Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Κατανάλωση XLV650 Transalp

  1. #16
    http://www.viamichelin.com/viamichel...aky-versys.htm
    Δίαβασε στο τέλος τι λέει.
    5l κάθε 100χλμ
    19l ρεζερβουάρ.
    Πόση αυτονομία μας κάνει;
    Άμαν πεθάνω βάρτε με,
    μες το νεκροταφείο.
    Τζιε δίπλα την μότορα μου,
    να σηκωθώ να φύω.

  2. #17
    Ναι βρέ τζόσουα καμάρι'μ
    Αυτά λένε τα βιβλία κι αμα τα πας τα μηχανάκια σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως μάλλον μέσα είσαι.
    Ομως στην πράξη μάλλον γίνονται άλλα.
    Θα με πεις τώρα, σε ξένα φόρα βλέπω και κάτι κουφά για 430 χλμ, μη σε πω και παραπάνω και κάτι 4,5 λτ/100χλμ.
    Μπορεί εκεί να καίνε καλύτερες μπενζίνες, μπορεί να τα πάνε τα μηχανάκια με μείον 3000 στρ/λεπτό, μπορεί να 'χουνε πάντα ούριους άνεμοι, ξέρω γω...
    Εμένα δε με βγάνει τόσα όσο τρυφερά και να του φερθώ.
    Σόρι κιόλα που στραβώνω το θέμα αλλά άμα δε συμμορφωθεί να τρώει λιγότερο θα θυμώσω.
    πιρικικλώστιτς

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Και τι να σου κανουν μεσω email αν δεν το πας για καυσαναλυση...

  4. #19
    Καλά λέτε..
    Θα το ψάξω καλύτερα
    Άμαν πεθάνω βάρτε με,
    μες το νεκροταφείο.
    Τζιε δίπλα την μότορα μου,
    να σηκωθώ να φύω.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000

    και νομιζα οτι τα παπια ηταν οικονομικα...

    Νέο HONDA INNOVA 125 i Το νέο ευκίνητο και δυναμικό INNOVA 125i ... Το βάρος ανέρχεται στα 149 κιλά και η κατανάλωση κυμαίνεται στα 4,1 λίτρα/100 χλμ
    99.5 κιλά. LINK

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169
    Θέμα χεριού πρέπει να είναι φίλε. Στο δικό μου το bros 650 που έχει ουσιαστικά το ίδιο μοτέρ καίω ένα μέσο όρο 5.5λτ/100χλμ στην πόλη με χαλαρώτατη οδήγηση και το μοτέρ να δουλεύει στις 5,000 σαλ.

    Έχει τύχει όμως να κάψω και 12 λτ σε 150 χλμ, δηλαδή 8λτ/100 χλμ , απλώς στίβωντας παραπάνω το γκάζι. Αν συμφηφίσουμε και το γεγονός πως το ΤΑ είναι και κομμάτι βαρύτερο, ορίστε και οι δικές σου καταναλώσεις αν το στίβεις.

  7. #22
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Θα συμφωνήσω με τον FZR1000 δεν είναι λογικό .

    Θέλει ψάξιμο το πρώτο και ποιο εύκολο φίλτρο αέρα.

    Εγώ την πάτησα έτσι και με αλλαγή είχα πάνω από 30% μεγαλύτερη αυτονομία

    μετά πας για ηλεκτρικά , (ελλιπής σπινθήρας. ), καρμπιρατέρ .
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    apav σωστος κ εμενα μου εκανε εντυπωση αλλα το βρηκα σε site και εχασα το link...


    johnny μπορει να ειναι θεμα χεριου μπορει και οχι γιατι να μην το ψαξει?

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    φιλε

    εγω ειχα cb 600 με καρμπ. λοιπον το τι ακουγα για αυτονομια δε λεγεται ειχα ακουσει 280-320 χλμ λοιπον εμενα στα 180 χλμ αναβε λαμπακι και καποιεσ φορεσ και λιγοτερο ,εχει μεγαλη σημασια πωσ και που οδηγεισ (+κατασταση μοτο) εμενα μου φαινετε οκ (σκεψου και την αεροδυναμικη αλλων μοντελων,ηλικια κινητηρα,βαροσ,κ.α)
    με μια αναλυση καυσαεριων θα σου φυγει ο ενδοιασμοσ ,εγω δε θα το εκανα (εισαι οκ )

  10. #25
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539

    Re: φιλε

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
    εγω ειχα cb 600 με καρμπ. λοιπον το τι ακουγα για αυτονομια δε λεγεται ειχα ακουσει 280-320 χλμ λοιπον εμενα στα 180 χλμ αναβε λαμπακι και καποιεσ φορεσ και λιγοτερο ,εχει μεγαλη σημασια πωσ και που οδηγεισ (+κατασταση μοτο) εμενα μου φαινετε οκ (σκεψου και την αεροδυναμικη αλλων μοντελων,ηλικια κινητηρα,βαροσ,κ.α)
    με μια αναλυση καυσαεριων θα σου φυγει ο ενδοιασμοσ ,εγω δε θα το εκανα (εισαι οκ )
    Δεν νομίζω . στην παρέα μου υπάρχουν πολλά XLV650 Transalp και η κατανάλωση κυμαίνεται στα 17Κm/l.

    Για να πέσει παρακάτω πρέπει να πάθει αγκύλωση ο δεξιός καρπός.
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    1

    Cool

    Χαιρετω ολους τους μηχανοβιους φιλους του foroum!!Εχω το transalp 07(με τα αναγλυφα...) και με 15-16λιτρα εχω κανει 305χλμ!!Αδειο ντεπο βεβαιως ...και αναθυμιασεις!!Η χρηση της μηχανης ειναι κυριως μεσα στη πολη με ταχ 80-110(χαλαρα δλδ).Συνηθως τοσα λιτρα μου βγαζει γυρω στα 260-275 χλμ!!

  12. #27
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Είχα το ΤΑ 650 του 2001 (με τις γκρι χούφτες... ) Η μεγαλύτερη αυτονομία που έβγαλε ήταν 270-275 κμ σε ταξίδι με χαλαρή ταχύτητα 90-100 κμ/ώρα.Μέσα στη πόλη με το ζόρι έβγαζε 200-210.Σε συνθήκες στιψίματος ή ταχύτητας 140-150 (και ανάλογα τον αέρα) 200 κμ με το ζόρι...Η αλήθεια είναι πως το μηχανάκι καίει τον άμπακο σε σχέση με μοτό παραπλήσιων κυβικών και βάρους.Πιθανολογώ πως για να περνάει τις τότε προδιαγραφές ρύπων-με χαμηλό κόστος-πλούτισαν πολύ το μείγμα και σε συνδυασμό με τον αρχαίο καταλύτη και την εξάτμιση που πνίγει το μοτέρ λογικό να καίει...το παλιό ΤΑ 600 που δεν είχε καταλύτη, που δεν είχε καταλύτη,είχε ΚΑΙ μικρότερο ντεπόζιτο ΚΑΙ μεγαλύτερη αυτονομία...

    και κοπιάρω από φόρουμ:
    [FONT=Lucida Grande]I am averaging 58 mpg on my '89 TA. Best tank was 64 mpg (entire tank was on Blue Ridge Parkway), worst tank was 48 mpg (all interstate highway at speeds over 80 mph).

    It is fairly easy for me to get 59 or 60 mpg on the TA as long as I keep my speed below 75 mph.

    Δείτε κι αυτό:
    [/FONT]

    http://www.fuelly.com/motorcycle/honda/xl600v_transalp

    http://www.fuelly.com/motorcycle/honda/xl650v_transalp
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 20/09/2014 στις 23:05.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  13. #28
    Νέο μέλος Το avatar του/της TmanA
    Εγγραφή
    09/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Ωραίο το θέμα, αν και λίγο καθυστερημένα έχω να πω το εξης: Το ΤΑ, είτε μιλάμε για 600 είτε για 650 (το 700 διαφέρει ελάχιστα) είναι μηχανή για ορεινές επαρχιακές διαδρομές, και ταξίδια μέσω μικρών ορεινών δρόμων. Δεν είναι ούτε για εθνική οδό, ούτε για πόλη. Η μεγαλύτερη ταχύτητα για να πας είναι τα 80-90km/hr. Ίσως ακούγονται υπερβολικές αυτές οι θέσεις, δεν λέω ότι η μηχανή δεν κυκλοφορεί εθνική ή πόλη, αλλά δεν είναι σχεδιασμένη για αυτή τη χρήση. Εγώ ταξιδεύω από ορεινούς επαρχιακούς δρόμους (που στην Ελλάδα έχουμε δυστυχώς μπόλικους) και εκεί το ΤΑ δείχνει για τι έχει κατασκευαστεί πραγματικά με την κατανάλωση να παραμένει σε λογικά επίπεδα και το δρόμο να μην σε κουράζει. Έχω την εντύπωση ότι ένα μονοκύλινδρο εκεί θα έβγαζε πολύ χαμηλά την ροπή και ο αναβάτης θα αναγκαζόταν να πηγαίνει με μικρές σχέσεις στο κυβώτιο καίγοντας σαφώς περισσότερο σε μια διαδρομή που δεν είναι χώμα. Μέχρι τις 4000RPM το μηχανάκι έχει αρκετά λογική κατανάλωση που κινείται μεν στα άνω μισά της λογικής, αλλά από την άλλη μεριά παρέχει την δύναμη και την ομαλότητα που χρειάζεσαι για να διασχίσεις έτσι τον κόσμο, με αυτές τις στροφές να παραμένουν ταυτόχρονα και ικανές να κουνάνε ικανοποιητικά το σύνολο ακόμα και όταν ειναι φορτωμένο. Για αυτό αν έχετε ΤΑ να θυμάστε ότι δεν ειναι φτιαχμένο για πολλά γκάζια ούτε για τόσο χαμηλά υψόμετρα. Φιλικά

  14. #29
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    To TA το κράτησα 4,5 χρόνια.Δενείχε το γκάζι της αρκούδας αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός του.Ήταν ένα μηχανάκι περισσότερο all around παρά επιδόσεων,με ένα άθραυστο μοτέρ,που δεν ασχολιόσουν ποτέ.Έκανα περί τα 80.000κμ σε κάθε είδους δρόμο,σε όλο σχεδόν το εύρος ταχύτητας,και δεν με κούρασε ούτε κόμπιασε πουθενά....Από ορεινές διαδρομές παρακολουθώντας το Ράλλυ Ακρόπολις,trail rides,καθημερινή μετακίνηση στην πόλη αντί για παπί,μέχρι και εκδρομές-μοτοβόλτες (γύρος Κορινθιακού)με ταχύτητες από 120 έως 160.Με 140 κμ στο κοντέρ καίει λογικά ενώ μπορεί άνετα να ταξιδεύει για ώρες.Σε εθνική η μεγαλύτερη κατανάλωση ήταν τα 190 κμ αυτονομία και η μικρότερη τα 270 (και αυτά με το ζόρι.Η κατανάλωση πέραν του στάνταρ των κατασκευαστών διαφέρει από χέρι σε χέρι αλλά και από διαδρομή σε διαδρομή.
    Όσο για τα μοντέλα ΤΑ σε πληροφορώ πως ΔΕΝ έχουν καμία επαφή! Το παλιό 600 καίει αρκετά λιγότερο (μ.ο. 6-6,5λιτ./100κμ,το 650 καίει από 7,5 έως και 9/100 και το 700 πέφτει στα 4,8 με 5........Tα 2 πρώτα πιο προσανατολισμένα σε χωμάτινες διαδρομές ενώ το 700 πιο ασφάλτινο.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TmanA Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το θέμα, αν και λίγο καθυστερημένα έχω να πω το εξης: Το ΤΑ, είτε μιλάμε για 600 είτε για 650 (το 700 διαφέρει ελάχιστα) είναι μηχανή για ορεινές επαρχιακές διαδρομές, και ταξίδια μέσω μικρών ορεινών δρόμων. Δεν είναι ούτε για εθνική οδό, ούτε για πόλη. Η μεγαλύτερη ταχύτητα για να πας είναι τα 80-90km/hr. Ίσως ακούγονται υπερβολικές αυτές οι θέσεις, δεν λέω ότι η μηχανή δεν κυκλοφορεί εθνική ή πόλη, αλλά δεν είναι σχεδιασμένη για αυτή τη χρήση. Εγώ ταξιδεύω από ορεινούς επαρχιακούς δρόμους (που στην Ελλάδα έχουμε δυστυχώς μπόλικους) και εκεί το ΤΑ δείχνει για τι έχει κατασκευαστεί πραγματικά με την κατανάλωση να παραμένει σε λογικά επίπεδα και το δρόμο να μην σε κουράζει. Έχω την εντύπωση ότι ένα μονοκύλινδρο εκεί θα έβγαζε πολύ χαμηλά την ροπή και ο αναβάτης θα αναγκαζόταν να πηγαίνει με μικρές σχέσεις στο κυβώτιο καίγοντας σαφώς περισσότερο σε μια διαδρομή που δεν είναι χώμα. Μέχρι τις 4000RPM το μηχανάκι έχει αρκετά λογική κατανάλωση που κινείται μεν στα άνω μισά της λογικής, αλλά από την άλλη μεριά παρέχει την δύναμη και την ομαλότητα που χρειάζεσαι για να διασχίσεις έτσι τον κόσμο, με αυτές τις στροφές να παραμένουν ταυτόχρονα και ικανές να κουνάνε ικανοποιητικά το σύνολο ακόμα και όταν ειναι φορτωμένο. Για αυτό αν έχετε ΤΑ να θυμάστε ότι δεν ειναι φτιαχμένο για πολλά γκάζια ούτε για τόσο χαμηλά υψόμετρα. Φιλικά
    Αν δεν κανει ενα δικυλινδρο για εθνικη οδο τοτε ποιο κανει;Οσο πιο πολλοι κυλινδροι,τοσο καλυτερα στην Ε.Ο.
    Ειναι all around μηχανακι,και κανει τα παντα,αλλα το καυσιμο ποναει.
    Η εντυπωση που εχεις σχετικα με ενα μονοκυλινδρο ειναι εσφαλμενη,το 1Κ ειναι παντα μια ταχυτητα πανω
    και πιο οικονομικο.
    Το ΤΑ δεν εχει καθολου λογικη καταναλωση,γιατι καιει πολυ και δεν εχει τα αναλογα γκαζια.
    Αυτο με τα υψομετρα ειναι λιγο περιεργο,εχοντας οδηγησει ΤΑ σε βουνο με μεγαλο υψομετρο,δεν μπορουσε
    να παρει τα ποδια του.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ Transalp Xlv650
    από efialtis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2016, 08:51
  2. κατανάλωση transalp 700
    από tipakla στο forum Honda
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2010, 08:27
  3. Κατανάλωση transalp 650
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 22:08
  4. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  5. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF