Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Γρατζουνιές στα πλαστικά της μοτο...Λυση?

  1. #1

    Γρατζουνιές στα πλαστικά της μοτο...Λυση?

    ΟΚ...εβγαλα τα μισητά αυτοκόλλητα απο τα πλαστικά της μοτο λοιπον...και μετά επρεπε να αφαιρέσω και την κόλλα που είχε μείνει...εφυγε και αυτή αλλά εμειναν μερικές (εως και παρα πολλες) γρατζουνιές που ευτυχώς είναι "ρηχές"...απλά ειναι ολες μαζεμένες σε ένα μέρος οπότε φαινεται χυδαίο...

    Εχει λοιπον δοκμάσει κανεις κανένα θαυματουργό προιόν με θετικά αποτελέσματα?

    Με ενδιαφέρει πολύ αν προτείνετε κάτι να το έχετε δοκιμάσει οι ιδιοι...

    Αντε, ποστάρω και 2 φωτό για να δείτε την κατάσταση...

    Η πρώτη δειχνει το δεξί πλαστικό...ευτυχώς υπάρχουν ελάχιστες γρατζουνιές (το σημείο γύρω απο την θέση που βρισκόταν το αυτοκόλλητο που φαίνεται οτι είναι θολό)...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2736.jpg 
Προβολές:	1485 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	4617
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  2. #2
    Και η αριστερή πλευρα που γίνεται ο χαμός...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2737.jpg 
Προβολές:	1465 
Μέγεθος:	30,1 KB 
ID:	4618
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Θα παρεις 2 προιοντα της autoglym τα οποια σε παρομοια κατασταση στο αμαξι μου εκαναν θαυματα

    1. paint renovator (για να φυγουν οι γρατζουνιες)

    θα το βαλεις και μετα στο καπακι το

    2. super resin polish (για να επανελθει η γυαλαδα)

    εγω τα ειχα παρει απο αργυρουπολη (κοντα στο carrefure)

    δε θα μηνει τιποτα φιλε. καλη τυχη


    http://www.autoglym.co.uk/frame2.html

  4. #4
    1000 ευχαριστώ Idi...

    Θα ξεχυθώ να τα βρώ, θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  5. #5
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    στη μετ/ση που δουλευω εχει ενα μαγαζι τησ sonax που κανει αυτη την δουλεια ..ειναι στη γεφυρα τησ μετ/σησ....αμα θελεισ πηγαινε εκει για να στο κανει καποιοσ πιο εμπειροσ
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  6. #6
    Λοιπόν μάγκες...γυρίζω απο την δουλεια και μπαίνω σε χρωματοπωλείο (και προιόντα για αυτοκίνητα) στην γειτονια μου...λέω στον μάγκα τι θέλω...αρπάζει ένα πανάκι παιρνει ένα μπουκάλι με υγρό και βγαίνει πηγαίνοντας προς την μοτο...

    Απλώνει το υγρό (ασπρο χρώμα) και τρίβει για 15 δευτερόλεπτα...και μένω μ****ας...

    Εν ολίγοις αγόρασα το Finesse-it της 3Μ (ξέρω οτι το χρησιμοποιούν επαγγελματίες)...1 λίτρο (πού σημαίνει πολυυυυυυυυυυυυ) 35 ευρά...

    Τρέχω στο γκαράζ ασχολούμαι 5-6 λεπτά και γίνεται το "θαυμα"...το 90% των γρατζουνιών απλά εξαφανίστηκαν. εξισώθηκε το "καινουριο" χρώμα κάτω απο τα πλαστικά με το "παλιο" σε ολα τα υπόλοιπα πλαστικά και το μόνο που εμεινε (οταν το κοιτάς απο πολύ κοντά και απο κλίση) είναι οι πιό βαθιές λιγοστές χαρακιές...

    Κάποια στιγμή θα την πλύνω και θα ξεκινήσω να απλώνω πιο συστηματικά για κανά μισάωρο για να γίνει τέλειο...

    Μια φορά έχω μείνει αφωνος απο το αποτέλεσμα...ποστάρω φωτογραφία για την ιστορία...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_2742.jpg 
Προβολές:	1387 
Μέγεθος:	21,9 KB 
ID:	4653
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  7. #7
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    ισωσ να κανω και λαθοσ αλλα αυτο ειναι επαγγελματικο διαλυτικο βερνικιου το οποιο καλο θα ειναι να μην το χρεισημοποιεισ και πολυ συχνα γιατι θα σου μαμησει το χρωμα .....το καλυτερο ειναι να παρεισ μια ψηλη αληφη και αν εχεισ μπλακενντεκερ να παρεισ μια βουρτσα απο μπαμπακι και να την τριψεισ καλα ...
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  8. #8
    "Eπαγγελματικο διαλυτικο βερνικιου" δεν νομίζω να είναι φίλε μου..."επαγγελματικο προιον για την φροντίδα βερνικομένων επιφανειών" είναι σίγουρα...οταν πάω σπίτι θα ποστάρω και καμιά φωτό απο το πίσω μέρος με τις οδηγίες κλπ κλπ...

    Μια φορά κάνει και ΜΑΜΩ την δουλεια...

    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  9. #9
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
    Λοιπόν μάγκες...γυρίζω απο την δουλεια και μπαίνω σε χρωματοπωλείο (και προιόντα για αυτοκίνητα) στην γειτονια μου...λέω στον μάγκα τι θέλω...αρπάζει ένα πανάκι παιρνει ένα μπουκάλι με υγρό και βγαίνει πηγαίνοντας προς την μοτο...

    Απλώνει το υγρό (ασπρο χρώμα) και τρίβει για 15 δευτερόλεπτα...και μένω μ****ας...

    Εν ολίγοις αγόρασα το Finesse-it της 3Μ (ξέρω οτι το χρησιμοποιούν επαγγελματίες)...1 λίτρο (πού σημαίνει πολυυυυυυυυυυυυ) 35 ευρά...

    Τρέχω στο γκαράζ ασχολούμαι 5-6 λεπτά και γίνεται το "θαυμα"...το 90% των γρατζουνιών απλά εξαφανίστηκαν. εξισώθηκε το "καινουριο" χρώμα κάτω απο τα πλαστικά με το "παλιο" σε ολα τα υπόλοιπα πλαστικά και το μόνο που εμεινε (οταν το κοιτάς απο πολύ κοντά και απο κλίση) είναι οι πιό βαθιές λιγοστές χαρακιές...

    Κάποια στιγμή θα την πλύνω και θα ξεκινήσω να απλώνω πιο συστηματικά για κανά μισάωρο για να γίνει τέλειο...

    Μια φορά έχω μείνει αφωνος απο το αποτέλεσμα...ποστάρω φωτογραφία για την ιστορία...
    To προιον αυτο το το εχω χρονια και ειναι το καλυτερο - εκτος των αλλων ειναι καταλληλο για μικρες γρατσουνιες σε ζελατινες (κρανους, fairing), και διορθωσεις σε ατελειες χρωματος.
    Η αλοιφη ειναι πολυ ψιλη αλλα προσοχη η παρατεταμενη χρηση "τρωει" βερνικι / χρωμα!

    Συμπληρωσε το με το συνθετικο κερι της 3M το οποιο εκτος της προστασιας/ γυαλαδας καθαριζει πανευκολα ολους του λεκεδες απο γρασα, εντομα, κολλες, κλπ.


  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
    Συμπληρωσε το με το συνθετικο κερι της 3M το οποιο εκτος της προστασιας/ γυαλαδας καθαριζει πανευκολα ολους του λεκεδες απο γρασα, εντομα, κολλες, κλπ.

    Ελήφθη, φίλε...ευχαριστώ...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  11. #11
    Μήπως υπάρχει κάτι για γρατζουνισμένο κινητήρα (μεταλικό/ασημί μέρος του κινητήρα μιας Super4, δίπλα στο κιβώτιο ταχυτήτων).

    Μιλώ για κάτι που θα καλύπτει το γρατζούνισμα και όταν στεγνώνει θα έχει όψη γυαλιστερού ασημί χρώματος, σαν μέταλλο.

    Πρόκειται για γρατζούνισμα που κληρονόμησα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

    Πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει, αλλά ας βεβαιωθώ από τους έμπειρους φορουμίτες...

  12. #12
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Για να γεμισεις τις γρατσουνιες μονο στοκος καλης ποιοτητας λογω θερμοτητας και πας να σου βγαλουν το χρωμα σε σπρευ σε χρωματοπωλειο....

  13. #13

    Smile

    Ευχαριστώ και γι' αυτή την απάντηση

    Μήπως γνωρίζεις πού μπορώ να βρώ κατάλληλο στόκο (σιδερόστοκο, υποθέτω) και αντίστοιχο σπρέυ;

  14. #14
    <Χρώματα αυτοκινήτων>
    λένε αυτά τα μαγαζιά από πάνω από την πόρτα.

  15. #15
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    το αναβιωνω μετα απο χρονια για να ρωτησω κατι..
    αν τα πλαστικα δεν ειναι γυαλιστερα αλλα ματ πως διορθωνεις (μικρο)γρατζουνιες?
    (σαν του vstrom ας πουμε)
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

Παρόμοια θέματα

  1. Ταλάντωση της μοτό μετά τα 140χμ
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 20:20
  2. Παραφυναιλαιο στα πλαστικα?
    από xaris_sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2006, 12:38
  3. Συναντηση μοδιστρων στα μεσα της πελλοπονησου!!
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2006, 12:43
  4. Ποιες διαφορες στα γραφικα της Transalp ?
    από sunnymtx στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 08:33
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 10:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF