Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Συντήρηση ευρωπαϊκών, to be or not to be? Και πως θα μπει...

  1. #1
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89

    Συντήρηση ευρωπαϊκών, to be or not to be? Και πως θα μπει...

    Καλησπέρα σας!

    Διάβαζα την εμπεριστατομένη(!!!!) αντιπαράθεση ιαπονικών-ευρωπαϊκών κ έχω την εξής απορία που θα ήθελα να μου λύσουν οι ευρωπαίοι του forum.

    Τελικά έχετε ή δεν έχετε προβλήματα; Και όταν λέω προβλήματα εννοώ αν έχετε αλλάξει έστω και βίδα ενώ δεν προβλεπόταν στα τακτικά service manual.
    Επίσης τι χρήση κάνετε στα μηχανάκια σας; Χρησιμοποιεί κανείς σας για παράδειγμα κάποιο SS ducati ως καθυμερινή μοτοσυκλέτα χειμώνα καλοκαίρι; Πόσα χιλιόμετρα γράφετε τελικά και πόσο σας στοιχίζουν τα service;
    Ρωτάω γιατί όλοι λένε λένε για τα ζημιάρικα ευρωπαϊκά αλλά δεν έχει πει κανείς την εμπειρία του.

    Αντε να κλείσουν τα στόματα μια κ καλή και να το πάρω απόφαση να πάρω ducati!
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

  2. #2
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    υπαρχει μοτοσυκλετα που ΔΕΝ βγαζει προβλημα ΟΥΤΕ ΣΕ ΒΙΔΑ?

    αποκλειετε.


    (εχω και ενα απριλια-και 2 πιατζιο πιανομε στους ιταλους )
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #3
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Καλά ναι, μην τρελαθούμε κι όλας.

    Απλά θέλω να πω οτιδήποτε δεν είναι στο προβλεπόμενο service, όχι αν είναι μια "γνωστή ζημιά- δες το σαν αναλώσιμο" όπως έγραφε φίλος για το ΚΤΜ 990.

    Για να ακούω τους "αδερφούς" ευρωπαίους!!!!!
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Εγώ έχω ακόμα έναν τίγρη. Ένα tiger triumph του 2003. Πριν το πάρω και όταν το πήρα και τι δεν άκουσα. Θα σου χαλάσει, θα σου κάψει λάδια θα σου μείνει μέσα στη ζέστη της αθήνας, θα θα θα...
    Λοιπόν ΔΕΝ είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα! Δεν μου έβγαλε ούτε μία βλάβη ούτε μου ζήτησε το καϋμένο μου τίποτα ποτέ. Κι έχει και 43.000 χλμ.
    Το μόνο που αντιμετωπίζω άσχετο με ζημιές είναι πως το παντρεύομαι σιγά-σιγά.
    Αλλάπάντως μόλις το δώσω πάλι για ευρωπαϊκό πάω.

  5. #5
    αλλιώς AnTiPaSTi Το avatar του/της mustaine1990
    Εγγραφή
    22/06/2007
    Μηνύματα
    59
    εγω εχω cagiva prima 50(mito). μεταχειρισμενο. διχρονο.
    δε μου εβγαλε τιποτα απολυτως. ισα ισα που μπορω να πω οτι παρα τους κοφτες που του ριχνω αυτο δε χαμπαριαζει. ολα αψογα. κινητηρας, ηλεκτρικα, ολα. τα μονα (-) ειναι οτι πριν το παρω ειχε σκισμενη σελα και ο προηγουμενος ιδιοκτητης εκανε μλκ και χαλασε τη μιζα.
    οteenαναι...

  6. #6
    Λογο οτι έχω Honda , μάλλον δεν μου πέφτει λόγος .

    Πάντως, πιστεύω οτι ο κύκλος συντήρησης μια μηχανής , κρατάει ώσπου να ολοκληρωθεί, δυο με τρία χρόνια .

    Μεσα σε αυτό το διάστημα θα έχεις αντικαταστήσει όλα τα αναλώσιμα , και θα έχεις μια πραγματική εικόνα για το κόστος συντήρησης .

    Βέβαια εννοείτε , οτι κρατάς ημερολόγιο και τα καταγράφεις όλα τα έξοδα ... εργασία ..υλικά .

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stradas
    Εγγραφή
    08/06/2006
    Μηνύματα
    255
    Μετα απο δυο monster και εχοντας ενα multistrada εδω και δυο χρονια, εχω να σου πω οτι κανω μονο τα προβλεπομενα service.

    Μονο στο multi αλλαζω πιο συχνα απο τα αλλα (μηχανακια) το πισω λαστιχο...

    Μονο προβλημα ειναι το οτι πρεπει να φοραω χειμωνα καλοκαιρι full face κρανος για να κρυβω το ηλιθιο χαμογελο...
    Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body;
    but rather to slid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming:
    "WOW...WHAT A RIDE!!!"

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
    Μετα απο δυο monster και εχοντας ενα multistrada εδω και δυο χρονια, εχω να σου πω οτι κανω μονο τα προβλεπομενα service.

    Μονο στο multi αλλαζω πιο συχνα απο τα αλλα (μηχανακια) το πισω λαστιχο...

    Μονο προβλημα ειναι το οτι πρεπει να φοραω χειμωνα καλοκαιρι full face κρανος για να κρυβω το ηλιθιο χαμογελο...

    Ρε κόλλημα με αυτό το χαμόγελο! ρε γιατί να το κρύβεις; Κάνεις τους άλλους να ανησυχούν!

  9. #9
    αλλιώς AnTiPaSTi Το avatar του/της mustaine1990
    Εγγραφή
    22/06/2007
    Μηνύματα
    59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Λογο οτι έχω Honda , μάλλον δεν μου πέφτει λόγος .

    Πάντως, πιστεύω οτι ο κύκλος συντήρησης μια μηχανής , κρατάει ώσπου να ολοκληρωθεί, δυο με τρία χρόνια .

    Μεσα σε αυτό το διάστημα θα έχεις αντικαταστήσει όλα τα αναλώσιμα , και θα έχεις μια πραγματική εικόνα για το κόστος συντήρησης .

    Βέβαια εννοείτε , οτι κρατάς ημερολόγιο και τα καταγράφεις όλα τα έξοδα ... εργασία ..υλικά .
    υπαρχει και αυτο
    http://www.givi.it/caschi_borse_baul...sp?CO_ID=13007
    οteenαναι...

  10. #10
    Egw to Multi 620 1 xrono pou to eixa kai konta sta 20.000 xlm mazi me syxni kathimerini xrhsh kai arketa taksidia kai synexeia spasmeno kai souzes kai ento (nai eimai kagkouras) kanena apolitos problima ektos ton problepomenon service

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584

    Re: Συντήρηση ευρωπαϊκών, to be or not to be? Και πως θα μπει...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
    Καλησπέρα σας!

    Διάβαζα την εμπεριστατομένη(!!!!) αντιπαράθεση ιαπονικών-ευρωπαϊκών κ έχω την εξής απορία που θα ήθελα να μου λύσουν οι ευρωπαίοι του forum.

    Τελικά έχετε ή δεν έχετε προβλήματα; Και όταν λέω προβλήματα εννοώ αν έχετε αλλάξει έστω και βίδα ενώ δεν προβλεπόταν στα τακτικά service manual.
    Επίσης τι χρήση κάνετε στα μηχανάκια σας; Χρησιμοποιεί κανείς σας για παράδειγμα κάποιο SS ducati ως καθυμερινή μοτοσυκλέτα χειμώνα καλοκαίρι; Πόσα χιλιόμετρα γράφετε τελικά και πόσο σας στοιχίζουν τα service;
    Ρωτάω γιατί όλοι λένε λένε για τα ζημιάρικα ευρωπαϊκά αλλά δεν έχει πει κανείς την εμπειρία του.

    Αντε να κλείσουν τα στόματα μια κ καλή και να το πάρω απόφαση να πάρω ducati!
    Βρε μην ακούς τίποτα... Στείλε πμ στον Τιτάνα που ξέρει τα πάντα απο Ιταλικά και θα σου πεί τι χάλια είναι... Το παλουκάρι 3 τσάγια τη μέρα τρώει, τουλάχιστο, απο Ιταλούς....



    Λοιπόν πέραν της πλάκας...
    Έχω monstro...
    5 έτη....
    Έκανα τα 2(δύο) πρώτα προβλεπόμενα,,,,
    Πέρασα απο το μαγαζί και έβαλα σφραγίδα για τα άλλα...
    Η μοτό έχει πάνω απο 80000 και δεν την πουλάω(την παντρεφτηκα... )


    1 σου λέω...



    Κομπλεξισμός ημιμαθών ορκισμένων Ιαπωνόφιλων...

  12. #12
    Φιλε ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

    Μια Ducati την αγοραζεις με την καρδια και οχι με το μυαλο.
    Οι Ιαπωνες βασιζονται στο μαρκετινγκ και στα -παντελως ψευδη by the way- νουμερα για να πουλησουν το κ3, κ4, κ5,2, R1, R2, R128 κοκ.

    Την Ducati θα την αγορασεις για το ΣΥΝΟΛΙΚΟ πακετο. Και αυτο σημαινει: για το στησιμο, για τον τροπο που βγαζει ΟΤΙ δυναμη εχει στο δρομο, για το πως φρεναρει, για τον ηχο της, ακομα και για τις παραξενιες της.
    (ΔΕΝ ειναι φιλικες μηχανες στην πολη....)

    Αν σε επηρεαζουν τα οσα ακους, τοτε σημαινει οτι δεν εισαι απολυτα αποφασισμενος, και αν την αγορασεις μπορει να "απογοητευτεις".
    Αν ομως το κανεις με την καρδια το αλμα, τοτε δεν προκειται να θες να ξανα ανεβεις σε οτιδηποτε αλλο!

    Εγω προσωπικα σου λεω παρε το Ducati. Αν το κανεις ειλικρινα δεν θα θες να οδηγησεις ποτε τιποτε αλλο. Η αισθηση που σου δινει ειναι απλα "αλλου".

    Αλλα παλι τι ξερω εγω; Ενα ταπεινο ΜΖ εχω...
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #13
    Νίκο, δεν θέλω να στο χαλάσω, αλλά και η Ducati βασίζεται στα νούμερα των πωλήσεων, ειδικά από τότε που την αγόρασε το επενδυτικό fund "Texas Pacific Group", το οποίο κοιτάζει στεγνα και ψυχρά μόνο το κερδος και τπτ αλλο.

    Αυτο δεν σημαινει οτι οι ντουντουκες δεν ειναι Αισθηση με Α κεφαλαιο, δεν αντιλεγω...

  14. #14
    και επειδη το προηγούμενο ποστ μπορει να θεωρηθει off topic, να απαντήσω επι του θεματος:
    εχω ενα απριλια πεγκασο, εεεε, τα έχει βγάλει τα προβληματακια του, σε μόλις ενός χρόνου καθημερινή χρήση. Μη προβλεπόμενα...Ξέρετε απο αυτά που λεγανε απο παλία για τα ιταλικά. Λίγο τα ηλεκτρικά...λίγο κατι λεπτομέρειες του στυλ, εκει που πας ανοιγει ξαφνικά το καπάκι απο μονο του, τέτοια πραγματα.

  15. #15
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    ------------------------------------
    Μια Ducati την αγοραζεις με την καρδια και οχι με το μυαλο.
    Οι Ιαπωνες βασιζονται στο μαρκετινγκ και στα -παντελως ψευδη by the way- νουμερα για να πουλησουν το κ3, κ4, κ5,2, R1, R2, R128 κοκ.

    Την Ducati θα την αγορασεις για το ΣΥΝΟΛΙΚΟ πακετο. Και αυτο σημαινει: για το στησιμο, για τον τροπο που βγαζει ΟΤΙ δυναμη εχει στο δρομο, για το πως φρεναρει, για τον ηχο της, ακομα και για τις παραξενιες της.
    (ΔΕΝ ειναι φιλικες μηχανες στην πολη....)

    Αν σε επηρεαζουν τα οσα ακους, τοτε σημαινει οτι δεν εισαι απολυτα αποφασισμενος, και αν την αγορασεις μπορει να "απογοητευτεις".
    Αν ομως το κανεις με την καρδια το αλμα, τοτε δεν προκειται να θες να ξανα ανεβεις σε οτιδηποτε αλλο!

    Εγω προσωπικα σου λεω παρε το Ducati. Αν το κανεις ειλικρινα δεν θα θες να οδηγησεις ποτε τιποτε αλλο. Η αισθηση που σου δινει ειναι απλα "αλλου".
    --------------------------------------------
    Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που θα έπαιρνα ducati, έχω οδηγήσει ενα st3 και ένα 750SS και έχω μείνει έκπληκτος από την εμπιστοσύνη που μου δίνει το κράτημά τους. Και δεν είμαι κανένας πιλότος που ρυθμίζει αναρτήσεις, αλλά πραγματικά η αίσθηση κ η ασφάλεια που μου δίναν τα μπροστινά τους με τρόμαζαν!
    Δεν υπερβάλω με τρόμαξαν γιατί λέω δεν γίνεται δεν μπορεί να μην έχει ιδρώσει το αυτί τους, ή που πάω τραγικά αργά ή που θα με ρίξει κ δε θα το πάρω χαμπάρι. Από ότι μου λέγαν οι υπόλοιποι όμως δεν πήγαινα καθόλου αργά! Αυτή την αίσθηση δεν την πήρα από κανένα άλλο χηχανάκι που έχω οδηγήσει. Από την άλλη ένας φίλος που πήρε ολοκαίνουριο ST4 είχε ένα πρόβλημα με το καπάκι του ενός κυλίνδρου και ακόμα και τώρα του καίει πολύ, αν και το προσέχει ευλαβικά όπως κάθε μηχανάκι του και το έχει στρώσει υποχόνδρια (προφανώς πολύ ποιο προσεχτικά από αυτό που λένε οι κατασκευαστές).
    Επειδή αναφέρθηκες σε μένα προσωπικά, μόλις έχω λεφτά ένα s4 ή 749 ή mille ή tuono κάτι θα το πάρω και ας βγάλει ότι θέλει και ας μην βολεύουν για την πόλη. Αν μ αρέσει το μηχανάκι μου τότε αυτομάτως με βολεύει κι όλας!
    Απλά έχω μπουχτίσει από "γνώστες" που το μόνο που ξέρουν είναι "HONDA όλο προσόντα", "honda δε σπάνε ποτέ" "KAWASAKI τα πραγματικά γκάζια" κτλ κτλ θέλω επιτέλους κάτι λίγο αντικειμενικό περί της αξιοπιστίας των ευρωπαϊκών και των ιταλικών ειδικότερα.

    Για αυτό λοιπόν ξαναρωτάω,
    πόσα χλμ γράφετε;
    στην πόλη;
    με ήλιο ή βροχή;
    τί ζημιές είχατε;
    σας άφησε ποτέ;
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βελτιώσεις XR 650 και άλλα συναφή περί to be or not to be
    από dirtbird στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 223
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2010, 18:30
  2. to be or not to be??
    από @bsolut!! στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2008, 12:22
  3. To be or not to be ?
    από Anarane στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 14:43
  4. aprilia pegasos. to buy or not to buy?
    από mormegil στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF