Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 149

Θέμα: Αναρτήσεις CBF-600S

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Πήγα σήμερα στον Μηχανικό μου. Τσέκαρε τις αναρτήσεις και μου είπε τα εξής:
    Η πίσω ανάρτηση είναι σε άριστη κατάσταση και δεν χρειάζεται αλλαγή.
    Οι μπροστά αναρτήσεις είναι τελειωμένες 100%. Χρειάζομαι άμεσα ελατήρια και λάδι. Μου είπε ότι κι αυτός στο Hornet έχει αλλάξει ελατήρια και λάδι.

    Τον ρώτησα τι να πάρω μεταξύ Hyperpro και Wilbers και μου είπε να προτιμήσω Hyperpro με προοδευτικά ελατήρια και αυτό έκανα.

    Επικοινώνησα με Tecnomoto. Συνολική τιμή 152 € + 5 τα μεταφορικά.

    Παράδοση σε ένα μήνα (το επόμενο φορτίο παραδίδεται σε ένα μήνα)

    Επίσης, μου είπε πως αυτά τα μηχανάκια πάσχουν κυρίως από τις μπροστινές αναρτήσεις και όχι από την πίσω, η οποία βγάζει περισσότερα χλμ. Και μάλλον δίκιο έχει έχει γιατί όταν ρύθμισα την ανάρτηση στην θέση 5 σκλήρυνε αρκετά και έχασα πάρα πολύ σε άνεση. Την ξαναπήγα στην 4η θέση και δεν είδα διαφορά όσον αφορά τις ταλαντώσεις. Όταν τσέκαρε την πίσω ανάρτηση είδαμε ότι η επαναφορά γίνεται μια χαρά. Απλώς το τελειωμένο μπροστινό δημιουργούσε όλη αυτή την άθλια συμπεριφορά στην μότο.

    Θα πρέπει να αλλάξω και ξύστρες. Η εμπρός δεξιά άνοιξε.

  2. #77
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Και τα ελατήρια στο πιρούνι μετριούνται. Αρχικα το μηκος οπως οριζει ο κατασκευαστής στο σερβις μανιουαλ κατα δευτερο και κυριότερο το spring rate k1 του ελατήριου σε εξειδικευμένους αναρτησαδες
    Πρεπει να εχεις γνώση τι χαρακτηριστικά εχει το μαμα ελατήριο και τι το αφτερμαρκετ για να ξερεις τι γινεται και τι να περιμένεις.
    Ο μαστορας αυτο που λεει ειναι τσουβάλιασμα.
    Η χοντα στο cbf χρησιμοποιεί προοδευτικά ελατήρια για ολες τις χρήσεις και κυριως για άνεση.
    Η συντήρηση σε ενα πιρούνι ειναι αλλαγη λαδιων και ελεγχο πιθανη αντικατάσταση τσιμουχων.
    Αν θελεις να γινει σπορτιβ το μπροστινο πας σε γραμμικό και οχι σε προοδευτικό.

    Ομως τα παντα ολα ειναι το αμορτισερ. Αν θέλεις να κανεις κατι γι'αυτό πήγαινε σε ενα φημισμένο αναρτησαδικο και κανε το σερβις(λαδια αερα)παραλληλα ελεγξε το ελατήριο που δεν νομιζω να θελει αντικατάσταση.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Και τα ελατήρια στο πιρούνι μετριούνται. Αρχικα το μηκος οπως οριζει ο κατασκευαστής στο σερβις μανιουαλ κατα δευτερο και κυριότερο το spring rate k1 του ελατήριου σε εξειδικευμένους αναρτησαδες
    Πρεπει να εχεις γνώση τι χαρακτηριστικά εχει το μαμα ελατήριο και τι το αφτερμαρκετ για να ξερεις τι γινεται και τι να περιμένεις.
    Ο μαστορας αυτο που λεει ειναι τσουβάλιασμα.
    Η χοντα στο cbf χρησιμοποιεί προοδευτικά ελατήρια για ολες τις χρήσεις και κυριως για άνεση.
    Η συντήρηση σε ενα πιρούνι ειναι αλλαγη λαδιων και ελεγχο πιθανη αντικατάσταση τσιμουχων.
    Αν θελεις να γινει σπορτιβ το μπροστινο πας σε γραμμικό και οχι σε προοδευτικό.

    Ομως τα παντα ολα ειναι το αμορτισερ. Αν θέλεις να κανεις κατι γι'αυτό πήγαινε σε ενα φημισμένο αναρτησαδικο και κανε το σερβις(λαδια αερα)παραλληλα ελεγξε το ελατήριο που δεν νομιζω να θελει αντικατάσταση.
    Σε ευχαριστώ θερμά για τις χρήσιμες πληροφορίες.
    Όπως και να έχει έχω κάνει την παραγγελία και έχω διαβάσει τα καλύτερα για τα συγκεκριμένα ελατήρια, ενώ αυτά που παρήγγειλα έχουν το ίδιο μήκος με τα εργοστασιακά.
    Δεν γνώριζα ότι η μHonda χρησιμοποιεί προοδευτικά,ελατήρια αλλά λογικό μου ακούγεται.
    Το πίσω αμορτισέρ είναι σε καλή κατάσταση, για την ώρα.

  4. #79
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ θερμά για τις χρήσιμες πληροφορίες.
    Όπως και να έχει έχω κάνει την παραγγελία και έχω διαβάσει τα καλύτερα για τα συγκεκριμένα ελατήρια, ενώ αυτά που παρήγγειλα έχουν το ίδιο μήκος με τα εργοστασιακά.
    Δεν γνώριζα ότι η μHonda χρησιμοποιεί προοδευτικά,ελατήρια αλλά λογικό μου ακούγεται.
    Το πίσω αμορτισέρ είναι σε καλή κατάσταση, για την ώρα.
    τίποτα ρε χαρά μου
    τα μαμα κράτα τα εάν δεν έχει πολλά χλμ δεν θα έχουν πάθει τίποτα.
    κανε τεστ παίρνοντάς μια λακούβα και προσπαθώντας να διαχωρίσεις την συμπεριφορά της ανάρτησης μπρος - πίσω. Και προσπάθησε να καταλάβεις που η επαναφορά (μετά απο την συμπίεση) της ανάρτησης είναι πρόβλημα δηλαδή που είναι γρήγορη και άμεση.
    κάντο πολλές φορές και θα καταλάβεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τίποτα ρε χαρά μου
    τα μαμα κράτα τα εάν δεν έχει πολλά χλμ δεν θα έχουν πάθει τίποτα.
    κανε τεστ παίρνοντάς μια λακούβα και προσπαθώντας να διαχωρίσεις την συμπεριφορά της ανάρτησης μπρος - πίσω. Και προσπάθησε να καταλάβεις που η επαναφορά (μετά απο την συμπίεση) της ανάρτησης είναι πρόβλημα δηλαδή που είναι γρήγορη και άμεση.
    κάντο πολλές φορές και θα καταλάβεις
    Φυσικά και θα τα κρατήσω τα εργοστασιακά ελατήρια, δεν θα πετάξω.
    Γρήγορη και άμεση είναι η επαναφορά των εμπρός αναρτήσεων. Άσε που πατάω εμπρός φρένα και τερματίζουν εντελώς οι εμπρός αναρτήσεις.
    Οι πίσω αναρτήσεις είναι μια χαρά. Τις έχω δοκιμάσει εκτενώς.

  6. #81
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Τοτε θα έχεις λίγα χλμ, πόσα γράφει το κοντέρ?
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Τοτε θα έχεις λίγα χλμ, πόσα γράφει το κοντέρ?
    42.000 χλμ. Αλλά δεν παίζουν ρόλο μόνο τα χλμ. Πιστεύω ότι παίζουν ρόλο οι δρόμοι και το βάρος του οδηγού. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν γυναίκα, φυσικά πιο ελαφριά από εμένα και το μηχανάκι κυκλοφορούσε στους δρόμους της Πάτρας και μεταξύ Πατρών και Πύργου Ηλίας. όπου το οδικό δίκτυο σαφώς είναι πολύ καλύτερο από τους βορβαδισμένους δρόμους της Κέρκυρας.
    Το μπροστινά ελατήρια, δε, είναι πάρα πολύ μαλακά. Ακόμη και με το Scooter που τα σύγκρινα έχουν μεγάλη διαφορά. Δεν ξέρω γιατί είναι έτσι μαλακά. Αύξησα την προφόρτιση τους αλλά και πάλι είναι υπερβολικά μαλακά.
    Μπορούσα φυσικά να βάλω μόνο λίγο πιο χονδρό λάδι και να τελειώνω, αλλά δεν ήμουν βέβαιος ότι θα είχα το καλύτερο αποτέλεσμα. Είπα να δώσω μεγαλύτερο ποσό να αλλάξω και τα ελατήρια με ένα ζεύγος αξιόπιστα Aftermarket όπως είναι αυτά της Hyperpro.
    Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Θα δείξει η νεκροψία!

  8. #83
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Καλα εκανες και δε μετανιωνουμε με την αγορα μας.
    Απλως πιστεύω οτι το προβλημα στα μπροστινά ειναι η συντήρηση δηλαδή λαδι και καμια σκασμενη τσιμουχα, αν αλλαξεις αυτα μονο με το ιδιο ιξωδες θα γινει σαν καινούργιο. Τα ελατήρια πανε σε περιπτώσεις πιο σπορτιβ.
    Πολλοι κατασκευαστές συνιστούν αλλαγη λαδιων στο πιρουνι ετησίως. Η χοντα με αυτο δε ασχολείται καν.

    Καλοριζικα και περιμενουμε εντυπώσεις που θα ειναι σουπερ και αναμενόμενες

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    42.000 χλμ. Αλλά δεν παίζουν ρόλο μόνο τα χλμ. Πιστεύω ότι παίζουν ρόλο οι δρόμοι και το βάρος του οδηγού. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν γυναίκα, φυσικά πιο ελαφριά από εμένα και το μηχανάκι κυκλοφορούσε στους δρόμους της Πάτρας και μεταξύ Πατρών και Πύργου Ηλίας. όπου το οδικό δίκτυο σαφώς είναι πολύ καλύτερο από τους βορβαδισμένους δρόμους της Κέρκυρας.
    Το μπροστινά ελατήρια, δε, είναι πάρα πολύ μαλακά. Ακόμη και με το Scooter που τα σύγκρινα έχουν μεγάλη διαφορά. Δεν ξέρω γιατί είναι έτσι μαλακά. Αύξησα την προφόρτιση τους αλλά και πάλι είναι υπερβολικά μαλακά.
    Μπορούσα φυσικά να βάλω μόνο λίγο πιο χονδρό λάδι και να τελειώνω, αλλά δεν ήμουν βέβαιος ότι θα είχα το καλύτερο αποτέλεσμα. Είπα να δώσω μεγαλύτερο ποσό να αλλάξω και τα ελατήρια με ένα ζεύγος αξιόπιστα Aftermarket όπως είναι αυτά της Hyperpro.
    Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Θα δείξει η νεκροψία!
    Ο γενκότερος κανόνας γαι το ελατήριο είναι ότι πρέπει να έχεις στατικό σαγκ το 1/3 της διαδρομής (με μία μέση προς χαμηλή προφόρτιση στο ελατήριο).
    Εάν για να πετύχεις αυτήν την αναλογία μόνο με το δικό σου βάρος πρέπει να πας προς το τέλος της προφόρτισης τότε ναι το ελατήριο είναι μαλακό για εσένα.
    Η αύξηση της προφόρτισης δεν σκληραίνει το ελατήριο. Η προφόρτιση σηκώνει την μηχανή πιο ψηλά αλλά η σκληρότητα του ελατηρίου δεν αλλάζει. Χρησιμοποιείται
    από όσους μπαίνουν στην πίστα και βρίσκουν μαρσπιέ στις στροφές (η πίστα όμως και μικρότερο εύρος ανωμαλιών) ή όταν πας κάπου φορτωμένος .
    Εάν νιώθεις ότι σκλήρυνε η ανάρτηση με την προφόρτιση είναι ψευδαίσθηση και όχι πραγματικότητα.
    Η σκληρότητα της ανάρτησης σε λειτουργία (και όχι στατικά) εξαρτάται από την απόσβεση. Εάν τα λάδια σου έχουν χάσει ιξώδες όσο αυξάνονται τα χιλιόμετρα
    σε τριψήφιο αριθμό θα νιώθεις όλο και περισσότερο το μηχανάκι να ταλαντώνεται.
    Επίσης εάν έχεις σφίξει την προφόρτιση στο τέρμα πάλι θα ξαναέχεις ταλαντώσεις .

    Μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μηχανάκι χαμηλής ιπποδύναμης χωρίς καμία ρύθμιση εκτός της προφόρτισης. Αυτές οι μηχανές έχουν επίτηδες μετριοπαθείς ρυθμίσεις γιατί σε τέτοιους
    αναβάτες απευθύνονται πρωτίστως.
    Εάν θες να φέρεις το μηχανάκι εκεί που θες μετά από πολλά πειράματα πρέπει το χέρι να μπει πολύ βαθιά στην τσέπη και εσύ να κάνεις πολλές δοκιμές μέχρι να καταλήξεις
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις με λίγα χρήματα είναι να επαναφέρεις το μηχανάκι σε εργοστασιακή μορφή αλλάζοντας λάδια ή ελατήρια.

    Ακριβώς για τον παραπάνω λόγο (1/3-2/3) ένα σκούτερ που έχει διαδρομή 85mm στην μπροστινή ανάρτηση(το XMAX που γνωρίζω εγώ) έχει πιο σκληρό ελατήριο από το CB σου
    που πρέπει να έχει συνολική διαδρομή περίπου 130-140mm , οπότε είναι φυσιολογικό να νιώθεις πιο μαλακή την ανάρτηση εάν το σκουτερ που είχες είχε αντίστοιχη διαδρομή.

  10. #85
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Αυτές οι μηχανές έχουν επίτηδες μετριοπαθείς ρυθμίσεις γιατί σε τέτοιους
    αναβάτες απευθύνονται πρωτίστως.
    τι μας είπε ρε παιδιά ??

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    τι μας είπε ρε παιδιά ??
    σσσσσσ μην αγχώνεσαι. Άσε τι φαίνεται προς τα έξω.

    Άλλωστε, πόσοι ξέρουν ότι ο Κλαρκ Κεντ είναι ο σούπερμαν;

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #87
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μηχανάκι χαμηλής ιπποδύναμης χωρίς καμία ρύθμιση εκτός της προφόρτισης. Αυτές οι μηχανές έχουν επίτηδες μετριοπαθείς ρυθμίσεις γιατί σε τέτοιους
    αναβάτες απευθύνονται πρωτίστως.
    Εάν θες να φέρεις το μηχανάκι εκεί που θες μετά από πολλά πειράματα πρέπει το χέρι να μπει πολύ βαθιά στην τσέπη και εσύ να κάνεις πολλές δοκιμές μέχρι να καταλήξεις
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις με λίγα χρήματα είναι να επαναφέρεις το μηχανάκι σε εργοστασιακή μορφή αλλάζοντας λάδια ή ελατήρια.

    Ακριβώς για τον παραπάνω λόγο (1/3-2/3) ένα σκούτερ που έχει διαδρομή 85mm στην μπροστινή ανάρτηση(το XMAX που γνωρίζω εγώ) έχει πιο σκληρό ελατήριο από το CB σου
    που πρέπει να έχει συνολική διαδρομή περίπου 130-140mm , οπότε είναι φυσιολογικό να νιώθεις πιο μαλακή την ανάρτηση εάν το σκουτερ που είχες είχε αντίστοιχη διαδρομή.
    Καλα τα πήγαινες μέχρι εδω αλλα μας τα χάλασες, είπαμε οκ κανεις απο εδω δεν εχει την ψευδαίσθηση οτι οδηγάει μουλτιστραντα η 1200gs ομως μηχανη μεσαιας κατηγοριας 600cc 77hp δεν ειναι χαμηλής ιπποδυναμης ειναι τοσο-οσο.
    Επίσης το μετριοπαθεις ρυθμίσεις άστοχο, χρησιμοποιεί 120mm διαδρομη μπρος-πίσω όση διαθέτουν παραδοσιακα και ss όμως με απλοικες λύσεις σεταρισμενες για all-around street χρήση.
    Επισης εχε υποψιν οτι το setup στις αναρτήσεις που χρησιμοποιεί η χοντα στο cbf ειναι σκληρότερο απο τα gsf650,fazer600 της εποχης του.

    Ενω ακομη και τα σημερινά μοντέλα sf650&mt07 χρησιμοποιούν τα ιδια χαρακτηριστικά για το πιρουνι τουλάχιστο

  13. #88
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μηχανη μεσαιας κατηγοριας 600cc 77hp δεν ειναι χαμηλής ιπποδυναμης ειναι τοσο-οσο.
    Πόσους ίππους βγάζει ένα 4κύλινδρο 600άρι χαμηλής ιπποδύναμης δηλαδή; 45;
    Life begins at 45°.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλα τα πήγαινες μέχρι εδω αλλα μας τα χάλασες, είπαμε οκ κανεις απο εδω δεν εχει την ψευδαίσθηση οτι οδηγάει μουλτιστραντα η 1200gs ομως μηχανη μεσαιας κατηγοριας 600cc 77hp δεν ειναι χαμηλής ιπποδυναμης ειναι τοσο-οσο.
    Επίσης το μετριοπαθεις ρυθμίσεις άστοχο, χρησιμοποιεί 120mm διαδρομη μπρος-πίσω όση διαθέτουν παραδοσιακα και ss όμως με απλοικες λύσεις σεταρισμενες για all-around street χρήση.
    Επισης εχε υποψιν οτι το setup στις αναρτήσεις που χρησιμοποιεί η χοντα στο cbf ειναι σκληρότερο απο τα gsf650,fazer600 της εποχης του.

    Ενω ακομη και τα σημερινά μοντέλα sf650&mt07 χρησιμοποιούν τα ιδια χαρακτηριστικά για το πιρουνι τουλάχιστο

    Από προέρχεται η παρεξήγηση ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω. Παρόμοιο μηχανάκι είχα και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.
    Την λέξη μετριοπαθής την ανέφερα σαν ισοδύναμο του συμβιβασμός.
    Μια μοτοσυκλέτα με μόνη ρύθμιση στις αναρτήσεις την προφόρτιση η οποία πρέπει να είναι φθηνή στην αγορά της και το βασικό κοινό της είναι άπειροι σχετικά αναβάτες
    (το ότι κάποιος έμπειρος είναι ευχαριστημένος με την χρήση της ή το ότι στην πράξη στους Ελληνικούς δρόμους η συμπεριφορα της είναι απόλυτα ικανοποιητική δεν έχει καμία σχέση !!!!) τι άλλο είναι?
    Φυσικά συμβιβασμός(προς άλλες κατευθύνσεις) είναι και ο σχεδιασμός ενός superbike ή ενός gS1200 με ηλεκτρονικές αναρτήσεις και γι'αυτό χρησιμοποίησα την λέξη μετριοπαθής. Εάν είναι λάθος να βρούμε κάποια άλλη.

    Από κει και πέρα ανέφερα κάποια πράγματα που (κατά την γνώμη μου!!!!) αναφέρονται λάθος σε σχέση με την λειτουργία των αναρτήσεων.
    Ακόμα και την ευκολία της αλλαγής του λαδιού με κάποιο με μεγαλύτερο ιξώδες μου φαίνεται περίεργη.
    Έχεις ένα πηρούνι χωρίς καμιά ρύθμιση . Υπάρχει ο κίνδυνος να σκληρύνεις την απόσβεση επαναφοράς παραπάνω από ότι πρέπει (προσωπικά θέλω να είναι όσο γίνεται πιο γρήγορη αρκεί να μην
    περνάει το σημείο ισορροπίας όταν επανέρχεται) ενώ το πρόβλημα σου μπορεί να είναι η απόσβεση συμπίεσης.
    Το CBF είναι είναι ένα ασφαλές μηχανάκι με ισορροπημένες αντιδράσεις χωρίς κουνήματα . Εάν δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τα ελατήρια απλώς θα έβαζα το δικό του λάδι.
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ξανά δεν είμαι αυτός που θα έριχνε 3χίλαρα σε ένα τέτοιο μηχανάκι κηνυγώντας την δήθεν τελειότητα. Απλά θα αγόραζα άλλη μηχανή

  15. #90
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Μια μοτοσυκλέτα με μόνη ρύθμιση στις αναρτήσεις την προφόρτιση η οποία πρέπει να είναι φθηνή στην αγορά της και το βασικό κοινό της είναι άπειροι σχετικά αναβάτες
    (το ότι κάποιος έμπειρος είναι ευχαριστημένος με την χρήση της ή το ότι στην πράξη στους Ελληνικούς δρόμους η συμπεριφορα της είναι απόλυτα ικανοποιητική δεν έχει καμία σχέση !!!!) τι άλλο είναι?
    Φυσικά συμβιβασμός(προς άλλες κατευθύνσεις) είναι και ο σχεδιασμός ενός superbike ή ενός gS1200 με ηλεκτρονικές αναρτήσεις και γι'αυτό χρησιμοποίησα την λέξη μετριοπαθής. Εάν είναι λάθος να βρούμε κάποια άλλη.

    Από κει και πέρα ανέφερα κάποια πράγματα που (κατά την γνώμη μου!!!!) αναφέρονται λάθος σε σχέση με την λειτουργία των αναρτήσεων.
    Ακόμα και την ευκολία της αλλαγής του λαδιού με κάποιο με μεγαλύτερο ιξώδες μου φαίνεται περίεργη.
    Έχεις ένα πηρούνι χωρίς καμιά ρύθμιση . Υπάρχει ο κίνδυνος να σκληρύνεις την απόσβεση επαναφοράς παραπάνω από ότι πρέπει (προσωπικά θέλω να είναι όσο γίνεται πιο γρήγορη αρκεί να μην
    περνάει το σημείο ισορροπίας όταν επανέρχεται) ενώ το πρόβλημα σου μπορεί να είναι η απόσβεση συμπίεσης.

    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ξανά δεν είμαι αυτός που θα έριχνε 3χίλαρα σε ένα τέτοιο μηχανάκι κηνυγώντας την δήθεν τελειότητα. Απλά θα αγόραζα άλλη μηχανή

    Διαφωνώ φιλε με το θεμα διατύπωσης και επιχειρηματολογίας δεν μου λεει κατι και θα εξηγησω γιατι. Ισως τα βρίσκετε τον μπλιτσερ.

    Μονο προφορτιση ειχαν τα ολα τα premium του '80, το 90% στην δεκαετία '90 το '70% των premium το '00
    Αυτα τα μηχανακια προορίζονταν για άπειρους?

    Οσοι πηραν cbf δεν το πηραν για να κανουν συγκριτικά παιχνιδια στο μυαλο τους με το mv-agusta.
    Πηρανε ενα μηχανακι σεταρισμενο έτοιμο απο την χοντα για τον μεσο αναβατη ειτε έμπειρο ειτε άπειρο για να συνδυάζει πολλες χρήσης με ευκολία κινήσης με την ελάχιστη ενασχοληση και προβληματισμό.

    Ενα πιρούνι χωρις cartridge εχει συγκεκριμένο σεταπ, συμπιεση/επαναφορα που καθορίζεται απο τον διαθέσιμο χωρο την σκληρότητα του ελατήριου και το ιξωδες. Μια χαρα ειναι σεταρισμενο για ολες τις χρησεις και δεν εχει πρόβλημα, το θέμα ειναι στην συντήρηση του και ο φιλος εκανε και ενα βήμα παρπανω να αλλαξει ελατήρια κόστος 100ευρω μαζι με 10 για λαδι
    Και αλλα 500 να σου πω εγω για αμορτισερ εισαι στο 600ρι(μακρια απο το 3000ρο που προσδιορισες) για ενα μηχανακι που το μαθαινεις εισαι ικανοποιημένος απο την αγορα και με το περας του χρόνου το βελτιωνεις στα σημεια που θεωρεί ο καθένας οτι υστερεί
    Αυτο ειναι ολο χωρις καμία παρεξήγηση και περεταίρω έκταση

    Υ.σ η επαναφορα ας ειναι τόση-όση αρκει να μην επιρεαζει την ανεση.

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 13:56
  3. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 18:04
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 22:32
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF