Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Κατανάλωση XLV650 Transalp

  1. #31
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    To 650 ήταν από τα καλύτερα all around μηχανάκια.Εκτός από 2 μείον: την αδικαιολόγητα υψηλή κατανάλωση,και το ύψος της που αν είσαι κάτω του 1,75 αρχίζεις να μην αισθάνεσαι και πολύ άνετα...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Έχουν περάσει πάνω από 14 χρόνια από τότε που ήμουν κάτοχος του 650, αλλά ακόμα θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση η ψηλή του κατανάλωση - ακόμα και με τα μέτρα-σταθμά της εποχής.
    Θυμάμαι μάλιστα ότι όταν πουλήθηκε την θέση του πήρε το FZS600 το οποίο αν και καρμπυρατεράτο με σχεδόν τα 2πλά άλογα κατάφερνε καλύτερες καταναλώσεις από το ΤΑ σε όλες τις συνθήκες...
    Κατά τ' άλλα όμως πέρασα καλά μαζί του για 1,5 χρόνο και δεν μου ζήτησε ούτε λάμπα...Τίμιο και καλοφταγμένο μηχανάκι...

  3. #33
    Νέο μέλος Το avatar του/της TmanA
    Εγγραφή
    09/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Εγώ με ταχύτητες όπως αυτές που αναφέρω πιο πριν έχω πετύχει αυτονομία πάνω από 300km (320max) από επαρχιακό και ορεινό δίκτυο με διαδρομές που περιλαμβάνουν περάσματα από χωματόδρομους κλπ. Το ότι είναι 650cc και 2κυλινδρο δεν σημαίνει ότι είναι μηχανή για αυτοκινητόδρομο. Σαφώς και μπορεί να πάει και να σταθεί αξιοπρεπώς στον αυτοκινητόδρομο αλλά η κατανάλωση του μαρτυρα ότι έχει ρυθμιστεί για αλλη χρήση. Όπως έχει λεχθεί και πιο πριν. Είναι μηχανή all around. Και μία μικρή παραχώρηση δεν είναι big deal όταν ξέρεις πως έχεις ένα μηχανάκι που στην ανάγκη ταξιδεύει και μέσα από χωράφια. Εχω γλιτώσει πολύ παραπάνω εξοδα με αυτή τη μηχανή από όσο θα μου κοστίσει η παραπάνω κατανάλωση αν το πατουσα στα 140km/h ...

  4. #34
    Γεια σας και από εμένα.εχω το τρανσαλπ του 2003 εδώ και 6 μήνες. Από χτ 500 σε τρανσαλπ 650 βλέπω περίπου την ίδια κατανάλωση . Απλά έχω παρατηρήσει ότι στο ΤΑ μπόρεσα και έκαψα από 5.5 λίτρα έως 9 λίτρα αναλόγως με το χέρι..μεσο όρο καίω στα 5.5 έως 6.5 λίτρα σε βόλτες διπλος συνδιαζοντας Εθνική και επαρχιακή οδό..πιστευω ότι είναι μια χαρά μηχανάκι. Το θέμα κατανάλωση εξαρτάται καθαρά από τον οδηγό..

  5. #35
    Να σημειωθεί ότι το μηχανάκι έχει 105.000 χιλιόμετρα.πιστεύω Τώρα που έστρωσε

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    τοχα 4 χρονια και μαζι του τις χειριστες οδηγικες εμπειριες...εκαιγε 7-8 λιτρα στην πολη, τελειως ασταθες στον αερα και φρενα αστα να πανε ενω οι επιδοσεις του κατηγοριας παπιου...μακραν η χειροτερη επιλογη μοτο που εχω κανει ποτε..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  7. #37
    Κλασικ ..
    Έτσι για να πάω κόντρα !

    Το είχα για 2 χρόνια ένα 650 του 03.
    Το καλύτερο ΤΑ από όλα όσα είχα και τα είχα όλα εκτός του 700.

    Κατανάλωση 6.4 με 6.6 στην πόλη Κ έφτανε άνετα τα 8 με 9 λίτρα όταν το καρυδωνες.

    Σταθεροτατο με προβλέψιμη συμπεριφορά, καλά φρένα ( τα καλύτερα από όλα τα ΤΑ ),
    επιδόσεις ούτε κρύο ούτε ζέστη, ούτως ή άλλως είναι ένα μοτέρ από την δεκαετία του 80, με ομαλή κ γραμμική απόδοση
    Οι αναρτήσεις είναι οκ αλλά μετά οι τόσα χρόνια ένα σετακι ελατήρια μπρος πίσω επιβάλετε.

    Με αγάπη σε σένα Ζοπας

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Το κάθε μηχανάκι για το τερέν που φτιάχνεται. Στην πόλη το δικό μου καίει 6.5 +-0.5L στα 100χλμ. Τα φρένα από ανέκδοτο. Το πλαίσιο+αναρτήσεις όταν κινούμαι σβέλτα προς αρκετά γρήγορα π.χ στον περιφερειακό υμηττού είναι απλά τρόμος. Εχει κουνήματα και δεν εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη.
    Ειδικά όταν ξεκαβαλάω το smr 690 κι ανεβαίνω στο honda πρέπει να επαναπρογραμματίσω τον εγκέφαλό μου σε εντελώς άλλα δεδομένα.
    Αλλά όπως είπα και στην αρχή, το κάθε τι για τον σκοπό που φτιάχνεται.
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  9. #39
    ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΡΕΚΟΡ............




    1,5 μήνα κάτοχος τρανσάλπ 600 του 1997 μπορντώ..!!
    Αγορά καινούργιο,μετά από 1,5 μήνα και με μόλις 1800 χλμ.
    ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΔΡΟΜΟ...!!!
    Το τέλειο ξενέρωμα για μηχανή...!!!
    Όμως το παραδέχομαι..........ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΘΑΝΑΤΟ.
    Δεν ήταν για παραπάνω από 120-130 το πολύ.
    Κατανάλωση ανάλογα με το γκάζι ,αν το έστιβες......χτύπαγε και 8-9 λιτρα στα 100 χλμ...!!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Το κάθε μηχανάκι για το τερέν που φτιάχνεται. Στην πόλη το δικό μου καίει 6.5 +-0.5L στα 100χλμ. Τα φρένα από ανέκδοτο. Το πλαίσιο+αναρτήσεις όταν κινούμαι σβέλτα προς αρκετά γρήγορα π.χ στον περιφερειακό υμηττού είναι απλά τρόμος. Εχει κουνήματα και δεν εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη.
    Ειδικά όταν ξεκαβαλάω το smr 690 κι ανεβαίνω στο honda πρέπει να επαναπρογραμματίσω τον εγκέφαλό μου σε εντελώς άλλα δεδομένα.
    Αλλά όπως είπα και στην αρχή, το κάθε τι για τον σκοπό που φτιάχνεται.
    Ευτυχως που τα γραφετε γιατι μερικοι νομιζουν ότι κατεβηκα από τον Αρη...αυτό με τα φρενα ιδιως ειχε πλακα...μιλαμε ο συνδυασμος τρανσαλπ-ανακι ο απολυτος τρομος...το μοναδικο μηχανακι που φρεναρα με σχεδόν 0 ταχυτητα και με εριξε κατω!!!ασε το σταυρωμα στο τιμονι κατά το φρεναρισμα....τι ειπες περιφερειακο υμηττου; Στην Σαντορινη να σε ειχα...2 ατομα πανω της και απλα ο ανεμος μας πηρε σούμπιτους και μας πηγε στο αντιθετο ρευμα, ξυστα τα αμαξια από τα μπουφαν μας να κορναρουν και να μην μπορεις να κανεις τιποτα και να πεις ότι τρεχει το ατιμο...βαρκα - γυαλος...βεβαια αθραυστο και αθανατος κινητήρας...τελειως ακατανοητο πως εγινε μπεστ σελλερ καποτε...τοσο χαλια ηταν οι άλλες μηχανες;
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  11. #41
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Οποίος δεν έχει καβαλήσει ΤΑ 700 με cbs/abs.
    Δεν έχει ιδέα απο φρένα.
    Μπροστά αυτούσιες δαγκάνες απο varkandero last gen.
    Δεν με πρόδωσαν ποτέ και με φρένο μεεσα στην στροφή.
    Το 650 με ενα σετ υψηλής άλλαζε εντελώς.
    Τακάκια EBC (χρυσά) και τέλος με τα φρένα.
    Και με τα μαμά όμως ποτε δεν με φόβισε
    Κατανάλωση ελαφρός μεγαλύτερη στο 650 απο το 700 .
    Αν και παντα έβλεπα 8/8,5στο 650
    Οποίος δε είχε και 650 και 700 θα του έλειψαν οι ψήκτρες στους κυλίνδρους.
    Το 700 παίρνει φωτιά στην κίνηση κυριολεκτικά.
    Αυτά

  12. #42
    Ω, Ναι .. Αν είναι έτσι έχετε δίκιο..

    Κάθε φορά που κατέβαινα από το Δικό μου gsxr 1000 κ ανέβαινα στο ΤΑ νόμιζα ότι καβαλαγα λαστιχενιο παπί.
    Ειδικά στην Κατεχάκη κ στην περιφερειακή το ΤΑ νόμιζα ότι χόρευε ζεμπεκιες κ δεν είχε καν τα μισά χιλιόμετρα του gsxr.
    Ειδικά δικαβαλο νόμιζα ότι το ΤΑ χόρευε τον χορό της κοιλιάς.

    Στον αυχένα της κατάρας, χειμώνα, με ένα Cbr 600 φύσηξε τόσο δυνατά που με έριξε στα χιόνια στο πλάι του δρόμου.
    Το μηχανάκι έφταιγε σίγουρα που έπεσα .. Φαντάζομαι ότι αν είχα το ΤΑ εκεί, θα είχα φτάσει ιπτάμενος μέχρι την Λευκάδα.

    Το ίδιο μηχανάκι με brembo δαγκάνες κ τρόμπα, παταγα φρένο κ διπλωνε για πλάκα .. Σίγουρα το μηχανάκι έφταιγε κ όχι εγώ .

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_kriti Προβολή μηνύματος
    Γεια σας και από εμένα.εχω το τρανσαλπ του 2003 εδώ και 6 μήνες. Από χτ 500 σε τρανσαλπ 650 βλέπω περίπου την ίδια κατανάλωση . Απλά έχω παρατηρήσει ότι στο ΤΑ μπόρεσα και έκαψα από 5.5 λίτρα έως 9 λίτρα αναλόγως με το χέρι..μεσο όρο καίω στα 5.5 έως 6.5 λίτρα σε βόλτες διπλος συνδιαζοντας Εθνική και επαρχιακή οδό..πιστευω ότι είναι μια χαρά μηχανάκι. Το θέμα κατανάλωση εξαρτάται καθαρά από τον οδηγό..
    ακριβως ετσι φιλε,μια χαρα το παρατηρησες.τοσο καει κ για τα χιλιομετρα που λες οτι εχει ειναι οκ =ενδεχεται να ειναι καλοσυντηρημενο.
    για υπολοιπα σχολια θα παραθεσω -ξανα- τα παρακατω γιατι μερικοι θεωρουν οτι σε ενα μικρομεσαιο on-off γενικης χρησης
    θα βρουν -χωρις να ριξουν φραγκο-φρενα ακτινικα Brebmo κ πλαισιο Ρ1...

    εγω εχω του 2007 με 68.000χιλ.
    το πηρα κουτα,το χω αριστα συντηρημενο(μερικοι απο δω το χουν δει/ξερουν)
    εχω παει στην μιση Ευρωπη 2καβαλος τριβαλιτσος κ στην αλλη μιση Ελλαδα σε μικτες διαδρομες χωρις ποτε κανενα θεμα.
    στις 50.000χιλ αλλαξα τις αναρτησεις κ εβαλα εμπρος πισω Hagon φουλ ...ρυθμιζομενη,λαδια 7,5 κτλ
    ο Υμηττος -που ολοι λενε τρομο- ειναι πλεον παιχνιδι/απολαυση οπως κ καθε αλλη σφιχτη διαδρομη...το μηχανακι κ φρεναρει κ μπαινει τρενο για τα δεδομενα του...
    σε σφιχτη στον Παρνωνα διπλος με κυνηγουσε Β-στρομ μονος κ μ'εχανε...
    κ πριν ομως την αλλαγη τα φρενα ηταν οκ αρκει να ηξερες να τα πατας κ ποτε.10 χρονια τωρα εχω 1 μονο διπλωμα μικρο κοντα στο σπιτι απο χαζομαρα το οποιο το εφερα αμμεσα χωρις καμια συνεπεια.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  14. #44
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Στην διαφορά κατανάλωσης ανάμεσα σε δύο ίδια μοντέλα παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο το βάρος και ο σωματότυπος. Αν είσαι 120 κιλά 195 μην περιμένεις να δεις την ίδια κατανάλωση με έναν 70 κιλά 1.70.. Οπότε όταν κάποιος σου λέει για κατανάλωση ρώτα τον πόσος είναι.

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Στην διαφορά κατανάλωσης ανάμεσα σε δύο ίδια μοντέλα παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο το βάρος και ο σωματότυπος. Αν είσαι 120 κιλά 195 μην περιμένεις να δεις την ίδια κατανάλωση με έναν 70 κιλά 1.70.. Οπότε όταν κάποιος σου λέει για κατανάλωση ρώτα τον πόσος είναι.
    σωστη παρατηρηση,οπως επισης κ η υπαρξη μπαγκαζιερας που σε αυτα τα μηχανακια υπαρχει κατα 99% κ ειναι ανω των 45 λιτρων.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ Transalp Xlv650
    από efialtis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2016, 08:51
  2. κατανάλωση transalp 700
    από tipakla στο forum Honda
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2010, 08:27
  3. Κατανάλωση transalp 650
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 22:08
  4. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  5. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF