Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 149 από 149

Θέμα: Αναρτήσεις CBF-600S

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Η hagon εχει ρύθμιση συμπίεσης και επαναφορας μαζί στο κλασσικο βιδακι ρύθμισης επαναφορας που εχουν το δικο σου και τα περισσότερα. Ενω ακούγεται κλαιν(διοτι θα έπρεπε να ειχε ξεχωριστό θαλαμο) στην πραξη οταν το ρυθμισεις το αμκρτισερ δε συμπιέζεται παραλληλα επαναφέρεται αργα.
    Κατοπιν δοκιμής βρίσκεις το σεταπ που βολεύει
    Στο δικό μου δεν ρυθμίζεται η επαναφορά με κάποιο βιδάκι. Έχει ένα " περιστροφικο δακτυλιδι" που γυρίζει στη βάση του αμορτισέρ και καθε φορα που γυριζει κανει ενα κλικ. Το ευρος των κλικ ειναι από 0-50. Εγω την αποσβεση επαναφοράς την εχω ρυθμιζσμενη στα 35 κλικ. Η αρχική είχε ρύθμιση ήταν στα 25 κλικ.

  2. #137
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    θα δεις, μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα δώσε χρόνο μέχρι να καταλάβεις και αφού συνδυάσεις τις ρυθμίσεις σε πολλά ενδεχόμενα, σιγά σιγά θα καταλήξεις
    όταν κάνω βόλτα όπως τις περισσότερες φορές, έχω μαλακές ρυθμίσεις και αποσβένει τα πάντα να φανταστείς όταν συναντώ χωματόδρομο χώνομαι δεν κολλάω και πατάει πολύ όμορφα και ομαλά, αν μερακλώσω σπανία πια και θέλω να οδηγήσω λίγο πιο σβέλτα σε ορεινό στροφιλίκι σφίγγω την συμπίεση / επαναφορά και μεταμορφώνεται
    προφόρτιση πειράζω πια μονο εάν προυποθέτει διπλός και σε ταξίδι
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Η hagon εχει ρύθμιση συμπίεσης και επαναφορας μαζί στο κλασσικο βιδακι ρύθμισης επαναφορας που εχουν το δικο σου και τα περισσότερα. Ενω ακούγεται κλαιν(διοτι θα έπρεπε να ειχε ξεχωριστό θαλαμο) στην πραξη οταν το ρυθμισεις το αμκρτισερ δε συμπιέζεται παραλληλα επαναφέρεται αργα.
    Κατοπιν δοκιμής βρίσκεις το σεταπ που βολεύει
    Ναι τα ξέρω αυτά. Απλώς από περιέργεια ρωτησα.
    Οκ ευχαριστώ.

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    θα δεις, μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα δώσε χρόνο μέχρι να καταλάβεις και αφού συνδυάσεις τις ρυθμίσεις σε πολλά ενδεχόμενα, σιγά σιγά θα καταλήξεις
    όταν κάνω βόλτα όπως τις περισσότερες φορές, έχω μαλακές ρυθμίσεις και αποσβένει τα πάντα να φανταστείς όταν συναντώ χωματόδρομο χώνομαι δεν κολλάω και πατάει πολύ όμορφα και ομαλά, αν μερακλώσω σπανία πια και θέλω να οδηγήσω λίγο πιο σβέλτα σε ορεινό στροφιλίκι σφίγγω την συμπίεση / επαναφορά και μεταμορφώνεται
    προφόρτιση πειράζω πια μονο εάν προυποθέτει διπλός και σε ταξίδι
    Ευχαριστώ!
    Θα χαλαρώσω λίγο την συμπίεση επαναφοράς για περισσότερη άνεση στο δρόμο και γιατί νομίζω ότι την έσφιξα αρκετά.

  5. #140
    καλησπέρα doros74
    Έγραψες ότι αν θέλεις τοποθετείς και υδραυλική προφόρτιση και length adjuster προαιρετικά.
    Πόσο κοστίζει επιπλέον σ' αυτή την εκδοχή ;; (https://www.tecnomoto.gr/gr/product/?id=24393)
    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis62 Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα doros74
    Έγραψες ότι αν θέλεις τοποθετείς και υδραυλική προφόρτιση και length adjuster προαιρετικά.
    Πόσο κοστίζει επιπλέον σ' αυτή την εκδοχή ;; (https://www.tecnomoto.gr/gr/product/?id=24393)
    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.....
    Η υδραυλική προφορτιση μου κόστισε 210 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Μου την τοποθέτησαν στην K Shock. Απαραίτητη προϋπόθεση να μην έχεις τοποθετήσει το μακρύ ελατήριο, αυτό που προτείνει η Hyperpro για αναβάτες πάνω από 105 κιλά. Αν δεν βάλεις υδραυλική προφορτιση στο Hyperpro αμορτισέρ, ξέχασε την προφορτιση του ελατηριου. Είναι αδύνατη με το κλειδί.

  7. #142
    Εννοείς ότι δε θα μπορώ να ρυθμίσω την προφόρτιση του ελατηρίου αν δεν βάλω υδραυλική προφόρτιση στο αμορτισέρ;;;;
    Πρέπει υποχρεωτικά να την τοποθετήσω;;;

  8. #143
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis62 Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι δε θα μπορώ να ρυθμίσω την προφόρτιση του ελατηρίου αν δεν βάλω υδραυλική προφόρτιση στο αμορτισέρ;;;;
    Πρέπει υποχρεωτικά να την τοποθετήσω;;;
    Ναι δεν θα μπορείς. Ως παθών στο λέω. Αρχικά το έβαλα χωρίς την υδραυλική προφόρτιση, μου ήταν αδύνατον να το ρυθμίσω, αφού ρυθμίζεται από πάνω (από κάτω ρυθμίζεται η απόσβεση επαναφοράς) όπου δεν φτάνει το κλειδί.
    Σε κάθε περίπτωση με το αμορτισερ της Hyperpro είναι εξαιρετικό. Καμία σχέση με το μέτριο προς κακό εργοστασιακό.
    Φρόντισε να αλλάξεις και τα ελατήρια μπροστά με αντίστοιχα της Hyperpro και να αλλάξεις το λάδι.
    Όταν αλλάξεις όλο το σύστημα θα είναι σαν να έχεις άλλο μηχανάκι, πολύ μα πολύ καλύτερο στην συμπεριφορά του.

  9. #144
    το θέμα είναι doros74 ότι ανεβαίνουμε ψηλά έτσι. Πήρα τηλέφωνο την tecnomoto σήμερα και μου ζήτησε για το απλό αμορτισέρ 450,00, για αυτό με το άζωτο 680,00 και με την υδραυλική προφόρτιση 200,00 Σύνολο 880,00 συν τα περαστικά.
    Σ' αυτή την τιμή υπάρχει το ohlins στα 890,00 ευρώ. Έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι να κάνω. Ποιά η γνώμη σου για το σετ street box με 530,00 ;; το αμορτισέρ αυτό δε θα με καλύψει σε σχέση με το μαμισιο;;;;

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis62 Προβολή μηνύματος
    το θέμα είναι doros74 ότι ανεβαίνουμε ψηλά έτσι. Πήρα τηλέφωνο την tecnomoto σήμερα και μου ζήτησε για το απλό αμορτισέρ 450,00, για αυτό με το άζωτο 680,00 και με την υδραυλική προφόρτιση 200,00 Σύνολο 880,00 συν τα περαστικά.
    Σ' αυτή την τιμή υπάρχει το ohlins στα 890,00 ευρώ. Έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι να κάνω. Ποιά η γνώμη σου για το σετ street box με 530,00 ;; το αμορτισέρ αυτό δε θα με καλύψει σε σχέση με το μαμισιο;;;;
    Λοιπόν επειδή αυτοί από την tecnomoto δεν ξέρουν τι αυτούς γίνεται και επειδή κι εμένα τα ίδια παραμυθια μου ελεγαν και ετσι την πάτησα να ξερεις τα εξης:
    Αγοράζεις κανονικά το Streetbox με το κανονικό ελατήριο. Παράλληλα παραγγέλνεις την υδραυλική προφορτιση. Πας το πίσω αμορτισέρ με την υδραυλική προφορτιση στην KShock και στην βάζουν.
    Ή εναλλακτικά κανείς λίγο υπομονή 2 με 3 μήνες να δω πως θα πάει η πώληση της δικής μου μηχανής γιατί έχω ανεβάσει και τιμή χωρίς το πίσω αμορτισέρ ( έχω βάλει αγγελία το μηχανάκι μου). Αν κάποιος ενδιαφερθεί να την πάρει χωρίς το πίσω αμορτισέρ της Hyperpro ( δηλαδή με το εργοστασιακο) τότε θα το πουλήσω ξεχωριστά με την υδραυλική προφορτιση. Φυσικά σε τιμή πολύ καλύτερη από αυτή που το πήρα.
    Αυτή είναι η αγγελία μου https://www.car.gr/classifieds/bikes/?uid=128381 .

  11. #146
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis62 Προβολή μηνύματος
    το θέμα είναι doros74 ότι ανεβαίνουμε ψηλά έτσι. Πήρα τηλέφωνο την tecnomoto σήμερα και μου ζήτησε για το απλό αμορτισέρ 450,00, για αυτό με το άζωτο 680,00 και με την υδραυλική προφόρτιση 200,00 Σύνολο 880,00 συν τα περαστικά.
    Σ' αυτή την τιμή υπάρχει το ohlins στα 890,00 ευρώ. Έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι να κάνω. Ποιά η γνώμη σου για το σετ street box με 530,00 ;; το αμορτισέρ αυτό δε θα με καλύψει σε σχέση με το μαμισιο;;;;
    αυτό που σου εξηγεί ο doros είναι ότι εάν βάλεις οποιοδήποτε αμορτισερ χωρίς υδραυλική προφόρτιση χάνεις μια για πάντα την ρύθμιση προφόρτισης.
    Εάν δεν σου περισσεύουν τα λεφτά για ohlins (με υδραυλική προφόσρτιση κάνει στο χιλιάρικο+) που είναι η τοπ επιλογή.

    εναλλακτικά: είτε επισκευάζεις το μαμα αμορτισερ με νέα λάδια και αλλαγή ελατηρίου (της HyperPro) ή πας για hagon με υδραυλική πάντα προφόρτιση
    (Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	www.hagon-shocks.co.uk__PreAdj.jpg 
Προβολές:	66 
Μέγεθος:	11,7 KB 
ID:	403912),
    κάνε μια ερώτηση για φουλ πακέτο με μπροστινά https://www.hagon.gr/p_monoshocks.htm
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #147
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Αυτή είναι η αγγελία μου https://www.car.gr/classifieds/bikes/?uid=128381 .
    καλοπούλητο να είναι, πραγματικά έχεις το πιο εξοπλισμένο μηχανάκι και σε πολύ καλή κατάσταση.
    Ερώτηση ποιες είναι οι εντυπώσεις σου απο τους αποστάτες στο τιμόνι?
    Επίσης τα led τα δοκίμασες να μας πεις εντυπώσεις?

    μετά το cbf τι σκέφτεσαι?
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    καλοπούλητο να είναι, πραγματικά έχεις το πιο εξοπλισμένο μηχανάκι και σε πολύ καλή κατάσταση.
    Ερώτηση ποιες είναι οι εντυπώσεις σου απο τους αποστάτες στο τιμόνι?
    Επίσης τα led τα δοκίμασες να μας πεις εντυπώσεις?

    μετά το cbf τι σκέφτεσαι?
    Εννοείς τα led στο εμπρός φανάρι; τα έβαλα και δεν έμεινα ικανοποιημένος στην μεγάλη σκάλα, δεν ειχαν καλή δεσμη . Γνωστο το προβλημα αυτο με τα Led.
    Όσον αφορά το τι μηχανάκι σκέπτομαι να πάρω, εφοσον πουλησω το CBF, σκέπτομαι το Tracer 900 GT. Μου αρεσει αρκετά.
    Όσον αφορά δε τους αποστάτες, μια χαρά είναι δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Απλώς κάνουν την οδήγηση λιγο πιο ξεκούραστη, θεωρώ, αφού το σώμα έχει μια πιο όρθια στάση.

  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αυτό που σου εξηγεί ο doros είναι ότι εάν βάλεις οποιοδήποτε αμορτισερ χωρίς υδραυλική προφόρτιση χάνεις μια για πάντα την ρύθμιση προφόρτισης.
    Εάν δεν σου περισσεύουν τα λεφτά για ohlins (με υδραυλική προφόσρτιση κάνει στο χιλιάρικο+) που είναι η τοπ επιλογή.

    εναλλακτικά: είτε επισκευάζεις το μαμα αμορτισερ με νέα λάδια και αλλαγή ελατηρίου (της HyperPro) ή πας για hagon με υδραυλική πάντα προφόρτιση
    (Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	www.hagon-shocks.co.uk__PreAdj.jpg 
Προβολές:	66 
Μέγεθος:	11,7 KB 
ID:	403912),
    κάνε μια ερώτηση για φουλ πακέτο με μπροστινά https://www.hagon.gr/p_monoshocks.htm
    Στο Hyperpro αμορτισερ αυτό που δίνεται στο Streetbox, μπαίνει κανονικά η Υδραυλική προφόρτιση, δεν υπάρχει κανένα θέμα.
    Εγώ το Streetbox πήρα και τοποθέτησα στο πίσω αμορτισέρ την Υδραυλική προφόρτιση, εκ των υστέρων. Είναι κάτι που ενώ γίνεται, στην αντιπροσωπία στην Ελλάδα, λένε ότι, δήθεν, δεν γίνεται. Αυτό είναι το λάθος τους.
    Συνεπώς, ο φίλος μπορεί να πάρει το Streetbox που είναι σε εξαιρετική τιμή, παράλληλα να παραγγείλει την Υδραυλική προφόρτιση και να πάρει το πίσω αμορτισερ, το οποίο εμπεριέχεται στο Streetbox, στην K-Shock για να του τοποθετήσουν την υδραυλική προφόρτιση.
    Εμένα αυτή ακριβώς η ενέργεια (η τοποθέτηση της Υδραυλικής προφόρτισης στο πίσω αμορτισερ) μου κόστισε 210 μαζί με τα εργατικά .
    Απλώς ταλαιπωρήθηκα λίγο γιατί έβαλα το αμορτισερ, μετά από 2 μήνες το έβγαλα, αφού παρέλαβα την Υδραυλική προφόρτιση, προκειμένου να μου την τοποθετήσουν και το ξαναέβαλα.
    Ουσιαστικά ταλαιπωρήθηκα στο βάλε βγάλε.
    Σε κάθε περίπτωση το αμορτισέρ είναι εκπληκτικό. Κάνει εξαιρετικά την δουλειά του.
    Αν δεν πουλήσω το μηχανάκι και το κάνω ανταλλαγή, ή αν το δώσω σε χαμηλότερη τιμή, θα το πουλήσω μεμονωμένα στην τιμή των 400 €.
    Νομίζω είναι πολύ καλά για ένα αμορτισέρ που καινούργιο, μόνο το πίσω, μου κόστισε 630, αν επιμεριστεί το κόστος του συνολικού πακέτου, Ελατήρια εμπρός, αμορτισερ πίσω και υδραυλική προφόρτιση που μου κόστισε 740 €.
    Και έχω κάνει, μόλις, 3.000 χλμ, με αυτό.
    Καινούργιο είναι επί της ουσίας.

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 22:58
  2. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 14:56
  3. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 19:04
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 23:32
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 12:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF