Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Τι πίεση έχετε στα ελαστικά σας;

  1. #1

    Τι πίεση έχετε στα ελαστικά σας;

    Καλησπέρα παιδιά.
    Επειδη υπαρχει μια τρομερη συγχυση σχετικα με τη σωστη πιεση των ελαστικων για το δρομο (οχι για πιστα) ξερει κανεις τη σωστη πιεση για τα Dunlop Qualifier;
    Μπροστα φοραω 110/70/17 και πισω 160/60/17.
    Μεχρι τωρα εβαζα ο,τι μου ελεγε το manual της yamaha: 32psi μπροστα 36psi πισω,ομως οταν το πηγα συνεργειο ο μαστορας που ειναι και αντιπροσωπος της Dunlop μου ειπε 36/36.Τι ισχυει αληθεια;Τα φωτα σας παρακαλω.

  2. #2
    Γενικότερα, η πίεση αέρα στα λάστιχα είναι θέμα επιλογής του αναβάτη .
    Και προσαρμόζεται ακόμα , και κατά την εποχή ( χειμώνα - καλοκαίρι) , αλλά και κατά την χρήση , ταξίδι - πόλη .

    Η υπέρβαση απαγορεύεται προς τα επάνω , πάνω από τα όρια του ελαστικού, βάση του κατασκευαστή του, τα οποία αναγράφονται πάνω στο ελαστικό !!

    Προς τα κάτω , οι επιλογές είναι απεριόριστες .

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost


    Προς τα κάτω , οι επιλογές είναι απεριόριστες .
    φυσικά και δεν είναι απεριόριστες...αν ταξιδεύεις φορτωμένος με 200άρες με το πίσω λάστιχο στα 20psi, σε μερικά χιλιόμετρα το λάστιχο θα έχει γίνει φυτίλια...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Τα λάστιχα καλό είναι να έχουν τις πιέσεις του κατασκευαστή εκτός και αν υπάρχουν άλλες οδηγίες από τον κατασκευαστή του λάστιχου ή ειδικές συνθήκες πχ πίστα.Βέβαια ο κάθε ένας μπορεί να το ρυθμίζει στο πιο άνετο,ή πιο σκληρό το μηχανάκι ανάλογα με την πίεση.Μπορώ να πω ότι υπάρχει κάποια υποκειμενικότητα μέχρι ένα σημείο στο θέμα πίεσης ελαστικών.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    μια αρχη που ξερω στα αυτοκινητα ειναι οτι σε εμπρος κινηση βαζουμε περιπου 2psi παραπανω για τους εξης λογους...εμπρος περισσοτερο βαρος σασι,αρα σε φρενο,και στριψιμο τα εμπρος ελαστικα δεχονται μεγαλυτερο βαρος απο τα πισω..ετσι αν βαζουμε 32psi εμπρος πισω βαζουμε 30psi....
    το καλοκαιρι καλο ειναι να βαζουμε στην πολη 32 και 30 αλλα σε ταξιδι ενα 30 και 29 δεν βλαπτει επειδη λογωα πισας-ζεστης ανεβαζει το λαστιχο γρηγορα θερμοκρασια..
    αυτα ισχυουν σε βαρος για 2 ατομα πχ...με 47 κτλ ανεβαζουμε στα πισω ελαστικα συνηθως οτι και στα εμπρος πχ 32 και 32 ή σε ζεστες μερες 31 εμπρος και 32 πισω...

    τωρα αλλος κανονας της πιατσας λεει οτι στον αξονα που βαζεις περισσοτερο αερα στα λαστιχα εχεις μεγαλυτερη σταθεροτητα..αρα ενα 32 εμπρος και ενα 34 πισω σε προσθιοκινητο σασι οντως θα δωσεις πισω καλη ευσταθεια αλλα μεσα στην πολη ή σε νορμαλ οδηγηση δεν βλεπω που ωφελει αυτο...

    αντιστοιχα στα πισωκινητα βαζουμε σχεδον ιδια πιεση 32 και 32 ή 33 πισω...

    τωρα στα μηχανακια λενε πισω να βαζουμε παραπανω συνηθως 2 ή 3 Psi απο οτι εμπρος για λογους κινησης,βαρους...
    τωρα για 36-36 που λες δεν θα το εκανα ποτε..το μπροστινο περα απο φρενο και σκληρο πλαινο που εχει δεν τρωει τα φορτια του πισω οσο αφορα βαρος και επιταχυνση οπου συνηθως η επιταχυνση ζοριζει πιο πολυ το λαστιχο αφου στην επιβραδυνση δεν μπλοκαρουμε και γενικα ειμαστε ποιο γλυκοι στην αντιμετωπιση του...
    αντιθετα στα αυτοκινητα το εμπρος ξεσκιζεται και σε φρενο και σε γκαζι στην ευθεια και στις στροφες ....ειδικα οσα εχουν καμπερ απο -1,6 και επανω την ακουνε κανονικα...

    αρα με ενα 32 και 34ή 35 πισω θεωρω εισαι καλα..την ιδια διασταση ακριβως εχω και εγω.
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    36 μπροστα 42 πισω με πληρες φορτιο...
    στο μηχανακι οσο πιο χαμηλη πιεση εχεις τοσο περισσοτερο γλυστραει!!κανονας,καλυτερα 1-2 περισσοτερο παρα λιγοτερο.
    μηχανες δοκιμης yzf r6 kai yzf r1
    οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    φυσικά και δεν είναι απεριόριστες...αν ταξιδεύεις φορτωμένος με 200άρες με το πίσω λάστιχο στα 20psi, σε μερικά χιλιόμετρα το λάστιχο θα έχει γίνει φυτίλια...
    Παράφρασες το κείμενο μου .. αλλά ακόμα και έτσι ... για μένα, λόγο τύπου ελαστικού στην μηχανή μου, ισχύει ακόμα και το 0 psi .

    Αλλα για να μείνουμε στο θέμα , όποιος ξέρει συγκεκριμένα για τα Dunlop Qualifier το φίλου, ας βοηθήσει.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
    36 μπροστα 42 πισω με πληρες φορτιο...
    στο μηχανακι οσο πιο χαμηλη πιεση εχεις τοσο περισσοτερο γλυστραει!!κανονας,καλυτερα 1-2 περισσοτερο παρα λιγοτερο.
    μηχανες δοκιμης yzf r6 kai yzf r1
    δεν ισχυει παντα αυτο

    πιεσεις 36 και ανω καλο ειναι να χρησιμοποιουνται μονο σε ταξιδια , οπου ταξιδευουμε με μεγαλυτερες ταχυτητες και για περισσοτερη ωρα, για να προστατεψουμε την κορωνα του ελαστικου....

    εντος των τειχων τωρα, πιεσεις 32 εμπρος 36 πισω, νομιζω οτι ειναι μια χαρα....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    δεν ισχυει παντα αυτο

    πιεσεις 36 και ανω καλο ειναι να χρησιμοποιουνται μονο σε ταξιδια , οπου ταξιδευουμε με μεγαλυτερες ταχυτητες και για περισσοτερη ωρα, για να προστατεψουμε την κορωνα του ελαστικου....

    εντος των τειχων τωρα, πιεσεις 32 εμπρος 36 πισω, νομιζω οτι ειναι μια χαρα....
    δοκιμασμενες πιεσεις,απο 36 μεχρι 42 στην ιδια διαδρομη και φυσικα η 42 γλυστραγε λιγοτερο.
    διαδρομη καλλιθεα -βαρκιζα απο λιμανακια καθοτι ειναι και η καθημερινη μου διαδρομη.
    για μπορστα ουτε λογος για αυξηση πιεσης,36 ειναι οκ
    οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται

  10. #10
    TL1000S....ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Το avatar του/της kostom
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    663
    36 εμπρός - 40 πίσω για πόλη-βόλτες τουριστικές και γενικά
    ήπιες καταστάσεις..

    34 εμπρός - 38 πίσω για βόλτες πολεμικές και γενικά για
    "ανήσυχες" καταστάσεις... :hypnotize

    29 εμπρός - 30 πίσω για πίστα...


    Οι διαστάσεις που "φοράω" είναι 120/70/17 και 190/55/17
    και ο κατασκευστής προτείνει 36 εμπρός και 36 πίσω..
    σε οτιδήποτε κάνεις με το μοτό...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
    δοκιμασμενες πιεσεις,απο 36 μεχρι 42 στην ιδια διαδρομη και φυσικα η 42 γλυστραγε λιγοτερο.
    διαδρομη καλλιθεα -βαρκιζα απο λιμανακια καθοτι ειναι και η καθημερινη μου διαδρομη.
    για μπορστα ουτε λογος για αυξηση πιεσης,36 ειναι οκ

    Ρε alfa, έτσι και ζεσταθεί καλά το λαστιχό σου με 42 psi που του βάζεις,
    πιστεύω να ξέρεις ότι γίνεται μπαλόνι και κινδυνεύεις.... και ειδικά στην
    διαδρομή που μου λές...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
    36 εμπρός - 40 πίσω για πόλη-βόλτες τουριστικές και γενικά
    ήπιες καταστάσεις..

    34 εμπρός - 38 πίσω για βόλτες πολεμικές και γενικά για
    "ανήσυχες" καταστάσεις... :hypnotize

    29 εμπρός - 30 πίσω για πίστα...


    Οι διαστάσεις που "φοράω" είναι 120/70/17 και 190/55/17
    και ο κατασκευστής προτείνει 36 εμπρός και 36 πίσω..
    σε οτιδήποτε κάνεις με το μοτό...




    Ρε alfa, έτσι και ζεσταθεί καλά το λαστιχό σου με 42 psi που του βάζεις,
    πιστεύω να ξέρεις ότι γίνεται μπαλόνι και κινδυνεύεις.... και ειδικά στην
    διαδρομή που μου λές...
    αφου το προτεινει ο κατασκευαστης κατι θα ξερει..εξαλου οσο υψηλοτερη πιεση τοσο πιο δυσκολα ζεστενεται το λαστιχο και φθειρεται και ποιο δυσκολα ειδικα σε ταξιδια
    τωρα εχω καπου 40 πισω
    και 36 μπροστα.
    οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται

Παρόμοια θέματα

  1. Τί βελτιώσεις έχετε κάνει στα R6 σας
    από Da.Vintage στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2011, 20:58
  2. Tί βελτιώσεις έχετε κάνει στα R1 σας
    από Da.Vintage στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 22:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF