Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: The Roger Waters Experience

  1. #1
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120

    The Roger Waters Experience

    !!! Ε Μ Π Ε Ι Ρ Ι Α !!!

    οσοι δεν ειχαμε την τυχη (και τα χρονια ) να βρεθουμε στους Pink Floyd το '89, νομιζω οτι τα ειδαμε ολα την Κυριακη το βραδυ...(σημερα..δηλαδη χθες..τεσπα!)

    Απιστευτο οπτικοακουστικο θεαμα, 3 ωρες μαγεια με Dark Side of the Moon και λοιπά Pink Floyd..

    Πηγε κανεις αλλος απο εδω μεσα;



    ->
    Η συναυλια εγινε στο Terravibe στη Μαλακασα, και για αλλη μια φορα η ανεκδιηγητη αστυνομια τα Σκατωσε με Σ κεφαλαιο. Αφου εκοψαν την εξοδο προς Αθηνα στον παραδρομο της Μαλακασας, εστελναν τον κοσμο στο Σειριο για να στριψει απο εκει (Παντα απο τον παραδρομο της Εθνικης). Ελα ομως που στον Σειριο δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ πινακιδα "προς Αθηνα" (εννοειται φωτισμος μηδεν). Αυτο ειχε ως αποτελεσμα ολοι να ακολουθουν τον πρωτο o οποιος φυσικα δεν ειδε τη στροφη αριστερα, (ειναι καμμια 200αρια μετρα μετα το Σειριο)
    Ε, μετα απο κανα δυο χιλιομετρα ολοι εκαναν μεταβολη για πισω..Βαλτε ρε ζωα καποιον εκει να κανει σημα στους οδηγους..κατι..να αναψει τον φαρο εστω να δουν οτι εχει εξοδο..Ελλαδαρα με τη σημανση σου $&*!@#(@!#$!*&@

  2. #2
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Μεσα ημουνα.
    Αλλα δεν εκστασιαστηκα κιολας.
    Ηταν μια φοβερη συναυλια αλλα ως εκει.
    Ο Waters σαν τραγουδιστης δεν ηταν ποτε καλος αλλα τωρα πια νομιζω πως δεν μπορει.
    Ευτυχως που ηταν και η γκομενα να τραγουδαει τα δυσκολα σημεια.
    Οι κιθαρες κανανε το καθηκον τους και παιξανε τα σολα ακριβως οπως τα διδαξε ο μεγιστος Gilmour .

    Παντως τα λεφτα μου δεν τα εκλαψα.
    Keep on rocking in a free world !!!

  3. #3
    Εγώ προσωπικά έπαθα πλάκα..
    Και μόνο που αξιώθηκα και είδα να παίζονται live αυτά τα κομάτια είμαι εκστασιασμένος.
    Νομίζω πως δεν έχει νόημα να εξετάζεις μεμονωμένα (Waters, κιθάρες κλπ) την απόδοση του καθενός σε τέτοιου είδους συναυλίες, αλλά το σύνολο αυτού που βλέπεις και ακούς.

    Εμένα πάντως με ενθουσίασε..

  4. #4
    μαμα κοιτα το δελφιΝι Το avatar του/της Todi
    Εγγραφή
    21/05/2002
    Μηνύματα
    251
    να επαναλαβω οτι εφ'οσων ΔΕΝ επαιζε Gilmour/Waters/Wright/Mason
    ΔΕΝ ΛΕΕΙ....

    ο Waters ας επαιζε κομματια απο τους σολο δισκους...

    οπτικοακουστικο θεαμα στυλ Floyd,
    κομματια Floyd,
    αλλα μονο ο R.W.(o οποιος οντως ποτε δεν τραγουδουσε καλα)
    για μενα μια μεγαλη αντιγραφη των Floyd με 1/4 original.



    ΑΣΤΟ....

    και ειδον εκ του στοματος δρακοντος και εκ του στοματος του θηριου και εκ του στοματος του αντιχριστου, πνευματα τρια, ακαθαρτα ως βατραχοι,
    πνευματα τεσσερα ακαθαρτα ως μπατσοι
    εκει που η φαντασια ξεπερναει την πραγματικοτητα

  5. #5
    Η συναυλία ήταν καταπληκτική!!!!!!

    Οπτικοακουστικό θέαμα?
    Ακουστικό ΝΑΙ, αλλά οπτικό... ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!
    Όσοι γνωρίζουν τις συναυλίες που στήνουν οι Floyd θα ξέρουν πολύ καλά ότι οπτικά δεν υπήρχε τίποτα!
    Ακουστικά όμως, το surround σύστημα που είχαν στήσει απέδωσε τα μέγιστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ο Waters έκανε ότι καλύτερο μπορούσε ελλείψη των υπολοίπων.
    Έτσι είναι οι συναυλίες του...

    Κορυφαία σκηνή ήταν το κομμάτι για τον Λίβανο...
    Έπαιζε πίσω στην οθόνη storyboard σε στυλ film noir, που εικαστικά ήταν άψογο και το story ανατριχιαστικό.
    Ακόμα και αν τελείωνε εκεί η συναυλία θα το είχα απολαύσει το ίδιο.





    Μακάρι να ξαναδούμε τέτοιες συναυλίες στην Ελλάδα... πολύ συναίσθημα, νοσταλγία και πολύ καλός κόσμος.
    A gentleman would walk but never run...

  6. #6
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    Hταν πολυ καλο παιδες. Εγω δεν λυπηθηκα τα 50Ε τουλαχιστον και μου αρεσε πολυ. Ειδικα το τραγουδι με το κομικ που επαιζε απο πισω... (πιο τραγουδι ειναι αυτο και που θα το βρουμε αληθεια ) Ηταν just. Ο κιθαριστας ειχε ωραια φωνη και εχωνε μια χαρα Pink Floydιες...

    Οπτικα θα συμφωνησω οτι ηταν απλα καλο και οχι ανταξιο των Pink Floyd ενω δεν καταλαβα τι ρολο βαρουσαν οι τυποι που πηγαιναν πανω απο τα κεφαλια μας...

    Οσο για την αστυνομια οταν εφυγα εγω ειχαν βαλει ατομο στον Σειριο και εδειχνε το δρομο.

    Τι αλλο... κατι ηθελα να πω αλλα το ξεχασα γαμωτ γαμωτ.

  7. #7
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    δεν ξερω τι γινοταν στις συναυλιες των Floyd, αλλα δεδομενου οτι δε προκειται να ξαναβγουν μαζι, μου αρκουσε που ειδα τον Waters
    Η φωνη του ηταν το τελευταιο πραγμα που με απασχολησε (αν και δε με χαλασε καθολου)

    Το κομματι για τον Λιβανο ηταν οοοολα τα λεφτα (λεγεται Leaving Beirut) μαζι με το encore στο τελος

    -> Οι ιπταμενοι ηταν μαλλον αλλη μια αποτυχημενη εμπνευση των διοργανωτων για να διασκεδασουν το κοινο...
    οτι να'ναι

  8. #8
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Η συναυλια ηταν σουυυυυυυυυυυπερ , γαματη , καταπληκτικη ως συναυλια του Waters και οχι των Floyd.

    Αλλωστε ειμαι της αποψης οτι τα κομματια των floyd πρεπει να τα τραγουδαει και να τα παιζει στην κιθαρα μονο ο Gilmour (εκτος απο τα ελαχιστα που τραγουδαει ο Waters).

    Αλλωστε ειναι γνωστο οτι και στην Pink Floyd era στο συναυλιακο κομματι ο Gilmour τραβουσε ολο το κουπι.

    Ετσι η αλλιως παντως η συναυλια γαμησε.
    Keep on rocking in a free world !!!

  9. #9
    Τρομερο τριπακι, αν και σε καποια φαση ξενερωσα γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω αν ηταν play back καποια κομματια.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtzanos
    Τρομερο τριπακι, αν και σε καποια φαση ξενερωσα γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω αν ηταν play back καποια κομματια.

    Play back όχι...
    Κάποια εφέ, κάποιοι ήχοι μόνο... :smilea:
    A gentleman would walk but never run...

  11. #11
    Εισαι σιγουρος? Δηλαδη οταν ηταν στο αριστερο και δεξι κοματι της σκηνης και τραγουδουσε ειχε μικροφωνο επανω του?

  12. #12
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    xtzanos φιλαρακι ειχα φαει το ιδιο κολλημα. Αλλα οχι δεν ηταν play back αλλα ουτε τραγουδαγε ο Waters. Μερικα κομματια τα ελεγε ο κιθαριστας αριστερα με την πρασινη λευκη κιθαρα μερικα ο αλλος πισω δεξια διπλα στις μαυρουλες με τα κοκκαλινα γυαλια... ο κιαθριστας εχω την εντυπωση πως ειχε καλυτερη φωνη απο του Waters ενω ο αλλος μου θυμιζε Γκιλμορ αρκετα... το Leaving Beirut υπαρχει σε καποιο CD του R.W.? Αληθεια δεν εχω ακουσει κανενα CD R.W. αξιζει?

  13. #13
    Ρόκερ, ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ. Το avatar του/της conkark
    Εγγραφή
    07/02/2003
    Μηνύματα
    10
    Είμαι κατασκασμένος που δεν μπόρεσα να πάω στη συναυλία.Το '89 επίσης δεν τα είχα καταφέρει να πάω στους PINK PLOYD. Είχαν πάει 100.000 κόσμου είπαν. Πάντως οι PINK FLOYD με τους DEEP PURPLE και τους LED ZEPPELIN είναι τα τρία μεγαλύτερα γκρουπς που θα παραμείνουν στην ιστορία του Ροκ ως τέτοια.
    Αναμένουμε 12/7 τους ΤΟΤΟ στο ελληνικό (πρώην Ολυμπιακή,35 ε),.επίσης 19/7 SCORPIONS-WHITESNAKE ΜΑΖΊ στο στάδιο Καραϊσκάκη,και 24/7 DEEP PURPLE θέατρο βράχων Μελίνα Μερκούρη-50 e. Φιλοδοξώ ότι θα πάω και στα τρία.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
    xtzanos φιλαρακι ειχα φαει το ιδιο κολλημα. Αλλα οχι δεν ηταν play back αλλα ουτε τραγουδαγε ο Waters. Μερικα κομματια τα ελεγε ο κιθαριστας αριστερα με την πρασινη λευκη κιθαρα μερικα ο αλλος πισω δεξια διπλα στις μαυρουλες με τα κοκκαλινα γυαλια... ο κιαθριστας εχω την εντυπωση πως ειχε καλυτερη φωνη απο του Waters ενω ο αλλος μου θυμιζε Γκιλμορ αρκετα... το Leaving Beirut υπαρχει σε καποιο CD του R.W.? Αληθεια δεν εχω ακουσει κανενα CD R.W. αξιζει?

    Το Leaving Beirut το άκουγα κι' εγώ για πρώτη φορά...
    Όσον αφορά τη δισκογραφία του...
    Το Amused to Death, εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ... έπαιξε και στην συναυλία του 2 κομμάτια στην αρχή... το It all makes perfect sense ήτο απο τον δίσκο αυτό... το δεύτερο ομολογώ πως δεν το θυμάμαι...

    Έχει βγάλει και άλλους όπως το RADIO K.A.O.S.... τους μετέπειτα απο το KAOS δεν τους έχω παρακολουθήσει με προσοχή όμως και ούτε καν τους θυμάμαι...
    A gentleman would walk but never run...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
    Πάντως οι PINK FLOYD με τους DEEP PURPLE και τους LED ZEPPELIN είναι τα τρία μεγαλύτερα γκρουπς που θα παραμείνουν στην ιστορία του Ροκ ως τέτοια.

    Έγινε και mundial ροκ μουσικής και δεν πήρα χαμπάρι?


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 3ο GUZZI DAY – THE “TONTI FRAME” EXPERIENCE…!!!
    από MG-KTiNoS στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2013, 16:20
  2. The DucatiSTi Experience
    από The DucatiSTi στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2010, 07:05
  3. one τρυπα in the water!!!!!!!!
    από sonik στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2009, 07:39
  4. Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 09:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF