Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Ταξίδια, on-off και καταναλώσεις.

  1. #1
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064

    Ταξίδια, on-off και καταναλώσεις.

    Καλησπέρα, είμαι ανενεργό μέλος εδώ και έναν χρόνο αλλά τώρα ένας προβληματισμός με έφερε και πάλι εδώ.

    Εχθές αποφάσισα να έρθω μέχρι την Αθήνα από Καβάλα με το TDM 850 μου. Ηταν το πρώτο μου ταξίδι και μια προθέρμανση για ταξίδια στην Ευρώπη που θέλω πάρα πολύ να κάνω. Η απόσταση είναι 660 χιλιόμετρα, από θέμα κούρασης το TDM ήταν άψογο. Η επιλογή μεταξύ ξαπλωτής και όρθιας θέσης οδήγησης εκτιμήθηκε από το μαλακό μου μόριο. Με χάλασε κάπως το γεγονός οτι ήταν φτερό στον άνεμο, με τα 140 km/h που έκανα πορεία, σε κάτι σφαλιάρες από πλευρικούς ανέμους το τιμόνι έκανε πάρτυ. Αυτό που με εξόργισε όμως ήταν η κατανάλωση και η αυτονομία...

    Για τα 660 χιλίομετρα έκαψα γύρω στα 60 ευρώ, δηλαδή μιλάμε για 10 λίτρα / 100 χιλιόμετρα περίπου! Αν είναι δυνατόν! Hornet 600 φίλου έκαψε 30 ευρώ! Xsara vts ενός άλλου φίλου έκαψε 40!
    Κι εγώ 60?! Φυσικά έμεινα από βενζίνη λόγω της αυτονομίας των 200 περίπου χιλιομέτρων (να 'ναι καλά τα παλικάρια από την τροχαία που μου έφεραν). Ετσι λοιπόν αποφάσισα να την πουλήσω.

    Και τώρα μπαίνουμε στο ζουμί, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για μηχανούλα κατάλληλη για άνετα ταξίδια και πολύ φόρτωμα, ίσως και λίγους ταξιδιωτικούς χωματόδρομους αργότερα η οποία να μην ρουφάει σαν βεδουίνος που βρήκε όαση. Το budget παίζει ανάλογα τις κινήσεις μου με την πώληση του αυτοκινήτου μου ή όχι, οπότε να θέσω ως max τα 10.000 ευρώ αλλά με ενδιαφέρουν περισσότερο προτάσεις γύρω στο 5άρι.

    Θα περιμένω να ακούσω τι έχετε να πείτε και μετα θα σας πω κι εγώ τι σκεφτόμουνα.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    12
    KLE 500 ίσως αν δεν θες τα τρελά γκάζια; Γύρα στα 5900 έχει καινούργιο.

  3. #3
    χωμα να ειναι και .... Το avatar του/της jasondakar
    Εγγραφή
    28/12/2006
    Μηνύματα
    631
    φορτωμα, χωματακι, ταξιδια εμπιστοσυνη μηπως μιλας για το 1200 bmw?????
    θα ηταν οτι καλυτερο φιλε μου πιστευω απλα δεν ειναι στα λεφτα που λες. Παντος ψαξου λιγο γιατι παιζουν κατι καλες προσφορες σε 1200 μετ/να. Βαζεις και μια 6 και πας. Αλλα περα απο την την καταναλωση μηπως το πηγαινες λιγο ... ... ε? Για αυτο και αυτη η καταναλωση?

    παντος σε ποιο οικονομικη λυση υπαρχει και το 650 που μεσα στην πολυ και οχι με χαμηλες στροφες μου βγαζει 250 χλμ με 13 λυτρα καπου εκει απο οτι θυμαμαι.

    καλα μονο bmw προτυνω λες να εχω μετοχες και να μην το ξερω
    ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΤΕΡΡΑΙΝ
    a sub-forum you can trust....

    ΧΧΧΧΧΩΩΩΩΩΜΜΜΜΜΑΑΑΑΑΑ

  4. #4
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Το 1150/1200 ή ένα KTM 950/990 θα ήταν το ιδανικό, αν το πάρω απόφαση να πουλήσω και το αμάξι ίσως και να το τσιμπήσω.

    Το 650 GS τώρα γυρνάει αρκετά στο κεφάλι μου, όλα καλά και ωραία αλλά με βάζουν σε σκέψεις τα 50 του άλογα. jasondakar από συντήρηση τι θέλει το BMWδάκι;

    Δεν το έσκιζα πάντως το TDM, πορεία 140 με 160, στις 5 με 6 χιλιάδες στροφές έπαιζα. Θα πάω σε έναν μαστοράκο να δει λίγο τα καρμπυρατέρ αλλά και πάλι πόσο πλούσιο να είναι το μίγμα;

    Το KLE δεν μ'αρέσει καθόλου.

    Άλλες μηχανές που σκεφτόμουν: Africa, TDM 900, V-Strom 650/1000. (οι 2 δεν είναι και ότι καλύτερο για χώμα αλλά το χώμα βρίσκεται σε βάθος χρόνου στα σχέδια μου.)

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  5. #5
    Αν θες τη γνώμη μου κοίτα το προφιλ μου





    (στο φόρουμ, όχι το φατσικό )
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Να πάρω γατάκι?! Διάολε όχι, πανέμορφη κτλ κτλ (η προ-προηγούμενη πάντα, η καφρίλα) αλλά έχω ένα φιλαράκι με μια Daytona και βλέπω τι τραβάει και τραβάω τα βυζιά μου! Κάθε λίγο και λιγάκι πρόβλημα και τα κόστη είναι παρανοϊκά!

    Εσύ από την εμπειρία σου με την τιγρούλα τι εντυπώσεις έχεις; Προβλήματα, service και τα σχετικά εννοώ γιατί από ταξίδια φαντάζομαι είναι άψογο.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Αν θες τη γνώμη μου κοίτα το προφιλ μου





    (στο φόρουμ, όχι το φατσικό )
    Εσύ έχεις βαλθεί να καταστρέψεις πολύ κόσμο με τη μαλακία που έκανες....


  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Εσύ έχεις βαλθεί να καταστρέψεις πολύ κόσμο με τη μαλακία που έκανες....

    Ω ναι....

    Ειδικά αν σκεφτείς οτι η "μ@λ@κία" μου στοίχισε 6,000 ευρώ λιγότερο απο την άλλη "μ@λ@κία" που ετοιμαζόμουν να κάνω


    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
    Το 1150/1200 ή ένα KTM 950/990 θα ήταν το ιδανικό, αν το πάρω απόφαση να πουλήσω και το αμάξι ίσως και να το τσιμπήσω.

    Το 650 GS τώρα γυρνάει αρκετά στο κεφάλι μου, όλα καλά και ωραία αλλά με βάζουν σε σκέψεις τα 50 του άλογα. jasondakar από συντήρηση τι θέλει το BMWδάκι;

    Δεν το έσκιζα πάντως το TDM, πορεία 140 με 160, στις 5 με 6 χιλιάδες στροφές έπαιζα. Θα πάω σε έναν μαστοράκο να δει λίγο τα καρμπυρατέρ αλλά και πάλι πόσο πλούσιο να είναι το μίγμα;

    Το KLE δεν μ'αρέσει καθόλου.

    Άλλες μηχανές που σκεφτόμουν: Africa, TDM 900, V-Strom 650/1000. (οι 2 δεν είναι και ότι καλύτερο για χώμα αλλά το χώμα βρίσκεται σε βάθος χρόνου στα σχέδια μου.)

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Φίλε μου, είμαι κάτοχος ενός F650 GS. Το έχω εδώ και 2 και κάτι χρόνια. Από ταξίδια δόξα το θεό έχει κάνει πολλά, φορτωμένο δικάβαλο, χωρίς κανένα πρόβλημα.Οι ταχύτητες που θα ταξιδέψεις με αυτό είναι max θα έλεγα 150. Από κατανάλωση πολύ χαμηλή (Θεσσαλονίκη - Αθήνα 22euros βενζίνα). Τώρα αν θες πολλά γκάζια παραπάνω μη το κοιτάξεις. Πάντως το μηχανάκι είναι σκυλί. Όσον αφορά τη συντήρηση του είναι μέσα σε πολύ λογικά πλαίσια, μη έχοντας παράλληλα προβλήματα.Στα συν του είναι η καλή τιμή που θα το βρεις τώρα μεταχειρισμένο.


  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
    Εσύ από την εμπειρία σου με την τιγρούλα τι εντυπώσεις έχεις; Προβλήματα, service και τα σχετικά εννοώ γιατί από ταξίδια φαντάζομαι είναι άψογο.
    Κατ' αρχήν δεν έχει σχέση με τη Daytona περαν του ότι μοιράζονται σχεδόν τον ίδιο κινητήρα.

    Προβλήματα ακόμα τίποτα (ευτυχώς γιατί ουτε δυο μήνες δεν την έχω ), αυτά που αναφέρονται σαν ευπαθή στα tiger ειναι τα ηλεκτρικά (ασφάλειες κλπ) και το σασμαν...

    Το σερβις ειναι ακριβό αλλα στα επίπεδα - δυστυχώς - όλων των μεγάλων μηχανών

    Για ταξίδια και δη ασφάλτινα δεν το συζητάω, αν δεν σε τρώει και το δεξί χερακι και κινείσαι στα 140-150 είναι σχετικά οικονομικό.. (αν το ανοίγεις όμως κλαις )

    Για μένα το μεγάλο του συν ήταν οτι βρήκα ένα του 05 με 17,000 χλμ με 8,000 ευρώ... Ήταν η βέλτιστη οικονομικά λύση (εκεί που θα έδινα 14-15 χιλιάρικα για bmw 1200GS)

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Εξερετικά, ώρα να πάω για ένα sightseeing στις μάντρες να δω τα BMWδάκια. Πιστέυω ότι τα 150 είναι μια χαρά για ταξιδάκι, πρέπει να απολαμβάνεις και το τοπίο. Σίγουρα δεν θα είναι TDM από θέμα γκαζιού αλλά δεν βαριέσαι, πάει χώμα. Πρέπει να βρω ένα για test ride.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  12. #12
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Κατ' αρχήν δεν έχει σχέση με τη Daytona περαν του ότι μοιράζονται σχεδόν τον ίδιο κινητήρα.

    Προβλήματα ακόμα τίποτα (ευτυχώς γιατί ουτε δυο μήνες δεν την έχω ), αυτά που αναφέρονται σαν ευπαθή στα tiger ειναι τα ηλεκτρικά (ασφάλειες κλπ) και το σασμαν...
    Μα προβλήματα στο μοτέρ είχε και ο φίλος μου, όπως και να έχει μιας και την έχεις 2 μήνες σου εύχομαι να μην σου πάθει ποτέ τίποτα. Εγώ πάντως δεν είμαι έτοιμος για τέτοια "μπλεξίματα".
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
    Εξερετικά, ώρα να πάω για ένα sightseeing στις μάντρες να δω τα BMWδάκια. Πιστέυω ότι τα 150 είναι μια χαρά για ταξιδάκι, πρέπει να απολαμβάνεις και το τοπίο. Σίγουρα δεν θα είναι TDM από θέμα γκαζιού αλλά δεν βαριέσαι, πάει χώμα. Πρέπει να βρω ένα για test ride.
    Πάντως απο το TDM θα σου φανεί αισθητά η έλλειψη γκαζιού...

    Τα 150 χλμ ταχύτητα ταξιδιου που - σωστά - λέει ο σύντεκνος, ειναι κοντά στο όριο της μηχανής ενω σε άλλες έχεις περιθώριο

    Κατα τα άλλα έτσι είναι όπως τα λέει ο MikeG (με επιφύλαξη αυτό το 22 ευρώ Αθήνα - Θεσσαλονίκη )

    Κοίτα να βρεις μοντέλο από '04 και μετά με τα 2 μπουζί

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    Το BMW F650 GS είναι όντως πολύ ξεκούραστο για ταξίδια,
    αλλά έχει ένα θέμα με την κάλυψη από τον αέρα.
    Εγώ έχω βέβαια το dakar στο οποίο η θέση δεν σε βάζει τόσο "μέσα" όσο στο απλό.
    Στο πρόσφατο 10ο οδοιπορικό, το μόνο θέμα που είχα ήταν από τον αέρα στα +130 (είμαι 1.87).
    Κατά τα άλλα, πολύ άνετο και οικονομικό.

    Για πολλά ταξίδια βέβαια, θα πρότεινα κάτι μεγαλύτερο.

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
    Το BMW F650 GS είναι όντως πολύ ξεκούραστο για ταξίδια,
    αλλά έχει ένα θέμα με την κάλυψη από τον αέρα.
    Εγώ έχω βέβαια το dakar στο οποίο η θέση δεν σε βάζει τόσο "μέσα" όσο στο απλό.
    Στο πρόσφαρο 10ο οδοιπορικό, το μόνο θέμα που είχα ήταν από τον αέρα στα +130.
    Κατά τα άλλα, πολύ άνετο και οικονομικό.

    Για πολλά ταξίδια βέβαια, θα πρότεινα κάτι μεγαλύτερο.
    Ανάλογα τι ανεμοθώρακα έχεις. Εγώ έχω τον μαύρο που έβγαζε η BMW σαν έξτρα για το Dakar ( 2003) & δεν έχω πρόβλημα με τον αέρα.


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απόψεις για on/off και πίστα
    από Κώστας-21- στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2012, 23:22
  2. Τι on-Off και μπουρδες...
    από liakaros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 15:22
  3. Μεγαλα On-off και Αστικος Κυκλος
    από dosko στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 16:35
  4. On-Off και πετρελαιοκινηση
    από tifoefs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 23:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF