρόμους είναι υπεύθυνο το υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ, για κάποιους άλλους οι δήμοι κ. λπ.) επιτείνει το πρόβλημα. Παραμονές των δημοτικών εκλογών, κατά τη διάρκεια της νύχτας, υπάλληλοι εταιρειών έκοψαν λεύκες στη Λεωφ. Ποσειδώνος και τις αντικατέστησαν με διαφημιστικές πινακίδες. Στην Καποδιστρίου «ξήλωσαν» τις πρασιές, προκειμένου να τοποθετήσουν τις πινακίδες, ενώ σε όλες τις κεντρικές λεωφόρους οι λωρίδες ασφαλείας καταλαμβάνονται από διαφημιστικά πλαίσια.

    Ο υφυπουργός ΠΕΧΩΔΕ Θεμ. Ξανθόπουλος, που επίσης απάντησε στην ερώτηση των βουλευτών, υποστήριξε ότι το υπουργείο προωθεί τροποποίηση του θεσμικού πλαισίου, «με στόχο την οριοθέτηση της υπαίθριας διαφήμισης και τον έλεγχο της υπερβολικής χρήσης διαφημιστικών πλαισίων».

  14. #14
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Σημαντικότατο: ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ!!!

    Το Α' Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας αναίρεσε αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών, που απέρριψαν αιτήσεις του δικηγόρου Αθ.Τσιώκου-Πλαπούτα, ο οποίος ζητούσε από το Δήμο Παπάγου και το ελληνικό Δημόσιο το ποσό των 14.673.514 ευρώ από το καθένα για χρηματική ικανοποίηση, λόγω ψυχικής οδύνης από το θάνατο του γιού του, ο οποίος προκλήθηκε από τροχαίο ατύχημα.

    Το ατύχημα προκλήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου και το παιδί του κ. Τσιώκου-Πλαπούτα σκοτώθηκε, έπειτα από πρόσκρουση του αυτοκινήτου το οποίο οδηγούσε σε διαφημιστική πινακίδα στη συμβολή των οδών Πίνδου και Κοκκινοπούλου.

    Σύμφωνα με το ΣτΕ, οι διεθνείς συμβάσεις υποχρεώνουν τα κράτη «να απαγορεύουν την τοποθέτηση στον ευρύτερο χώρο των οδών πάσης επιγραφής ή εγκαταστάσεως, που θα ηδύνατο να προκαλέσει σύγχυση με τις (δημόσιες) πινακίδες κυκλοφορίας και να προκαλεί θάμβωση στους χρήστες των οδών ή να τους αποσπά την προσοχή».

    Το ΣτΕ έστειλε και πάλι την υπόθεση και πάλι στο Διοικητικό Εφετείο, για να καθορίσει το ύψος της αποζημίωσης

  15. #15
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Απειλούν δήμαρχο για τις διαφημιστικές πινακίδες

    Καταγγελία στο αστυνομικό τμήμα Αμαρουσίου ότι δέχεται απειλές προκειμένου να σταματήσει την επιχείρηση αποξήλωσης των παράνομων και επικίνδυνων διαφημιστικών πινακίδων, έκανε ο δήμαρχος της πόλης, Γιώργος Πατούλης. Για το θέμα ενημερώθηκε και το δημοτικό συμβούλιο του Αμαρουσίου.

    Από τις αρχές Μαΐου, η δημοτική αρχή του Αμαρουσίου έχει προχωρήσει στην απομάκρυνση παράνομων διαφημιστικών πινακίδων που προσβάλλουν την αισθητική, κυρίως όμως μπορούν να προκαλέσουν τον τραυματισμό επιβαινόντων σε αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες. ( )
    Σε συνέντευξη Τύπου που θα παραχωρήσει τη Δευτέρα 11 Ιουνίου, ο κ. Πατούλης θα αναφέρει πόσες είναι οι παράνομες διαφημιστικές πινακίδες που παραμένουν στα όρια της πόλης του.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρακληση προς τους admin
    από CHRISTINE στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 20:05
  2. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF