Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Αγορά κράνους από ebay, διαφορά μοντέλων και τελωνεία

  1. #1
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Αγορά κράνους από ebay, διαφορά μοντέλων και τελωνεία

    Λέω να πάρω ένα καινούριο κρανάκι. Σκέφτομαι για το Arai RX-7 σε μονόχρωμο, άσπρο (μ 'αρέσει αυτό το χρώμα).
    Πήγα σε ένα δύο μαγαζιά και το δοκίμασα. Το νούμερό μου είναι σαφώς το medium. Κάθετε μια χαρά στο κεφάλι μου.

    Παρατήρησα, όμως ότι υπάρχει ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ διαφορά τιμής μεταξύ των εδώ καταστημάτων και του εξωτερικού. Συγκεκριμένα, εδώ το βρίσκω στα 700-800 ευρώ, ενώ στο ebay, από Αμερικάνο προμηθευτή, γύρο στα 450 !!!

    Αναρωτιέμαι λοιπόν:

    1. Έχουν διαφορά τα αμερικάνικα μοντέλα από αυτά που κυκλοφορούν εδώ, όσο αφορά στο μέγεθος και την εφαρμογή?

    2. Με τελωνεία τι παίζει? Θα το σταματήσουν? Πόσο περίπου θα πληρώσω σε δασμούς αν συμβεί κάτι τέτοιο?

    3. Από Βρετανούς προμηθευτές το βρίσκω πάλι πολύ φθηνότερο από εδώ, αλλά ακριβότερο από ότι στην Αμερική. Αξίζει μήπως, πάραυτα, να το πάρω από Αγγλία για τους λόγους 1 και 2 (διαφορά μοντέλου και τελωνείο)?

  2. #2
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    νίκο μου έχουν ζητήσει δύο φίλοι μου να τους αγοράσω κράνος από το εξωτερικό...

    αν είναι να κανεις παραγγελία... να συνεννοηθούμε να την κάνουμε μαζί... ,



  3. #3
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    νίκο μου έχουν ζητήσει δύο φίλοι μου να τους αγοράσω κράνος από το εξωτερικό...
    Εννοείς από μαγαζί στο ebay, ή με κάποιον άλλον τρόπο?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

    αν είναι να κανεις παραγγελία... να συνεννοηθούμε να την κάνουμε μαζί... ,
    Ναι, φυσικά, μόνο αν είναι να παραγγείλουμε από χώρα εκτός ΕΟΚ, να τσεκάρουμε τι παίζει με τελωνεία, γιατί ΙΣΟΣ είναι προτιμότερες μικρές παραγγελείες (σχετικά με τις πιθανότητες να τις σταματήσουν)

  4. #4
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Ψάξε λίγο,έχει συζητηθεί επαρκώς..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Προχείρως βρήκα
    αυτό στο ebay...

    Τιμή 549 USD ---> 410 EU
    Έξοδα αποστολής (USPS global express): 69 USD ---> 51 EU
    Σύνολο: 461 EU (pas mal!)

  6. #6
    Νικολα, εχοντας αγορασει πολλες φορες πραγματα απο Αμερικη υπαρχει μια πιθανοτητα θα σε σταματησουν στο τελωνειο, οποτε εκει θα πρεπει να υπολογιζεις τουλαχιστον 100 ευρω παραπανω.

    Προσεξε εδω την διαφορα ομως: αν εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρος οτι θα σταλει με USPS (Αμερικανικο ταχυδρομιο), τοτε ΜΑΛΛΟΝ τη γλυτωνεις.
    Αν σταλει με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ courier (FedEx, UPS κλπ) τοτε τον εχεις πιει.

    ΟΛΑ τα courier σταματανε για εκτελωνισμο στο Ελ. Βενιζελος, και εκει δεν την γλυτωνεις με τιποτα.
    Το μονο που μπορεις να κανεις εκει πλεον, ειναι να μιλας ευγενικα και ηρεμα, και να ισχυριστεις οτι το ΧΨ αντικειμενο ηταν ελλατωματικο η οτι ειναι επιστροφη κλπ, οποτε να γλυτωσεις καποιο φορο. Ειναι στο χερι του τελωνειακου βλεπεις...

    ΟΜΩΣ, τα δεματα που πανε με απλο ταχυδρομιο, τα αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ -και εδω το Ελληνικο Χημειο/Δημοσιο δουλευει υπερ μας.
    ΝΑΙ μεν περνανε απο εκτελωνιστη, αλλα ΣΥΝΗΘΩΣ ειναι πολυ βαριεστημενος να τσεκαρει/εκτελωνισει ΚΑΘΕ πακετο, οποτε πολλα την "γλυτωνουν" χωρις περαιτερω λεφτα. (Αυτο ειναι απο πηγη εντος του ταχυδρομιου).

    Στην πραξη αυτο εχει επιβεβαιωθει (για εμενα τουλαχιστον)... Οσα δεματα ειχα απο Αμερικη μεσω απλου ταχυδρομιου, δεν χρειαστηκε να πληρωσω κατι για εκτελωνισμο.

    Βεβαια, αυτα τα λεω με καθε επιφυλαξη ετσι; Μην σε παρω και στο λαιμο μου αδικα Νικολα...

    Κρινεις και πραττεις αναλογως...
    Νίκος
    Open Horizons

  7. #7
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Νικολα, εχοντας αγορασει πολλες φορες πραγματα απο Αμερικη υπαρχει μια πιθανοτητα θα σε σταματησουν στο τελωνειο, οποτε εκει θα πρεπει να υπολογιζεις τουλαχιστον 100 ευρω παραπανω.

    εκτος και αν στο στειλουν σαν gift....μπορεις να του το ζητησεις...δεν εχει να χασει τπτ...

    οσο για το θεμα με το πως θα ερθουν ο ταξιδευτης εχει δικιο...
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  8. #8
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Νικολα, εχοντας αγορασει πολλες φορες πραγματα απο Αμερικη υπαρχει μια πιθανοτητα θα σε σταματησουν στο τελωνειο, οποτε εκει θα πρεπει να υπολογιζεις τουλαχιστον 100 ευρω παραπανω.

    Προσεξε εδω την διαφορα ομως: αν εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρος οτι θα σταλει με USPS (Αμερικανικο ταχυδρομιο), τοτε ΜΑΛΛΟΝ τη γλυτωνεις.
    Αν σταλει με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ courier (FedEx, UPS κλπ) τοτε τον εχεις πιει.

    ΟΛΑ τα courier σταματανε για εκτελωνισμο στο Ελ. Βενιζελος, και εκει δεν την γλυτωνεις με τιποτα.
    Το μονο που μπορεις να κανεις εκει πλεον, ειναι να μιλας ευγενικα και ηρεμα, και να ισχυριστεις οτι το ΧΨ αντικειμενο ηταν ελλατωματικο η οτι ειναι επιστροφη κλπ, οποτε να γλυτωσεις καποιο φορο. Ειναι στο χερι του τελωνειακου βλεπεις...

    ΟΜΩΣ, τα δεματα που πανε με απλο ταχυδρομιο, τα αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ -και εδω το Ελληνικο Χημειο/Δημοσιο δουλευει υπερ μας.
    ΝΑΙ μεν περνανε απο εκτελωνιστη, αλλα ΣΥΝΗΘΩΣ ειναι πολυ βαριεστημενος να τσεκαρει/εκτελωνισει ΚΑΘΕ πακετο, οποτε πολλα την "γλυτωνουν" χωρις περαιτερω λεφτα. (Αυτο ειναι απο πηγη εντος του ταχυδρομιου).

    Στην πραξη αυτο εχει επιβεβαιωθει (για εμενα τουλαχιστον)... Οσα δεματα ειχα απο Αμερικη μεσω απλου ταχυδρομιου, δεν χρειαστηκε να πληρωσω κατι για εκτελωνισμο.

    Βεβαια, αυτα τα λεω με καθε επιφυλαξη ετσι; Μην σε παρω και στο λαιμο μου αδικα Νικολα...

    Κρινεις και πραττεις αναλογως...
    Ναι, θα φροντίσω να σταλεί με USPS, το έχω υπ' όψη μου αυτό που λες. Τώρα αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του, και περάσει από εκτελωνισμό, αν πρόκειται για 100 ευρώ όπως είπες, εντάξει: 460 + 100 = 560, άντε να πάει βαριά 600 από την στιγμή που εδώ στην καλύτερη να το βρω 750, οπότε πάλι κερδίζω. Τώρα αν πάει παραπάνω... Ξέρεις ότι πράγματι τόσο είναι το χαράτσι?

  9. #9
    για ομαδικη δε λεει ρε παιδια ,
    θα γλυτωσετε 20? στα μεταφορικα κ θα σας ΠΗΔΗΞΟΥΝ στο τελωνιο!!!

    εαν ερθει μονο του κ εχει σημανση "gift" ή "sample" περναει ελευθερο.
    εαν ειναι πολλα δυσκολα περνανε ελευθερα!

    τα πραματα αυτα τα εχουμε ξαναπει παντως.....

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    για ομαδικη δε λεει ρε παιδια ,
    θα γλυτωσετε 20? στα μεταφορικα κ θα σας ΠΗΔΗΞΟΥΝ στο τελωνιο!!!

    εαν ερθει μονο του κ εχει σημανση "gift" ή "sample" περναει ελευθερο.
    εαν ειναι πολλα δυσκολα περνανε ελευθερα!

    τα πραματα αυτα τα εχουμε ξαναπει παντως.....

    Και με εκνευριστικά ακριβείς λεπτομέρειες...


  11. #11
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Ναι, θα φροντίσω να σταλεί με USPS, το έχω υπ' όψη μου αυτό που λες. Τώρα αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του, και περάσει από εκτελωνισμό, αν πρόκειται για 100 ευρώ όπως είπες, εντάξει: 460 + 100 = 560, άντε να πάει βαριά 600 από την στιγμή που εδώ στην καλύτερη να το βρω 750, οπότε πάλι κερδίζω. Τώρα αν πάει παραπάνω... Ξέρεις ότι πράγματι τόσο είναι το χαράτσι?
    στον εκτελωνισμο θα πληρωσεις το 19% συν κατι ψιλα για τα μεταφορικα....

    αυτα ειχα πληρωσει εγω οταν εφερα απο εξω την ακραπα και δεν μου την εστειλε σαν δωρο ο αλλος..

    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
    στον εκτελωνισμο θα πληρωσεις το 19% συν κατι ψιλα για τα μεταφορικα....

    αυτα ειχα πληρωσει εγω οταν εφερα απο εξω την ακραπα και δεν μου την εστειλε σαν δωρο ο αλλος..

    + τα εξοδα εκτελωνιστη της μεταφορικης!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  13. #13
    Είχε παίξει ένα site <<japanhelmetstore>> εδω μέσα το οποίο εμπορέυεται ΜΟΝΟ τα κορυφαία της SHOEI και ARAI μέσω e-bay. Παράγγειλα το X-SPIRIT της SHOEI και μου ήρθε σε 5 εργάσιμες απο Ιαπωνία χωρίς να πλήρώσω ΤΙΠΟΤΑ πέραν της τιμής που έλεγε ο Ιάπωνας 460 ευρά...... Εννοέιται οτι μου το έστειλε σαν gift και δήλωσε οτι κοστίζει 50 ευρώ. Κατα τα άλλα το μόνο αρνητικό είναι οτι λόγο των αμερικάνικών προδιαγραφών ή δεν ξέρω και εγώ τι.... είναι βαρύτερο κατα 150 γραμμάρια απο τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά.........

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από troulis
    Είχε παίξει ένα site <<japanhelmetstore>> εδω μέσα το οποίο εμπορέυεται ΜΟΝΟ τα κορυφαία της SHOEI και ARAI μέσω e-bay. Παράγγειλα το X-SPIRIT της SHOEI και μου ήρθε σε 5 εργάσιμες απο Ιαπωνία χωρίς να πλήρώσω ΤΙΠΟΤΑ πέραν της τιμής που έλεγε ο Ιάπωνας 460 ευρά...... Εννοέιται οτι μου το έστειλε σαν gift και δήλωσε οτι κοστίζει 50 ευρώ. Κατα τα άλλα το μόνο αρνητικό είναι οτι λόγο των αμερικάνικών προδιαγραφών ή δεν ξέρω και εγώ τι.... είναι βαρύτερο κατα 150 γραμμάρια απο τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά.........

    Και άμα δε γουστάρεις τα γραφικά του X-ELEVEN -όπως εγώ καλή ώρα - παίρνεις ένα μονόχρωμο για 367€ περιλαμβανομένων των μεταφορικών σε 4 μερούλες από Ιαπωνία. J-helmet άψογος. PSΔυστυχώς ARAI δεν δίνει πια – μονό SHOEI.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VRV
    ..... PS Δυστυχώς ARAI δεν δίνει πια – μονό SHOEI.
    ισχύει, πριν απο λίγες μέρες του είχα στείλει email για να το επιβεβαιώσει και όντως έτσι είναι. Απο αυτόν, μόνο shoei πλέον.

    Πριν 2 μέρες παρήγγειλα απο ebay ενα arai, ... αναμονή λοιπόν, και ποστάρω μόλις έχω νεότερα ως προς το αποτέλεσμα (τελωνείο, ανταπόκριση πωλητή κλπ)

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για αγορά κρόνους απο Ebay
    από stratigos27 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2008, 19:49
  2. Αγορα κρανους απο Θεσσαλονικη.
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 23:53
  3. Αγορα κρανους απο Θεσσαλονικη...
    από georgekostas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2008, 11:30
  4. Αγορά κράνους από Ιαπωνία
    από Μήτσος1 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 19:38
  5. αγορα κρανους απο internet....
    από devil's animal στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF