Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Περι πάγκου+μπάρας ο λόγος... (σοβαρές απαντήσεις μόνο)

  1. #1
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Περι πάγκου+μπάρας ο λόγος... (σοβαρές απαντήσεις μόνο)

    Πριν 2+ χρόνια αγόρασα ενα πολυμηχάνημα για να ξεκινήσω να κάνω κι' αλλες ασκήσεις πέρα απο τις κλασσικές για τους δι(+)τρικέφαλους με τους αλτήρες και κάμψεις.

    Καλό δε λεω και βοήθησε αρκετά. Επακολούθησαν πάγκος κοιλιακών, στραβόμπαρα και πλάκες. Πριν απο μερικούς μήνες που πέρασα απο το κατάστημα που είχα ψωνίσει ολο τον εξοπλισμό μου και ζήτησα στεπ για κάτι αεροβικό και για να δυναμώσω τις γάμπες, μου πρότειναν να κάνω οτι κάνω μόνο με ελεύθερα βάρη αφού έτσι κι' αλλιως μ' αυτά ξεκίνησα και λόγο οτι τα στεπ "κόβουν" μετά απο λίγο.

    - "Πάρε τους αλτήρες ή την στραβόμπαρα αν θες και ξεκίνα τις γάμπες", μου είπαν.
    - "Αλλα σου προτείνω να πάρεις ενα πάγκο με σταντ και ισια μπάρα ολυμπιακού τύπου αφού μου λες πως ηδη έχεις αρκετά κιλά. Με τα ελεύθερα βάρη θα κάνεις δουλειά, ολα τ' αλλα είναι απλά οδοντόκρεμες."
    - "Παιδιά το δωμάτιο είναι ηδη πολυπληθές και δε χωράει ο πάγκος."
    - "Ε τότε πούλα το πολυμηχάνημα...τι να το κάνεις άλλωστε τώρα πια;"
    - "Ε τουλάχιστον για πόδια και πλάτη δεν είναι ο μοναδικός τρόπος;"
    - "Όχι βέβαια! Για τα πόδια θα ξεκινήσεις βαθιά καθίσματα με λίγα κιλά στην αρχή, για να μη σου πω με τη μπάρα μόνο και μετά καθώς αυξάνεις σε δύναμη, βάζε οσα κιλά νιώθεις άνετα."
    - "Και πλάτη;"
    - "Μπρούμητα στον πάγκο και σηκώνεις τη μπάρα απ' το πάτωμα."

    Έτσι έγινε λοιπόν και συμφωνήσαμε να αναλάβουν την πουλησιά του πολυμηχανήματος και με το που θα ολοκληρωθεί να μου φέρουν εναν πάγκο Kettler.

    Που το πρόβλημα: Τα πόδια διαμαρτύρονται με ακαμψία και μειωμένη αντοχή για επαναψήψεις αμα δεν τα ζεστάνω στο πολυμηχάνημα και η πλάτη πως θα γυμναστεί αμα με κάθε έλξη παθαίνω ασφυξία αφού θα πνευμόνια μου θα πιέζονται ενάντια στον πάγκο;

    Σκέφτομαι να μην το πουλήσω το πολυμηχάνημα και ν' αγοράσω ΚΑΙ τον πάγκο κι' ας μην εχω χώρο ουτε για την πετσέτα μετά.

    Γνώμες..?
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2007
    Μηνύματα
    6
    TI KINO EXOUN ENAS PROKTOLOGOS MENA MPARMAN .....DOULEUOUN KE OU 2 STI DIASKEDASI# POS LEGONTE OI MAKEDONES POU PSINOUN MPRIZOLES ........THRAKOMAKEDONES#

  3. #3
    Λοιπόν....

    για τα πόδια, δεν υπάρχει καλλίτερη άσκηση απο τα σκουώτ (αυτό που κάνεις δηλαδή), αλλά και αυτό δεν είναι αρκετό γιατί με την συγκεκριμένη άσκηση ρίχνεις το βάρος της προπόνησης στους τετρακεφάλους σου. Μην σε ανυσηχεί το ζέσταμα, απλά κάνε 2 σέτ απο 10-15 επαναλήψεις ΧΩΡΙς βάρος, μόνο βαθιά καθίσματα. επίσης να προσέχεις πάρα πολύ την συγκεκριμένη άσκηση γιατί επιβαρύνει την μέση αν δεν την κάνεις σωστά.
    Τώρα για την πλάτη, η 'ασκηση που σου πρότειναν να κάνεις είναι κωπηλατική με μπάρα. Στην συγκεκριμένη άσκηση ΔΕΝ πρέπει να είσαι ξάπλα στον πάγκο. Η σωστή εκτέλεση (την οποία πρέπι να ακολουθήσεις κατά γράμμα αν δεν θέλεις να αποκτήσεις καμια δισκοπάθεια) είναι η εξής:
    με ελαφρά ανοιχτά πόδια σκύβεις εως ότου το κορμί σου έρθει σε παράλληλη θέση με το έδαφος. Προσέχεις η πλάτης σου να σχηματίζει ένα μικρό τόξο προς τα επάνω (το αντίθετο της καμπούρας) με ελαφρώς ανοιχτή λαβή πιάνης την μπάρα και τραβάς προς το στομάχι σου. Βάλε λίγα κιλά στην αρχή για να μάθεις την άσκηση και μετά κάνε κανονικά σετάκια.
    Ένα εξαιρετικό πολυμηχάνημα (αυτό έχω και εγώ) είναι τούτο: http://www.x-tremestores.gr/gym-equi...x_XFIT1003.htm

    Με μπάρα smith κ.λ.π. είναι ότι χρειάζεσαι για συνολική εκγύμναση και για να μην γεμίζεις ενα δωμάτιο με άχρηστα πράγματα.
    http://giorgos-fantasyfotos.blogspot.com/

  4. #4
    Δε ξερω τι επιδιωκεις κανοντας γυμναστικη αλλα εαν σκοπος σου ειναι η ευξεια πρεπει να ξερεις οτι καμια ασκηση και μεθοδο γυμναστικης δεν εχει νοημα χωρις αεροβια...ο φιλος με τα πολυμηχανηματα τι εννοουσε με το οτι κοβουν μετα απο λιγο????????το σκουοτ ΙΣΩΣ να ειναι απο τις καλυτερες ασκησεις ...σκουτ με ελευθερα βαρη και οχι σε ‘’ηρακλη’’ καλυτερα να την προτεινεις σε κανα εχθρο σου...κορμος το ποδιου ειναι η γαμπα ,ουτε οι μηριαοι ουτε οι τετρακεφαλοι...δυνατη γαμπα=δυνατο ποδι δε ξερω το επιπεδο σου αλλα καλυτερα να ξανασκεφτεις την αεροβια ασκηση...ενας πρησμενος μυς δεν θεωρειτε απαραιτητα ενας γυμνασμενος μυς ...ενα καλο στεπ η διαδρομος ειναι απλα η καλυτερη ασκηση οχι μονο για το ποδι αλλα για ολο το σωμα

  5. #5
    krata ta ola
    ston pago boreis na kaneis foveres askiseis kai gia plati kai gia Trikefalous!
    episis dikefalous me altires, tha se voithisei afantasta
    gai podia kanw skouwt opws sou eipan alla kai step oso boreis.
    to polymixanima boreis na to diamorfwseis me tis anages sou, pairnoun polles paralages

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Δεν ξέρω τι επιδιώκεις αλλά δυο είναι οι περιπτώσεις.
    1. Αν θέλεις να κάνεις σώμα μποντιμπιλντερα, τότε πρέπει να φας πολλές ώρες στο σκουοτ. Υπάρχουν κι άλλα όργανα που γυμνάζουν την γάμπα αλλά θα τα βρεις σε γυμναστήριο δύσκολο το βλέπω να πάρεις κάτι τέτοιο για το σπίτι. Ελεύθερα βάρη για την γάμπα δεν μπορώ να σκεφτώ εκτος από αυτά που δένουν γύρω από το πόδι με σκρατσάκια, και κάνοντας τις κατάλληλες ασκήσεις.

    2.Αν θες απλά να γυμνάσεις την γάμπα δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το ποδήλατο και κατά προτίμηση όχι το στατικό.

    Για την πλάτη η άσκηση που σου πρότεινε ο τύπος είναι αρκετά advanced και θέλει στήθος μάρμαρο για να αντέξεις την πίεση από τον πάγκο. Καλύτερα να δοκιμάσεις με αλτήρες. Δεξί γόντατο στον πάγκο, αριστερό πόδι στο έδαφος τεντομένο, κορμός παράλληλος με το έδαφος, και με το δεξί χέρι έλξες με αλτήρα. Ακριβώς ανάποδα για το άλλο μισό της πλάτης.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  7. #7
    μόνος σου να κάνεις βαθιά καθίσματα ξέχνα το.

    το πιο πιθανό είναι να πάθεις ζημιά στη μέση.

    χρειάζεσαι κάποιον να σε κρατάει από τη μέση την στιγμή που σηκώνεσαι από το βαθύ κάθισμα.

    αν το πολυμηχάνημα που έχεις αντέχει να το φορτώσεις με καμιά 150 κιλά μια χαρά είναι για τα πόδια.

    αν επιμένεις να πάρεις πάγκο σου πουλάω τον δικό μου που είναι JOE WEIDER.

    έχει θέση για μπάρα, lat machine και δυνατότητα για να δουλέψεις μηρούς, γλουτούς και τετρακάφαλα ποδιών.

    επίσης μπορώ να σου δώσω ολυμπιακή ίσια μπάρα (20 κιλά) με περίπου 100 κιλά για να προσθέσεις.

    αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ και θα τα βρούμε.

    αλλά στο ξαναλέω και είναι το σημαντικότερο. μην κάνεις βαθιά καθίσματα μόνος σου.

    ούτε καν γάμπες με ελαφρύ στήριξη στις μύτες των ποδιών.
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  8. #8

    Re: Περι πάγκου+μπάρας ο λόγος... (σοβαρές απαντήσεις μόνο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000


    Που το πρόβλημα: Τα πόδια διαμαρτύρονται με ακαμψία και μειωμένη αντοχή για επαναψήψεις αμα δεν τα ζεστάνω στο πολυμηχάνημα και η πλάτη πως θα γυμναστεί αμα με κάθε έλξη παθαίνω ασφυξία αφού θα πνευμόνια μου θα πιέζονται ενάντια στον πάγκο;
    βάλε το ένα γόνατο πάνω στον πάγκο και το αντίστοιχο χέρι για στήριξη.

    ευθυγράμμισε την πλάτη στηριζόμενος σε γόνατο και χέρι με το πάτωμα.

    πάρε με το άλλο χέρι έναν αλτήρα και άρχισε τις έλξεις προς το ύψους του στήθους σου.

    στην επαναφορά άσε τη βαρύτητα να κάνει τη δουλεία της προβάλοντας λίγη αντίσταση.

    μην περιμένεις τα πόδια σου και ειδικά οι γάμπες αν δεν είσαι δρομέας ή ποδοσφαιριστής να αντέχουν από την αρχή πολλά κιλά ή πολλές επαναλήψεις
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    τι να σου πρωτοπω!!!!!

    απο κοντα νικο...απο εδω δε παει.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    Δε ξερω τι επιδιωκεις κανοντας γυμναστικη αλλα εαν σκοπος σου ειναι η ευξεια πρεπει να ξερεις οτι καμια ασκηση και μεθοδο γυμναστικης δεν εχει νοημα χωρις αεροβια...ο φιλος με τα πολυμηχανηματα τι εννοουσε με το οτι κοβουν μετα απο λιγο????????το σκουοτ ΙΣΩΣ να ειναι απο τις καλυτερες ασκησεις ...σκουτ με ελευθερα βαρη και οχι σε ‘’ηρακλη’’ καλυτερα να την προτεινεις σε κανα εχθρο σου...κορμος το ποδιου ειναι η γαμπα ,ουτε οι μηριαοι ουτε οι τετρακεφαλοι...δυνατη γαμπα=δυνατο ποδι δε ξερω το επιπεδο σου αλλα καλυτερα να ξανασκεφτεις την αεροβια ασκηση...ενας πρησμενος μυς δεν θεωρειτε απαραιτητα ενας γυμνασμενος μυς ...ενα καλο στεπ η διαδρομος ειναι απλα η καλυτερη ασκηση οχι μονο για το ποδι αλλα για ολο το σωμα
    +1
    Η γνωμη μου ειναι να κρατησεις μονο τον παγκο και δωσε ποδι σε ολα τα αλλα...βρες ενα προγραμμα απο αυτα που κανουν οι αθλητες στιβου για τα 100 μετρα και αν μπορεις κανετο.
    αυτα τα σκουος ειναι για ογκο περισσοτερο...τα βαρη δυστυχως δεν δινουν αντοχη και πολλες φορες αισθητικα ειναι ασχημα,σχεδον γουρουνομορφα μπρατσακια και γαμπιτσες,+ οτι ξεφουσκωνεις πολυ γρηγορα.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    +1
    Η γνωμη μου ειναι να κρατησεις μονο τον παγκο και δωσε ποδι σε ολα τα αλλα...βρες ενα προγραμμα απο αυτα που κανουν οι αθλητες στιβου για τα 100 μετρα και αν μπορεις κανετο.
    αυτα τα σκουος ειναι για ογκο περισσοτερο...τα βαρη δυστυχως δεν δινουν αντοχη και πολλες φορες αισθητικα ειναι ασχημα,σχεδον γουρουνομορφα μπρατσακια και γαμπιτσες,+ οτι ξεφουσκωνεις πολυ γρηγορα.
    αν βγάλει πρόγραμμα αθλητών στίβου τότε έχει γάμπα "τούμπανο" οπότε δε θέλει άλλο

    καμία "καθισική" γυμναστική δεν έχει ουσία αν δεν περιλάβεις μετά και τρέξιμο για να χαλαρώσουν οι μύες.

    αν ξέρεις τι ασκήσεις να κάνεις με πόσα σετ και πόσεις επαναλήψεις γουρούνι δε γύνισε εκτός και αν το θέλεις
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  12. #12

    το ξεφούσκωμα δεν το γλυτώνεις αλλά το πόσο άσχημα θα φαίνεσαι έχει να κάνει και με το πόσο τούμπανο ήσουν πριν σταματήσεις αλλά και με το αν έπαιρνες τπτ
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  13. #13
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Πρώτα απ' ολα να ευχαριστήσω (σχεδόν) ολους για τις σοβαρές απαντήσεις και για την αμεσότητά τους!

    Ξεκίνησα 11 Σεπτεμβρίου 2003 (ναι εχω πολύ "γυμνασμένο" μνημονικό ) με 2 αλτήρες των 10 κιλών για δι+τρικέφαλους ποδιών και κάμψεις. Μετά προχώρησα στα 15 κιλά αλτήρες και μετά απο περίπου 1,5 χρόνο πολυμηχάνημα και αύξηση στα 20 κιλά. Πέρισυ πήρα τον πάγκο κοιλιακών και τη στραβόμπαρα οπου την αφήνω να με κουράζει όποτε εχω όρεξη για βίτσια.

    Η αεροβική γυμναστική μάλλον πως δεν είναι για 'μένα αφού εχω παρατήσει το ποδήλατο εδω και πολλά χρόνια και οταν σε κάποια φάση αποπειράθηκα να κάνω 1 γύρο στο γύπεδο είπα πως δε θα τα καταφέρω να φύγω περπατώντας.

    Τα στεπάκια οταν μου είπε οτι "κόβουν" εννοούσε οτι κόβουν στην κυριολεξία τα πατάκια και οι μπουκάλες.

    Φάρμακα δεν παίρνω, ούτε παω για πρωταθλητισμό, ούτε για μόστρα στην παραλία. Θέλω να είμαι υγειής και να εχω μια καλή φυσική κατάσταση. Πιστεύω πως τα 'χω καταφέρει αρκετά καλά και στους 2 τομείς και ιδιαίτερα στον τομέα της υγείας που απο τότε που ξεκίνησα να γυμνάζομαι εχω αρρωστήσει 1 μόνο φορά (Νοέμβριος 2006).

    Η απορία είναι αν θα μπορέσω να εκπληρώσω ολες τις ασκήσεις που κάνω τώρα με το πολυμηχάνημα, μόνο με τους αλτήρες και τον πάγκο+μπάρα.

    Α ναι: Βαθιά καθίσματα κάνω με ζώνη πάντα και βάζω 30 κιλά για 12 επαναλήψεις.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  14. #14
    Nικο ασε τους παγκους και τις μπουρδες....


    Ξεκινα να περνας ενα ενα τα φαραγγια του νησιου,
    ανεβα σε κανενα βουνο κανε και λιγο κολυμπι - ψαροντουφεκο η οτι αλλο αγαπας

    και θα εισαι υγιεστατος με πολυ καλη φυσικη κατασταση και αντοχη...

  15. #15
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Μάνθο πολύ καλά ολα αυτά που λες και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλω πολύ να τα εφαρμόσω έστω και για ψυχαγωγικούς σκοπούς αλλα η μ@μημένη η δουλειά και το μ@μημένο το 4,7lt ντεπόζιτό μου μου κόβουν τα φτερά.

    Το φαράγγι της Σαμαριάς το 'χω περάσει 3 φορές ως τώρα χωρίς απώλειες αλλα αλλο το περπατώ πάνω στα βράχια και αλλο το τρέχω/jogάρω στο στίβο...

    Έχει μεγάλη διαφορά φίλε!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί ντίζας συμπλέκτη ο λόγος....
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2011, 10:21
  2. Περι Sv 650 ο λογος
    από Band(age)it στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 23:06
  3. Περι τιμων ελαστικων ο λογος....
    από Ταξιδευτής στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2008, 11:44
  4. Περι διακενο βαλβίδων ο λογος...
    από red_monster στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2007, 08:23
  5. Περί βλακείας Μπους ο λόγος (revised: και όχι μόνο)
    από da_z_bro στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 16:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF