Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Βιοκαύσιμα : τι είναι

  1. #16
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824

    Re: Re: Re: Τι είναι τα βιοκαύσιμα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    τι λέει ο τύπος? γιατί δεν έχω ήχο εδω που είμαι.... Αν καταλαβαίνω καλά βάζει τηγανέλαιο μέσα. ΟΚ, αλλά το τηγανέλαιο ΔΕΝ ειναι βιοντήζελ, στην αυτούσια μορφή του δηλαδή.

    Ο τύπος, απλά βάζει το καμμένο λάδι αφού απλά το στραγγίζει...(δεν θέλει να περάσει μέσα και καμιά τηγανισμένη πατάτα...) και τίποτε άλλο...

    Το μόνο πρόβλημα, είναι πως το αυτοκίνητο μυρίζει σαν ψησταριά και πως πρέπει, πριν το σβήσει να καίει 2-3 λίτρα diesel γιατί άμα μένει λάδι στο κύκλωμα μπουκώνει και δεν ξαναπαίρνει...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  2. #17
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: πόσο οικολογικά είναι?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    Όσον αφορα τα στάδια παραγωγής, για να παραχθούν 150 ενεργειακές μονάδες αιθανόλης από ζαχαρότευτλα ή σιτηρά, απαιτούνται 73 μονάδες μη ανανεώσιμης ενέργειας που θα καταναλωθεί στην διεργασία. Για να φτιάξουμε 150 ενεργειακές μονάδες βενζίνης, πρέπει να καταναλωθούν 184.5 μονάδες μη ανανεώσιμης ενέργειας.
    Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά μου φαίνεται. Δηλαδή για να πάρουμε ένα ποσό ενέργειας από την βενζίνη πρέπει να δαπανήσουμε μεγαλύτερο ποσό ενέργειας? Το οποίο φαντάζομαι επίσης παίρνουμε από υγρά καύσιμα? Τότε γιατί την χρησιμοποιούμε? Υποτίθεται ότι τα υγρά καύσιμα αποτελούν πηγή ενέργειας και όχι καταβόθρα ενέργειας. Έτσι ήξερα τουλάχιστον. Γιατί αν είναι έτσι όπως το κατάλαβα θα έπρεπε όλη η παραγωγή καυσίμων να καταναλώνεται στην διαδικασία παραγωγής του και πάλι να δανειζόμαστε και από κάποια άλλη πηγή ενέργεια.

    Τι δεν καταλαβαίνω καλά?

    Και μια που βρήκαμε τον ειδικό ας κάνω ακόμα μια ερώτηση.
    Πως συγκρίνεται η ενεργειακή απόδοση των καλλιεργειών για βιοκαύσιμα σε σχέση με την άθλια απόδοση των ηλιακών κυψελών (νομίζω <10% της προσπίπτουσας ηλιακής ενέργειας)?
    Δρομερός και τριάθλιος....

  3. #18
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824

    Re: Re: πόσο οικολογικά είναι?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά μου φαίνεται. Δηλαδή για να πάρουμε ένα ποσό ενέργειας από την βενζίνη πρέπει να δαπανήσουμε μεγαλύτερο ποσό ενέργειας? Το οποίο φαντάζομαι επίσης παίρνουμε από υγρά καύσιμα? Τότε γιατί την χρησιμοποιούμε? Υποτίθεται ότι τα υγρά καύσιμα αποτελούν πηγή ενέργειας και όχι καταβόθρα ενέργειας. Έτσι ήξερα τουλάχιστον. Γιατί αν είναι έτσι όπως το κατάλαβα θα έπρεπε όλη η παραγωγή καυσίμων να καταναλώνεται στην διαδικασία παραγωγής του και πάλι να δανειζόμαστε και από κάποια άλλη πηγή ενέργεια.

    Τι δεν καταλαβαίνω καλά?

    Δεν είναι απαραίτητο να καίνε υγρά καύσιμα...Δεν ξέρω τι καίνε τα διυλιστήρια...θα μπορούσαν όμως να καίνε λιγνίτη που είναι πολύ φτηνός. Έτσι μπορεί να σπαταλάται ενέργεια για την διύλιση του πετρελαίου αλλά, άμα λάχει πάμε την τιμή του βαρελιού στα 90 δολάρια και είμαστε κομπλέ...

    Ενεργειακά δεν συμφέρει...οικονομικά όμως, δεν παίζει άγχος...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  4. #19
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307

    Re: Re: πόσο οικολογικά είναι?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto

    Πως συγκρίνεται η ενεργειακή απόδοση των καλλιεργειών για βιοκαύσιμα σε σχέση με την άθλια απόδοση των ηλιακών κυψελών (νομίζω <10% της προσπίπτουσας ηλιακής ενέργειας)?

    Όταν λες ενεργειακή απόδοση των καλλιεργειών για βιοκαύσιμα μπορείς να το κάνεις πιο λιανά?Εννοείς την απόδοση του βιοντίζελ αυτου καθεαυτού ως καύσιμο(σχεδόν ίδια με του κανονικού ντίζελ) η την απόδοση κοιτώντας το από έναν κύκλο ζωής του προιόντος?(αν ναι τότε είναι αρκετά χαμηλότερη).Επίσης να σε διορθώσω τα φ/β είναι παραπάνω από 10%.Ανάλογα το υλικό κατασκευής,την ίδια την κατασκευή και την τοποθέτηση μπορείς να φτάσεις ένα 17-18% (για εμπορικά φ/β,για πειραματικά είναι πιο πάνω με το υψηλότερο να είναι στο 42,8% από το πανεπιστήμιο του Delaware)
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  5. #20
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626

    Re: Re: Re: πόσο οικολογικά είναι?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    ........για πειραματικά είναι πιο πάνω με το υψηλότερο να είναι στο 42,8% από το πανεπιστήμιο του Delaware)
    Το οποίο δεν προβλέπετε να κυκλοφορήσει στην αγορά, τουλάχιστον σύντομα, αφού δέχεται πιέσεις από εταιρείες-κολοσσούς !

    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  6. #21
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: Re: Re: πόσο οικολογικά είναι?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
    Δεν είναι απαραίτητο να καίνε υγρά καύσιμα...Δεν ξέρω τι καίνε τα διυλιστήρια...θα μπορούσαν όμως να καίνε λιγνίτη που είναι πολύ φτηνός. Έτσι μπορεί να σπαταλάται ενέργεια για την διύλιση του πετρελαίου αλλά, άμα λάχει πάμε την τιμή του βαρελιού στα 90 δολάρια και είμαστε κομπλέ...

    Ενεργειακά δεν συμφέρει...οικονομικά όμως, δεν παίζει άγχος...

    Από όσα γνώριζα το πετρέλαιο είναι το βιοκαύσιμο το οποίο έφτιαχνε εδώ και μερικά εκατομμύρια χρόνια η φύση με τρόπο όχι και πολύ διαφορετικό από αυτόν που χρησιμοποιούμε και εμείς χρησιμοποιώντας σαν πρώτη ύλη επίσης την βιομάζα. Μάλιστα έχει δαπανήσει η φύση και κάμποση ενέργεια για να την φέρει στην μορφή πετρελαίου που είναι πολύ πιο άμεσα ενεργειακά εκμεταλλεύσιμη από την αρχική βιομάζα (στην οποία πρέπει εμείς να δαπανήσουμε ενέργεια για να την φέρουμε σε εκμεταλλεύσιμη μορφή). Άρα για να μην είναι το πετρέλαιο συμφέρουσα πηγή ενέργειας θα πρέπει αν υπάρχει απίστευτη σπατάλη στην διαδικασία εξόρυξης και μεταφοράς (που είναι σίγουρα πιο ενεργοβόρες από τις αντίστοιχες των βιοκαυσίμων). Όμως ρε παιδιά δύσκολα να πιστέψω ότι το πετρέλαιο άσχετα από την καταστροφική του οικολογική επίδραση δεν αποτελεί στην πράξη πηγή ενέργειας. Υπάρχουν κάπου στο δίκτυο πηγές από κάποια πανεπιστήμια που να μπορούμε να το ψάξουμε?
    Δρομερός και τριάθλιος....

  7. #22
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: Re: Re: πόσο οικολογικά είναι?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    Όταν λες ενεργειακή απόδοση των καλλιεργειών για βιοκαύσιμα μπορείς να το κάνεις πιο λιανά?Εννοείς την απόδοση του βιοντίζελ αυτου καθεαυτού ως καύσιμο(σχεδόν ίδια με του κανονικού ντίζελ) η την απόδοση κοιτώντας το από έναν κύκλο ζωής του προιόντος?(αν ναι τότε είναι αρκετά χαμηλότερη).Επίσης να σε διορθώσω τα φ/β είναι παραπάνω από 10%.Ανάλογα το υλικό κατασκευής,την ίδια την κατασκευή και την τοποθέτηση μπορείς να φτάσεις ένα 17-18% (για εμπορικά φ/β,για πειραματικά είναι πιο πάνω με το υψηλότερο να είναι στο 42,8% από το πανεπιστήμιο του Delaware)
    Με το ενεργειακή απόδοση εννοώ πόση από την προσπίπτουσα ηλιακή ενέργεια (π.χ. σε ένα χωράφι που θα αποδώσει βιομάζα και τελικά βιοκαύσιμο) μετατρέπεται σε εκμεταλλεύσιμη ενέργεια.

    Ο ίδιος δηλαδή (νομίζω) ορισμός που μας λέει ότι τα φωτοβολταϊκά φτάνουν σε αυτό το 17-18%. Βέβαια πάλι είναι λίγο άδικη η σύγκριση αφού σε αυτή την απόδοση δεν υπολογίζεται το ενεργειακό κόστος κατασκευής εγκατάστασης των (πανάκριβων και πεπερασμένης ζωής αν δεν κάνω λάθος) φωτοβολταϊκών.

    Μήπως τελικά τα φωτοβολταϊκά είναι και πιο αποδοτικά ανά στρέμμα και πιο καθαρά από την καύση του βιοκαυσίμου.?
    Δρομερός και τριάθλιος....

  8. #23
    Τα βιοκαύσιμα είναι μία τρελή πατάτα-απαταιωνιά-προπαγάνδα που έχει ως αποτέλεσμα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ να ανεβεί η τιμή του καλαμποκιού στην αμερική (και όπως καταλαβαίνουμε μας πέρνει η μπάλα όλους)

    (((Βλέπε Χόιδας R&D)))

  9. #24
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Φίλε Karamoto κάνεις ένα πολύ βασικό λάθος.Τα βιοκαύσιμα χρησιμοποιούνται ως υγρα καύσιμα σε κινητήρες εσωτερικής καύσης ενω τα φ/β χρησιμοποιούνται για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.Είναι σαν να πας να κάνεις σύγκριση του τι είναι πιο αποδοτικό.Ένα στρέμμα που βγάζει καπνά με μια βιομηχανία που φτίαχνει κεραμίδια...(περίπου..). Να το θέσω διαφορετικά..Δεν συμφέρει να παίρνεις την ηλεκτρική ενέργεια που παράγουν τα φ/β για να φορτίζεις το αμάξι σου που έχει ηλεκτροκινητήρα από το να καις βιοντίζελ.Από την άλλη δεν συμφέρει να καις βιοντίζελ για να παράγεις ηλέκτρικη ενέργεια σε σχέση με τα φ/β. Ανανεώσιμα και τα δύο μεν..αλλά παντελώς διαφορετική χρήση...Η μοναδική σύγκριση που θα μπορούσε να γίνει είναι να δείς το λεγόμενο energy out/energy in των συστημάτων αλλά και πάλι..απευθύνονται σε άλλο τομέα

    ΥΓ:Σε ότι αφορά αυτά που είπες για το αν το πετρέλαιο είναι πηγή ενέργειας η όχι ομολογώ πως δεν πολυκατάλαβα τι ήθελες να πεις.Φυσικά και είναι μορφή ενέργειας
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  10. #25
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
    Τα βιοκαύσιμα είναι μία τρελή πατάτα-απαταιωνιά-προπαγάνδα που έχει ως αποτέλεσμα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ να ανεβεί η τιμή του καλαμποκιού στην αμερική (και όπως καταλαβαίνουμε μας πέρνει η μπάλα όλους)

    (((Βλέπε Χόιδας R&D)))

    Χμμ...και το γεγονός ότι οι πρώτοι που ανέπτυξαν σε ικανοποιητικότατο βαθμό τα βιοκαύσιμα ήταν οι Βραζιλιάνοι γιατί δεν είχαν τι άλλο να κάνουν την ζάχαρή τους τι δείχνει?Προσπάθεια αποφυγής άλλων χοντρών Ronaldo κόβωντας την ζάχαρη?
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    Χμμ...και το γεγονός ότι οι πρώτοι που ανέπτυξαν σε ικανοποιητικότατο βαθμό τα βιοκαύσιμα ήταν οι Βραζιλιάνοι γιατί δεν είχαν τι άλλο να κάνουν την ζάχαρή τους τι δείχνει?Προσπάθεια αποφυγής άλλων χοντρών Ronaldo κόβωντας την ζάχαρη?
    Για να παράγεις βιοκαύσιμα (και να είναι αποδοτικά) πρέπει η ενέργεια που σπαταλάτε ώστε να παραχθούν να είναι τουλάχιστον ίση με την ενέργεια που σπαταλέται ώστε να έχουμε ορυκτά καύσιμα.... πράμα που είναι λίγο δύσκολο.....

    Να είσαι σίγουρος ότι στη χώρα μας όπωσδήποτε και σε χώρες οι οποίες μπορούν να παράγουν τεράστιες ποσότητες "καλαμποκιού" για να γίνει βιοκαύσιμο δε θα γίνει γιατί απλά δε συφέρει όσο "νομίζανε" στην αρχή και ξεκινήσανε αυτή την προπαγάνδα....

  12. #27
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    Παίρνω το θάρρος να "αναστήσω" το παρόν για να ρωτήσω τους γνωρίζοντες τι παίζει τώρα πια με τα βιοκαύσιμα και συγκεκριμένα το βιο diesel. Έχει αυξηθεί το ποσοστό πρόσμιξης του πετρελαίου κίνησης με περισσότερο βιοdiesel απο το Β-5 (5%) που περιγράφει ο road spirit, παραπάνω?

    Η αποθήκευση του και η επαφή μου με τον αέρα πόσο το επηρεάζει στην αύξηση της συγκέντρωσης νερού και κατ΄επέκταση την ανάπτυξη μυκήτων?
    Τα πετρέλαια κίνησης που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι Ultra Low Sulfur Diesel και απαιτούν καταλυτικής επεξεργασίας Selective Catalytic Reduction ?
    Οι δεξαμενές αποθήκευσης του πετρελαίου κίνησης τι προδιαγραφές πρέπει να καλύπτει για την μακροχρόνια αποθήκευση του ?

    Δεκτές οι γνώμες-παραπομπές-σιχτίρια-μπινελίκια
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ελεος μωρη Λουλου...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dukeandthecity Προβολή μηνύματος
    Παίρνω το θάρρος να "αναστήσω" το παρόν για να ρωτήσω τους γνωρίζοντες τι παίζει τώρα πια με τα βιοκαύσιμα και συγκεκριμένα το βιο diesel. Έχει αυξηθεί το ποσοστό πρόσμιξης του πετρελαίου κίνησης με περισσότερο βιοdiesel απο το Β-5 (5%) που περιγράφει ο road spirit, παραπάνω?

    Η αποθήκευση του και η επαφή μου με τον αέρα πόσο το επηρεάζει στην αύξηση της συγκέντρωσης νερού και κατ΄επέκταση την ανάπτυξη μυκήτων?
    Τα πετρέλαια κίνησης που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι Ultra Low Sulfur Diesel και απαιτούν καταλυτικής επεξεργασίας Selective Catalytic Reduction ?
    Οι δεξαμενές αποθήκευσης του πετρελαίου κίνησης τι προδιαγραφές πρέπει να καλύπτει για την μακροχρόνια αποθήκευση του ?

    Δεκτές οι γνώμες-παραπομπές-σιχτίρια-μπινελίκια
    Δεν ξέρω τι ποσοστό bio diesel παίζει σήμερα, αλλά ξέρω οτι εδω και μερικά χρόνια (3 η 4) αναγκάζομαι να βαζω ειδικό αντιμυκητιακό πρόσθετο στο τεπόζιτο της βάρκας μου γιατί καθεται ενα χρόνο αφού παω κάθε καλοκαίρι.
    Αν δεν το κάνω θα πρέπει να λύνω και να καθαρίζω παλι μπεκ κλπ.
    Παλιότερα δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #30
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ελεος μωρη Λουλου...!!!
    Όλοι, ήμαστε παιδιά του μεγαλοδύναμου... ακόμα και εμείς οι νεότεροι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι ποσοστό bio diesel παίζει σήμερα, αλλά ξέρω οτι εδω και μερικά χρόνια (3 η 4) αναγκάζομαι να βαζω ειδικό αντιμυκητιακό πρόσθετο στο τεπόζιτο της βάρκας μου γιατί καθεται ενα χρόνο αφού παω κάθε καλοκαίρι.
    Αν δεν το κάνω θα πρέπει να λύνω και να καθαρίζω παλι μπεκ κλπ.
    Παλιότερα δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.
    Έχεις προτίμηση σε κάποια ιδιαίτερη μάρκα ? (αντιμυκητιακό) Το βάζεις μέσα και μιζάρεις και όλα καλά? Τα φίλτρα και οι αντλίες πετρελαίου δεν μαζεύουν λάσπη????
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να τι είναι πολιτική
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2010, 17:28
  2. τι ειναι περιπου 18cm και λατρευουν οι γυναικες;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2004, 15:14
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2004, 05:45
  4. τι είναι το ram air;
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:04
  5. Τι είναι;;;
    από asmar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 19:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF