Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: σβησίματα κινητήρα tps κλπ

  1. #1

    σβησίματα κινητήρα tps κλπ

    παιδια γεια σας

    τα προβλήματα που παρουσίαζαν τα χτ 660 , μτ κλπ έχουν λυθεί
    στα καινούργια μοντέλα??
    διάβαζα σε ξένα φορουμ και όχι μόνο πως ακόμα και μετα την αλλαγη
    του tps τα προβλήματα συνεχίζονται με ότι κίνδυνο αυτό εμπεριεχει
    δηλ σβησίματα πάνω σε στροφή, στην εθνική με 120 κλπ κλπ.

    κατα τους μαγαζάτορες αυτο λύνεται με την αλλαγη του τπς και
    εαν κριθεί απαραίτητο... εμένα δεν με πείθει...

    κάποιοι που έχουν χτ660 μπορούν με σιγουριά να μας πουν τι ακριβώς
    γίνεται.

    ειναι μια πολυ καλή μοτοσυκλέτα και σε λογικό κόστος αλλα αυτά τα
    προβλήματα????

    ευχαριστώ

  2. #2
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Τα μοντελα 2005 και μετα ερχονται με καινουργια TPS (αυτο που θα σου αλλαζανε μεσα στην εγγυηση). Τωρα αν τυχει σε καποιο με καινουργιο (βελτιωμενο) TPS να βγαλει προβλημα τι να πω, δεν παυει να ειναι ενα ηλεκτρικο αντ/κο οπως ολα τα αλλα και να παθει κατι. Παντως δεν το εχω ακουσει να ξαναβγαλει κατι απ'την στιγμη που εχει αλλαχτει η εχει ηδη καινουργιο πανω.

    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  3. #3
    ... Το avatar του/της dimzab
    Εγγραφή
    30/06/2006
    Μηνύματα
    626
    Το δικό μου ΧΤ του '06, εδώ και ένα χρόνο δεν έχει σβήσει ποτέ από μόνο του!!!

    Σε καινουριο ΧΤ, ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα!!!
    ...Μ' ένα ζευγάρι λασπωμένες μπότες
    σάλταρα πάνω απ' τη χλωμή μου μοίρα...

  4. #4
    Το δικό μου 8ος 2004 μοντέλο δεν μου παρουσίασε ιδιαίτερα προβληματα με το tps(το άλλαξα καλού κακού) .
    Αντιθέτως μου έσβησε μια φορά, γιατί βγήκε η φύσα του καλωδίου που συνδέει τον αισθητήρα(τρόμπα πως στο διάλο το λένε ) στο stand και μου έσβησε το μηχανάκι εν κινήσει ...
    δεν μπορούσα να καταλάβω τι είχε γίνει για κανα μισάωρο...!!!

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  5. #5
    Ειχα ακουσει για προβληματα στο tps στα 04 μοντελα το οποιο εβγαινε εγγυηση και ολα καλα..

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
    Ειχα ακουσει για προβληματα στο tps στα 04 μοντελα το οποιο εβγαινε εγγυηση και ολα καλα..
    Πολλοί είχαν....

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της nasos75
    Εγγραφή
    10/04/2006
    Μηνύματα
    88
    Καλυτερα ριξε μια ματια στις ανακλησεις των μοντελων yamaha στο λινκ που εγινε εφετος Ιανουαριο 2007

    http://www.yme.gr/presslist.php?sect...3471377c3d6add

    :o

  8. #8
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos75
    Καλυτερα ριξε μια ματια στις ανακλησεις των μοντελων yamaha στο λινκ που εγινε εφετος Ιανουαριο 2007

    http://www.yme.gr/presslist.php?sect...3471377c3d6add

    :o
    Μονο που εκει δεν εχει τα πλαισια XT (εκτος αν ειμαι στραβος.. )
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της nasos75
    Εγγραφή
    10/04/2006
    Μηνύματα
    88
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Μονο που εκει δεν εχει τα πλαισια XT (εκτος αν ειμαι στραβος.. )

    για ΤΠΣ ρωταει το παιδι αν ειδα καλα...


  10. #10
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos75
    για ΤΠΣ ρωταει το παιδι αν ειδα καλα...

    Διαφωνησε κανενας

    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  11. #11
    Βορειολυβικός Το avatar του/της fasma
    Εγγραφή
    12/04/2006
    Μηνύματα
    122
    Εγω το άλλαξα πριν κανα 6μηνο και απο τοτε δεν εχω κανενα προβλημα.

  12. #12
    Εμένα αλλάχτηκε πριν το παραλάβω (2005 μοντέλο) και δεν μου έχει σβήσει ποτέ.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της EDFC
    Εγγραφή
    12/01/2007
    Μηνύματα
    7
    Εμενα παιδια ειναι 2006 και ειχα κατι σβισηματα!!

    Μου αλλαξανε το tps(ετσι 8ελω να πιστευω δηλαδη) και απο τοτε ειχα,δεν ειχα ενα σβισημο....

  14. #14
    Το δικο μου του 2004 εχει αλλαγμενο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη το tps και εχει σβησει αρκετες φορες,παντα με πατημενο συμπλεκτη ειτε για να αλλαξω ταχυτητα ειτε για ξερογκαζια.Το πηγα στη μοτοδυναμικη και μου ανεβασανε το ρελαντι,οπου και μου ειπαν οτι δεν προκειται να ξανασβησει (καπου στις 1800 στροφες το εβαλε).Εσβηνε παλι ομως.Οταν το πηγα για service στον δικο μου τον εξουσιοδοτημενο μου ειπε οτι ηταν σε λαθος θεση το tps και οτι το διορθωσε και μου εριξε το ρελαντι παλι (καπου στις 1200).Ακομα σβηνει...

    Εχω διαβασει οτι θελει να ρυθμισεις την ευαισθησια του tps στο 26 (τερμα ειναι το 27) και το ρελαντι στις 1400-1500.Θα το κανω τις επομενες μερες.Παντως σε ξενα φορα υπαρχουν ατομα που το εχουν αλλαξει και δυο και τρεις φορες και ακομα τους σβηνει

    Αμεσως πριν σβησει ακουγεται ενας ηχος που ειναι ιδιος με αυτον που κανουν τα ρελε

  15. #15
    το δικό μου είναι μοντέλο '04 και το πρώτο σβησιμο (δε θα το ξεχάσω ποτέ) μου το έκανε πατώντας το συμπλέκτη για να κατέβω το πεζοδρόμιο μπροστά από τη Yamaha που μόλις το είχα αγοράσει!Ψάχτηκα πολύ καιρό με το μάστορα στο συνεργείο μέχρι να βρούμε το "πάντρεμα" θέσης TPS και στροφών ρελαντί.
    Μετά από κάποια ατυχή γεγονότα όπως ταξίδι από Πάτρα για Αθήνα κατα τις 23:00 σε στροφη στην Ακράτα με 120 km και φορτωμένο μπαγκαζιέρα,tank bag..........τσουφ.........έσβησε αφού απόλαυσα κάθε δευτερόλεπτο της φάσης σταμάτησα ευτυχώς όρθιος στη βοηθητικη λώριδα του άλλου ρεύματος...... Απάντηση υπεύθυνου ατόμου της Yamaha:καλά το TPS σβήνει τον κινητήρα αλλά για να σε πετάξει στη στροφή το είχες φορτώσει λάθος!!!!!:hypnotize
    Τελικά κάποια στιγμή βρέθηκε για τη μηχανή μου , που όπως αποδείχτηκε δεν κάνει για όλες αυτή η λύση ΓΙΑΤΙ ΤΑ 660 ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΛΕΜΕ , ο εξής συνδιασμός ΤΡS στο 16 και το ρελαντί στις 1350 rpm και ησύχασα!
    Επίσης θα ήθελα να σας πω πως τον 11/2006 ακριβώς 2 μέρες πριν λήξει η εγγύηση διαπίστωσα πως ενώ το κλειδί ήταν γυρισμένο στη θέση ΟΝ μπορούσε να βγεί όπως και στο OFF χωρίς ζόρι και χωρίς να έχει κάποιο σημάδι παραβίασης.Η Yamaha με κάλυψε ευτυχώς γιατί το πακέτο περιλαμβάνει το κεντρικό διακόπτη,την τάπα του ρεζερβουάρ ολόκληρη , κλειδαρια σέλας , immobilizer και ηλεκτονική! τιμή για όλα αυτά 940 euro αλλά όπως είπα με κάλυψαν.
    Από τότε λοιπόν η μηχανή πάει πολύ καλύτερα, δε έχει σβήσει ποτέ και έχει πέσει η κατανάλωση της σημαντικά! Εντός πόλης έβγαζε 100-105 km μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα ενώ τώρα φτάνει τα 130 km!!!
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτιωση 4Τ κινητηρα
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 00:02
  2. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59
  3. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 15:25
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 21:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF