Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: χωμα με συνεπιβατη

  1. #1

    χωμα με συνεπιβατη

    χαιρετω σας!
    ποια η συμπεριφορα του πισω κυριου-ας στην εκτος δρομου οδηγηση?πρεπει να συμβαδιζει με του οδηγου?(παντα ορθιος δηλαδη?)


  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Κατά πρώτον δε νομίζω ότι σε όλη σου τη διαδρομή ως οδηγός θα είσαι συνεχώς όρθιος. Πιθανόν σε κάποια σημεία θα πρέπει να είσαι καθιστός.Τώρα όσον αφορά το συνεπιβάτη αυτό που θα έλεγα εγώ & από την μικρή εμπειρία που έχω δικάβαλος στο χώμα, ο συνεπιβάτης πάντα καθιστός. Βοηθάει το κέντρο βάρους της μηχανής & δεν υπάρχουν & αναπάντεχες μετατοπίσεις βάρους σε πιθανά κουνήματα του συνεπιβάτη.


  3. #3
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Οδηγωντας στο χωμα, ειναι αδυνατον να ειναι οδηγος-συνοδηγος ορθιοι, εκτος αν ειναι μελη σε καποιο τσιρκο, οδηγουμε καθιστοι με μεγαλη προσοχη, ακολουθωντας τους ιδιους κανονες και εχοντας στο μυαλο μας οτι η καταπονηση αναρτησεων και ελαστικων ειναι πολυ μεγαλυτερη και καλο ειναι ειδικα στα δυσκολα σημεια ο συνεπιβατης να περπατα!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Οδηγωντας στο χωμα, ειναι αδυνατον να ειναι οδηγος-συνοδηγος ορθιοι, εκτος αν ειναι μελη σε καποιο τσιρκο, οδηγουμε καθιστοι με μεγαλη προσοχη, ακολουθωντας τους ιδιους κανονες και εχοντας στο μυαλο μας οτι η καταπονηση αναρτησεων και ελαστικων ειναι πολυ μεγαλυτερη και καλο ειναι ειδικα στα δυσκολα σημεια ο συνεπιβατης να περπατα!
    Σωστος

    Και ο οδηγος καθιστος

    Αν ειναι ορθιος κανει την πισω να νιωθει πολυ ανασφαλης

    Δικαβαλο παμε ηρεμα στο χωμα, δεν κυνηγαμε χρονους ουτε αλματα

  5. #5
    Πολύ χώμα; Εγώ ως συνεπιβάτης κατεβαίνω και πάω με τα πόδια (να παίξει και λίγο ο κατά τ άλλα streetας οδηγός! )
    safety doesn't happen by accident

  6. #6
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Πολύ χώμα; Εγώ ως συνεπιβάτης κατεβαίνω και πάω με τα πόδια (να παίξει και λίγο ο κατά τ άλλα streetας οδηγός! )

    Θελει και χωμα ο κυριος κουλος??
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  7. #7
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100

    Re: χωμα με συνεπιβατη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από marbell
    χαιρετω σας!
    ποια η συμπεριφορα του πισω κυριου-ας στην εκτος δρομου οδηγηση?πρεπει να συμβαδιζει με του οδηγου?(παντα ορθιος δηλαδη?)

    Ποτε ορθιοι κανενας απο τους δυο....

    Εαν μπορουν σε δυσκολα σημεια να βαζει ο οδηγος ( και αν κατεχει και ο συνοδηγος ) μια υποτυπωδη κοντρα με τα ποδια στους μαρσπιεδες ( χωρις να σηκωθει κανεις ) τραβωντας λιγο το βαρος προς τα πανω εχει καλος αλλιως ξεχαστε το.....

    Οι ταχυτητες πρεπει να ειναι εξαιρετικα χαμηλες καθως ο ελενχος της μηχανης με δευτερο ατομο σε δρομο "σαθρο " η με πολλες πετρες ειναι εως αδυνατος , εαν η μηχανη παρουσιασει ατακτη συμεριφορα εξαιτιας και μονο του ταιρεν που θα βρισκετε εκεινη την στιγμη...


  8. #8
    ετσι ε??..κ εγω τα εκανα ολα αναποδα!!κ μιλαμε για κροκαλια.....ευχαριστω παιδια...
    τελικα χωμα πας μονος για να το ευχαριστηθεις!

  9. #9
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marbell

    τελικα χωμα πας μονος
    Σωστά.

    Αν για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να πάρεις 2κάβαλο ισχύουν ότι σου είπαν τα παιδιά παρα πάνω.
    Οταν είσαι 2κάβαλος στο χώμα πάντα σιγά και προσεχτικά.

    Ιδικά για enduro μηχανή (χωρις πίσω πατάκια) είναι απαγορευτικό.
    Αν δε θελήσεις να οδηγήσεις γρήγορα , πέρα οτι θα κοπούν τα χέρια σου, θα πάνε και οι κράμπες σύννεφο (του άλλου) .
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Σωστά.

    Αν για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να πάρεις 2κάβαλο ισχύουν ότι σου είπαν τα παιδιά παρα πάνω.
    Οταν είσαι 2κάβαλος στο χώμα πάντα σιγά και προσεχτικά.

    Ιδικά για enduro μηχανή (χωρις πίσω πατάκια) είναι απαγορευτικό.
    Αν δε θελήσεις να οδηγήσεις γρήγορα , πέρα οτι θα κοπούν τα χέρια σου, θα πάνε και οι κράμπες σύννεφο (του άλλου) .
    και εμένα ρέ αλήτη πέρυσι στο ακρόπολις γιατί με πήγαινες κομμάτια?

  11. #11
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marbell
    ετσι ε??..κ εγω τα εκανα ολα αναποδα!!κ μιλαμε για κροκαλια.....ευχαριστω παιδια...
    τελικα χωμα πας μονος για να το ευχαριστηθεις!
    Παντού πας μόνος αν θές να το ευχαριστηθείς χωρίς οι συνέπειες δικιάς σου κίνησης εκούσιας ή ακούσιας να επηρεάσουν τρίτο που δεν θα θελες με κανέναν τρόπο...

Παρόμοια θέματα

  1. οδηγηση στο χωμα με βαρυ street μηχανακι
    από intruder στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2011, 23:42
  2. Trackday με συνεπιβάτη??
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2009, 21:56
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2008, 00:18
  4. Δεν την παλεύω με συνεπιβάτη!
    από Kizoku στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2006, 17:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF