Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Απορίες σχετικές με τις βενζίνες.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460

    Απορίες σχετικές με τις βενζίνες.

    Ανοίγω αυτό το θέμα, επειδή θέλω να μου λυθούν ορισμένες απορίες.
    Παλιά, τότε που είχαν πρωτοβγεί τα καταλυτικά αυτοκίνητα και συνεπώς άρχισε η πώληση της αμόλυβδης βενζίνης στα πρατήρια, είχα διαβάσει ένα άρθρο στους 4τροχούς που ανέλυε για ποιους λόγους πρέπει να εκλείψει το φαινόμενο του αυτοκόλλητου "καίω και αμόλυβδη" που είχαν κάτι μαούνες του 70, φάρδύ - πλατύ στο παρμπρίζ!
    Έλεγε λοιπόν ότι ο μόλυβδος έπαιζε το ρόλο του αντικροτικού και ότι ήταν πάρα πολύ ρυπογόνος ουσία. Στην αμόλυβδη, αντικαταστάθηκε με αρωματικές ενώσεις που παίζουν τον ίδιο ακριβώς ρόλο, οι οποίες όμως κατακρατούνται από τον καταλύτη. Αν όμως το όχημα δε διαθέτει καταλύτη, αυτές είναι πολύ περισσότερο ρυπογόνες και καρκινογόνες από το μόλυβδο! Ένα παπάκι που βάζει αμόλυβδη και δεν έχει καταλύτη, ρυπαίνει ίσα με 5 αυτοκίνητα που καίνε συμβατική βενζίνη με μόλυβδο!
    Ρωτάω λοιπόν.. Καταρχήν γνωρίζει κάποιος το θέμα; Ισχύει αυτό; Γιατί δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα; Γιατί δεν έχει ενημερωθεί ο κόσμος; Γιατί καταργήθηκε η συμβατική βενζίνη ενώ παρέμειναν σε κυκλοφορία όλα τα παλιά συμβατικά οχήματα; Να απαντήσουν γνώστες του θέματος χωρίς υποθέσεις σχετικά με το αν ισχύει ή όχι!
    Η δεύτερη απορία μου είναι αν διαφέρουν καθόλου οι βενζίνες μεταξύ τους! Μου έχουν πει κατά καιρούς ορισμένοι, ότι "όχι, δε διαφέρουν καθόλου! Απ' το ίδιο διυλιστήριο τις παίρνουν όλοι!". Άλλοι λένε ότι διαφέρουν! Βάζουν λέει πρόσθετα και παπαριές! Ξέρει κανένας να μας πει;
    Τρίτη ερώτηση: Έχετε ακούσει για μια συσκευή (bens, νομίζω) που βρήκε ένας Έλληνας και μειώνει κατά μεγάλο ποσοστό την κατανάλωση; Τι είναι αυτό; Ας εξηγήσει κάποιος που άκουσε, είδε, δοκίμασε. Μπαίνει σε μοτοσυκλέτες; Εφαρμόζεται σε όλα τα αυτοκίνητα; Πως ο εφευρέτης του, αν είναι όντως αποτελεσματικό, είναι ακόμα ζωντανός και βγαίνει και στα κανάλια;


    Τέλος ποιο είναι το αγαπημένο σας χρώμα και ποια η διαφορά ανάμεσα σε ένα σκύλο;

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2007
    Μηνύματα
    5
    polie kales oi erwthseis!!!
    perimenw mazi me sena tis apanthseis
    more about me @ http://www.myspace.com/andreas777

  3. #3
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από azyx
    polie kales oi erwthseis!!!
    perimenw mazi me sena tis apanthseis
    +636...

    το οτι αν βαλεις στο παπι αμολυβδη ειναι οτι χειροτερο δεν το ηξερα....και του εχω βαλει μερικες φορες...φυσικα απο τωρα με τπτ...

    οσο για το οτι καταργηθηκε η σουπερ..δεν νομιζω...σε ολα τα βενζιναδικα που εχουμε στη γειτονια οπου και βαζω βενζινη εχουνε ...

    τωρα δεν ξερω εκει που εισαι εσυ τι κανουν...
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Που να'ναι αυτος ο SF τωρα;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
    +636...

    το οτι αν βαλεις στο παπι αμολυβδη ειναι οτι χειροτερο δεν το ηξερα....και του εχω βαλει μερικες φορες...φυσικα απο τωρα με τπτ...

    οσο για το οτι καταργηθηκε η σουπερ..δεν νομιζω...σε ολα τα βενζιναδικα που εχουμε στη γειτονια οπου και βαζω βενζινη εχουνε ...

    τωρα δεν ξερω εκει που εισαι εσυ τι κανουν...
    Μισό! Μήπως μπερδεύεις την παλιά σούπερ με μόλυβδο με τη σούπερ αμόλυβδη;

  6. #6
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Μισό! Μήπως μπερδεύεις την παλιά σούπερ με μόλυβδο με τη σούπερ αμόλυβδη;
    οχι βρε..

    την σουπερ την παλια λεω...

    εχουν βαλει σε ολες τις παλιες σουπερ μολυβδο?γιατι στα βενζιναδικα την λενε σκετο ''σουπερ''...

    η σουπερ αμολυβδη ειναι αλλο..ειναι αυτη που βαζω στο 636....
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  7. #7
    GSR600 red arrow Το avatar του/της tomd
    Εγγραφή
    14/09/2006
    Μηνύματα
    47

    Re: Απορίες σχετικές με τις βενζίνες.

    [i]
    Τρίτη ερώτηση: Έχετε ακούσει για μια συσκευή "bens , νομίζω" που βρήκε ένας Έλληνας και μειώνει κατά μεγάλο ποσοστό την κατανάλωση; Τι είναι αυτό; Ας εξηγήσει κάποιος που άκουσε, είδε, δοκίμασε. Μπαίνει σε μοτοσυκλέτες; Εφαρμόζεται σε όλα τα αυτοκίνητα; Πως ο εφευρέτης του, αν είναι όντως αποτελεσματικό, είναι ακόμα ζωντανός και βγαίνει και στα κανάλια;

    [/B]
    Όσον αφορά την συσκευή bens που αναφέρεσαι, την έχω τοποθετήσει στην μηχανή (GSR600) εδώ και δυο εβδομάδες. Ακριβώς η ίδια συσκευή μπαίνει και σε αυτοκίνητο χωρίς καμία παραλλαγή. Στην αρχή ήμουνα, και είμαι, αρκετά επιφυλακτικός κατά πόσο η συσκευή κάνει αυτά που υπόσχεται. Δεν θα την έβαζα αν δεν τα παίρναμε στο περιοδικό που δουλεύω σαν δοκιμή, ένα σε μηχανή και ένα δεύτερο σε αυτοκίνητο. Οι πρώτες εντυπώσεις και για τις δυο εφαρμογές μας εξέπληξαν θετικά....χωρίς να τα πολυλογώ και μη θέλοντας να κάνω διαφήμιση, θα αναφέρω την έως τώρα κατανάλωση της μηχανής μου.

    Χωρίς την συσκευή με 14 λίτρα έκανα σε ταξίδι 200χλμ, ενώ με την bens τώρα 250χλμ. Οι συνθήκες δεν ήταν ίδιες σαφώς αλλά ποτέ εδώ και 9 μήνες δεν είχα δει παραπάνω από 210χλμ με τα λίτρα αυτά.

    Θα δειξει....
    GSR 600


  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
    οχι βρε..

    την σουπερ την παλια λεω...

    εχουν βαλει σε ολες τις παλιες σουπερ μολυβδο?γιατι στα βενζιναδικα την λενε σκετο ''σουπερ''...

    η σουπερ αμολυβδη ειναι αλλο..ειναι αυτη που βαζω στο 636....
    Φίλε η παλιά σούπερ είχε μόλυβδο έτσι κι αλλιώς! Τώρα αν πεις στο βενζινά, "βάλε σούπερ", σου βάζει σούπερ αμόλυβδη! Η παλιά σούπερ έχει καταργηθεί και πέρασε στα ψιλά. Πρώτες ειδήσεις υποθέτω πως θα ήταν σημαντικά θέματα όπως που θα παει μεταγραφή ο τάδε υποδημοσιογραφίσκος της κακιάς ώρας. Όπως στο πρόσφατο παρελθόν, που μια σημαντικότατη είδηση για μια ιατρική ανακάλυψη στο διαβαλκανικό της Θεσ/νίκης, πέρασε στα ψιλά, ενώ πρώτο θέμα ήταν "για ποιο λόγο έφυγε η Στάη απ'το Αντ1"!!!!!!!

  9. #9
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Οι βενζίνες πράγματι διαφέρουν μεταξύ τους.Στην Ελλάδα έχουμε τη χαμηλότερη ή από τίς πιο χαμηλότερες τιμές γιατί το καύσιμο που βάζουμε στα οχήματά μας είναι χάλια σε ποιότητα.
    Πρόσφατα ένας καλός φίλος επέστρεψε από ταξίδι στην Ευρώπη με το FJR του και εντυπωσιάστηκε από τίς επιδόσεις και την αλλαγή τού ήχου τής μηχανής του,βάζοντας την ευρωπαϊκή και πιο ακριβή απ' τής Ελλάδας βενζίνη.

    Ακριβή;Όχι!Διότι μαζί με τίς καλύτερες επιδόσεις είχε και μεγαλύτερη αυτονομία,περίπου κατά1/5!

    Όσο για τον SF που ανέφερε πριν ο gcrook,έχει γράψει ένα πολύ ωραίο και αναλυτικό άρθρο εδώ
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  10. #10
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
    +636...

    το οτι αν βαλεις στο παπι αμολυβδη ειναι οτι χειροτερο δεν το ηξερα....και του εχω βαλει μερικες φορες...φυσικα απο τωρα με τπτ...

    οσο για το οτι καταργηθηκε η σουπερ..δεν νομιζω...σε ολα τα βενζιναδικα που εχουμε στη γειτονια οπου και βαζω βενζινη εχουνε ...

    τωρα δεν ξερω εκει που εισαι εσυ τι κανουν...
    μερικες εταιριες την εχουν καταργισει την σουπερ lrp οπως πχ η shell

    εγω παντου ζηταω να μου βαλουν σουπερ lrp γιατι το μηχανακι μου δεν εχει καταλυτη και βαζοντας αμολυβδη μολυνει το περιβαλον

    αλλα αληθεια ενω κυκλοφωρουνε τα παλια μηχανακια χωρις καταλυτη γιατι καταργιθηκε η σουπερ ?????

  11. #11
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Και μηχανάκια και αυτοκίνητα κυκλοφορούν χωρίς καταλύτη. Που πήγε η σούπερ; Πού πήγε η LRP; Γιατί ο banditakos βάζει LRP αφού είναι η ίδια με την αμόλυβδη; Ή μήπως δεν είναι; Γιατί ο VanDiemen αναρωτιέται αν ενημερώθηκε ο κόσμος; Ποιός να τον ενημερώσει και για ποιό;

    Και συνεχίζουμε. Γιατί στο εξωτερικό 8 στα 10 ΙΧ είναι diesel, αλλά στη χώρα μας μόνο οι ταρίφες; Γιατί έχουν πάψει οι ειδήσεις να λένε για όρια λήψης εκτάκτων μέτρων λόγω ρύπανσης της ατμόσφαιρας; Που είναι τελικά οι μαγικές συσκευές που μεινώνουν κατανάλωση/ρύπους/πονοκεφάλους κλπ; (Αυτό το bens προσωπικά δε το έχω ακούσει, αλλά παλιότερα είχαμε άλλα πυροτεχνήματα όπως το παπαράκι που ιονίζει, το άλλο που πολώνει, το άλλο που αρωματίζει κλπ κλπ).

    Πάμε παρακάτω. Ποιός είναι γνώστης και ποιός όχι; Ποιοί είναι οι "ορισμένοι που μου είπαν" και τι θα πει "ξέρει κανένας;"

    Εγώ μπήκα στον κόπο να μεταφέρω πληροφορίες, αφου τις συγκέντρωσα και ξεσκαρτάρισα. Αναφέρω και πηγές νομίζω, αλλά όλοι έχουμε internet και google, οπότε καθένας μπορεί να ψάξει.

    Το θέμα με τις μαούνες του 70, που μάλλον εννοείς τα Nissan Sunny του 80, είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία. Θα την πιάσουμε αργότερα. Αν δε βγάλεις συμπεράσματα από το παραπάνω λινκ, μπορείς να ποστάρεις λίγο πιο συγκεκριμένες απορίες (και λιγότερες), και θα κάνουμε κουβέντα.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αναρωτήθηκα αν ενημερώθηκε ο κόσμος γιατί δεν είναι ένα θέμα που αφορά τα συμφέροντα μιας ομάδας ανθρώπων,αλλά τη βιοσιμότητα του πλανήτη και άρα επιβάλλεται η ενημέρωση. Αυτή έπρεπε να γίνει από το κράτος και από περιβαλλοντολογικές οργανώσεις (και να μην περιμένουν το ΣΚΑΪ, να βγάλει το φίδι απ' την τρύπα) που κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Το λόγο αναρωτήσου τον μετά από 50 χρόνια! Αν έχεις δίπλα σου τα εγγόνια σου, ίσως να σε βοηθήσει στην εξαγωγή του συμπεράσματός σου.
    Διάβασα το άρθρο σου το σχετικό με τις βενζίνες και είναι πάρα πολύ καλό. Το εριστικό σου ύφος όμως προς κάποιον που δε γνωρίζει και ψάχνει να ενημερωθεί από μόνος του, δε διακαιολογείται.
    Για το "μου είπαν" και το "ξέρει κανένας", σε παραπέμπω στο δημοτικό σου σχολείο, στη δασκάλα της πρώτης δημοτικού, για να σου λύσει την απορία. Εγώ δεν τα είπα με καμμιά διάθεση να προσδώσω αλληγορικό ή μεταφορικό ύφος, κρυμμένα νοήματα και πολύπλοκα λογοπαίγνια. Εννοούσα ακριβώς αυτό που είπα! Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου. Συγχαρητήρια για το άρθρο που έγραψες, έψαξες και συνέλλεξες στοιχεία και τα κοινοποίησες.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Οι βενζίνες πράγματι διαφέρουν μεταξύ τους.Στην Ελλάδα έχουμε τη χαμηλότερη ή από τίς πιο χαμηλότερες τιμές γιατί το καύσιμο που βάζουμε στα οχήματά μας είναι χάλια σε ποιότητα.
    Πρόσφατα ένας καλός φίλος επέστρεψε από ταξίδι στην Ευρώπη με το FJR του και εντυπωσιάστηκε από τίς επιδόσεις και την αλλαγή τού ήχου τής μηχανής του,βάζοντας την ευρωπαϊκή και πιο ακριβή απ' τής Ελλάδας βενζίνη.

    Ακριβή;Όχι!Διότι μαζί με τίς καλύτερες επιδόσεις είχε και μεγαλύτερη αυτονομία,περίπου κατά1/5!

    Όσο για τον SF που ανέφερε πριν ο gcrook,έχει γράψει ένα πολύ ωραίο και αναλυτικό άρθρο εδώ
    Το περίεργο θα ήταν αν σ' αυτόν τον τομέα αποτελούσαμε εξαίρεση! Το πιστεύω απόλυτα αυτό που λες. Αλλά ρωτούσα αν έχουν διαφορές οι εγχώριες βενζίνες, από μάρκα σε μάρκα.

  14. #14
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Το χω γράψει και εγώ ότι όταν βγήκα έξω,
    δεν υπήρχε η λεγόμενη 100άρα όπως εδώ ,
    όμως η 95άρα τους αν και είχε ανεβασμένη τιμή απόδιδε σαν 100άρα ίσως και πιο καλά...
    και στις αυτονομίες μου φαίνεται αυτό αλλά και στον ήχο τις μοτοσυκλέτας...

  15. #15
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Το θέμα όμως με τα διυλιστήρια;;;

    Σχεδόν όλοι λένε ότι είναι 2 -3 δεξαμενές και ότι όλοι πέρνουν απο εκεί..;;;

    Αληθεύει...;;;

    Μας κοροιδεύουν...;;;

    Δηλαδή η 100αρα της ΒΡ με την 100αρα την ΚΙΝΙΤΡΟΝ είναι ίδια όπως και η Βενζίνη της Shell η 100αρα.

    Μπορεί κάποιος να μας απαντήσει σε αυτό ή απλά όλοι μα όλοι μας κοροιδευουν απλά...!!!;;;
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 17:57
  2. αϊ σιχτιρ με τις γκετες
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 17:22
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 19:45
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 22:48
  5. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 11:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF