Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 149

Θέμα: Αναρτήσεις CBF-600S

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Γνωρίζει κάποιος πως επαναφέρω την εργοστασιακή ρύθμιση στην προ φόρτιση ελατηρίων των εμπρός αναρτήσεων;
    Διάβασα τις οδηγίες στο manual όπου αναφέρει " Περιστρέψτε τους ρυθμιστές μέχρι να ευθυγραμμιστεί η τρίτη από πάνω εγκοπή με την επάνω επιφάνεια των καπακιών του πιρουνιού", αλλά δεν κατάλαβα καλά ποια είναι η τρίτη από πάνω εγκοπή και τι εννοεί με την επιφάνεια των καπακιών του πιρουνιού.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 18/04/2017 στις 18:41.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Τους ξεβιδώνεις μέχρι τέρμα επάνω και μετά τους φέρνεις στην θέση που δείχνει η εικόνα.
    Εκεί που δείχνει το βελάκι είναι η τρίτη εγκοπή και εκεί ευθυγραμμίζετε με ''την επάνω επιφάνεια των καπακιών του πιρουνιού''.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	setting.JPG 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	22,8 KB 
ID:	381301
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Τους ξεβιδώνεις μέχρι τέρμα επάνω και μετά τους φέρνεις στην θέση που δείχνει η εικόνα.
    Εκεί που δείχνει το βελάκι είναι η τρίτη εγκοπή και εκεί ευθυγραμμίζετε με ''την επάνω επιφάνεια των καπακιών του πιρουνιού''.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	setting.JPG 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	22,8 KB 
ID:	381301
    Ευχαριστώ. Το έχω κάνει ήδη. Το κατάλαβα εκ των υστέρων ( δεν φαίνονταν η τρίτη εγκοπή γιατί είχε αυξηθεί η προφορτιση). .
    Πάντως ήταν χάλια και ασύμμετρα ρυθμισμένα.
    Τα ρύθμισα στην νορμάλ θέση πλέον.
    Ίσως αυξήσω λίγο την προφόρτηση. Μου φαίνονται πολύ μαλακά τα αμορτισέρ στην νορμάλ θέση.

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Το έχω κάνει ήδη. Το κατάλαβα εκ των υστέρων ( δεν φαίνονταν η τρίτη εγκοπή γιατί είχε αυξηθεί η προφορτιση). .
    Πάντως ήταν χάλια και ασύμμετρα ρυθμισμένα.
    Τα ρύθμισα στην νορμάλ θέση πλέον.
    Ίσως αυξήσω λίγο την προφόρτηση. Μου φαίνονται πολύ μαλακά τα αμορτισέρ στην νορμάλ θέση.
    Να κάνω και εγώ μια-δυό ερωτήσεις μιας και διαβάζω το θέμα συνεχώς..Η μηχανή σου με πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχει;
    Σέρβις και γενικά λάδια στο μπροστινό έχεις αλλάξει ποτέ; Αν τα λάδια είναι σούπα μέσα λογικό είναι να είναι μαλακό το μπροστινό και να τερματίζει.
    Όταν λες μαλακό τι σημαίνει;Η ανάρτησή σου τερματίζει;
    Για να αυξήσεις την σκληρότητα να αλλάξεις λάδια με άλλο νούμερο ή να προσθέσεις λιιιιγο παραπάνω λάδι το έχεις σκεφτεί;

    Καλά ήταν ποιο πολλές από μια -δυο

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Να κάνω και εγώ μια-δυό ερωτήσεις μιας και διαβάζω το θέμα συνεχώς..Η μηχανή σου με πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχει;
    Σέρβις και γενικά λάδια στο μπροστινό έχεις αλλάξει ποτέ; Αν τα λάδια είναι σούπα μέσα λογικό είναι να είναι μαλακό το μπροστινό και να τερματίζει.
    Όταν λες μαλακό τι σημαίνει;Η ανάρτησή σου τερματίζει;
    Για να αυξήσεις την σκληρότητα να αλλάξεις λάδια με άλλο νούμερο ή να προσθέσεις λιιιιγο παραπάνω λάδι το έχεις σκεφτεί;

    Καλά ήταν ποιο πολλές από μια -δυο
    Όχι δεν τερματίζει, τουλάχιστον ακόμη, η ανάρτηση. Η μηχανή έχει 37.000 χλμ και δεν νομίζω ότι έχει γίνει service. Όπου να είναι όμως θα χρειαστεί να γίνει Service. Είναι και μοντέλο του 2010. Εξάλλου, τα λάδια, με τον καιρό οξειδώνονται και χάνουν τις ιδιότητες τους.
    Ετσι σκέφτομαι το αμέσως επόμενο διάστημα να αλλάξω λάδια και με την ευκαιρία να βάλω και aftermarket ελατήρια.
    Έχω βρει Aftermarket της Hyperpro και μίας άλλη Ιταλικης εταιρειας. Δεν έχω βρει άλλη εταιρεία.
    Αν ξέρετε κάποια άλλη μου λέτε.

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν τερματίζει, τουλάχιστον ακόμη, η ανάρτηση. Η μηχανή έχει 37.000 χλμ και δεν νομίζω ότι έχει γίνει service. Όπου να είναι όμως θα χρειαστεί να γίνει Service. Είναι και μοντέλο του 2010. Εξάλλου, τα λάδια, με τον καιρό οξειδώνονται και χάνουν τις ιδιότητες τους.
    Ετσι σκέφτομαι το αμέσως επόμενο διάστημα να αλλάξω λάδια και με την ευκαιρία να βάλω και aftermarket ελατήρια.
    Έχω βρει Aftermarket της Hyperpro και μίας άλλη Ιταλικης εταιρειας. Δεν έχω βρει άλλη εταιρεία.
    Αν ξέρετε κάποια άλλη μου λέτε.
    Δική σου τσέπη,δικές σου αποφάσεις.Τα χιλιόμετρα είναι σχετικά λίγα.Εγω θα πρότεινα ένα σέρβις πριν από οτιδήποτε. Να αλλάξεις το λάδι με ένα νούμερο μεγαλύτερο,ρύθμισε την προφόρτιση ένα κλικ περισσότερο και δεν θα πιστεύεις πως έχεις τέτοιο μπροστινό.
    Το χρήμα από τα ελατήρια σουβλάκια ή βενζινες.
    Εξάλλου αν δεν είσαι ικανοποιημένος απλά αλλάξεις ελατήρια κάποια στιγμή.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Το έχω κάνει ήδη. Το κατάλαβα εκ των υστέρων ( δεν φαίνονταν η τρίτη εγκοπή γιατί είχε αυξηθεί η προφορτιση). .
    Πάντως ήταν χάλια και ασύμμετρα ρυθμισμένα.
    Τα ρύθμισα στην νορμάλ θέση πλέον.
    Ίσως αυξήσω λίγο την προφόρτηση. Μου φαίνονται πολύ μαλακά τα αμορτισέρ στην νορμάλ θέση.

    Τα έχω στις δύο γραμμές και προς το παρών είναι καλά.

    Θα συμφωνίσω με τον alexis_d. Δοκίμασε με λίγο πιο χοντρά λάδια και αν δεν σε κάτσουν καλά βάζεις και ελατήρια.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Δική σου τσέπη,δικές σου αποφάσεις.Τα χιλιόμετρα είναι σχετικά λίγα.Εγω θα πρότεινα ένα σέρβις πριν από οτιδήποτε. Να αλλάξεις το λάδι με ένα νούμερο μεγαλύτερο,ρύθμισε την προφόρτιση ένα κλικ περισσότερο και δεν θα πιστεύεις πως έχεις τέτοιο μπροστινό.
    Το χρήμα από τα ελατήρια σουβλάκια ή βενζινες.
    Εξάλλου αν δεν είσαι ικανοποιημένος απλά αλλάξεις ελατήρια κάποια στιγμή.
    Ok.
    Οπότε να μην βιαστώ να αλλάξω ελατήρια. Αλλά και τα λάδια δεν σκεφτομαι εδώ και τώρα να τα αλλαξω.
    Απλώς σκεφτηκα όταν είναι να αλλάξω λάδια, να αλλάξω και ελατήρια αφού η εργασία του μηχανικού περισσότερο θα κοστίσει συνολικά αν είναι να λύσει 2η φορά τα καλάμια για να τα περάσει από το κόστος της αγοράς τους, αν δεν μείνω ευχαριστημένος με μόνο την αλλαγή λαδιών. Αλλά αν λέτε ότι με την αλλαγή λαδιών, οταν γίνει, θα είναι οκ τότε να μην πάρω ελατήρια.
    Υπόψη ότι τα ελατήρια τα βρίσκω γύρω στα 110 ευρώ χωρίς το λάδι.
    Τώρα το ένα κλικ πιο χοντρο λαδι, πόσο ακριβως πρέπει να ειναι;Νομίζω 10αρι έχει από το εργοστάσιο.

  9. #69
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Αν προβεις στην ακριβή αναβάθμιση του πισω αμορτισέρ, τοτε ολοκλήρωσε το και με την αλλαγη ελατήριων + λαδιων

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Ok.
    Οπότε να μην βιαστώ να αλλάξω ελατήρια. Αλλά και τα λάδια δεν σκεφτομαι εδώ και τώρα να τα αλλαξω.
    Απλώς σκεφτηκα όταν είναι να αλλάξω λάδια, να αλλάξω και ελατήρια αφού η εργασία του μηχανικού περισσότερο θα κοστίσει συνολικά αν είναι να λύσει 2η φορά τα καλάμια για να τα περάσει από το κόστος της αγοράς τους, αν δεν μείνω ευχαριστημένος με μόνο την αλλαγή λαδιών. Αλλά αν λέτε ότι με την αλλαγή λαδιών, οταν γίνει, θα είναι οκ τότε να μην πάρω ελατήρια.
    Υπόψη ότι τα ελατήρια τα βρίσκω γύρω στα 110 ευρώ χωρίς το λάδι.
    Τώρα το ένα κλικ πιο χοντρο λαδι, πόσο ακριβως πρέπει να ειναι;Νομίζω 10αρι έχει από το εργοστάσιο.
    Σχεδόν όλα τα ελατήρια αναβάθμισης έρχονται και με λάδι πάντως.
    Αν έχεις το service manual δεν χρειάζεται να πας καν σε μηχανικό.
    3-4 ώρες δουλειά είναι για κάποιον που δεν το έχει ξανακάνει.Καφε,όρεξη και το μανουάλι χρειάζεσαι.
    Το ότι έχεις τόσα χιλιόμετρα χωρίς να ανοίξεις τα μπροστινά όμως...Και τα λάδια να αλλάξεις με καινούργια πάλι θα έχεις διαφορά!

  11. #71
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Να ριξω ενα ονομα ετσι εδω στο νημα να υπαρχει...κουβεντα να γινεται...matris. Κιτακια πηρουνιου. Εχει κανεις πειρα?

  12. #72
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    μαλλον θα προχωρησω σε αγορα steetbox της hyperpro μεχρι το επομενο service

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Να ριξω ενα ονομα ετσι εδω στο νημα να υπαρχει...κουβεντα να γινεται...matris. Κιτακια πηρουνιου. Εχει κανεις πειρα?
    Έχουν αλλάξει καναδυό αλλά δεν γράφουν πλέον. Και αν θυμάμαι καλά ήταν στα καρμπυρατεράτα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #74
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    τώρα η είναι τόσο καλές που δεν κατεβαίνουν από πάνω για να γράψουν ή πέταξαν όλο το μηχανάκι και ξενοιάσαν

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Πολύ καλά σχόλια διαβάζω και για τις HAGON αναρτήσεις https://www.hagon-shocks.co.uk/catal...partno=M61044H , https://www.hagon-shocks.co.uk/catal...No=400-370-00K οι οποίες είναι σε πολύ καλή τιμή. Μάλιστα η Hagon είναι μια εταιρεία που κατασκευάζει και αναρτήσεις προσαρμοσμένες στις απαιτήσεις του πελάτη.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 03/04/2018 στις 23:23.

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 13:56
  3. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 18:04
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 22:32
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF