Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Αποριες και προβληματισμοι

  1. #1
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71

    Αποριες και προβληματισμοι

    Οριστε ενα νεο ποστ!!!

    Θελω να ρωτησω καποια πραγματα γυρω απο τη μηχανη γενικης φυσεως!
    Προτα απ' ολα εχω 320 χλμ και το πηγαινω γυρω στα 70-80 με 6 και 3000στρ/λεπτο, αλλα 2-3 φορες το εσκασα μεχρι τα 150 . Μηπως κανω λαλακια στο στρωσιμο;
    Δευτερον, η μηχανη ακουγεται λιγο "ασχημα" δηλαδη, πηγαινοντας με 6 στις 4000 στροφες ακουγεται λες και πηγαινω με 200.
    Πολλες φορες δεν ξερω τη ταχυτητα εχω μεσα εξετιας αυτου του ηχου και ενω ειμαι με 6 νομιζω οτι παω με 4-5 και παω να αλλαξω ταχυτητα και τοτε το καταλαβαινω.
    Το ρεζερβουαρ μεχρι ποσα χλμ αντεχει απο τη στιγμη που αρχισει να αναβοσβηνει το λαμπακι;
    Τα φρενα μου ξυνονται παρα πολυ και ειναι σπαστικο, ξερω οτι ειναι καινουργια αλλα ειναι φυσιολογικο να ακουγονται τοσο εντονα;
    Αυτα μεχρι στιγμης οτιδηποτε αλλο θελω να ρωτισω ξερω ποιους θα πριξω!!!!!!!!!
    :rotflmao: :rotflmao:

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Δεν μας λές και τι μηχανάκι έχεις.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  3. #3
    hornet 600'07 έχει.

    Στο στρώσιμο να το πηγαίνεις μέχρι τις 5-6Κ αλλά όχι συνεχόμενα.
    Το οτι ακούγεται άσχημα όπως λες στις 4Κ δεν ξέρω που να το αποδώσω... Μήπως ακούγεται η εισαγωγή, και νομίζεις ότι ακουγετε άσχημα?
    Το δικό μου μια χαρα ακούγετε.
    Το πόσα χλμ σου μένουν από τη στιγμή που θα αναβοσβύσει το λαμπάκι εξαρτάται από πολούς παράγοντες. Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι έχεις ακόμα 4-5 λιτρα βενζίνης στο ρεζερβουάρ.

    Το ξύσιμο που λες στα φρένα είναι έντονο??? Είναι περιοδικό ή συνεχόμενο???

  4. #4
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    το hornet το καινούργιο πήρε το παιδί μπρε!

    1) και μέχρι 5.000 - 6.000 rpm να πάς πάλι εντός ορίου είσαι.Το θέμα είναι να μήν κάνεις απότομες επιταχύνσεις απο 2.000 σε 8.000 (πχ) και να σκίζεις το μοτέρ για αρχή
    2)
    3) ρεζέρβα στο δικό μου hornet είναι 2,7lt περίπου (ΚΑΛΑ ΡΕ OWNERS MANUAL ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ?)
    4)
    5) ναι για τα φρένα.
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  5. #5
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    Tα φρενα τα ακουω εννοειται οταν ειμαι στο ρελαντι και περπαταω, ακουγετε καπως διακεκομενα σαν να "πιανει" καπου.
    Ο θορυβος ειναι ενταξει που το ακουσαν και αλλοι αλλα ξερεις τωρα... , να μην μας το ματιαξουν κιολας :rotflmao:.

    Α! και οταν ερθουν τα πλαστικα runnerma fotos "How to" οπως με τα xenon!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    αν θελεισ ανεβασε το

    στισ στροφεσ αρκει να το κανεισ σταθερα,μην αγχωνεσε με τον ηχο οσο ανεβαζεισ στροφεσ θα...εξαφανιζετε τα φρενα θα σου πω το προηγουμενο μου ειχε παιξει τα νευρα και τι εφταιγε οτι καποια μοντελα τουσ ειχαν βαλει αλλη παστα στα τακακια και ετριζαν παντωσ δεν ειναι κατι ανησυχητικο
    φροντισε να εχεισ ανοιξει το κινητηρα μεχρι τα 1000 που θα κανεισ το σερβις,μολισ αλλαξεισ και λαδακια θα δεισ βιλουδο και μπασο ηχο...

  7. #7
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    Kατι νεο που οντως με φοβιζει, οταν ειμαι με 6 και ανοιγω τη μηχανη μεχρι 110-120 (γυρω στης 6000 πανω κατα) και μετα θελω να κοψω γιατι θα μπω πχ σε μια διαστραυροση δεξια.
    Αν πατησω συμπλεκτη και κοψω αποτομα, οχι να πιασει το abs, η μηχανη ΣΒΗΝΕΙ και πρεπει να ξανα βαλω μπρος, μπορει ομως να χειαστη κανα δυο-τρεια πατηματα στη μιζα για να ξαναπαρει. Αυτο ΓΙΑΤΙ συμβαινει, να ανυσηχω;
    Ξεχασα να πω οτι δεν συμβαινει παντα, το επαθα 3 φορες μεχρι τωρα.
    Και με το μασκακι, νομιζω υπαρχει και αλλος με το ιδιο "προβλημμα", στις 5000 στροφες αρχιζει και τριζει τοσο εντονα που και με το κρανος και το θορυβο της μηχανης το ακουω "δυνατα και καθαρα :rotflmao:" , υπαρχει γιατρεια γι'αυτο;
    Α! Καλημερα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    σβηνει!!!!!

    γιατι σβηνει ????πηγαινε στον αντιπροσωπο ...σου βγαζει καθολου ενδειξη κοκκινη με το F1?
    με το μασκακι τελικα ηταν τα καλωδια που ακουμπουσαν και συντονιζαν τα επιασα με ενα δεματικο και οκ
    αλλα το να σβηνει?//
    1.κακη ρυθμιση ψεκασμου-χαρτογραφηση
    2.σκουπιδακι στα μπεκ
    3.tps
    θα σου αναβε ομωσ το λαμπακι (τησ μηχανησ εεε)
    κοιτα και εμενα με εχει ξενισει ο ψεκασμοσ στα κατεβασματα ταχυτητασ αλλα οχι και να σβηνει ,φανταζεσαι σε μαι στροφη????
    τσεκαρε τοο
    4.καποιο καλωδιο πχ του stand ειναι τσιτα και ...
    5.ο συμπλεκτησ δεν απομονωνει σωστα
    6.πεφτουν πολυ οι στροφεσ και μπουκωνει???

    απορια μονο σε συγκεκριμενεσ στροφεσ συμβαινει?
    μονο αν στριψεισ δεξια?
    με αλλεσ ταχυτητεσ?

  9. #9
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    Oταν πχ εχω πολλες στροφες 6-7000 και κανω να φρεναρω αποτομα τοτε σβηνει χωρις λαμπακι να αναβει ποτε ουτε παρακατω,
    με ταχυτητα μεσα "παιδευτεται" μεχρι να πεσουν οι στροδες στης 1000-1500 και μετα σβηνει,
    ενω γυρναω το γκαζι δεν ανταποκρινεται κανει σαν να μπουκωνει και μετα σβηνει.
    Οι παραπανω προσπαθιες εγιναν στις 3 φορες που συνεβει.
    Η πρωτη σε αριστερη στροφη και οι αλλες δυο μαζι σε ευθεια κοβοντας για αμαξι που βρισκοταν μπροστα.
    Δεν ξαναδοκιμασα με αλλες ταχυτητες να δω αν το ξανα κανει γιατι φοβαμαι μην παθει τιποτα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    κοιτα

    προβλημα μυριζει μαλλον με τη τροφοδοσια
    γενικα οταν αλλαζεισ ανεβαζοντασ ταχυτητεσ εμφανιζεται?με παραξενευει οτι δεν αναβει το λαμπακι!!!
    παντωσ παρομοιο προβλημα ειχαν εμφανισει tdm,xtx+++kai9 hatn logv problhmatikoy cekasmoy
    εμενα στην αρχη (πρωτα χλμ.)οταν κατεβαζα γυρω στισ 4500 και ανοιγα το γκαζι εκανε λιγο καθυστερηση στην αποκριση (ψιλομπουκωματακι) το οποιο τωρα ειναι οκ!
    πηγαινε στον αντιπροσωπο και θα στο βαλουν στον εγκεφαλο
    παιζει να εχει χαλασει αισθητηρασ ++++οποτε και να αλαχθει ,ειναι επικυνδυνο οπωσ το περιγραφεισ

  11. #11
    asap στην αντιπροσωπεία ...

  12. #12
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    Να παω αλλα μεχρι να ερθουν τα χαρτια (πινακιδες κτλ) δεν μπορω, εγω μενω σιδηροκαστρο και η agio ειναι θεσ/νικη δλδ 100χλμ αποσταση, και με τον νεο κοκ θα με σφυριξουν τιποτα και θα ψαχνομαι. Και το διπλωμα μου θα το σφραγισω για απεριοριστα στης 27/7.
    Με το γκαζι δεν εχω προβλημα οταν ανοιγω, με 4000 και μια γκαζια να κανω κατευθειαν αρπαζει.
    Και κατι για να γελασουμε: Το πρωι βαζω μπρος και σε 2 λεπτα αρχιζει και καπνιζει η μηχανη, εγω χεστηκα και να βγαζει και μια μυρωδια . Βλεπω οτι ερχεται απο μπροστα και κατω ο καπνος, εχω σβησει τη μηχανη και σκεφτομαι οχι ρε θα τρυπησε κανενα ψυθγειο και θα ετρεξε το παραφλου. Ψαχνω ψαχνω τιποτα ολα καλα. Τελικα βλεπω οτι ο καπνος ερχεται απο το δευτερο σωληνα της εξατμισεις, παω πιο κοντα και βλεπω μια συρα η οποια εχει γινει ψητη, καλη μας ορεξη!!!! :rotflmao:

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
    Να παω αλλα μεχρι να ερθουν τα χαρτια (πινακιδες κτλ) δεν μπορω, εγω μενω σιδηροκαστρο και η agio ειναι θεσ/νικη δλδ 100χλμ αποσταση, και με τον νεο κοκ θα με σφυριξουν τιποτα και θα ψαχνομαι. Και το διπλωμα μου θα το σφραγισω για απεριοριστα στης 27/7.
    Με το γκαζι δεν εχω προβλημα οταν ανοιγω, με 4000 και μια γκαζια να κανω κατευθειαν αρπαζει.
    Και κατι για να γελασουμε: Το πρωι βαζω μπρος και σε 2 λεπτα αρχιζει και καπνιζει η μηχανη, εγω χεστηκα και να βγαζει και μια μυρωδια . Βλεπω οτι ερχεται απο μπροστα και κατω ο καπνος, εχω σβησει τη μηχανη και σκεφτομαι οχι ρε θα τρυπησε κανενα ψυθγειο και θα ετρεξε το παραφλου. Ψαχνω ψαχνω τιποτα ολα καλα. Τελικα βλεπω οτι ο καπνος ερχεται απο το δευτερο σωληνα της εξατμισεις, παω πιο κοντα και βλεπω μια συρα η οποια εχει γινει ψητη, καλη μας ορεξη!!!! :rotflmao:
    χα00χα0χα0χα

  14. #14
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
    ομαι οχι ρε θα τρυπησε κανενα ψυθγειο και θα ετρεξε το παραφλου. Ψαχνω ψαχνω τιποτα ολα καλα. Τελικα βλεπω οτι ο καπνος ερχεται απο το δευτερο σωληνα της εξατμισεις, παω πιο κοντα και βλεπω μια συρα η οποια εχει γινει ψητη, καλη μας ορεξη!!!! :rotflmao:
    Πάντως, να ξέρεις, άλλη φορά να τη βάζεις ανάμεσα στον 2 και 3 σωλήνα για να έχεις ομοιόμορφο ψήσιμο...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  15. #15
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    τΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΡΑ 2 ΦΟΡΕς.
    ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ 5 ΚΑΙ 4000 ΣΤΡ. ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ, ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ, ΠΙΑΝΩ ΤΙς 7000 ΣΤΡ. ΣΧΕΔΟΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΤΑΩ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΦΡΕΝΟ ΜΕ ΕΚΕΙΝΕς ΤΙς ΣΤΡΟΦΕς.
    ΜΕΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΝΩ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΒΗΝΕΙ!!! ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΡΙΧΝΟΝΤΑς ΤΙς ΣΤΡΟΦΕς ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ. 1-2 ΜΙΖΙΕς ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟς.
    ΞΕΚΙΝΑΩ ΒΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΤΑ 300 ΜΕΤΡΑ ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΙΨΩ ΔΕΞΙΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ.
    ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΠΩς ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
    ΞΕΚΙΝΑΩ ΦΤΑΝΩ ΜΕ 5 ΚΑΙ 6500 (ΤΙς ΥΠΟΛΟΙΠΕς ΤΙς ΑΝΟΙΞΑ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 5 ΜΕΤΑ ΤΙς 3000 ΑΝΟΙΞΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ) ΞΑΝΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΦΡΕΝΟ, ΕΚΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕς ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΛΛΑ "ΚΟΒΟΥΝ" ΚΑΤΑ 500 ΚΟΦΤΑ ΔΛΔ ΑΝΑ 2 ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΕΙ 6000 ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΙς 5500 ΚΑΙ ΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕΞΕΙς. ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙς 1000 ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΜΠΑς ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΛΘΗ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΣΒΗΣΕ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΙΑ ΛΟΓΟ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ. ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΟΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΗ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΝ ΜΠΡΕΙ Η ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟς ΘΑ ΕΙΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Kawasaki ER6n και απορίες.
    από looperx στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2014, 16:42
  2. Αλλαγή ελαστικών και προβληματισμοί
    από VASOS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2009, 22:37
  3. ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ....
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2005, 23:14
  4. διπλωμα Α1 και αποριες
    από sennsa_rs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 16:28
  5. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2005, 14:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF