Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: αγορά africa

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2015
    Μηνύματα
    5

    αγορά africa

    καλησπέρα
    σκάφτομαι να αγοράσω μηχανή και από την αναζήτηση που έχω κάνει μέχρι τώρα έχω καταλήξει στην africa. έχω αφήσει ανοιχτό και το ενδεχόμενο για τρανσαλπ. Η χρήση που θέλω να κάνω είναι σπιτι δουλεια (8km ασφαλτος, χωμα), και μικρά ταξιδια.
    θα ήθελα γενικές γνώμες για τη μηχανή. συμπεριφορά στο δρόμο (και μεσα στη κινηση), κατανάλωση, συχνά προβλήματα. Επίσης αν πρέπει να ψάχνω από κάποια χρονιά και μετά, και γενικά πληροφορίες για τα διαφορετικά μοντέλα. Τέλος τι πρέπει να τσεκάρω πριν την αγορα της μηχανής;

  2. #2
    Καλημερα....

    Budget?
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της YianPep
    Εγγραφή
    23/08/2013
    Μηνύματα
    113
    καλησπέρα Γιάννη,

    1.Στο θέμα των προβληματων τα πιο 'κλασικα' τρόμπα βενζίνης-ανορθωτής(αν προκύψουν) λύνονται σχετικά οικονομικά.Σίγουρα μιλάμε για μηχανή 15ετίας και βάλε οποτε προβλήματα λογω παλαιοτητας πιθανόν να υπάρξουν,εξαρτάται την κατάσταση της μηχανής και κατ επέκταση την προσοχή των προηγούμενων κατόχων.

    2.Η κατανάλωση νομίζω είναι σχετική εγω λέω7-8/100 αλλος μπορεί να πει λιγότερο άλλος περισσότερο.Εξαρτάται απ το χερι του καθενός και την σωστή συντήρηση της μοτό.

    3.Στο θέμα συμπεριφορά θεωρώ καλύτερη λύση να βρείς μία να τη βολτάρεις(αν είναι εφικτό) και να σχηματίσεις δικιά σου γνώμη.

    4.Διαφορές μοντέλων
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wfcv.jpg 
Προβολές:	385 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	333520

    καλωσόρισες κι ελπίζω να βοήθησα
    Τελευταία τροποποίηση από YianPep; 03/04/2015 στις 11:43.

  4. #4
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Βαριά μηχανή, με χαμηλή ιπποδύναμη για τα κυβικά της, ξεπερασμένη τενολογικά, με ασθενικά φρένα σε σχέση με άλλες. Παρόλ' αυτά για κάποιους από εμάς, παραμένει ιδιαίτερη και όμορφη μοτοσυκλέτα η οποία μας πάει και μας φέρνει παντού, έχοντας πλέον μάθει να ζούμε με τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα της.

    Μέσα στην πόλη θα σου φανεί το βάρος της και θα σε δυσκολέψει σε μανούβρες και ελιγμούς (μέχρι να την συνηθίσεις), ενώ στην Ε.Ο. θα σε ταξιδέψει άνετα με δύο άτομα και φορτωμένη με 130 χλμ. Μήν περιμένεις να βάλεις φωτιά στην άσφαλτο, αλλά άν έχει συντηρηθεί σωστά (αναρτήσεις/λάστιχα) είναι σαν σε ράγες και σταθερή. Σε καλά χέρια (βλ. τον συμφορουμίτη και φίλο Kordix-συγγνώμη που σε αναφέρω Κώστα, αλλά είσαι παράδειγμα πρός μίμηση ) το μηχανάκι κάνει τα απίστευτα και μπορεί να κινηθεί σε στενά κομμάτια με ΠΟΛΥ σβέλτους ρυθμούς.Εκεί που θα την ευχαριστηθείς περισσότερο είναι σε χώμα και σε βρεγμένο. Συμπεριφέρεται καλύτερα απ΄ότι στην ξερή άσφαλτο, όσο παράδοξο και άν σου ακούγεται αυτό.

    Κατανάλωση αναλόγως της συντήρησης/ρύθμισης/συγχρονισμού των κάρμπς κυμαίνεται από 5.0 εώς και την εξωφρενική τιμή 10 (ξερύθμιστα, ασυντήρητα). Μήν περιμένεις να έχεις την χαμηλή κατανάλωση πιό σύγχρονων μοτοσυκλετών. Σε ταξίδι και πάνω από τις 6000 rpm, θα ρουφάει καύσιμο κάργα. Ίσως και λίγο λαδάκι, αλλά αυτά είναι στα αναμενόμενα της συγκεκριμένης μοτό.

    Συντήρηση και με βασικές γνώσεις την κάνεις μόνος σου. Ανταλλακτικά υπάρχουν, πέραν εξειδικευμένων που πρέπει να τα φέρεις από έξω. "Συχνό" πρόβλημα, η αντλία βενζίνης, ο ανορθωτής, το μπροστινό γρανάζι της αλυσίδας κίνησης( υπάρχουν όλα σαν ανταλλακτικά). Σάν κινητήρας είναι άφθαρτος, ΕΦΟΣΟΝ το λαδάκι του αλλάζεται με ευλάβεια στα προβλεπόμενα χρονικά διαστήματα, υπάρχει πάντα στη σωστή στάθμη και δεν τον ζορίζεις αναίτια και συνεχόμενα.

    Γενικά άν δεν ξέρεις τον προηγούμενο ιδιοκτήτη- έτσι ώστε να γνωρίζεις ότι έχει συντηρηθεί σωστά- μήν προβείς εύκολα σε αγορά. Θέλει πολύ ψάξιμο να βρείς μοτό 20ετίας σε καλή κατάσταση.

    Ψάξε λίγο στο φόρουμ, υπάρχει section για τις Αφρικάνες, θα κατατοπιστείς λίγο περισσότερο. Μακάρι να βρείς κάποια Αφρικάνα και να βολτάρουμε κάποια στιγμή και μαζί
    Τελευταία τροποποίηση από Eversman; 03/04/2015 στις 12:18.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Από Africa δεν ξέρω.
    Από transalp 650/700 όμως ναι.
    Το 700 θα ξεφεύγει σε τιμή.
    Το 650 ίσως σε παίρνει οικονομικά, και το συμπαθώ ποίο πολύ.
    Το άφησα με κάπου 75.000 Χιλ.
    Πέρα από την κλασική συντήρηση δεν έβγαλε το παραμικρό.
    Στο τέρμα γκάζι και ειδικά παρατεταμένο τσιμπάει ελάχιστο λάδι, αλλά παραπάνω βενζίνη.
    Πίο φρέσκο από το Africa και ποίο ευκινητο.
    Νομίζω ότι βγήκε και έκδοση 650 με abs, αν πετύχεις τέτοιο μην τα τσιγκουνευτεις.
    Αν θες περισσότερα ινφο πες μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Όλα μια χαρά και όπως τα λέτε, εκτός από το abs στο 650. Τρανσάλπ 650 με abs δεν υπάρχει.

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Όλα μια χαρά και όπως τα λέτε, εκτός από το abs στο 650. Τρανσάλπ 650 με abs δεν υπάρχει.
    Νομιζω είπα για 650abs ,έτσι διάβασα κάπου, μπορεί και εδώ μέσα.
    Προσωπικά δεν έχω δει κανένα

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2015
    Μηνύματα
    5
    to budget mou einai 2500 to polu 3000 an vrw kati polu kalo...

  9. #9
    Με τετοιο μπατζετ βρισκεις και πιο καινουρια μηχανακια αν δεν κανω λαθος, εκτος αν θελεις οπωσδηποτε μια αφρικα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2015
    Μηνύματα
    5
    sorry skalwsa 1500 h8ela na pw mexri 2000!

  11. #11

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Προσωπικά, σε τέτοια μηχανάκια προτιμώ να βλέπω 70.000-80.000 χιλιόμετρα παρά 20.000-30.000

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Ξεθάβω διότι http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4094858/

    Τι σας λέει; Η τιμή είναι ακριβή αλλά μάλλον δικαιολογημένα.

  14. #14
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    6000 για Africa?
    Λιγο ακομα και παιρνεις το ΤΑ700 καινουριο, αν ψαχνεις κατι σε Honda.
    Και πολλα ακομα μεταχειρισμενα που μπορουν να κανουν οτι κανει και το Africa.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Είναι πάρα πολλά, αλλά προφανώς απευθύνεται σε λάτρεις του μοντέλου που το θέλουν καινούριο εν έτη 2015.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55
  2. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF