Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Δυναμομετρηση 1098 απεναντι σε 999 του '05

  1. #1

    Δυναμομετρηση 1098 απεναντι σε 999 του '05

    Just to set the record straight!

    Το παρακατω θεμα δεν το εγραψα για να πω οτι η 999 ειναι καλη κλπ η για να ευλογησω τα γενια μου, αλλα επειδη ηθελα να θεσω την ιστορια στη σωστη βαση και για να σταματησει ο κοσμος να θεωρει την 1098 σαν κατι εντελως ξεχωριστο απο την 999.
    Νομιζω οτι αυτο ειναι τουλαχιστον αδικο απεναντι στην μηχανη της οποιας η 1098 ειναι το επομενο βημα.

    Μια πολυ γνωστη (και αξιοσεβαστη) εταιρια βελτιωσεων Ducati στην Αυστραλια (Moto one performance) κανει εδω και χρονια δυναμομετρησεις σε ολα τα σπορ μοντελα της Ducati, τοσο σε στανταρ μορφη οσο και βελτιωμενα.

    Το site που εχουν αυτο καθεαυτο ειναι πολυ ενδιαφερον για να το διαβασει κανεις καθως στις μετρησεις που εχουν κανουν λεπτομερη αναλυση και προσφερουν την αποψη τους σχετικα.

    Το πιο ενδιαφερον ομως το βρηκα σε μια μετρηση μιας νορμαλ 1098.

    (Αξιζει εδω να σημειωθει οτι η εταιρια αυτη δεν εχει κερδος απο το να βγαλει ενα ΧΨ μοντελο καλυτερο απο το αλλο...)

    Η 1098 λοιπον εδειξε 131,1 αλογα στον τροχο -νομιζω καθολα αξιοσεβαστο νουμερο για δικυλινδρο.

    http://www.moto-one.com.au/performan...termihomo.html

    Αυτο ομως που μου εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση ηταν οτι εκαναν συγκριση της μετρησης με μια αντιστοιχη μιας εξισου νορμαλ 999 του '05. (Πρεπει να σημειωθει εδω οτι τα 999 του '05 και μετα πηραν τις βαλβιδες τιτανιου και την κεφαλη απο το 999R του 02-04 και τους εκκεντροφορους του 999S του 02-04)

    Το αποτελεσμα; Η 1098 εχει 3-5 αλογα περισσοτερα ψηλα απο την 999, ενω στις μεσαιες στροφες η 999 πραγματικα κατατροπωνει την 1098 κατα κρατος με μεχρι και 10 αλογα παραπανω!

    Αυτο βασικα δεν θα επρεπε να με εκπλησσει και τοσο διοτι γνωριζω καλα κατι που ο πιο πολυς κοσμος αγνοει: η 1098 ειναι η ΕΞΕΛΙΞΗ της 999 και ΜΟΝΟ!

    Το μοτερ ειναι το Testastretta της 999 με μεγαλυτερη διαδρομη και αλλη κεφαλη, και το ονομασαν Testastretta Evoluzione. Αν η 999 εχει 143 αλογα στον στροφαλο (και 129 τροχο), τοτε η 1098 με 131 τροχο δεν θα μπορουσε να εχει 160+ στον στροφαλο...

    Tετοια νουμερα αρχιζουν να με κανουν να πιστευω οτι η εταιρια αρχισε πλεον να παιζει το παιχνιδι εντυπωσιασμου των Ιαπωνων...

    Παρολαυτα δεν μπορω παρα να το πω: μου κανει εντυπωση που η 999 μου εχει μονο 3 αλογα διαφορα απο την 1098, αλλα δεν με χαλαει κιολας!

    Οι αριθμοι μιλησαν! Τελλλοςςς!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1098g3.gif 
Προβολές:	673 
Μέγεθος:	10,1 KB 
ID:	98386
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Eγω παλι εχω δει σε αλλες χωρες και απο επισημες αντιπροσωπειες Ducati τα 1098 να βγαζουν 146-148 τροχο μαμα...

    Και κοψε τα ναρκωτικα γιατι το 1098 εχει 100 cc παραπανω,και δεν εχει καμια σχεση το οτι το μοτερ ειναι εξελιξη της 999,μιλαμε για διαφορετικο κυβισμο εδω...Πως αλλλιως να στο πω,ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ τo ιδιο μοτερ με 100 cc παραπανω να βγαζει μονο 3 αλογα παραπανω...

    Κατσε αμα βρω την δυναμομετρηση θα στην δειξω...

  3. #3
    οντως οι περισσοτερες δυναμομετρησεις για το 1098 δειχνουν πανω απο 146 τροχο, αλλα και με το ματι και μονο, μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα.....γι' αυτο μη χαιρεσαι μικρε
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    τα 999 του '05 και μετα πηραν τις βαλβιδες τιτανιου και την κεφαλη απο το 999R του 02-04 και τους εκκεντροφορους του 999S του 02-04
    Και χάσανε 1,5 Hp λόγω μονόδρομου συμπλέκτη...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    οντως οι περισσοτερες δυναμομετρησεις για το 1098 δειχνουν πανω απο 146 τροχο,
    όντως. Γύρω στα 148 είναι όσα έχω δεί και γύρω στα 130 για το 999.
    Όπερ μεθερμηνευόμενων, αν σε πετύχω πουθενά ρε Ducatisti σε πέρασα σουβλάκι με το κωλοιταλικό σου
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375

    Re: Δυναμομετρηση 1098 απεναντι σε 999 του '05

    Βλεπω παρακολουθεις και το ducati.ms!

    Πρεπει να ειχες δει ενα θεμα σχετικο με τους χρονους των δυο μοτοσυκλετων.Δεν θυμαμαι ποια 999 ηταν,αλλα εκανε ταχυτερο χρονο απο τη 1098.Αν βρω το ακριβες τοπικ,θα το ποσταρω και εδω.
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  7. #7
    O μονος σχετικος που θα ειχε και λογο να μιλησει (Tsoukas) ειδατε οτι οχι μονο δεν εσπευσε να την πει, αλλα σχολιασε το θεμα και συζητησε.

    Προς ολους τους αλλους: εγω απλα εγραψα οτι ειδα φιλαρακια μου! Ο συγκεκριμενος οικος πηρε 2 "μαμα" μηχανακια, τα εβαλε στον "δικαστη" (βλ. δυναμομετρο) και οτι εδειξαν, ΑΥΤΟ εγραψε.

    Απο εκει και περα, ο Μπαμπης ο Σουγιας που εχει ενα φιλο με 1098 που εβγαλε 401,2 αλογα στην αλυσιδα και ο Μητσος ο Πεταλουδας με το 999 που εδειξε 315 αλογα στους καθρεφτες και λοιπα σχολια με αφηνουν παντελως αδιαφορο.


    Α! Και κατι ακομα: οι κατοχοι Ιταλικου γυμνου καγκουρομηχανηματος δεν δικαιουνται να μιλανε! :o
    Χρειαζονται κατι ΠΟΛΥ παραπανω απο ενα Tuonο για να προκαλεσουν την 999, oποτε ας μην χαιρονται...

    Τρε, οσο και να χτυπιεσαι, κατι παραπανω απο εσενα ξερω οσον αφορα τι ειναι και τι δεν ειναι το 1098 και το μοτερ του.

    A, και Τζιξ, θα ηθελα να ηξερα πως φαινεται με το ματι η διαφορα;


    Οπως και να εχει ομως, δεν θα συνεχισω το θεμα. Ο καθενας πιστευει οτι θελει, εμενα αυτη η μηχανη ηταν το ονειρο μου (και ΟΧΙ η 1098), και απο εκει και περα ....κολοκυθοπιτα. Απλα εγραψα το αρχικο μηνυμα "για την ιστορια" και τιποτα παραπανω. Alles gut!
    Νίκος
    Open Horizons

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    O μονος σχετικος που θα ειχε και λογο να μιλησει (Tsoukas) ειδατε οτι οχι μονο δεν εσπευσε να την πει, αλλα σχολιασε το θεμα και συζητησε.
    Προς ολους τους αλλους: εγω απλα εγραψα οτι ειδα φιλαρακια μου!
    Φιλαράκι μας, μάλλον έχεις φάει άσχημη "πετριά" (και καλό θα είναι να το κοιτάξεις...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    O μονος σχετικος που θα ειχε και λογο να μιλησει (Tsoukas) ειδατε οτι οχι μονο δεν εσπευσε να την πει, αλλα σχολιασε το θεμα και συζητησε.

    Προς ολους τους αλλους: εγω απλα εγραψα οτι ειδα φιλαρακια μου! Ο συγκεκριμενος οικος πηρε 2 "μαμα" μηχανακια, τα εβαλε στον "δικαστη" (βλ. δυναμομετρο) και οτι εδειξαν, ΑΥΤΟ εγραψε.

    Οπως και να εχει ομως, δεν θα συνεχισω το θεμα. Ο καθενας πιστευει οτι θελει, εμενα αυτη η μηχανη ηταν το ονειρο μου (και ΟΧΙ η 1098), και απο εκει και περα ....κολοκυθοπιτα. Απλα εγραψα το αρχικο μηνυμα "για την ιστορια" και τιποτα παραπανω. Alles gut!
    Τώρα είδα την απάντηση.

    Βρε ταξιδεμένε. Και ποιός σου είπε πως όλοι οι υπόλοιποι γραψαμε κάτι που δεν ¨είδαμε¨. Αν κυριολεκτείς, όχι δεν το είδαμε όπως φαντάζομαι δεν το ¨είδες¨ και συ.

    Για ποιό λόγο ο Tsoukas είναι ο μόνος σχετικός να μιλάει; Και ποιός στην είπε δεν κατάλαβα.

    ΥΓ. Που κολλάει το όνειρο σου και η πραγματοποίηση του με την δυναμομέτρηση 999 ν 1098;

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος διαμαχης.Υπεροχες και ονειρικες μοτοσυκλετες και οι δυο,που αξιζουν τον σεβασμο μας και την εκτιμηση μας(και ακομη περισσοτερο η 916!).Για πολλους και διαφορους λογους,μπορει σε μια δυναμομετρηση μια 999 να αποδειχθει δυνατοτερη απο μια 1098,οπως επισης ενδεχεται σε μια πιστα να κανει καλυτερο χρονο.Πολλες παραμετροι επιδρουν σε αυτο,χωρις να σημαινει οτι καποιος ψευδεται.
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος διαμαχης.Υπεροχες και ονειρικες μοτοσυκλετες και οι δυο,που αξιζουν τον σεβασμο μας και την εκτιμηση μας(και ακομη περισσοτερο η 916!).Για πολλους και διαφορους λογους,μπορει σε μια δυναμομετρηση μια 999 να αποδειχθει δυνατοτερη απο μια 1098,οπως επισης ενδεχεται σε μια πιστα να κανει καλυτερο χρονο.Πολλες παραμετροι επιδρουν σε αυτο,χωρις να σημαινει οτι καποιος ψευδεται.
    Νίκος
    Open Horizons

  12. #12
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    .Για πολλους και διαφορους λογους,μπορει σε μια δυναμομετρηση μια 999 να αποδειχθει δυνατοτερη απο μια 1098,οπως επισης ενδεχεται σε μια πιστα να κανει καλυτερο χρονο.Πολλες παραμετροι επιδρουν σε αυτο,χωρις να σημαινει οτι καποιος ψευδεται.
    ακριβως! που εγινε η δυναμομετρηση?και τα 2 μαζι? μια το ενα μια το αλλο? το πως εχει στρωθει ενας κινητιρας αν κανει ζεστη η κρυο(σοβαρα μιλαω)και πολλα αλλα (που μας φαινοντε λεπτομεριες αλλα δεν ειναι)μπορει να κανει διαφορα! παντως εγω πιστευω τα επισημα νουμερα που δινει η ντουκατι γιατι μεχρι τωρα στην ιστορια της εδινε πραγματικους αριθμους (και στα κιλα) και καμμια φορα ελεγε 120 και ηταν 122 ..........ποιος νοιαζετε? το γκαζι ειναι πολυ και στα 2 για να μας νοιαζει
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  13. #13
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Από την akrapovic..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1098.jpg 
Προβολές:	419 
Μέγεθος:	91,1 KB 
ID:	99065
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  14. #14
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Ωραία, μπορώ να έχω ένα 1098 με full Akrapovic ΤΩΡΑ?!?


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Ωραία, μπορώ να έχω ένα 1098 με full Akrapovic ΤΩΡΑ?!?

    να γίνουν δυο παρακαλω .. ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φιλτρο-εξατμιση σε zx10r 04-05????
    από stratosZX10 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 09:49
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 14:18
  3. ανεβασμα στροφων σε F650 του 96
    από kseni στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2006, 11:09
  4. klm service σε R1 του ΄99
    από athandim στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 23:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF