Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Αλυσιδογράναζα (και αντικατάσταση CBF-600)

  1. #31
    Πανουσοφρουρος! Το avatar του/της tzimakos13
    Εγγραφή
    04/07/2007
    Μηνύματα
    28

    Aλυσιδογραναζα!

    Καλησπερα συναδελφοι CBFαδες!

    Θελω να αλλαξω αλυσιδογραναζα και εχω δυο αποριες?
    Τι νουμερα φοραει (15-45)??
    Και σε τι τιμη τα πηρατε??

    ΥΓ:Καλοδεχουμενη θα ηταν και καποια προταση για συγκεκριμενη μαρκα η καταστημα.

    Ευχαριστω πολυ παιδια που ακουσατε το προβλημα μου!
    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΝΤΑΛΑΡΑ...!!!

  2. #32
    Λοιπον για μαμα πας και περνεις:

    DID 525,
    AFAM 15-43

    ==

    Αν θες να το πειραξεις λιγο για καλυτερα μπαμ μπορεισ να πας σε

    DID 520,
    AFAM 15-45


  3. #33
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Εγώ όταν άλλαξα έβαλα:

    - Αλυσίδα: DID525V(8) Professional O-Ring
    - Γρανάζια JT. Mπροστά: JTF 1371.15, πίσω: JTR 1304.43

    Για καλύτερη αλυσίδα μπορείς να βάλεις και την DID525VM2 ή ακόμα και την DID525ZVM2 (δεν ξέρω αν έχει νόημα, ή πόσο πιο ακριβή είναι).

    Αν θες δες και εδώ (για αλυσίδα):

    http://www.didchain.com/hondapage3.htm

    Και εδώ για γρανάζια:

    http://www.jtsprockets.com/52.0.html...sel_uid=393&p=


  4. #34
    Πανουσοφρουρος! Το avatar του/της tzimakos13
    Εγγραφή
    04/07/2007
    Μηνύματα
    28
    Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις!
    Μολις τοποθετησω θα ενημερωσω για εντυπωσεις!!
    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΝΤΑΛΑΡΑ...!!!

  5. #35
    Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ τη διαδικασία της αντικατάστασης, έφτασα αισίως τα 26000χλμ κι επειδή λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν θα το κάνω μόνος μου, σιγά το πράγμα εξάλλου. Άσε που κανένας μηχανικός δεν θα προσέξει το ίδιο το μηχανάκι μου, για να καταλάβετε τώρα περιμένω να έρθουν τα αλυσιδογράναζα ενώ έχω ήδη αφαιρέσει τα παλιά και οι βίδες βρίσκονται μέσα στο λάδι καθαρισμένες κι έτοιμες να γίνουν σαν καινούργιες!

    Το ίδιο ισχύει και για τον άξονα της πίσω ρόδας που καθαρίστηκε και γρασσαρίστηκε εκ νέου, τη βάση της πίσω δαγκάνας που έγινε καινούργια, τους ρεγουλατόρους, 'γεια στα χέρια μου

    Οι τιμές που μου έδωσε το μαγαζί είναι οι εξής, αν και πρέπει να τον ξαναπάρω για το μπροστινό γρανάζι γιατί μάλλον άκουσα λάθος αλλά μάλλον έκανε λάθος αυτός.

    Μπροστινό γρανάζι με κωδικό JTF1371.15 και τιμή 30ευρώ (μάλλον μαλακία είπε)

    Πίσω γρανάζι με κωδικό JTR1304.43 και τιμή 40ευρώ

    Αλυσίδα DID με κωδικό 525VM2 X-Ring χρυσή στα 120ευρώ με 120 κρίκους (θα πρέπει να αφαιρέσω τέσσερεις).

    Φωτό δεν χρειάζεται να βάλω, του iziogas είναι αναλυτικότατες!


  6. #36
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Να βαλεις οταν την φορεσεις να δουμε πως ειναι με το χρυσο χρωμα.
    Καλοφορετη!
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
    Να βαλεις οταν την φορεσεις να δουμε πως ειναι με το χρυσο χρωμα.
    Καλοφορετη!
    Άντε επειδή είσαι εσύ, θα στη φωτογραφίσω πριν την τιγκάρω στο "λευκού λιθίου"


  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Mάκη η αλυσίδα μπαίνει ευκολα οταν εχεις πανω γρανάζια και την παλια αλυσίδα, συνδέεις την νεα με την παλιά και περναει πανεύκολα.
    Προσοχή στο πριτσίνωμα με το ειδικό εργαλείο αν δεν το εχεις ξανακάνει, μην σφίξει πολύ ο κρίκος και γίνει άκαμπτος.

    Σημαντικό να γρασσάρεις καλά τον συνδετικό κρίκο, συνήθως εχει σακουλακι με γρασσο γι αυτη τη δουλειά στο σετ!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Προσοχή στο πριτσίνωμα με το ειδικό εργαλείο αν δεν το εχεις ξανακάνει, μην σφίξει πολύ ο κρίκος και γίνει άκαμπτος.
    Ωραίο το tip με την παλιά αλυσίδα Άρη, καλό να το ξέρει κανείς αν και εγώ πρόκοψα και έβαλα ήδη τα καινούργια γρανάζια πάνω ενώ περιμένω να παραλάβω σήμερα την καινούργια αλυσίδα. Το καλό είναι ότι περνάει εύκολα στο CBF και αφού το είδα, προχώρησα και στην αλλαγή τους για να βάλω τον τροχό πάνω και να τό'χω σχεδόν έτοιμο.

    Όσο αναφορά τον συνδετικό κρίκο τώρα, ευελπιστώ ότι θα έχει κάτι τέτοιο σαν αυτόν στη φωτό ειδάλως τη φουτσίσαμε..




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2416.jpg 
Προβολές:	390 
Μέγεθος:	64,5 KB 
ID:	177247

  10. #40
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Ωραίο το tip με την παλιά αλυσίδα Άρη, καλό να το ξέρει κανείς αν και εγώ πρόκοψα και έβαλα ήδη τα καινούργια γρανάζια πάνω ενώ περιμένω να παραλάβω σήμερα την καινούργια αλυσίδα. Το καλό είναι ότι περνάει εύκολα στο CBF και αφού το είδα, προχώρησα και στην αλλαγή τους για να βάλω τον τροχό πάνω και να τό'χω σχεδόν έτοιμο.

    Όσο αναφορά τον συνδετικό κρίκο τώρα, ευελπιστώ ότι θα έχει κάτι τέτοιο σαν αυτόν στη φωτό ειδάλως τη φουτσίσαμε..

    Μάκη δεν παίζει τέτοιος κρίκος στο CBF, ακόμα κι αν το σετ περιλαμβάνει δύο κρίκους (και πριτσινωτό και με ασφάλεια) πρέπει να βάλεις τον πριτσινωτό οπωσδήποτε, ο άλλος παει στα σκουπίδια. Μόνο σε παπια μπαίνουν τετοιες ασφάλειες.
    Μην το παραβλέψεις!!! Η ασφάλεια φεύγει για την πλάκα απο την αλυσίδα, και ουκ ολίγες φορές εχω δεί κατα τύχη την ασφάλεια να έχει φύγει κι η αλυσίδα να ειναι στη θέση της επίσης κατα τυχη.
    Αν δεν έχεις ειδικό εργαλείο μπορείς να την πριτσινώσεις κι ως εξής:
    Βαζεις τον κρίκο στη θέση του, βαλε το συνδετικό πλακάκι και με μια σκύλα κρατάς σφιχτά. Αν εχεις μια μικρή μέγγενη θα κάνεις δουλειά πολύ εύκολα, εν ανάγκη πάρε μία, κατω απο 10 ευρω κάνει.
    Με αυτην θα σφίξεις το πλακάκι μια την μια τρυπα μια την άλλη σιγα σιγα μεχρι να φτάσει το πλακάκι να είναι στην ίδια θέση με τα άλλα της αλυσίδας.
    Βαζεις μια κόντρα πίσω απο την αλυσίδα και με ενα κατάλληλο σφυρί χτυπας τους πύρους που κανονικά θα πριτσίνωνες. Τους παραμορφώνεις ωστε να μην μπορεί να βγεί το πλακάκι, αλλά οχι τόσο ωστε να μαγκώνει!
    Το καλύτερο ειναι να γίνει με το ειδικό εργαλείο όμως.
    Κανενας συμφορουμίτης (πχ MikeG) στην Κρήτη δεν εχει πριστσινωτή αλυσίδας??? Δεν μπορεί!
    Ειναι δουλειά 5 λεπτων κανονικά, και είναι κρίμα να μην γίνει σωστά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Μόνο σε παπια μπαίνουν τετοιες ασφάλειες.
    Μ'αυτό τα είπες όλα, εγώ είχα την εντύπωση ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας μ'αυτόν τον τρόπο πιασίματος γι'αυτό και είπα να μην το ψάξω με πριτσιναδόρους αλλά αφού είναι έτσι δεν το συζητώ, και πριτσιναδόρο θα βρω αλλά και άτομο που ξέρει να το κάνει σωστά. Δουλεύω μαζί με ένα παλικάρι που έχει συνεργείο μοτό και το δουλεύει το απόγευμα κι αφού τη μηχανή την έχω στο χώρο της δουλειάς μου... αύριο θα πέσει χώσιμο

    Ευχαριστώ για όλα Άρη!

  12. #42
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Μ'αυτό τα είπες όλα, εγώ είχα την εντύπωση ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας μ'αυτόν τον τρόπο πιασίματος γι'αυτό και είπα να μην το ψάξω με πριτσιναδόρους αλλά αφού είναι έτσι δεν το συζητώ, και πριτσιναδόρο θα βρω αλλά και άτομο που ξέρει να το κάνει σωστά. Δουλεύω μαζί με ένα παλικάρι που έχει συνεργείο μοτό και το δουλεύει το απόγευμα κι αφού τη μηχανή την έχω στο χώρο της δουλειάς μου... αύριο θα πέσει χώσιμο

    Ευχαριστώ για όλα Άρη!
    Nα σαι καλά φίλε!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #43
    Σχεδόν πάπαλα..

    Στην αναμονή μέχρι να έρθει το εργαλείο για το πριτσίνωμα τράβηξα τη φωτό που ζήτησε ο Νικόλας, δεν είναι κι ότι καλύτερο αλλά κάτι φαίνεται. Στο κόκκινο τετράγωνο ο συνδετικός κρίκος που περιμένει το νταπαντούπα του


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00638.jpg 
Προβολές:	388 
Μέγεθος:	85,9 KB 
ID:	177346

  14. #44
    Κι αφού μόλις τελείωσα με το κούμπωμα, τα τεντώματα και τα σφιξήματα αλλά κι αφού γουστάρω κιόλας, πάρτε δυο-τρεις ακόμα τώρα που φαίνεται καλύτερα!

    Δεν με τρελαίνει στο χρυσό αλλά η συγκεκριμένη δεν υπάρχει σε ασημί κι απλώς την προτίμησα απ'τη μαύρη.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	378 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	177357

  15. #45
    Έλα οι διχρωμίες..!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	177358

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αντικατάσταση CBF-600S με CBF-1000S;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2008, 11:16
  2. CBF-600S και χώμα...
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 08:47
  3. CBF-600 και ταξίδι
    από kokkios στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 19:27
  4. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 17:47
  5. CBF-600S και μεταπώληση
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 12:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF