Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Φωτογραφική μηχανή - γνώμες

  1. #1

    Φωτογραφική μηχανή - γνώμες

    Είπα φέτος μιας και ισως περισέψουν τιποτα χρηματα να επενδυσω σε φωτογραφικη.
    Η επενδυση βεβαια ειναι σχετική και αναλογα με το budget που διαθετει κανεις.
    Ξεκινησα με 250-300 ευρω να ψαχνω και εχω ανεβει στα 350-400

    λεω να μην παρω compact αλλα τυπου SLR, κατηγοριας bridge.

    Για οποιον γνωριζει κατι περισσοτετο απο μενα που εψαξα καποια πραγματα θα με διευκόλυνε αφανταστα αν μου εδινε μια πιο εμπειρη γνωμη.

    Και για να μιλησω και λιγο συγκεκριμενα, οι μηχανες που ειδα ειναι οι εξης:

    - codak Z712 απο plaisio 300€ (πιο οικονομικη και πρακτικη λυση)
    - canon powershot s3 απο adorama.gr 310€
    - olympus sp550 απο adorama.gr 365€
    - sony dsc H7 απο pixmania.gr 342€

    με αυτα που διαβασα και ειδα, χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη γνωση κλεινω προς την SONY DSC H7

    αλλα θα ηθελα μια αποψη απο οποιον ασχολειται και γνωριζει καλυτερα τις λειτουργιες μια ψηφιακης μηχανης

    ευχαριστω εκ των προτερων
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  2. #2
    απο τις 4 που δίνεις σαν επιλογή, προτείνω την canon.

    Επίσης, εκτός των επιλογών σου, έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τις fuji, και θα σου έλεγα να κοιτάξεις την s5700. Μπορεί να είναι κατά τι χαμηλότερων δυνατοτήτων απο τις παραπάνω, αλλά η τιμή της (την βρίσκεις με λιγότερα από 300) την κάνει εξαιρετική value for money μηχανή τύπου dslr-like.

    Αν θες, ρίξε μια ματιά στο www.dpgr.gr εκεί μπορεί να πάρεις πιο εμπεριστατωμένες απόψεις από άτομα που ασχολούνται με την φωτό.


  3. #3
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Αν θες, ρίξε μια ματιά στο www.dpgr.gr εκεί μπορεί να πάρεις πιο εμπεριστατωμένες απόψεις από άτομα που ασχολούνται με την φωτό.




    +1000

    εδώ το μόνο που θα καταφέρεις είναι τελικά να πάρεις 2 τελικά τιτανίου....
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  4. #4
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
    +1000

    εδώ το μόνο που θα καταφέρεις είναι τελικά να πάρεις 2 τελικά τιτανίου....
    Με ?350???
    απο που?? θελω και γω!

    Anyway, φιλε ruyjin ριξε μια ματια και στα παρακατω links...
    Ειναι απο τα πιο αξιοπιστα sites για reviews ψηφιακων μηχανων

    http://www.dpreview.com/
    http://www.steves-digicams.com/
    wasting space via Architecture

  5. #5
    Τα sites που προτείνονται παραπάνω είναι τα καλύτερα και θα σε βοηθήσουν πολύ.

    η Sony H7 είναι πολύ καλή μηχανή, έχει όμως σταματήσει η παραγωγή της και έχει αντικατασταθεί από τη Η9.

    Καλό θα είναι να πάρεις οποιαδήποτε μηχανή αποφασίσεις από κατάστημα αντιπροσωπείας για να έχει 2ετή εγγύηση.

    Το adorama έχει συνήθως τις καλύτερες τιμές, όμως κάνει δικές του εισαγωγές και δίνει 1 χρόνο εγγύηση, όπως και άλλα μαγαζιά.

    Για το ύψος των χρημάτων που δίνεις δε χρειάζεται αν αγοράσεις από εξωτερικό (pixmania), οι διαφορές είναι μικρές πλέον στις τιμές.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    [B]απο τις 4 που δίνεις σαν επιλογή, προτείνω την canon.
    +1

    Επίσης, εκτός των επιλογών σου, έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τις fuji, και θα σου έλεγα να κοιτάξεις την s5700. Μπορεί να είναι κατά τι χαμηλότερων δυνατοτήτων απο τις παραπάνω, αλλά η τιμή της (την βρίσκεις με λιγότερα από 300) την κάνει εξαιρετική value for money μηχανή τύπου dslr-like.
    +348,76

    Βεβαια δεν μας ειπες τι ακριβως ζητας απο την φωτογραφικη...Ζουμ, ευρυγωνιο,
    μανιουαλ ρυθμισεις, καλο και φωτινο φακο, βαρος κτλ κτλ.....

  7. #7
    Ως μέλος το DPGR.gr , θα πρότεινα Olympus .

    Απο την άλλη το ταμείο σου , για αξιόλογες μηχανές είναι σχετικά μικρό .

    Βεβαια , ολοι θα σε ρωτήσουν τι θέλεις να κάνεις με την μηχανή ?

    Η ερώτηση δεν είναι χαζή , όπως μοιάζει στην αρχή .

    Διοτι απο την στιγμή που έδωσα 1070? για να πάρω την δικιά μου , η ποιότητα της με ώθησε να μπω στα βαθιά νερά , και να μάθω σε βάθος κάποια πράγματα για την φωτογραφία , και ασχολουμαι πλέων σοβαρά με το θέμα , εδώ και τέσσερα χρόνια .

    Βέβαια μια μηχανή στα 300-400 , προσφέρει αρκετά , σαν μια μηχανή της παρέας , αλλά δεν έχει δύναμη για να σε καλύψει , εαν αποφασίσεις να πας παραπέρα .

    Τελος η μάρκα δεν παίζει γιγάντιο ρόλο στο θέμα ποιότητα εικόνας , ποιο σημαντικό αλλά και σπάνιο, είναι να πάρεις μια μηχανή που να θεωρείται ως μοντέλο έκπληξη .
    Να είναι δηλαδή φορτωμένη με δυνατότητες και ποιότητα , αλλά να βρίσκεται στο κοστολόγιο των μηχανών για ιδιώτες .


    Να το, το εργαλείο .. με τα έξτρα του 4785 φωτογραφίες στο κοντέρ.

    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uzi1-1.jpg 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	54,9 KB 
ID:	95369

  8. #8
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Φωτογραφική μηχανή - γνώμες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
    Είπα φέτος μιας και ισως περισέψουν τιποτα χρηματα να επενδυσω σε φωτογραφικη.
    Η επενδυση βεβαια ειναι σχετική και αναλογα με το budget που διαθετει κανεις.
    Ξεκινησα με 250-300 ευρω να ψαχνω και εχω ανεβει στα 350-400

    λεω να μην παρω compact αλλα τυπου SLR, κατηγοριας bridge.

    Για οποιον γνωριζει κατι περισσοτετο απο μενα που εψαξα καποια πραγματα θα με διευκόλυνε αφανταστα αν μου εδινε μια πιο εμπειρη γνωμη.

    Και για να μιλησω και λιγο συγκεκριμενα, οι μηχανες που ειδα ειναι οι εξης:

    - codak Z712 απο plaisio 300€ (πιο οικονομικη και πρακτικη λυση)
    - canon powershot s3 απο adorama.gr 310€
    - olympus sp550 απο adorama.gr 365€
    - sony dsc H7 απο pixmania.gr 342€

    με αυτα που διαβασα και ειδα, χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη γνωση κλεινω προς την SONY DSC H7

    αλλα θα ηθελα μια αποψη απο οποιον ασχολειται και γνωριζει καλυτερα τις λειτουργιες μια ψηφιακης μηχανης

    ευχαριστω εκ των προτερων
    kanenas fotografos den asxolite me mpourdes

    ama 8es epagkelmatikes mixanes na sou poume
    tora gia mprikia pare ena pou sou aresi ola sto idio isteroune....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  9. #9
    Εαν θέλεις και κάτι παραπάνω , πας σε κάτι τέτοιο !!



    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oly2.jpg 
Προβολές:	320 
Μέγεθος:	22,7 KB 
ID:	95371

  10. #10
    μολις ξεκιναω, οποτε δε χρειαζχεται για την ωρα να μπω στα βαθια,
    αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο απο μια απλη compact, για αυτο κινουμε σε ''bridge'' τυπου μηχανες.

    η Canon εχει πεσει ως τιμη μιας και βγηκε η s5 αλλα με κολανε τα 6mp μιας και οι αλλες παιζουν στα 7 ή στα 8
    η Sony ηταν στο μυαλο μου αλλα ακουσα οτι δεν εχει πολυ καλα reviews - εδω υπαρχει βεβαια κινδυνος να μπερδευτουμε, μιας και τα reviews πιθανως να γινονται απο ατομα που εχουν ασχοληθει παρα πολυ και κοιταζουν και τη λεπτομερια, πραγμα που σε μενα αυτη τη στιγμη ισως να μην ειναι απαραιτητο και απλα να με επηρεαζουν αρνητικα -
    η Olympus ειναι πιο κοντα αυτη τη στιγμη

    αν και μπηκε στο παιχνιδι και η Panasonic Z8 με 12χ οπτικο και 302 € απο pixmania για την οποια εχω ακουσει καλα, αλλα δε ξερω την Panasonic ως επιλογη για φωτογραφικες μηχανες

    ψαχνω μια καλη μηχανη για να ξεκινησω με απλα λογια

    ευχαιστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις και περιμενω κι αλλες για οποον εχει ορεξη για συζητηση επι του θεμετος, το οποιο οσο το ψαχνεις τοσο πιο πολυ μπαινεις στα βαθια
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  11. #11

    Re: Re: Φωτογραφική μηχανή - γνώμες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    kanenas fotografos den asxolite me mpourdes

    ama 8es epagkelmatikes mixanes na sou poume
    tora gia mprikia pare ena pou sou aresi ola sto idio isteroune....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    αν θεωρεις μπουρδα αυτο που ψαχνω γιατι μπηκες στο κοπο να απαντησεις ????

    και δε θελω να μου πεις τιποτα μιας και επαγγελματικη μηχανη δε ψαχνω
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  12. #12
    μολις ξεκιναω, οποτε δε χρειαζχεται για την ωρα να μπω στα βαθια,
    αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο απο μια απλη compact, για αυτο κινουμε σε ''bridge'' τυπου μηχανες.

    η Canon εχει πεσει ως τιμη μιας και βγηκε η s5 αλλα με κολανε τα 6mp μιας και οι αλλες παιζουν στα 7 ή στα 8
    η Sony ηταν στο μυαλο μου αλλα ακουσα οτι δεν εχει πολυ καλα reviews - εδω υπαρχει βεβαια κινδυνος να μπερδευτουμε, μιας και τα reviews πιθανως να γινονται απο ατομα που εχουν ασχοληθει παρα πολυ και κοιταζουν και τη λεπτομερια, πραγμα που σε μενα αυτη τη στιγμη ισως να μην ειναι απαραιτητο και απλα να με επηρεαζουν αρνητικα -
    η Olympus ειναι πιο κοντα αυτη τη στιγμη

    αν και μπηκε στο παιχνιδι και η Panasonic Z8 με 12χ οπτικο και 302 € απο pixmania για την οποια εχω ακουσει καλα, αλλα δε ξερω την Panasonic ως επιλογη για φωτογραφικες μηχανες

    ψαχνω μια καλη μηχανη για να ξεκινησω με απλα λογια

    ευχαιστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις και περιμενω κι αλλες για οποον εχει ορεξη για συζητηση επι του θεμετος, το οποιο οσο το ψαχνεις τοσο πιο πολυ μπαινεις στα βαθια
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  13. #13
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Να κινηθείς ανάμεσα σε canon και σε olympus.

    Δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα 6mpix με τα 7mpxi!


    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  14. #14
    Στα βαθιά δεν θα μπω με κάποιον που δεν φοράει τουλάχιστον βατραχοπέδιλα .

    Αυτο που θα πω είναι να μην επηρεαστείς από το μέγεθος του αισθητήρα στην τελική σου επιλογή.

    Υπάρχει, ένας και μόνος σοβαρός, συσχετισμός , μέγεθος αισθητήρα προς μέγεθος εκτύπωσης.

    Απο την στιγμή που τα 2.1ΜPixels κατάφεραν να γεμίσουν με ικανοποιητική ποιότητα μια σελίδα Α4, τα διπλάσια από τα 2.1ΜPixels, προσφέρουν κορεσμό , και πάνω από τα 5MP Μιλάμε για εκτυπώσεις Α3 ή αφίσας .

    Ενω η προσγείωση έρχεται οταν μιλήσουμε για ανάλυση εικόνων για χρήση ίντερνετ, όπου η ανάλυση 640χ480 , είναι η προτεινόμενη .

    Αποτέλεσμα , μια εικόνα υψηλής ανάλυσης , όταν μικρύνει για να γίνει 640χ480, εχει χάσει ολη την δύναμη της , έτσι είναι πολύ δύσκολο να πει κάποιος εαν τραβήχτηκε από σοβαρή μηχανή η από κουβαδάκι .

    Τελος για να δεις πραγματικά την ποιότητα μια ψηφιακής φωτογραφίας , θα πρέπει η οθόνη σου να μπορεί να δουλέψει στην ανάλυση που τραβήχτηκε η φωτογραφία .

    Στην περίπτωση μου έχω οριοθετήσει ως ανάλυση εργασίας τα 1600χ1200 , και όλα τα περιφερειακά του υπολογιστή μου , καλύπτουν αυτήν την προδιαγραφή - οθόνη - σκάνερ - ψηφιακή μηχανή .

    Δεν έχω απαιτήσεις για περισσότερη ανάλυση , όποιος έχει ,
    παίρνει και τα κατάλληλα μηχανήματα.


    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	baby.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	83,6 KB 
ID:	95382

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    εχει χάσει ολη την δύναμη της
    Καινούρια μονάδα μέτρησης ???


    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    έτσι είναι πολύ δύσκολο να πει κάποιος εαν τραβήχτηκε από σοβαρή μηχανή η από κουβαδάκι .
    Μπορείς να κάνεις attached ότι τραβήχτηκε από σουπερντούπερ γαμάουα μηχανή για να μην νομίζει ο κόσμος ότι έχεις κουβαδάκι !!!




    Υ.Γ.
    Η μαλακία είναι βράχος απροσπέλαστος !!
    (ακόμη και με trial ...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για φωτογραφικη μηχανη
    από foler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 16:45
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 14:51
  3. Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή
    από xampos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2007, 18:15
  4. help..φωτογραφικη μηχανη
    από zolotas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 22:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF