Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Ένας καινούργιος στο Forum

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2007
    Μηνύματα
    9

    Ένας καινούργιος στο Forum

    Γεια σας παιδιά τι λέει οπός καταλάβατε είμαι καινούργιος εδώ ! Θέλω να σας πω κάτι και παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας πάνω σε αυτό. Σε λίγο καιρό επιτελούς θα κλείσω τα 21 και θα μπορέσω να βγάλω δίπλωμα για μεγάλου κυβισμού μηχανή. Στις μηχανές δεν έχω μεγάλη εμπειρία έχω οδήγηση μηχανάκια αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο το μεγαλύτερο είναι το CBR 125R . Όταν με το καλό πάρω το δίπλωμα θα πρέπει να διαλέξω και μια μηχανή η ερώτηση μου είναι ποια να πάρω ? Δεν μπορώ τα scooter και τα παπιά όχι πως έχουν κάτι αλλά εγώ δεν θέλω . Έψαχνα για καμιά 400αρα αλλά έχουν σταματήσει να βγαίνουν και δύσκολα θα βρω ( έτσι πιστεύω τουλάχιστον) και τώρα τελευταία μου μπήκε στο μάτι κάτι τρελό, μια R6 εσείς τι προτείνετε να την πάρω η θα σκοτωθώ αν όχι ποια λέτε εσείς ?

  2. #2
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    καλως ηλθες

    να το παρεις το κοριτσι ( ρ 6 )

    η αληθεια ειναι οτι ειναι μεγαλο για πρωτο και δεν εχει καμοια σχεση με αυτα που εχεις οδιγηση ως τωρα αλλα με συνεση και το μυαλο στο κεφαλι και σιγα σιγα ωσπου να μαθεις τοι μηχανακι πιστευω οτι μπορεις να την παρεις


  3. #3
    Καλως ηρθες!!!!

    R6 ρε αδερφε??Πιστευω οτι θα σου πεσει λιγο πολυ!
    Σε καταλαβαινω,και γω στην ηλικια σου ειμαι!
    Καβαλαω ενα ταπεινο Suzuki GSR.
    Πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα κατι αντιστοιχο για να ξεκινησεις.
    Τα naked 600,εχουν αρκετο γκαζι,οχι τοσο που να σε φοβιζει,ουτε τοσο λιγο που να το βαρεθεις.
    Και αν αργοτερα αποφασισεις να ασχοληθεις και λιγο με τα των στροφιλικιων ειναι ο,τι πρεπει!
    Θα συγχωρεσουν λαθη και θα σε διδαξουν!
    Ο,τι και να παρεις ομως ενα πραγματακι πρεπει να εχεις στο μυαλο σου...
    Το παν ειναι το μυαλο σου να βρισκεται μεσα στο κεφαλι σου και οχι στον δεξιο καρπο!
    Δειξε σεβασμο σε ο,τι αγορασεις και αυτο σιγα σιγα θα σου εμφανισει τις αρετες του βελτιωνοντας σε οδηγηκα!
    Στον προυπολογισμο της αγορας,υπολογισε και τα χρηματα για ενα καλο κρανακι και μπουφανακι τουλαχιστον!
    Καλες αγορες και προσοχη!

    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  4. #4
    Eνα γυμνο- ημιγυμνο street νομιζω ειναι οτι πρεπει για την "μυηση"....



    Βασικα οτι και να διαλεξεις αν εχεις σαν γνωμονα οτι Με την αγορα ενος δικυκλου Δεν συνοδευεται η εμπειρια και το ταλεντο ....

    δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα!



    Καλως ηρθες

  5. #5
    φιλαρακο για r6 και πρωτο μηχανακι θα σου πεσει πολυ.
    η δικια μου η γνωμη παρε ενα naked μηχανακι 600αρι μια χαρα ειναι και οπως ειπε ο φιλος μου ο γιωργος παραπανω αμα κανεις λαθος μπορεις να το διορθωσεις.
    παρε ενα χορνετ π.χ το καινουργιο μια χαρα ειναι η μπορεις να παρεις fazer η gsr.

  6. #6
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Καλώς μάς ήρθες.

    Για μηχανάκι,θα συμφωνήσω με τούς από πάνω αλλά το R6 εκτός τού ότι έχει αρκετό γκάζι για την εμπειρία σου,είναι και πιο αποτελεσματικό στα κρατήματα και στα φρένα.

    Εύχομαι να κάνεις τη σωστή και λογική επιλογή.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  7. #7
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Καλως ήρθες στο forum!


    Οπως τα είπαν και οι προλαλήσαντες θα συμφωνήσω κι' εγω και θα σου πρότεινα το ER-6F που είναι το πιο ήρεμο μηχανάκι απ' ολα και έχει πολύ καλό συντελεστή value for money κατα τη γνώμη μου. Οτι πρέπει για 1ο μηχανάκι! Αν και το GSR έχει αποδειχθεί εξαιρετικό.

    (Καλά είμαι και ολίγον Kawasakias οπότε ίσως να μην είμαι και τόσο αμερόληπτος... )

    Συμβουλή: Περίμενε να βγάλεις το δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά και μετά ξεκίνα για test drives οπου τα πετύχεις.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  8. #8
    Για σου φιλαράκι .. και ποσό παίζει το R6 που λες να πάρεις .. έτσι από περιέργεια !

    Εγω στα 21 μου δεν ειχα 12-15000 ? , για μηχανάκι .


    Και κάτι άλλο , συμπλήρωσε κανονικά το Info σου , εάν θέλεις να κερδίσεις μερικούς πόντους σεβασμού.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2007
    Μηνύματα
    9
    Thank παιδιά για την βοήθεια κάτι ακόμα που σκεφτόμουνα είναι μια ZZR 400 αν και είναι παλιά (δεν με χαλάει) θα έχει χαμηλό κόστος . Το κακό είναι ότι έχω ακούσει ότι έχουν βγάλει πολλά προβλήματα. Τι λέτε ? Πάντως η GSR που μου προτείνετε είναι μια πολύ καλή λύση που δεν τη είχα σκεφτεί ποιο πριν.

  10. #10
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    O idi θα ξέρει να σου πει για τη ZZR400 στα σίγουρα, αλλα νομίζω πως απο θέμα περιφεριακών δεν ηταν κι' οτι καλύτερο.

    +1 για το GSR αφου ψήνεσαι
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    O idi θα ξέρει να σου πει για τη ZZR400 στα σίγουρα,

    Και θα του πει να σπευσει γιατι λιγοι εχουν το προνομιο να καβαλανε αυτο το ιστορικο τετρακοσαρι που γαμαει και τον Διαολο τον ιδιο, θα τον κερασει 5-6 και μετα το παιδι θα πιασει και δευτερη δουλεια για να συμμαζεψει ενα σκισμενο μπουρδελο δεκαετιας,ενω ολοι θα κοιτανε να τον κλεψουν.:rotflmao: :rotflmao:

    Επισης θελω να τονισω οτι η αγορα SS μηχανης απο ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο αν δεν οδηγησει σε μαχροχρονια νοσηλεια, σιγουρα θα εχει αποτελεσμα να παρατησει καποιος τις μοτοσυκλετες (αν προλαβει) .
    Ολες αυτες οι R6 και οι GSXR καλες φαινονται μεχρι να τις καβαλησεις, αλλα δεν στριβουν απο μονες τους και δεν συγχωρουν....
    Συνηθως τα παπια μπαινουν με πιο πολλα στο 90% των περιπτωσεων

    Και δεν υπαρχει και κανας χριστιανος να πει οτι οι γρηγορες μοτο δεν ειναι το αντιστοιχο/υποκαταστατο των γρηγορων αυτοκινητων.....

    Να κοιταξει ο φιλος να ξεκινησει με καινουργια μοτοσυκλετα και ας ειναι και παπι.
    Πρωτο μηχανακι ολοι το γουσταρουν, και θα κανει και τις βολτες του, και αν εχει αντερα και ταξιδια,
    και εκει θα μετρησει τον εαυτο του και θα δει αν θελει να παραμεινει διτροχος.
    Γιατι πολλοι ξεκινησαν στραβα και στην πορεια λακισαν παιδες, εμενα η εμπειρια μου αυτο εχει δειξει.

    A ναι τις μπυρες
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #12
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Καλώς ήρθες !!!!!!!!!!!!!

    Αυτό που σκοτώνει δεν είναι το μηχανή αλλά ο οδηγός ,/

    Πάρε αυτό που σου κάνει κλικ ώμος . φρόντισε να είσαι πάντα κομπλέ ( κράνος μπουφάν μπότες............... ) και προσοχή στο δρόμο . μη ξεχνάς τη ζημία μπορεί να τι πάθεις και με παπί.

    Μέτρα αν έχεις για R6 ή και για R1 ακόμα. μη μασάς. ΕΣΥ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dodos 900
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    379
    Καλώς τον !Η άποψή μου είναι να μήν πάρεις πολλά γκάζια για αρχή(R6).Καλύτερα κάτι που να το ''έχεις'' πιό εύκολα για να σώσεις καταστάσεις σε καποια στραβή και να αποκομίσεις κάποιες εμπειρίες σε μεγαλύτερες ταχύτητες απ'ότι έχεις συνηθίσει μέχρι τώρα.

    Όταν είσαι σίγουρος ότι το έμαθες/το ''έστιψες''/σου φαίνεται αργό κλπ , πάρε μία R6,για να μπορείς να παίξεις μαζί της.Και τότε,γρήγορη θα σου φανεί!
    ήτανε ωραία σούζα...αλλά ξύπνησα

  14. #14
    Εγω θα ελεγα να πας για κανενα Kawasaki ER6-N η F

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Είναι σίγουρο ότι σαν νέος οδηγός κάποιες μαλακιούλες στην αρχή δεν μπορείς να τις αποφύγεις (όπως όλοι μας). Αν πάρεις ένα διαβολάκι όπως το R6 απλά κινδυνεύεις αυτές οι μαλακιούλες να έχουν πιο σοβαρές επιπτώσεις.

    Το μηχανάκι σου θέλεις αρκετό καιρό για να το μάθεις ειδιά αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία. Τουλάχιστον για ένα 6αμηνο (τσε βάλε), πρέπει να πηγαίνεις χεσμένος και να μην πλησιάζεις στα όρια γιατι κάποια στιγμή θα τα ξεπεράσεις. Αν νομίζεις ότι μπορείς να είσαι εντελώς στην τσίτα μέχρι να μάθεις πως συμπεριφέρεται το μηχανάκι σε όλες τις περιπτώσεις τότε πάρτο.

    Εγώ πάντως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες που προτείνουν ένα γυμνό street για αρχή. Αυτά τα μηχανάκια είναι ευκολοδήγητα και θα σου συχωρέσουν περισσότερα λάθη. Και απο επιδόσεις σε σχέση με ότι έχεις οδηγήσει θα σου φανούν διαστημόπλοια. Όταν με το καλό δεις ότι δεν σε καλύπτουν πλέον πάς στο επόμενο βήμα.

    Καλες βόλτες..
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2012, 11:21
  2. Νέα Κατηγορία στο forum "Μοτοσυκλέτα"
    από Webmaster στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 09:10
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 15:56
  4. Ένας τουρίστας στο Τόκιο
    από extreme13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2004, 22:51
  5. Ψευδωνύματα στο forum
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 13:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF