Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

  1. #1
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

    Ξεκινησα κατα τις 11 πμ να κανω ταξιδακι απο Ηρακλειο στη Νοτια Κρητη. Εχουμε και λεμε:
    1) 43 βαθμοι υπο σκια, 53 ανεφ σκιας.
    2) 50 βαθμοι (αν οχι παραπανω) η θερμοκρασια της ασφαλτου.
    3) Θερμοκρασια κινητηρα καταλληλη για τηγανισμα ποδιων.
    4) Φυσουσε Νοτιος αερας.
    Το ταξιδι αναψυχης μετετραπη σε αγωνα επιβιωσης!!! :a53: Σταματουσα καθε 40λεπτο σε χωριουδακια που ηταν στο δρομο μου και κατεβαζα πορτοκαλαδες.......:a31: Δεν μου εφτανε το κινουμενο καμινι (η μηχανη), ειχα κορακιασει και απο την ελλειψη νερου.:a24: Το προσωπο ειχε αφυδατωθει πληρως, τα χερια μου πονουσαν φοβερα απο την εκθεση του ηλιου και τους Νοτιους ανεμους, ασε τα ποδια.... Αποφασισα μετα απο καμμια ωριτσα να βαλω το κρανος να μειωθει το καψιμο στο προσωπο μου και η πιθανη ηλιαση Κυριολεκτικα με εσωσε!!! Μπορει να ιδρωνα και η επενδυση του κρανους να ειχε γινει μουσκεμα αλλα δεν πονουσα πλεον Πηρα και 1 λιτρο νερο καβατζα για να κανω ενα βρεξιμο σε ποδια και χερια και βουρ για τα υπολοιπα 40 χιλ. που ειχαν μεινει για την παραλια που θα ελιωνα μεσα στα καταγαλανα νερα της με (τουλαχιστον μια) μπυρα στο χερι!! Παιδια, ΠΡΟΣΟΧΗ!!! και ας χαμογελαει ο ηλιος δεν αστειευεται!! Τιποτα καλυτερο απο το νερο στις εκδρομες σας και αντηλιακο (μεγαλου βαθμου) για την προστασια σας απο UVA, UVB και ολα τα UV γενικως. Δεν ξερω τι μπορει να λεει ο ΚΟΚ αλλα ΕΓΩ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ:a37: Αν εχετε κατι να προσθεσετε στα περι προστασιας απο τον ηλιο BE MY GUEST

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349

    Re: Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    .... Αποφασισα μετα απο καμμια ωριτσα να βαλω το κρανος να μειωθει το καψιμο στο προσωπο μου και η πιθανη ηλιαση
    Αν αποφάσιζες να βάλεις και εξοπλισμό μπορεί και να ήταν καλύτερα για σκέψου το
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  3. #3
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Βρηκες δικαιολογια για να γυρνας με μαγιω !! γκαγκουρα !!

    Να βαλεις δερματινα και πουλοβερ απο μεσα για μονωση !

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  4. #4
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721

    Re: Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Το προσωπο ειχε αφυδατωθει πληρως, τα χερια μου πονουσαν φοβερα απο την εκθεση του ηλιου και τους Νοτιους ανεμους, ασε τα ποδια.... Αποφασισα μετα απο καμμια ωριτσα να βαλω το κρανος να μειωθει το καψιμο στο προσωπο μου και η πιθανη ηλιαση
    Έλεος ρε φίλε Μενο, βάλε ένα καλοκαιρινό γαντάκι και τζάκετ, κράνος με σκούρα ζελατίνα, και ένα τζινακι και ταξιδευεις ανετα λέμε! Το καλοκαιρινο τζακετ ειναι σα να φορας ενα διχτυ, δε ζεσταινει, εκτός αν είσαι 2 λετπα στο φαναρι, αλλα αντεχεται. Ετσι δε καίγονται και τα χερια. Και με το τζιν το ίδιο συμβαίνει, σου φαίνεται ότι θα σκασεις αν το βαλεις, αλλα κανε μια δοκιμη και θα δεις οτι οσο κινεισαι δεν ζεστενεσαι
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Στην τρελή ζέστη, και ειδικά για μεγάλες διαδρομές:

    1. Φοράμε ΠΑΝΤΑ κράνος. Πέρα από την προστασία σε περίπτωση ατυχήματος, είναι απαραίτητο και για την αποφυγή ηλίασης / θερμοπληξίας
    2. Δεν αφήνουμε ΚΑΝΕΝΑ σημείο του σώματος ακάλυπτο (επίσης απαραίτητο για την αντιμετώπιση της ζέστης, πέρα από την προστασία από ατύχημα)
    3. Φοράμε ρούχα κατά το δυνατό "αεριζόμενα" (που επιτρέπουν ροή αέρα από μέσα τους)
    4. Αν είναι δυνατό φροντίζουμε τα ρούχα να είναι ανοιχτόχρωμα.
    5. Πίνουμε συχνά και μπόλικο νερό
    6. Αν δεν την παλεύουμε με τίποτα, βρέχουμε την φανέλα / μπλουζάκι που φοράμε μέσα από το μπουφάν / σακάκι. Η εξάτμιση του νερού βοηθάει στην ψύξη. Το ίδιο μπορεί να κάνουμε με μια βρεγμένη μπαντάνα στον λαιμό.

  6. #6
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αν είναι δυνατό φροντίζουμε τα ρούχα να είναι ανοιχτόχρωμα.

    Να με δω και με κανενα ασπρο μπουφανακι και ασπρη καλτσα στην μηχανη λες και εχω μεινει στα βιντεοκλιπ του 80 (βλεπε "Beat it" michael jackson)!!! Οσο για την αναφορα που εγινε για το καλοκαιρινο τζακετ που θα το νοιωθω σαν διχτυ απανω μου...... Να βαλω καλυτερα ενα σκετο διχτυ πανω μου; "Ξεκιναει μια ψαροπουλα απ'το γυαλοοο":a13: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  7. #7
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    [B] Οσο για την αναφορα που εγινε για το καλοκαιρινο τζακετ που θα το νοιωθω σαν διχτυ απανω μου...... Να βαλω καλυτερα ενα σκετο διχτυ πανω μου; "Ξεκιναει μια ψαροπουλα απ'το γυαλοοο":a13: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    τα μπουφαν πουν ειναι διχτυωτα (υφασματινα) αφηνουν τον αερα να περναει μεσα στο σωμα...

    ουτε γαντια φορουσες..?
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Γαντια????? Και βεβαια οχι!!! Ηταν στο ιδιο χρωμα με το κασκολ και την γουνα μου!!! ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΣΕΤ!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  9. #9
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    εισαι ηρωας....
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  10. #10
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Γαντια????? Και βεβαια οχι!!! Ηταν στο ιδιο χρωμα με το κασκολ και την γουνα μου!!! ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΣΕΤ!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Καγκουρω !!


  11. #11

    Re: Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Δεν ξερω τι μπορει να λεει ο ΚΟΚ αλλα ΕΓΩ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ:a37: Αν εχετε κατι να προσθεσετε στα περι προστασιας απο τον ηλιο BE MY GUEST
    Φιλε Μενο, αν εβαζες δερματινο θα ανακαλυπτες οτι θα ησουν μια χαρα (τηρουμενων των αναλογιων) και ΣΑΦΩΣ καλυτερα απο το να εισαι με το κοντομανικο.

    Και αυτο γιατι, το δερμα -σε αντιθεση με την κορντουρα- ειναι ΑΘΕΡΜΙΚΟ, πραγμα που σημαινει οτι κραταει μεσα την θερμοκρασια του σωματος, αλλα ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την εξωτερικη θερμοκρασια να περασει μεσα.

    Σιγουρα με τετοιες ακραιες συνθηκες οτι και να βαλεις θα ζεσταθεις καποια στιγμη, αλλα το δερματινο θα σε προστατευε και ΔΕΝ θα ζεσταινοσουν οσο νομιζεις... Δοκιμασε το...
    Νίκος
    Open Horizons

  12. #12
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Re: Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Αποφασισα μετα απο καμμια ωριτσα να βαλω το κρανος να μειωθει το καψιμο στο προσωπο μου και η πιθανη ηλιαση Κυριολεκτικα με εσωσε!!!
    Δλδ αυτή την ωρίτσα οδηγούσες χωρίς κράνος..;
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  13. #13
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Re: Re: Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    αλλα ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την εξωτερικη θερμοκρασια να περασει μεσα.

    Σιγουρα με τετοιες ακραιες συνθηκες οτι και να βαλεις θα ζεσταθεις καποια στιγμη, αλλα το δερματινο θα σε προστατευε και ΔΕΝ θα ζεσταινοσουν οσο νομιζεις...
    Ναι καλά..Εγώ ζεστάθηκα περισσότερο απ'ότι νόμιζα..Δερμάτινο το Σεπτέμβρη πάλι..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  14. #14
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Πεστα ρε λαμπρο και λυσσαξαν να με ντυσουν σαν καλοκαιρινη μουσουλμανα εδω μεσα

  15. #15
    πανε αγορασε αυτοκινητο ρε σι menos .......τι κλαιγεσαι δω μεσα??αυτα τα λενε κατι χαζοχαρουμενες γκομενες που αν δεν εχεις ερ κοντισιον σε κλανουν .........

    τον χειμωνα κανει κρυο ,το καλοκαιρι κανει ζεστη .......η μηχανη ειναι για μαζοχες .......αντε μην τα παρω στην κρανα τωρα ............

    συν το οτι παιζει διατρητο τζακετ,γαντια και καλο κρανος ........οχι χυτρα ταχυτητος .........

    ασε που το μονο προβλημα ζεστης ειναι στα μποτιλιαρισματα και μονο

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος κοντά στα 200 ευρώ
    από Sheva στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2013, 17:16
  2. Παντα με κρανος?
    από S705 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 10:30
  3. Η ΖΩΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΑ 200
    από felter στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 22:07
  4. ερωτηση για καθρεφτες στα 200 χλ/ω
    από ktm640lc4 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 17:29
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 00:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF