Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Απορίες σχετικές με τις βενζίνες.

  1. #16
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Εριστικός δεν είμαι, απλά είμαστε σε άλλο μήκος κύματος. Ήθελα να δώσω έμφαση στις απίθανα ρομαντικές απόψεις και προβληματισμούς σχετικά με το "καλό" ενός πλανήτη που βασίζεται αποκλειστικά στο πετρέλαιο.

    Είμαι καμιά φορά εριστικός απέναντι σε όσους ψάχνουν να μάθουν, αλλά το μόνο που κάνουν είναι να γράφουν γενικές ερωτήσεις και να περιμένουν έγκυρη απάντηση από ...οποιονδήποτε, χωρίς να κάνουν καμία έρευνα.

    Λοιπόν εμένα μου είπαν ότι είναι απίθανα φούμαρα οι ιστορίες για τις διαφορές επιδόσεων. Ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πάνω απ'όλα, όπως άλλωστε γίνεται και με τις εξατμίσεις και πολλά άλλα. Ιδίως αυτό το "αισθητή διαφορά" που διαβάζω που και μου με στέλνει λέμε. Μα τι στο καλό, όλοι οι έλληνες γεννιούνται με ενσωματωμένο δυναμόμετρο;;;

    Επίσης μου είπαν κάποιοι που ξέρουν ότι αυτή η ιστορία με την κατανάλωση, η οποία ως δια μαγείας μειωνεται κατακόρυφα στο εξωτερικό, οφείλεται καθαρά ΚΑΙ ΜΟΝΟ στον τρόπο οδήγησης. Πας στην πολιτισμένη Ευρώπη και πέφτει κατά 1/3! Πας στις ερήμους της Αφρικής (βλ. Uriah Heep) και διπλασιάζεται.

    Eπίσης άκουσα από κάτι φίλους ότι έχουμε ξεχάσει εντελώς τις ανακοινώσεις του κράτους (που έλεγαν ότι η LRP είναι μεταβατικό καύσιμο μέχρι όλα να γίνουν αμόλυβδα) και καθόμαστε και αναρωτιώμαστε τι θα γίνει με τα παλιά οχήματα όταν καταργηθεί ΚΑΙ η LRP.

    Παραμένει το ερώτημα ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΡΟΤΙΚΟ ΣΤΗΝ LRP, για το οποίο δεν άκουσα τίποτα. Έναν μόνο χημικό μηχανικό πετύχαμε που εργάζεται στα διυλιστήρια, αλλά αυτός δε μιλάει. Οπότε αρκετοί απο εμάς χρησιμοποιούμε κάργα την αμόλυβδη και σε κινητήρες χωρίς καταλύτη, όπως το καλο-παλιό μας μηχανάκι.

    Eίχα διαβάσει επίσης ότι οι καταλύτες πρέπει να αλλάζουν κάθε τόσα χρόνια (κάτι που κανείς δεν κάνει), ότι δε λειτουργούν όταν είναι κρύοι (βλ. μικρές αποστάσεις), δε λειτουργούν όταν υπερθερμανθούν (βλ. πηξιμο στην κίνηση & ελληνικο καλοκαίρι) κ.α. τέτοια, πράγμα που σημαίνει ότι στην πηγμένη Αθήνα είμαστε τίγκα στον καρκίνο.

    Οπότε τώρα εκτός από βενζίνες έχουμε να ψάχνουμε και για τους καταλύτες... Και στην Αθήνα μόνο παίζουν πάνω από 4 εκατομμύρια τέτοιοι. Όσοι ενδιαφέρεστε για το τι θα συμβαίνει γύρω μας σε 50 χρόνια, ψάξτε το λίγο...
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Είμαι καμιά φορά εριστικός απέναντι σε όσους ψάχνουν να μάθουν, αλλά το μόνο που κάνουν είναι να γράφουν γενικές ερωτήσεις και να περιμένουν έγκυρη απάντηση από ...οποιονδήποτε, χωρίς να κάνουν καμία έρευνα.
    Μήπως έχεις υπόψιν σου φιλαράκι κατά που πέφτει η Σολωμού στον Ν. Κόσμο ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Ρε φιλαράκι δεν ξέρω. Τράβα δες κάναν χάρτη


    Σχετικά με το "Bens", τώρα που έκατσα να δω, το βρίσκω μόνο ως δημοσίευση στο Autotriti. Για όσους δε θυμούνται, έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν και άλλες "συσκευές" που κάνουν θαύματα στις επιδόσεις.

    Ας μην πάρουμε όλο το άρθρο, αλλά μόνο μια παράγραφο:
    Είναι αντιληπτή ή διαφορά: Με την τοποθέτηση του Fuel Booster αμέσως ο κινητήρας παρουσιάζει καλύτερη ελαστικότητα ειδικά στις χαμηλές στροφές ενώ δείχνει και μεγαλύτερη ευστροφία. Με τη χρήση 2-3 ρεζερβουάρ ο κινητήρας έχει καθαρίσει από τα κατάλοιπα ενώ το όχημα παρουσιάζει καλύτερες ρεπρίζ και παρατηρείται αύξηση της τελικής ταχύτητας μέχρι 25 χλμ./ώρα αλλά και μείωση της κατανάλωσης 10-35%.
    Είμαι ο μόνος που βλέπω το αστείο;
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  4. #19
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Και όμως η διαφορά υπάρχει στην απόδοση... σχετίζεται φίλε Κώστα με τα απορρυπαντικά στοιχεία που περιέχει κάθε βενζίνη όπως και με την καθαρότητα της σαν στοιχείο, (ΜΟΝ και RON) που ανέφερες.

    Η τέλεια καύση σαφώς δεν υφίσταται. Το γνωρίζουμε όλοι αυτό.

    Όμως το θέμα είναι τι γίνεται απο την στιγμή και μετά που γίνεται η καύση μέσα στον θάλαμο. Τα υπολείμματα που παραμένουν εκεί , μετά απο βενζίνη χαμηλότερης ποιότητος (sic) , επιβαρύνουν την επερχόμενη ανάφλεξη-καύση , έτσι ώστε σταδιακά να μειώνεται η απόδοση της ίδιας της δυναμικής της καύσης. Η βενζίνη με αποδεδειγμένα περισσότερα οκτάνια, κάνει καλύτερη καύση και σου δίνει μια καλή απόκλιση σε απόδοση και κατανάλωση περί του 5% σε 10-15 γεμίσματα ρεζερβουάρ.Για αυτό και την συστήνουν σε υψηλής απόδοσης μοτέρ.

    http://www.groupk.com/tec-gas96.htm

    Προσωπικά σε Tigra του 1998 , έχω δεί διαφορά απόδοσης σε ίδιο δρόμο, καιρικές συνθήκες και τρόπο οδήγησης (Α.Ο. , εποχή Άνοιξης , 5000rpm σταθερά) όπου μου έδωσε ενα 5% σε χιλιόμετρα σε κοντέρ αλλά και σε κατανάλωση βενζίνης , αφού το γέμισμα γινόταν μέσα στην Α.Ο σε παρακείμενο βενζινάδικο.

    Για μηχανή πάντως που παρόλο που έχει πολύ υψηλότερης απόδοσης μοτέρ, δεν το έκανα το test, γιατί πολύ απλά , δεν έπρεπε να καίει αμόλυβδη (παρόλο που μπορεί) μιας και δεν έφερε καταλύτη.


    Y.G. Ουπς... έπρεπε να πάει στο άρθρο για την Βενζίνη που είχες βάλει... σορρυ φίλε.
    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Εριστικός δεν είμαι, απλά είμαστε σε ...............................................................................

    Οπότε τώρα εκτός από βενζίνες έχουμε να ψάχνουμε και για τους καταλύτες... Και στην Αθήνα μόνο παίζουν πάνω από 4 εκατομμύρια τέτοιοι. Όσοι ενδιαφέρεστε για το τι θα συμβαίνει γύρω μας σε 50 χρόνια, ψάξτε το λίγο...
    Ξαναδιάβασα ότι είπαμε και έχεις δίκιο. Δεν ήσουν εριστικός. Ήσουν κομματάκι αρνητικός, αλλά όχι σε σημείο που να μπορεί κάποιος να σε πει εριστικό. Το παίρνω πίσω και ζητώ συγνώμη.
    Μάλλον έχεις δίκιο σ' αυτά που λες για την κατανάλωση. Ακούγονται λογικά (κατά την προσωπική υποκειμενική άποψή μου)!
    Σχετικά με τους καταλύτες, είχα διαβάσει πως κάποια στιγμή αναθεωρήθηκε η άποψη πως κάθε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, πρέπει να αντικαθίστανται. Η επικρατούσα άποψη είναι πως πλέον δεν αντικαθίστανται, παρά μόνο όταν οι τιμές των καυσαερίων ξεπερνούν κάποια όρια, μέχρι νεοτέρας.
    Για το bens κι εγώ ήμουν επιφυλακτικός. Αλλά δε βλέπεις πόσοι είναι αυτοί που δίνουν τη μαρτυρία τους για την επιτυχία του συστήματος;

    Στο "Είμαι καμιά φορά εριστικός απέναντι σε όσους ψάχνουν να μάθουν, αλλά το μόνο που κάνουν είναι να γράφουν γενικές ερωτήσεις και να περιμένουν έγκυρη απάντηση από ...οποιονδήποτε, χωρίς να κάνουν καμία έρευνα.", έχω να πω ότι καταρχήν εξέφρασα απορίες σε σχετική με το θέμα ιστοσελίδα και το γεγονός αυτό, θα επιτρέψει και σε άλλους επισκέπτες (εκτός από μένα) , που είναι ανενημέρωτοι με το θέμα και δεν έτυχε να τους κινήσει ποτέ το ενδιαφέρον, να ακούσουν και να μάθουν.
    Επίσης το "Να απαντήσουν γνώστες του θέματος χωρίς υποθέσεις σχετικά με το αν ισχύει ή όχι!", που είπα αρχικά, νομίζω ότι δε συνηγορεί σ' αυτό που έμμεσα μου προσάπτεις.

  6. #21
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Η βενζίνη με αποδεδειγμένα περισσότερα οκτάνια, κάνει καλύτερη καύση ...
    Πέστε μου ότι το κάνετε επίτηδες ....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    και σου δίνει μια καλή απόκλιση σε απόδοση ...
    Έλααααα ...???? :hypnotize


    Υ.Γ.
    Δεν υπάρχει ένας @#$%Χημικός να μας δείξει ΠΟΥ στον π@ύτσο ανακατεύονται τα οκτάνια (τα οποία είναι μια ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ μονάδα μέτρησης της αντικροτικότητας του καύσιμου) στην χημικό τύπο καύσης της βενζίνης ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #22
    Ως απάντηση σε μερικά απο τα παραπάνω σχόλια, μερικές πληοροφορίες για τις βενζίνες στην Ελλάδα, μετά απο έρευνα που γίνεται και είναι σε εξέλιξη στη δουλειά μου. Γράφω λίγα εν τάχει λόγο έλλειψης χρόνου αλλά και γιατι θα έχω περισσότερα στοιχεία μετα από λίγο καιρό


    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    ...Στην Ελλάδα έχουμε τη χαμηλότερη ή από τίς πιο χαμηλότερες τιμές γιατί το καύσιμο που βάζουμε στα οχήματά μας είναι χάλια σε ποιότητα.
    Πρόσφατα ένας καλός φίλος επέστρεψε από ταξίδι στην Ευρώπη με το FJR του και εντυπωσιάστηκε από τίς επιδόσεις και την αλλαγή τού ήχου τής μηχανής του,βάζοντας την ευρωπαϊκή και πιο ακριβή απ' τής Ελλάδας βενζίνη.

    ...
    Οι λιανικές τιμές των καυσίμων στα πρατήρια διαμορφώνονται ως το άθροισμα:
    - Της τιμής πώλησης προϊόντων από τα διυλιστήρια (ex refinery prices)
    - Των φόρων και των δασμών
    - Των περιθωρίων των εταιρειών εμπορίας και των πρατηριούχων. Γιατί έχουμε τις χαμηλότερες τιμές στην Ευρώπη?
    Γιατί έχουμε το χαμηλότερο Ενιαίο Φόρο Κατανάλωσης (ΕΦΚ) καυσίμου! Στα πλαίσια της εναρμόνησης μας με την ΕΕ, οι τιμές των καυσίμων στην Ελλάδα ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ μέχρι ο ΕΦΚ να εξισωθεί με την ΕΕ, και προσέξτε, η αύξηση θα είναι ανεξάρτητη απο την διακύμανση της τιμής του πετρελαίου.

    Σχετικά με την τροφοδοσία απο τα ίδια διυλιστήρια:
    Στην Ελληνική Αγορά δραστηριοποιούνται δύο εταιρείες διύλισης αργού πετρελαίου :
    - Ελληνικά Πετρέλαια και
    - Motor Oil Hellas (Διυλιστήρια Κορίνθου),
    οι οποίες διαθέτουν τέσσερα διυλιστήρια καθώς και οι γνωστές ελληνικές και πολυεθνικές εταιρείες εμπορίας και διακίνησης.
    Τα 4 διυλιστήρια παρέχουν τα καύσιμα σε μεγάλο βαθμό στην ελληνική αγορά. Οι μέγαλες εταιρείες (πχ BP, SHell κλπ), θα διαθέτουν δικές τους βενζίνες στην ελληνική αγορά, μόνο εφόσον έχουν και δικές τους εγκαταστάσεις αποθήκευσης στον ελληνικό χώρο, με χωρητικότητα ικανή που να μπορεί να τροφοδοτήσει την ελληνική αγορά. Διαφορετικά,
    αγοράζουν ΚΑΙ από τα ελληνικά διυλιστήρια.


    Σχετικά με την ποιότητα :
    Υπάρχουν τεχνικές δυσχέρειες για τον Ελλαδικό χώρο λόγο κλιματολογικών συνθηκών.
    Μην ξεχνάτε, η βενζίνη είναι μια ουσία πτητική, και προκειμένου να μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς πρόβλημα, πρέπει να επιτυγχάνονται φυσικο-χημικές ιδιότητες (πχ τάση ατμών) μέσω προσθέτων. Πολλές φορές αυτά τα πρόσθετα υποβαθμίζουν την ποιότητα της, αλλά είναι αναγκαίο κακό εδώ στην Ελλάδα, προκειμένου να μπορεί η βενζίνη να διατεθεί στην αγορά
    (και αυτό σημαίνει οτι τα προβλήματα δεν αφορούν πάντα την διεργασία της καύσης της στον κινητήρα αλλά και την αποθήκευση της στις δεξαμενές και την διαδικασία μεταφοράς της. Εκεί εντοπίζονται σημαντικά προβλήματα). Εξάλλου, για το λόγο αυτό, υπάρχει διαχωρισμός των βενζινών σε κατηγορίες, ανάλογα με την περιοχή που πρόκειται να διατεθούν. Η κατηγοριοποίηση αυτή γίνεται λαμβάνοντας υπόψην τις κλιματολογικές συνθήκες. Έτσι, στην Ελλάδα χρησιμοποιούνται, μεταξύ άλλων, οι λεγόμενες βενζίνες "θερινών προδιαγραφών".
    Αναζητήστε λοιπόν ΚΑΙ εκεί τη χαμηλότερη ποιότητα.

    Τέλος, μια σημαντική διαφορά της αγοράς πετρελαιοειδών στην Ελλάδα σε σχέση με αυτό άλλων Ευρωπαϊκών χωρών - διαφορά που επίσης επιρεάζει τοσο το κόστος όσο και την ποιότητα - συνίσταται στο γεγονός ότι τα πρατήρια στη χώρα μας ανήκουν σε μεγάλο βαθμό στους πρατηριούχους και όχι στις εταιρείες εμπορίας. Παράλληλα είναι δομημένα ως μικρομεσαίες επιχειρήσεις και σε πολλές περιπτώσεις ως μικρής κλίμακας οικογενειακές επιχειρήσεις

  8. #23
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    OldMan... βρε γέρος άνθρωπος... θα σου ανέβει η πίεση και θα πάθεις τίποτα... :rotflmao: :rotflmao:


    Χημικός δεν είμαι, αλλά ρίξε μια ματιά στο link που έβαλα... κάτι λέει επ' αυτού.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    OldMan... βρε γέρος άνθρωπος... θα σου ανέβει η πίεση και θα πάθεις τίποτα... :rotflmao: :rotflmao:
    "Άλλος" με έβαλε να φωνάξω ...!!!!
    (για να το παίξει "κομ ιλ φω"...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    ρίξε μια ματιά στο link που έβαλα...
    Έριξα (και έφριξα !!!)

    "The "octane rating" refers to the fuel's resistance to pre-igniting under very high temperature conditions."
    :hypnotize

    Δεδομένου ότι έχει μπερδέψει την προ-ανάφλεξη με την αυτ-ανάφλεξη και την πίεση με την θερμοκρασία, λέω να ΜΗΝ διαβάσω παρακάτω...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #26
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Έριξα (και έφριξα !!!)

    "The "octane rating" refers to the fuel's resistance to pre-igniting under very high temperature conditions."
    :hypnotize

    Δεδομένου ότι έχει μπερδέψει την προ-ανάφλεξη με την αυτ-ανάφλεξη και την πίεση με την θερμοκρασία, λέω να ΜΗΝ διαβάσω παρακάτω...

    Όπως πάντα υπερβολικός!!!!!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Όπως πάντα υπερβολικός!!!!!
    Εγώ ή ο αρθρογράφος ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Εγώ ή ο αρθρογράφος ???
    Δεν τον ξέρεις; Συγγενής του babis Ilektrologos είναι.... ο Sakis Ximikos
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 16:57
  2. αϊ σιχτιρ με τις γκετες
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 16:22
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 18:45
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 21:48
  5. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF