Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Θέση οδήγησης

  1. #1
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168

    Θέση οδήγησης

    Το στρώμα στο κρεβάτι μου έχει φάει τα ψωμιά του. Είναι 10 χρονών τουλάχιστον και μάλλον πρέπει να το αλλάξω κάποια στιγμή.

    Ως εκ τούτου, η λακούβα που έχει κάνει στο μέσον ακριβώς (σημείο πωπού), μου δημιουργεί πονάκια στην μέση μου, μικρά αλλά ενοχλητικά κατά την διάρκεια του τόσο σημαντικού ύπνου.

    Εχω συλλάβει τον εαυτό μου και εντελώς υποσυνείδητα, να "διπλώνω" τα πόδια σε πλάγια θέση (όπως όταν είμασταν στην κοιλιά της μαμάς μας) στην προσπάθειά μου να ξεκουράσω την μέση και να νιώσω ανακούφιση. Το αποτέλεσμα είναι θετικότατο.

    Ο λόγος που γράφω το μήνυμα αυτό είναι για να "αναχαιτίσω" καλοπροαίρετα και βάσιμα τον σημαντικότερο λόγο που αγοράζει κανείς π.χ. varadero, που αν και εξαιρετική μοτοσυκλέτα, δεν πιστεύω σε καμιά περίπτωση ότι κουράζει λιγότερο τον αναβάτη σε ταξίδια μεγάλων αποστάσεων.

    Αλλωστε πως είναι δυνατόν ένα SS 1100+ κυβικών να ταλαιπωρήσει τον οδηγό περισσότερο μια και η κατασκευαστική δομή του είναι αν μη τι άλλο για τ ε ρ ά σ τ ι ε ς αποστάσεις, πολύ μεγαλύτερες από ένα on-off επίσης μεγάλου κυβισμού.

    Εχω ένα μικρό oldie goldie XL-250 το οποίο όταν το κυκλοφορώ για αρκετά χιλιόμετρα αρχίζει και με πονά η μέση σε αυτή την όρθια θέση οδήγησης που κοιτάς σχεδόν υπεροπτικά τα χωράφια αριστερά και δεξιά. Ισως βέβαια να φταίει και ο σωματότυπός μου.

    Από την άλλη, μόλις καβαλώ το zx11 και διπλώνω την μέση μου (βλέπε ιπποδρομίες) για να το οδηγήσω, νιώθω την ίδια ευχαρίστηση-ανακούφιση όπως όταν ξεκουράζω το κέντρο του σώματος κατά την διάρκεια του ύπνου.

    Είναι αδύνατο φυσικά να καταρρίψω έτσι απλά τις φοβερές δυνατότητες ενός μεγάλου On-Off και των ξεχωριστών ικανοποιήσεων που προσφέρει σε σχέση με ένα super sport. Ομως σίγουρα μία από αυτές τις ικανοποιήσεις δεν θεωρώ πως είναι η ξεκούραστη θεωρητικά θέση οδήγησης. Αυτή η κάθετη στάση της μέσης με σκοτώνει. Οπως είπα όμως μπορεί να φταίει και το σώμα μου και να είναι εντελώς προσωπική κατάσταση.

    (διόρθωση: αντί SS βάλτε Sport Touring που είναι για μεγάλες αποστάσεις, ενώ ένα SS ίσως να είναι μόνο για πίστα)
    Αποστόλης

  2. #2
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    δεν μας ειπες με το bandit πως ενιωθες σε ταξιδια ?

    εμενα παντως με ποναει ο κολος μου μια βδομαδα μετα


  3. #3
    Η παροιμια λέει .... ο γέρος πάει ή από χέσιμο ... ή από σέλα On-Off ,
    εγώ διάλεξα το δεύτερο !!


  4. #4
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Το ίδιο είχα παρατηρήσει κι εγώ με το V Strom.Στο ταξίδι,από κάποια στιγμή και μετά,η μέση μου διαμαρτυρόταν.Νταξ' όχι τίποτα φοβερό αλλά έψαχνα να βρώ μια θέση για να ταξιδεύω πιο άνετα.μετακινούμενος προς τα πίσω.

    Ε,όταν έκανα μια καλή βόλτα με το Hayabusa,:a07: :a07: :a07: κατάλαβα τι ήθελα.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661

    Re: Θέση οδήγησης

    Άλλαξε στρώμα και άρχισε κοιλιακούς και ραχαίους.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
    Εχω συλλάβει τον εαυτό μου και εντελώς υποσυνείδητα, να "διπλώνω" τα πόδια σε πλάγια θέση (όπως όταν είμασταν στην κοιλιά της μαμάς μας) στην προσπάθειά μου να ξεκουράσω την μέση και να νιώσω ανακούφιση. Το αποτέλεσμα είναι θετικότατο.
    Αυτή είναι η σωστή θέση για να κοιμάσαι και μάλιστα στο αριστερό πλευρό για να "ξεκουράζεται" και η καρδιά. :ZZZ:

Παρόμοια θέματα

  1. Προσομοιώστε την θέση οδήγησης
    από vaska στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2011, 10:53
  2. Κράνος ανάλογο με την θέση οδήγησης.
    από dimitrisarta στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2010, 17:01
  3. Θέση οδήγησης στην πόλη και στο βουνό!
    από CB...K στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2009, 01:14
  4. Σωστη θεση οδηγησης
    από MAG/FMX στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2009, 22:47
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2007, 03:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF