Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αλλαγή λαδιών σε Gsxr 600

  1. #1

    Question Αλλαγή λαδιών σε Gsxr 600

    Καλησπέρα σε όλους!
    Πριν λίγο πήγα για αλλαγή λαδιών και φίλτρου (1000 χλμ) στο suzuki μου...
    Ζήτησα από τον μάστορα να βάλει SAE40W-10 Μου λέει δεν κάνουν αυτά λόγω θερμοκρασίας κλπ. θα σου βάλω SAE20W-50. Λέω ΟΚ τα δέχεται και αυτά το manual..
    Ρωτάω θα είναι συνθετικά ή ημισυνθετικά?
    Ημισυνθετικά μου λέει. Φεύγοντας ζήτησα να μου δώσει το αυτοκόλλητο του λαδιου. Είναι Bell Ray EXP Synthetic Blend. Μπήκα στο site τους αλλά δεν βρήκα κάτι... Τελικά συνθετικά μου έβαλε ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω? Και είναι κακό να μπουν συνθετικά?
    Επίσης αυτά που γράφουν τα manual για προδιαγραφές ΑΡΙ κλπ φαίνονται κάπου στα κουτιά λαδιού?
    Το αυτοκόλλητο που έχω δεν γράφει τίποτα τέτοιο...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Ημισυνθετικά θεωρουνται αυτα. δεν ειναι αθλια αλλα θα μπορουσες να βαλεις 100% συνθετικα για καλυτερα...

    τωρα απλα αλλαξε τα σε 3000χλμ δεν θα παθει το παραμικρο..

    πολλοι μηχανικοι ισως βαζουν ακομη χειροτερα λαδια απ αυτα ειδικα οταν δεν ειμαστε μπροστα...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Στο δικό μου GSXR 600 βάζω 15-50 το οποίο λέει και το manual(το Ελληνικό γιατί το Αγγλικό λέει 10-40).Από μάρκα τώρα χρησιμοποιώ Motul 5100 ημισυνθετικά και τα πάω εγώ πάντα(τα αλλάζω κάθε 3000-4000χλμ).Έχουν γίνει ατελείωτες συζητήσεις για ημισυνθετικό ή συνθετικό.Πάτα ένα "εύρεση" και θα βρεις.

  4. #4
    κοίταξε.... αν δεν πας πίστα και δεν το σκίζεις συνεχώς το μηχανάκι, καλύτερα είναι να βάζεις ημισυνθετικά..... υπάρχει λόγος (μηχανολογικός) που μου τον είχαν εξηγήσει, αλλά τώρα δεν τον θυμάμαι επ'ακριβώς.... κατά συνέπεια δε θέλω να σου πω παπαριές.....

    καλά είναι τα λαδάκια που σου έβαλε...
    γενικότερα για μεγάλες (εξωτερικές) θερμοκρασίες πρέπει να έχει μεγαλύτερο ιξώδες το λάδι, γι'αυτό διαφέρουν τα λάδια από αγγλία - ελλάδα....
    προτημήστε και λίγο μεγαλύτερο ιξώδες (από αυτό του μάνιουαλ) για το καλοκαίρι στην ελλάδα... δεν είναι κακό....

    παρεπιπτόντως εγώ βάζω motul 300V στο GSXR 600 K4....

  5. #5
    Σας ευχαριστώ πολύ!
    DrIoannis έχεις δίκιο το manual ειναι αγγλικό - το μηχανάκι ειναι παραεισαγωγή.
    siakattackj αυτό που λες είχα διαβάσει και γι' αυτό απόρησα θεωρώντας ότι έβαλε συνθετικά... αλλά τελικά από οτι λεει ο FZR1000 είναι ημι οπότε ψιλοησύχασα!
    Ο μάστορας μου έλεγε να μην αλλάξω και φίλτρο λαδιού και είδα και έπαθα να τον πείσω!
    Anyway στο εξής οι αλλαγές λαδιών θα γίνονται αποκλειστικά από μένα - εγγύηση δεν έχω έτσι και αλλιώς...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Να προσέχεις στις αλλαγές γιατί το κλώτσημα της βίδας καραδοκεί ειδικά αν είναι ζεστός ο κινητήρας(ποτέ ζεστός και σφίξιμο βίδας).Επίσης πιστεύω ότι λάδι και φίλτρο πάνε μαζί για αλλαγή.Το βιβλιαράκι της μηχανής λέει ημισυνθετικά λάδια και εγώ δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω αφού τα αλλάζω και πριν την ώρα του(λέει 6000χλμ και εγώ πάω το πολύ μέχρι 4000χλμ).

  7. #7
    Thanks again!

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή αλυσίδας σε CBF-600
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2007, 14:58
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2007, 11:46
  3. Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 13:05
  4. Αλλαγή σέλας σε CBF-600
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 17:12
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 01:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF