Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Προσανατολισμός μέσα στην πόλη των ανυπόμονων

  1. #1

    Προσανατολισμός μέσα στην πόλη των ανυπόμονων

    ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ;

    Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά η Αθήνα (και όχι μόνο) δε συγχωρεί οδηγούς που "ψάχνονται" να βρουν τη σωστή στροφή, τη σωστή διαδρομή σε περιοχές που δε γνωρίζουν. Οι "τουρίστες" είναι χαμένοι από χέρι, αλλά και οι ντόπιοι ακόμα, δεν είναι πάντα "ταρίφες" με γνώση όλων των δρόμων-στενών-διεξόδων (π.χ. αν έχουν χάσει τη στροφή και θέλουν να γυρίσουν πίσω κάπως) κλπ.
    Κάθε φορά που βλέπω ένα αυτοκίνητο ή ένα μηχανάκι (για τα μηχανάκια είναι λίγο πιο εύκολο λόγω μικρού όγκου) να ψάχνεται προσπαθώντας π.χ. να διακρίνει το όνομα της κάθετης οδού που πλησιάζει (edit: ΑΝ υπάρχει πινακίδα), πάραυτα ξεκινούν κόρνες και φωνές από πίσω του ("ΤΙΘΑΓΙΝΕΙΑΝΤΕΑΠΟΦΑΣΙΣΕΕΠΙΤΕΛΟΥΣΑΝΤΕΕΕΕΕ@$%#%^" κλπ)
    Με άλλα λόγια, αν δεν είσαι προετοιμασμένος... ή που θα χαθείς ή που θα σε φάνε οι άλλοι οδηγοί.
    Παλιότερα, με το ΧΤ που δεν είχε και αλάρμ, όταν ήθελα να πάω κάπου που δεν είχα ξαναπάει, προτιμούσα να παρκάρω το μηχανάκι σε ένα βολικό σημείο κάπου γενικότερα στην περιοχή και να πηγαίνω με τα πόδια να βρω τον προορισμό μου. Ετσι, την επόμενη φορά που ίσως πήγαινα εκεί θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα..
    Καλή -και κατά τη γνώμη μου αναγκαία- λύση βέβαια είναι ένας καλός ενημερωμένος χάρτης (όχι 10 ετών παλιός και τέτοια) με όλους τους δρόμους και τις ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ τους, τον οποίο συμβουλεύομαστε πριν ξεκινήσουμε, αποστηθίζοντας τη διαδρομή που έχουμε να κάνουμε. Αν στην πορεία έχουμε αμφιβολίες, αλάρμ, αργά και πολύ δεξιά για να χωρούν οι βιαστικοί να περάσουν, ή στάση σε άνετο σημείο μέχρι να προσανατολιστούμε.
    Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικά όλα αυτά, αλλά προσωπικά με πιάνει ένα άγχος όταν έχω να κάνω μια άγνωστη διαδρομή ΜΕΣΑ στην πόλη των ανυπόμονων. Καμιά φορά, "χαίρομαι" που ακινητοποιούμαι από την κίνηση και προλαβαίνω να τσεκάρω τις οδούς γύρω μου! :rotflmao:

    Καλές διαδρομές. Βρείτε την πόλη σας εδώ και κρατήστε το.
    safety doesn't happen by accident

  2. #2
    words, words, words......
    Εγγραφή
    14/12/2006
    Μηνύματα
    113
    Πάρα πολύ εύχρηστοι είναι οι (2) χάρτες της Road για Αθήνα. Δεν είναι σε μορφή βιβλίου, οπότε μπορείς άνετα να έχεις τον χάρτη ανοιγμένο πάνω στο bagster (και να τον βλέπεις εύκολα). Επίσης, έχει και τις κατευθύνσεις των δρόμων... και αυτό πολύ βολικό κατά την γνώμη μου....
    Όποτε θέλω να πάω σε μια περιοχή της Αθήνας που δεν την ξέρω, ετοιμάζω την διαδρομή στον χάρτη με ένα μολύβι, και με τον χάρτη πάνω στο ντεπόζιτο.....πάω "καρφί"


    I've always thought
    that I would love to live by the sea
    To travel the world alone
    and live my life more simply
    I have no idea what's happened to that dream
    Cos there's really nothing left here to stop me

  3. #3
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Εγω παλι παντα οταν ειναι να παω σε καποιο μερος που δεν γνωριζω επισκεφτομαι το driveme.gr η το navigation.gr και βλεπω τη διαδρομη.
    Και το google earth ειναι χρησιμο, ετσι μπορεις να δεις καποιο χαρακτηριστικο της περιοχης (πχ καποιο παρκο, μια πλατεια κλπ..).
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero

    Και το google earth ειναι χρησιμο, ετσι μπορεις να δεις καποιο χαρακτηριστικο της περιοχης (πχ καποιο παρκο, μια πλατεια κλπ..).

    Στο maps.google που πόσταρα έχουν βάλει και το google earth μέσα, αν επιλέξεις HYBRID στο χάρτη σου δείχνει και ονόματα/κατευθύνσεις των οδών ΚΑΙ τη δορυφορική άποψη.
    safety doesn't happen by accident

  5. #5
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
    Εγω παλι παντα οταν ειναι να παω σε καποιο μερος που δεν γνωριζω επισκεφτομαι το driveme.gr η το navigation.gr και βλεπω τη διαδρομη.
    Και το google earth ειναι χρησιμο, ετσι μπορεις να δεις καποιο χαρακτηριστικο της περιοχης (πχ καποιο παρκο, μια πλατεια κλπ..).

    πολυ καλα και τα 2

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    VOTE

    Ποιες ειναι για εσας οι πιο αγνωστες περιοχες της Αθηνας;

    -N.Σμυρνη
    -Βυρωνας
    -Δαφνη

    Με ολες τις αλλες λιγο πολυ τα βγαζω περα...


    και στην τελικη καβατζωνω το mio απο την κοπελα μου και δεν τρεχει μια...

  7. #7
    Το έχω ξαναπροτείνει, για μεγαλουπόλεις δίνεις ένα 20άρι και παίρνεις ένα καλό χάρτη.

    Έχω χαθεί αρκετές φορές -και ακόμα τα καταφέρνω.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μοτοσυκλέτας για κίνηση μέσα στην πόλη
    από Raftopoua στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2012, 21:34
  2. Προσοχή ΚΥΡΙΩΣ μέσα στην πόλη.
    από extremist στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2007, 22:08
  3. Τζιπάκια στην πόλη????
    από da_z_bro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 21:42
  4. Οδήγηση στην πόλη και υπομονή
    από SnakeMJK στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 14:17
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 16:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF