Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Πιέσεις ελαστικών για Cbf600s

  1. #1
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Πιέσεις ελαστικών για Cbf600s

    Τι πίεση βάζετε στα λάστιχά σας για κίνηση στην πόλη και για ταξίδι? Ξέρω ότι ο κατασκευαστής προτείνει 36-42, αδιακρίτως αλλά έχω την εντύπωση ότι στην Αθηναική "άσφαλτο" με αυτές τις πιέσεις γλιστράει πολύ (μάλλον επειδή δεν ζεσταίνονται τα λάστιχα επαρκώς ??). Έχω ακούσει "μαστόρια" να προτείνουν πολύ μικρότερες πιέσεις όπως 32 - 38, αλλά... δεν ξέρω. Εσείς τι κάνετε?

  2. #2
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Επιδιωκω να εχω 36-40 που απο οτι μου ειπε ο λαστιχας, τοσο προτεινει η pirelli στα diablo.

    Δεν ειμαι σιγουρος οτι πραττω σωστα παντως....
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Εσείς τι κάνετε?
    Εγώ επιμένω στα νούμερα του κατασκευαστή και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τα Metzeler Roadtec που φοράει η μαυρούκα.

    Στην πόλη πάντα προσέχω ιδιαίτερα και πηγαίνω αργά (είναι και μικρά τα Χανιά βέβαια) αλλά στην εθνική του δίνω και καταλαβαίνει. Έχοντας δοκιμάσει και λίγο χαμηλότερες πιέσεις στα 32 και 38psi δεν μου φαίνεται το ίδιο σταθερό στις μεγάλεις κλίσεις..


  4. #4
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    νίκο είχαμε αυτή τη συζήτηση εχτές στο δέλεαρ αλλά ήσουν από την άλλη πάντα του τραπεζιού...

    ο φτιαχνομότο honda λέει 36-42 πιέσεις...

    σαφώς αυτή είναι πίεση για δικάβαλος και φυσικά ανάλογα το ελαστικό σου...

    όταν είσαι μονοκάβαλος ίσως μπορείς να παίξεις πιο χαμηλά, ας πούμε 34-40 ή 32-39 αλλά αρχίζεις και πλησιάζεις στο όριο ...

    καλύτερα το ελαστικό να είναι πάντα φουσκωμένο όπως λέει ο κατασκευαστής του...

    εσύ έχεις και κάποιο "ειδικό" βάρος (no offense, Ι hope) οπότε να τηρείς το 36-42

    σαφώς στην εθνική ο αέρας θα διογκώνεται και η πίεση του θα αυξάνεται αλλά δε μπορείς όταν είσαι μονοκάβαλος να μειώνεις πίεση και όταν είσαι δικάβαλος να τρέχεις σε βενζινάδικο και να αυξάνεις πίεση...

    μια από τις εναλλακτικές που υπάρχουν είναι να βάλεις άζωτο αντί για αέρα που δε διογκώνεται τόσο όσο ο αέρας οπότε θεωρητικά η πίεση στα ελαστικά παραμένει η ίδια...





    σκόρπιες και αδόμητες οι σκέψεις μου απλά για να πάρεις μια ιδέα...

  5. #5
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Έχοντας δοκιμάσει και λίγο χαμηλότερες πιέσεις στα 32 και 38psi δεν μου φαίνεται το ίδιο σταθερό στις μεγάλεις κλίσεις..


    ακριβώς...

    σε μεγάλες κλίσεις που πιέζεται το λάστιχο στις άκρες του, όταν έχεις λιγότερο αέρα το λαστιχο "διπλώνει" με κίνδυνο την απώλεια πρόσφυσης ...


    φυσικά δε μιλάμε για καταστάσεις πίστας αλλά για μικτή χρήση στο αστικό ή εθνικό δίκτυο δρόμων...

  6. #6
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά...

    Και εγώ προς τα εκεί κλείνω, δηλ να χρησιμοποιώ τις πιέσεις του κατασκευαστή στα λάστιχα, και ας γλιστράει λίγο πιο εύκολα στους αθηναικούς δρόμους όταν είναι κρύα (το ABS τι το έχουμε ). Πιστεύω ότι αυτό εξασφαλίζει την ασφαλέστερη συνολικά συμπεριφορά, και φθείρει και τα ελαστικά λιγότερο.

  7. #7
    και μένα για το Hornet 36-42 λέει αλλά με αυτή την πίεση είναι σαν μπαλόνια και μια φορά στο Σούνιο δεν μπορούσα να στρίψω .

    εγώ λοιπόν βάζω 34-38 και δεν έχω πρόβλημα.

    όσων αφορά προβλήματα σε στροφές δε μπορώ να είμαι σίγουρος αν φταίει η πίεση των ελαστικών ή η κουλαμάρα μου :rotflmao:
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  8. #8
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

    μια από τις εναλλακτικές που υπάρχουν είναι να βάλεις άζωτο αντί για αέρα που δε διογκώνεται τόσο όσο ο αέρας οπότε θεωρητικά η πίεση στα ελαστικά παραμένει η ίδια...
    Ξέρει κανείς που μπορείς να βρεις άζωτο για τα λάστιχα, και τι τιμές παίζουν?

  9. #9
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Ξέρει κανείς που μπορείς να βρεις άζωτο για τα λάστιχα, και τι τιμές παίζουν?
    σε βουλκανιζατέρ και συνεργεία μέχρι και βενζινάδικα ...


    από τσάμπα (αν σε ξέρουν και φτιάχνεις τη μηχανή σε αυτούς) μέχρι 15? .....

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2007
    Μηνύματα
    11
    Καλησπέρα παιδιά,

    Πολύ πρόσφατα (100 χλμ) φόρεσα τα diablo (που τα πλήρωσα και 380 €).

    Προφανώς είναι πολύ νωρίς και (παρότι οδηγώ 20 συναπτά έτη) οι οδηγητικές μου ικανότητες μέτριες αλλά οι αρχικές μου εντυπώσεις είναι πολύ μέτριες. Τα αισθάνομαι (με αρχική 36/42) να ψιλογλιστράνε και με μία ασάφεια ειδικά στις κλίσεις.

    Αποφάσισα να πειραματιστώ με τις πιέσεις (συνήθως οδηγώ μόνος με συνολικό βάρος στα 100 κιλά με την μπαγαζιέρα). Αρχικά το έβαλα στο 30/34 (ναι ναι ξέρω είναι λίγο...) για να δω εάν θα αισθανθώ ότι ακουμπάει καλύτερα στον δρόμο.Θα γράψω εντυπώσεις για αυτό τον συνδυασμό και τους επόμενους.

    Πάντως μου έχουν λείψει τα Batlax που είχα στην παλιά μου bros.

    Περισσότερα σύντομα.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2007
    Μηνύματα
    11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyridon
    Καλησπέρα παιδιά,

    Πολύ πρόσφατα (100 χλμ) φόρεσα τα diablo (που τα πλήρωσα και 380 €).

    Προφανώς είναι πολύ νωρίς και (παρότι οδηγώ 20 συναπτά έτη) οι οδηγητικές μου ικανότητες μέτριες αλλά οι αρχικές μου εντυπώσεις είναι πολύ μέτριες. Τα αισθάνομαι (με αρχική 36/42) να ψιλογλιστράνε και με μία ασάφεια ειδικά στις κλίσεις.

    Αποφάσισα να πειραματιστώ με τις πιέσεις (συνήθως οδηγώ μόνος με συνολικό βάρος στα 100 κιλά με την μπαγαζιέρα). Αρχικά το έβαλα στο 30/34 (ναι ναι ξέρω είναι λίγο...) για να δω εάν θα αισθανθώ ότι ακουμπάει καλύτερα στον δρόμο.Θα γράψω εντυπώσεις για αυτό τον συνδυασμό και τους επόμενους.

    Πάντως μου έχουν λείψει τα Batlax που είχα στην παλιά μου bros.

    Περισσότερα σύντομα.
    Πρώτη προσπάθεια αποτυχημένη...

    Το πίσω σέρνεται (αναμενόμενο). Επόμενο τεστ στο 30-36 αύριο. Για να δούμε....

  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    36 - 42 , προτεινομενο απο Honda και κατασκευαστη ελαστικων...

    Δοκιμαζοντας χαμηλοτερες πιεσεις το μηχανακι δεν ειναι τοσο δεκτικο σε αλλαγες κατευθυνσης και εχει βαρια αισθηση

    Τωρα για υψηλοτερες πιεσεις ακουστε αυτο....

    Πριν λιγο καιρο πηγα το μηχανακι για πλυσιμο σε ενα βενζιναδικο κοντα στην δουλεια μου.

    Καθομαι κερβερος πανω απο το τυπο που το ειχε αναλαβει για πλυσιμο...ο τυπος ειναι εξαιρετικος, το προσεχει σαν να ηταν δικο του και χωρις να του υποδειξω τιποτα κανει ακριβως αυτα που πρεπει ασχολουμενος πανω απο 35 λεπτα μονο με το πλυσιμο της μηχανης...

    ...ενθουσιασμενος εγω απο το επιπεδο της δουλειας του πιτσιρικα του σκαω ενα 5ευρω στο χερι και παω μεσα στο βενζιναδικο για να πληρωσω ...το παληκαρι εκεινη την στιγμη φυσουσε με αερα το μηχανακι για να φυγουν τα νερα....πιανω κουβεντα με τον ιδιοκτητη του βενζιναδικου και τον συγχαιρω για τον υπαλληλο του, χαζολογαω και λιγο και βγαινω μετα απο κανα πεντάλπετο εξω....

    ...η μηχανη αστραφτει χωρις ιχνος νερου πανω της, ο τυπακος την ειχε γυαλισει με ευλαβεια μιλαμε...παω να φυγω και ερχεται το παλικαρι και μου λεει:

    ''Κοιταξα αερα, ειχε λιγκο, εβαλα μηχανημα και τωρα οκ(Αλβανος ο πιτσιρικας...)''

    ρε συ; του λεω...ξερεις τι πιεσεις παιρνει το μηχανακι; γιατι εβαλες χερι στα λαστιχα;

    ''οκι, οκι ξερω! να γραφει εδω, μην ανσησυχεις'' και μου δειχνει το αυτοκολητο πανω στο ψαλιδι...''36 μπροστα , 42 πισω εβαλα''...

    ...ε οκ λεω τοτε εγω (μαλακια μου!!) και φευγω χωρις να τσεκαρω...

    ε λοιπον, το μηχανακι ηταν εντελως νευρικο στα πρωτα μετρα ενω οταν επιχειρησα να ανοιξω λιγο παραπανω το γκαζι παντιαζε με το παραμικρο...

    αναστροφη , πισω στο βενζιναδικο και τσεκαρισμα στις πιεσεις...

    ο τυπος ειχε μπερδεψει τα bar με τα psi και μου ειχε βαλει 3.6 bar μπροστα και 4.2 bar πισω!!!
    ...αυτο σημαινει 52 psi μπροστα και 61psi πισω!!!!! ...τυχερος ημουν που δεν μου σκασαν τα λαστιχα....ξεφουσκωνα αρκετη ωρα μεχρι που να τα φερω σε κανονικες πιεσεις...

  13. #13
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    ο τυπος ειχε μπερδεψει τα bar με τα psi και μου ειχε βαλει 3.6 bar μπροστα και 4.2 bar πισω!!!
    ...αυτο σημαινει 52 psi μπροστα και 61psi πισω!!!!! ...

    :hypnotize


    πάντως δε μπορείς να πεις...

    σου ανέβασε την πίεση ο πιτσιρικάς...

  14. #14
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyridon
    Πρώτη προσπάθεια αποτυχημένη...

    Το πίσω σέρνεται (αναμενόμενο). Επόμενο τεστ στο 30-36 αύριο. Για να δούμε....
    Για δες ρε φιλε Σπυρο μη τυχον βγαλεις καμια ακρη ...

    Κι εγω εχω τα diablo εδω και 5.000 χλμ και προσφατα αρχισα να αισθανομαι κραδασμους στο τιμονι μετα απο καποια χ.α.ω . Στην αρχη νομιζα οτι φταινε τιποτα ρουλεμαν τροχου ή τιμονιου, μα θυμηθηκα σε αλλο τοπικ που χρηστης ειχε ενημερωσει για κραδασμους που ειχε παρατηρησει στο τιμονι μετα την αλλαγη σε diablo στο cbf του

    Εγω τωρα εχω 36-42 στο περιπου απο 36-40 που επαιξα για κανα δυο εβδομαδες.
    Δικαβαλος ειναι σαφης η διαφορα και καλυτερη η πληροφορηση, ενω μονοκαβαλος προβληματιζει... το νιωθω πιο ασταθες το μηχανακι....
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
    Κι εγω εχω τα diablo εδω και 5.000 χλμ και προσφατα αρχισα να αισθανομαι κραδασμους στο τιμονι μετα απο καποια χ.α.ω .
    Μήπως έχει να κάνει με την κορώνα του συγκεκριμένου ελαστικού ; Μήπως επειδή είναι πιο "γρήγορη" στις αλλαγές κατεύθυνσης από ένα sport-touring ελαστικό, επιρρεάζει την ομαλότητα της κύλησης στην ευθεία ;

    Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει η απορία μου αλλά είχε αναφερθεί και στο παρελθόν για τα diablo.


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πιεσεις ελαστικων
    από sxizomatis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2007, 15:18
  2. Πίεση ελαστικών για 636 (2003)
    από Ninja636 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 18:43
  3. Αλλαγή ελαστικών σε cbf600s
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:32
  4. Πιεσεις ελαστικών στο χωμα
    από double_p στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 10:12
  5. Μπροστινό για Cbf600
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2005, 11:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF