Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Αγορά scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    13

    Αγορά scooter

    Καλημέρα σε όλους.
    Μετά από 12 χρόνια που οδηγώ αυτοκίνητο, αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα και να αγοράσω για αρχή κάποιο scooter. Προβληματίζομαι αν θα πρέπει να βγάλω δίπλωμα για 50 ή 125cc και τι scooter (50άκι ή 125άκι) να αγοράσω. Ως πιο παλιοί και πιο έμπειροι θα ήθελα να με βοηθήσετε. Σκέφτομαι να πάρω το Piaggio Liberty 4T. Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    καλώς ήρθες
    για τι αποστάσεις μιλάμε;
    αν είναι σπίτι - περίπτερο και τα 50cc καλά είναι

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    13
    Μένω σε επαρχιακή πόλη, είμαι δικηγόρος και το θέλω για να τελειώνω τις δουλειές μου πιο γρήγορα (καθότι έχει και ζέστη τώρα και βαριέμαι να τρέχω πάνω κάτω), να πηγαίνω βόλτες, κ.λ.π. Αργότερα βέβαια αν μου γίνει έμμονη ιδέα ίσως αγοράσω μεγαλύτερη μηχανή. Θα δείξει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    κοίτα το δίπλωμα ως 50cc το βγάζεις από τροχαία, για παραπάνω κυβικά υπουργείο μεταφορών
    δηλαδή είναι πολύυυυυυ πιο εύκολο να πάρεις ένα 50cc scooter
    βέβαια τα 50cc δεν είναι για πολλά (φορτώματα, ταχύτητες κλπ)

    εγώ θα σου έλεγα να μπεις στη διαδικασία να πάρεις το Α (απεριόριστα κυβικά ίπποι κλπ) και βλέπεις μετά πώς θα σε πάει ο δικυκλισμός

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    13
    Όταν λες Α εννοείς να πάρω δίπλωμα για 125 κυβικά, έτσι; Είναι δύσκολη η εξέταση;
    Ευχαριστώ πολύ Λεωνίδα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Α1 = δίπλωμα με περιορισμό στην ιπποδύναμη και στην αναλογία κιλά/ίππο
    Α = χωρίς περιορισμούς

    αφού έχεις την ηλικία, βγάλε το Α

    Αν δεν έχεις οδηγήσει ποτέ δίκυκλο βέβαια θες αρκετά μαθήματα
    (ποδήλατο έστω ξέρεις ε?)


  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    13
    Καλημέρα.
    Ποδήλατο τουλάχιστον ξέρω. Αυτό μας έλειπε. Υπήρξα κι εγώ κάποτε παιδί. Μηχανάκι έχω οδηγήσει μια φορά ως φοιτήτρια αρκετά χρόνια πριν. Νομίζω ότι το σημαντικό είναι πως δεν φοβάμαι να οδηγήσω μηχανάκι. Μου άρεσε πάντα η αίσθηση του να είσαι πάνω σε μηχανή και τώρα θέλω να αποκτήσω τη δική μου. Για αρχή βέβαια κάτι μικρό. Θα βγάλω τελικά δίπλωμα για 125cc και μάλλον θα πάρω και scooter 125cc αν και χθες που είδα ένα μου φάνηκε λίγο βαρύ (96 κιλά). Δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κουμαντάρω καλά και αν θα εύχρηστο μέσα στην πόλη με τους ελιγμούς που θα χρειαστεί να κάνω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    βαρύ 96 κιλά μηχανάκι
    μήπως είσαι κατηγορία φτερού;

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    13
    Σου φαίνεται περίεργο έτσι; Σκέψου όμως ότι είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με μηχανάκι. Μετά από λίγο καιρό ίσως μου φαίνεται πανάλαφρο! Πάντως κατηγορία φτερού δεν είμαι.

  10. #10
    ΦΙΛΕ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ 125 ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΑ 2 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΛΥΚΑΘΕΙΣ, ΒΕΒΑΙΟ ΛΕΜΕ!!! ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΠΑΠΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΔΙΤΡΟΧΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΠΑΝΙΑ ΠΕΡΝΩ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ (ΜΑΖΕΥΩ ΧΡΗΜΑΤΑ) ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ!!!!!


    ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ!!!!!!!!!

  11. #11
    ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ NICK ΣΟΥ

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daisy
    Καλημέρα.
    Ποδήλατο τουλάχιστον ξέρω. Αυτό μας έλειπε. Υπήρξα κι εγώ κάποτε παιδί. Μηχανάκι έχω οδηγήσει μια φορά ως φοιτήτρια αρκετά χρόνια πριν. Νομίζω ότι το σημαντικό είναι πως δεν φοβάμαι να οδηγήσω μηχανάκι. Μου άρεσε πάντα η αίσθηση του να είσαι πάνω σε μηχανή και τώρα θέλω να αποκτήσω τη δική μου. Για αρχή βέβαια κάτι μικρό. Θα βγάλω τελικά δίπλωμα για 125cc και μάλλον θα πάρω και scooter 125cc αν και χθες που είδα ένα μου φάνηκε λίγο βαρύ (96 κιλά). Δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κουμαντάρω καλά και αν θα εύχρηστο μέσα στην πόλη με τους ελιγμούς που θα χρειαστεί να κάνω.
    Είναι η καλύτερη λύση το δίπλωμα των 125 (Α1). Συνδεάζεται και με την έλειψη εμπειρίας αυτή τη στιγμή, αλλά και με τις προοπτικές που έχει για αύριο, αν τελικά σου αρέσει το μοτό.
    Όσον αφορά τα 96 κιλά... σε μια βδομάδα ούτε που θα τα νιώθεις, εξάλλου δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι πιο ελαφρή.
    Καλές βόλτες, λοιπόν, και μη σε δω ποτέ χωρίς κράνος.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slacker
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    222
    Αν θέλεις την άποψή μου daisy, πήγαινε για απεριόριστα. Ημουν ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα πριν 3 χρόνια. 50cc μηχανάκια υπάρχουν ελάχιστα, είναι πανάκριβα (ένα σκούτερ με τα τριπλάσια κυβικά θα το βρείς μόνο 200-300 ευρώ ακριβότερο) και συνήθως με μικρές ρόδες. Κι εγώ για 50 ξεκίνησα, αφού είδα τις τιμές αποφάσισα να δώσω για 125 αλλά τελικά με παρότρυναν από την σχολή να δώσω για απεριορίστων, ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ! Τα χρήματα που θα δώσεις στην σχολή είναι ακριβώς τα ίδια, οι μεγάλες μηχανές των σχολών είναι πιο εύκολες για εξετάσεις (καθότι έχουν πειραγμένο το ρελαντί) και έχεις και το δίπλωμα να πάρεις και μεγαλύτερη μηχανή αν κάποτε βαρεθείς τα 125cc. Μην σε ανησυχεί η εμπειρία. Εγώ ποτέ δεν είχα καβαλήσει μηχανή και πήρα το δίπλωμα με την πρώτη. Ο μόνος που κόπηκε από το γκρούπ μας ήταν ένας ξερόλας με μεγάλη μηχανή δική του που μόλις είχε γυρίσει από ταξίδι με αυτήν! Γιατί; Γιατί δεν έμαθε τα βασικά από την αρχή και αδιαφορούσε για τους εκπαιδευτές αφού "αυτός ήξερε". Αποψή μου: άκουσέ με και δεν θα μετανιώσεις.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    13
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε να καταλήξω κάπου. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το θέμα μηχανή και δεν ξέρω και πολλά πράγματα. Και επειδή η παρέα μου είναι αντίθετη στο να πάρω μηχανή, γιατί θεωρούν ότι οι οδηγοί των αυτοκινήτων δεν προσέχουν και δεν σέβονται τους οδηγούς μηχανών, δεν είχα κάποιον να με διαφωτίσει. Άσε που μου έλεγαν "εσύ γυναίκα δικηγόρος που θα πας με το μηχανάκι". Παρά τις αντιρρήσεις όλων όμως εγώ τελικά θα βγάλω δίπλωμα για 125 cc και λέω να πάρω το Piaggio Liberty 125cc. Οι διαφορές στις τιμές είναι σχετικά μικρές και δεν αξίζει τον κόπο να πάρει κανείς 50cc. τα 96 κιλά του με προβληματίζουν λίγο αλλά φαντάζομαι ότι θα τα συνηθίσω. Τί στο καλό τόσοι και τόσοι οδηγούν μηχανές εγώ θα κολλήσω;

  15. #15
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    96 κιλα ειναι το λιμπερτι? αδειο μαλλον!


    δεν ειναι βαρυ δεν ειναι τιποτα θα δεις καλη αρχη και προσοχη!



    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα Scooter
    από thomass στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2018, 07:18
  2. Αγορα scooter λογω κλοπης του παλιου
    από james9 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2009, 11:36
  3. Αγορά Scooter για φόρτωμα!!!
    από POEXANIA στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 13:40
  4. Αγορά scooter
    από erefer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2008, 17:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF