Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: ΑΤΥΧΗΜΑ - ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ?

  1. #1

    ΑΤΥΧΗΜΑ - ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ?

    Καλησπέρα σε όλους!

    Πήρα πριν 3 εβδομάδες ένα Versys και την προηγούμενη εβδομάδα με τράκαρε ένας τζιπάκιας!! Ευτυχώς εγώ δεν έπαθα τίποτα αλλά η μηχανή έχει αρκετή ζημιά: μπρος-πίσω πιρούνια, τιμόνι, εξάτμιση, πλαστικά, δεξιό μαρσπιέ επιβάτη, μανέτα φρένου, πεντάλ πίσω φρένου είναι μόνο όσα φαίνονται. Για κινητήρα, σκελετό κλπ δεν ξέρω ακόμη και περιμένω την εκτίμηση του μάστορα, τι θα πει ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής, κλπ

    Η μηχανή όπως καταλάβατε είναι (ήταν) καινούργια (μόλις 900 klm) και μιλάμε για ζημιά άνω των 4000 ευρώ όπως είπε με μια ματιά ο μάστορας. Ακόμη και να φτιαχτεί θα έχει ένα τρακάρισμα στην πλάτη της με το καλημέρα κάτι που σημαίνει ότι έχει χάσει αρκετά από την αξία της.. ενώ εγώ θα αποπληρώνω για 2 χρόνια το δάνειο για μηχανή 8000 ευρώ (είχε και ABS)

    Θέλω να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν και σε ποιές περιπτώσεις δικαιούμαι αντικατάσταση της μηχανής από την ασφαλιστική με καινούργια μηχανή. (Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά ο άλλος οδηγός ευθύνεται για το τρακάρισμα, υπάρχει και δήλωση στην τροχαία). Επίσης στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο η αξία της μηχανής είναι η πραγματική τιμή αγοράς.

    ευχαριστώ.

  2. #2
    BMW R 1200 GS Adventure. Το avatar του/της felter
    Εγγραφή
    21/03/2007
    Μηνύματα
    309
    ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΟΣ ΑΚΡΙΒΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗ ΦΤΙΑΞΟΥΝ
    ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.
    ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΒΑΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ
    :a13:

  3. #3
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    φιλε μου πρωτα πρωτα καλη δυναμη....

    οσο για το θεμα σου...

    οταν ειχα τρακαρει η μηχανη ειχε αρκετη ζημια...περι των 6,000€....

    ηταν CBR600 RR του '03....

    το ειχα 6 μηνες...περιπου 4000χλμ....

    δεν το συζητησα καθολου....

    ολικη κατευθειαν...αλλιως δικαστικως...

    μου την πληρωσαν κανονικα ....και το κρανος ...αλλα και το πετσινο...

    ελπιζω να σου πανε ολα καλα...
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  4. #4
    Υπομονή να έχεις.Εγώ ακόμα περιμένω να μάθω τί ποσό θα πάρω από την ασφαλιστική.Το καθυστερούν επίτηδες για να σε αναγκάσουν να απελπιστείς και μετά να συμβιβαστείς με ό,τι σου δώσουν.Μην πέσεις στην παγίδα.Κάνε υπομονή και όπως είπε και ο SPORAKIAS να απαιτήσεις,μην το αφήσεις στην τύχη του.Δείξε ότι είσαι αποφασισμένος για όλα...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
    Υπομονή να έχεις.Εγώ ακόμα περιμένω να μάθω τί ποσό θα πάρω από την ασφαλιστική.Το καθυστερούν επίτηδες για να σε αναγκάσουν να απελπιστείς και μετά να συμβιβαστείς με ό,τι σου δώσουν.Μην πέσεις στην παγίδα.Κάνε υπομονή και όπως είπε και ο SPORAKIAS να απαιτήσεις,μην το αφήσεις στην τύχη του.Δείξε ότι είσαι αποφασισμένος για όλα...
    Οντως καλη δυναμη και προπαντως υπομονη!!! ...Αυτο ,το να καθυστερουν οι ασφαλιστικες, ειναι παρα πολυ συχνο φαινομενο... αλλα μην μασας!!! ξερω ειναι μ@λ@κια γιατι δεν προλαβες να την χαρεις την μηχανη σου αλλα μην τους χαριστεις!!! Υπομονη και επιμονη!!! να φανταστεις εμενα με ειχε χτυπησει αμαξι στο πισω δεξι μαρσπιε ...δεν ειχα πεσει και η ζημια ηταν περιπου 90 ευρω...ε για να τα παρω περασαν 2 μηνες και σχεδον καθε μερα τους επερνα τηλ και τους επριζα!


    ευχομαι να πανε ολα καλα! ...και αφου εσυ εισαι ενταξει τα υπολοιπα θα τα καταφερεις μια χαρα!

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
    ολικη κατευθειαν...αλλιως δικαστικως...

    ....και το κρανος ...αλλα και το πετσινο...


    + 1000


    Πρόσεξε όμως,

    ολική καταστροφή σημαίνει ότι η ασφαλιστική θα σου δώσει την αξία που είχε η μηχανή τη στιγμή του ατυχήματος και να είσαι σίγουρος ότι θα προσπαθήσουν να σου κόψουν ό,τι μπορούν έστω και για τις δύο εβδομάδες κυκλοφορίας.

    Μην κωλώσεις, να ζητήσεις τα λεφτά που έδωσες για να την πάρεις. Και φυσικά και την αξία όποιας άλλης ζημιάς (μπουφάν, κράνος, γάντια, παντελόνι κλπ, ό,τι έπαθε έστω και μικρή ζημιά από το ατύχημα).

    Να ξέρεις επίσης ότι αν τελικά γίνει επισκευή έχεις δικαίωμα να ζητήσεις:
    α. αποζημίωση για την μείωση της αξίας της μηχανής λόγω του τρακαρίσματος.
    β. έξοδα μετακίνησης (ταξί κλπ)
    γ. χρηματική ικανοποίησης της ηθικής σου βλάβης (αν και αφού δεν χτύπησες -ευτυχώς βέβαια -δεν θα είναι πολλά)
    δ. και γενικά αποζημίωση για ό,τι άλλο έπαθες από το ατύχημα.


    Καλά ξεμπερδέματα και ΚΑΛΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ με την ασφαλιστική

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    + 1000


    Να ξέρεις επίσης ότι αν τελικά γίνει επισκευή έχεις δικαίωμα να ζητήσεις:
    α. αποζημίωση για την μείωση της αξίας της μηχανής λόγω του τρακαρίσματος.

    γ. χρηματική ικανοποίησης της ηθικής σου βλάβης (αν και αφού δεν χτύπησες -ευτυχώς βέβαια -δεν θα είναι πολλά)

    απο ποιόν θα ζητήσω αυτή την αποζημίωση? είτε και τις δυο? ο ασφαλιστής μου είπε ότι δε δίνει τέτοια αποζημίωση η ασφαλιστική! "Η ασφαλιστική για να εκταμειεύσει ένα ποσό χρειάζεται κάποιο δικαιολογητικό, όπως τιμολόγιο και για αυτό αποζημιώνει μόνο για υλικές ζημιές! Μόνο από αυτόν που σε τράκαρε μπορείς να ζητήσεις τέτοια αποζημίωση δικαστικά".

  8. #8
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos1024
    απο ποιόν θα ζητήσω αυτή την αποζημίωση? είτε και τις δυο? ο ασφαλιστής μου είπε ότι δε δίνει τέτοια αποζημίωση η ασφαλιστική! "Η ασφαλιστική για να εκταμειεύσει ένα ποσό χρειάζεται κάποιο δικαιολογητικό, όπως τιμολόγιο και για αυτό αποζημιώνει μόνο για υλικές ζημιές! Μόνο από αυτόν που σε τράκαρε μπορείς να ζητήσεις τέτοια αποζημίωση δικαστικά".
    Για αυτό όταν αγοράζουμε εξοπλισμό πάντα φροντίζουμε να κρατάμε αποδείξεις!!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
    Για αυτό όταν αγοράζουμε εξοπλισμό πάντα φροντίζουμε να κρατάμε αποδείξεις!!
    Ηθική απόδειξη για τη βλάβη, βρε αδερφέ?
    Και για την μείωση της αξίας της μηχανής, τι απόδειξη?

  10. #10
    Εφόσον ο φταίχτης αναγνωρίσει το φταίξιμο του και κάνει δήλωση κανονικά, τότε θα την πάρεις καλύτερη απο πρίν την μηχανή. Έτσι γίνεται συνήθως. Και επίσης θα πάρεις και το κόστος του εξοπλισμού σου, ανεξάρτητα να το δερμάτινο θα είναι άχρηστο ή θα έχει ενα μικρο σημάδι

  11. #11
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos1024
    απο ποιόν θα ζητήσω αυτή την αποζημίωση? είτε και τις δυο? ο ασφαλιστής μου είπε ότι δε δίνει τέτοια αποζημίωση η ασφαλιστική! "Η ασφαλιστική για να εκταμειεύσει ένα ποσό χρειάζεται κάποιο δικαιολογητικό, όπως τιμολόγιο και για αυτό αποζημιώνει μόνο για υλικές ζημιές!
    Αυτά μπορες να τα ζητήσεις μόνο μέσω δικαστηρίου (δηλαδή μόνο αν κάνεις αγωγή).

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos1024 Μόνο από αυτόν που σε τράκαρε μπορείς να ζητήσεις τέτοια αποζημίωση δικαστικά".
    Εδώ κάνεις λάθος. Τα ζητάς από την ασφαλιστική (μέσω βέβαια δικαστηρίου).
    Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος ύπαρξης των ασφαλιστικών. Να πληρώνουν για τη μ@λ@κία του πελάτη τους

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/07/2007
    Μηνύματα
    6
    Φιλε σε καταλαβαινω απολυτα κ μην μασας . εμενα με τρακαρε με το versys μια που περασε με κοκκινο..

    Την moto την ειχα 1 μηνα και κατι και μολις ειχε στρωθει. Ξερω ειναι μαλακια αλλα συμβαινουν αυτα.

    Χτυπησα στον ωμο και η μηχανη επαθε λιγα λιγοτερα απο την δικια σου . Ημουν τυχερος γιατι φοραγα ολο τον εξοπλισμο (κρανος , μπουφαν ,επιγονατιδες μποτες κλπ) ο οποιος και καταστραφηκε

    Αυτη που προκαλεσε το ατυχημα δεν τρακαρε μονο εμενα και ετσι ευτυχως ειχα μαρτυρες γιατι αυτη η καριολα κανει την κινεζα και παμε δικαστικα. Μαλακια και ταλαιπωρια ...

    το σημαντικο που λες ειναι οτι δεν επαθες τιποτα εσυ



    to be continued..

  13. #13
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
    Και επίσης θα πάρεις και το κόστος του εξοπλισμού σου, ανεξάρτητα να το δερμάτινο θα είναι άχρηστο ή θα έχει ενα μικρο σημάδι

    σωστός

    εγώ πήρα 100 ευρώ για το καλοκαιρινό μπουφάν που το αγόρασα 140 (όσα τους ζήτησα δηλαδή) και η ζημιά ήταν ένα καψιματάκι στον αγκώνα. Μου ζήτησαν να τους πάω μπουφάν και απόδειξη αγοράς αλλά έχω την αίσθηση ότι το μπουφάν δεν το κοίταξαν καθόλου γιατί όπως ήταν στη σακούλα όταν το πήγα έτσι ακριβώς το πήρα, εννοείται ότι το μπουφάν το πήρα πίσω

  14. #14
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Το μπερδέψατε τον άνθρωπο με τόσες πληροφορίες.
    Τα πράγματα έχουν ως εξής:
    Σε κάθε τροχαίο εφόσον ΔΕΝ υπάρχει τραυματισμός και ο υπαίτιος κάνει ΘΕΤΙΚΗ δήλωση η ασφάλεια (ανάλογα το κύρος της) πληρώνει όλα τα χρήματα των ζημιών, και μάλιστα γρήγορα.
    Στην περίπτωση ολικής καταστροφής του οχήματος (μοτο) γίνεται συνεννόηση μεταξύ πραγματογνώμονα και συνεργείου κι η μηχανή πάει για αντικατάσταση.
    Αν είναι καινούρια η μοτο, πράγμα που μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί, τότε δίνεται ένα ποσό αρκετά μεγάλο και συν (+) τα χρήματα της κατεστραμμένης υπολογίζεται συνολικά η τιμή σαν καινούρια. Συνήθως την κατεστραμμένη την αγοράζει αυτός που έχει κάνει την διάγνωση ότι δεν φτιάχνεται, σε συνεργασία με τον πραγματογνώμονα και στην τελική το συνολικό ποσό που βγαίνει είναι πάρα πολύ κοντά στην τιμή της καινούριας, για να μη πω ολόκληρο.
    Δικαστήριο γίνεται μόνο κατά του παραβάτη από την τροχαία εφόσον έχει καταγραφεί παράβαση του στο βιβλίο συμβάντων.
    Αυτό όλο το σκηνικό είναι το ιδανικό. Στην περίπτωση όμως που δεν παραδέχεται ο φταίχτης την στραβωμάρα του τότε αρχίζουν τα δικαστήρια κι είναι άγνωστο πόσο κρατάνε.
    Καλά ξεμπερδέματα.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
    Για αυτό όταν αγοράζουμε εξοπλισμό πάντα φροντίζουμε να κρατάμε αποδείξεις!!
    δεν χρειαζονται αποδειξεις!!
    μια απλη προσφορα απο ενα καταστημα με αξεσουαρ μοτοσυκελτων και εισαι οκ...
    οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2021, 23:31
  2. Δολοφονία η ατύχημα ?
    από THEOD στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 13:33
  3. Παραλιγο ΑτυΧημα!!!!
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 14:22
  4. Ατύχημα
    από sensk2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2004, 13:18
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 12:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF