Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Παντελώς άσχετος και πρώτη μηχανή, γνώμες για CBR 125

  1. #1
    Clueless
    Εγγραφή
    08/08/2007
    Μηνύματα
    7

    Παντελώς άσχετος και πρώτη μηχανή

    Καλησπέρα σε όλους, λέγομαι Στέλιος και είμαι 22 χρονών.

    Κατ' αρχήν έχετε ενα πολύ ενδιαφέρον φόρουμ εδώ, απ' τα καλύτερα που έχω βρεί στο διαδίκτυο και απ' ότι καταλαβαίνω κι απ' τα posts είστε και γαμώ τα παιδιά

    Θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο κατανοητός μπορώ. Αν ξεστομίσω καμιά μπαρούφα, συγχωρέστε με γιατί είμαι πραγματικά άσχετος. Το δίπλωμα μόλις τώρα το πήρα (μετά απο 4 χρόνια αδιαφορίας) κυρίως για προσωπικούς λόγους. Μένω μόνιμα στην Αθήνα, και πλέον θέλω να μετακινούμαι με δικό μου μεταφορικό. Το μέσο θα το χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ για μετακίνηση στη πόλη, κι έχω καταλήξει πως μου είναι αρκετό ενα 125αρι.

    Θα μπορούσα κάλλιστα να πάρω ενα σκουτεράκι, αλλά θα ήθελα κάτι, ας το πούμε, πιο ωραίο αισθητικά. Γνωρίζω οτι υπάρχουν πολλά ωραία κι ενδιαφέροντα σκουτεράκια εκεί έξω, αλλά απο μικρός με συναρπάζανε οι street μηχανές (ή μήπως λέγονται sport? ΤΟΣΟ άσχετος), όχι τόσο για την ταχύτητα, όσο για την εμφάνιση τους.

    Έτσι κι έπεσε το μάτι μου στο CBR 125R της Honda, που, απ' ότι διαβάζω εδω μέσα, είναι μια αρκετά καλή ΠΡΩΤΗ μηχανή. Απο φωτογραφίες που έχω δει έχω μείνει κατενθουσιασμένος, όπως επίσης ωραία έκπληξη ήταν το μέγεθος της (δεν είμαι και κανένας μπρατσαράς που μπορεί να "κοντρολλάρει" μια μεγαλύτερη).

    Το πρόβλημα μου είναι οτι είμαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παντελώς άσχετος με τις μηχανές, κι εδω μέσα ακούω κάποιες ορολογίες και μένω λίγο μ*****ς. Φοβάμαι πως θα μου μείνει καμιά μέρα στο δρόμο και δε θα ξέρω τι να κάνω, ή πως δε θα ξέρω τί συντήρηση θα πρέπει να της κάνω κοκ. Έχω γυρίσει στο φόρουμ κι έχω διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά πάντα καταλήγω σε συζητήσεις που μπαίνουν βαθιά στο θέμα ή τελος πάντων εξελίσσονται σε κάποιες βάσεις που, αυτή τη στιγμή, δεν έχω.

    Επαναλμβάνω πως τη μηχανή τη θέλω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ για μετακίνηση στη πόλη, ΔΕΝ ενδιαφέρομαι να την πειράξω και ΔΕΝ μ' ενδιαφέρουν οι μεγάλες ταχύτητες (ίσα ίσα που τις φοβάμαι λίγο). Απλά θέλω να μετακινούμαι με κάτι που δεν είναι σκούτερ.

    Θα χαρώ ν' ακούσω τη γνώμη σας και συγνώμη για το μεγάλο post..
    Στέλιος

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    welkom!

    ε βασικα γι αυτο που το θες οκ κανει το cbr.. κ γω οταν το πηρα δν ηξερα τπτ κ πανω του εμαθα, δν μασαει κ απο συντηρηση κ τετοια αρκει να κανεις τα σερβις στην ωρα τους κ θα εισαι οκ.. μετα ο μονος λογος που μπορει να σ αφησει ειναι απο βενζινη..

    ουτε το κοντρολαρισμα να σε ανησυχει.. αλλα απ οτι καταλαβα το εχεις δει μονο απο φωτος? δν θα ενθουσιαστεις αμα το δεις απο κοντα.. αλλα το 125 θα το βαρεθεις αργα η γρηγορα οποτε κοιτα κανα 250. στρητοειδη τωρα ετσι μικρα δν υπαρχουν κ πολλα μηπως να βλεπες κ τα μοταρντ που τα κοντρολαρεις πιο ευκολα λογω τιμονιου? αμα δν σ αρεσει τπτ αλλο παντως παρε το cbr κ θα εισαι μια χαρα οκ..

  3. #3
    Clueless
    Εγγραφή
    08/08/2007
    Μηνύματα
    7
    Βασίλη καλησπέρα, κι ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση!

    Με καθησυχάζει κάπως το γεγονός οτι κι εσύ πάνω του έμαθες

    Η αλήθεια είναι πως δεν το 'χω δει απο κοντά, αλλά νομίζω πως θα μου αρέσει. Ξέρεις, δεν είμαι πολύ απαιτητικός στην εμφάνιση, απλά να μην είναι σκουτεράκι.. (ελπίζω να μην ακούγεται κάπως αυτό για όσους έχουν σκούτερ).

    Όσο για το αν θα το βαρεθώ, μάλλον θα περάσουν χρόνια, όταν δηλαδή μπω πιο βαθιά στο κόσμο της μοτοσυκλέτας. Τώρα απλά θέλω κάτι να με παίρνει στη δουλειά, για καφεδάκι το Σαββατοκύριακο, άντε και κανένα σινεμά

    Και πάλι σ' ευχαριστώ κι ελπίζω ν' ακούσω κι άλλες γνώμες
    Στέλιος

  4. #4
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    παρε ενα μεταχειρισμενο z750.τελος
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  5. #5
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    καλος ορισες και καλοταξιδο μην το σκευτεσε παρτο και αργοτερα βλεπεις οτι σου ειπε ο βασιλης τα σερβις του (θα σου πουν ποτε και τι) αν ειναι μεταχοιρισμενο να το πας πρωτα σε δικο σου μαστορα αν δεν εχεις ρωτα καποιον δικο σου αν ειναι καινουργιο ρωτα για το στρωσιμο (τιποτα το ιδιαιτερο)
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  6. #6
    Clueless
    Εγγραφή
    08/08/2007
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Mozart και Evi

    Evi, θα τα 'χω υπόψην μου..

    Mozart, είναι πολύ ωραία η Z750 αλλά όπως ήδη προανέφερα θέλω κάτι σε 125 κυβικά. Οτιδήποτε παραπάνω μου είναι (προσωπικά) περιττό. Πολύ απλά μ' αφήνει αδιάφορο το θέμα της ταχύτητας και της "δύναμης" γενικά .

  7. #7
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Προσωπικά, ειδικά για την δουλειά που το θέλεις, εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το CBF250 ή το YBR250.
    Πιστεύω ότι και τα δύο είναι πολύ καλύτερα για την χρήση που τα θέλεις. ΜΗΝ φοβηθείς τα παραπάνω κυβικά. Απλά δίνουν λίγη παραπάνω δύναμη που, να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ, θα την χρειαστείς πολύ συχνά: για να κινείσαι λίγο πιο άνετα σε μεγάλες λεωφόρους, για να βγεις και καμιά Αττική Οδό πιο εύκολα, αλλά, και γιατί όχι, και λίγο έξω από την πόλη (δεν λέω να πας Αθήνα-Αλεξανδρούπολη, αλλά κανά Σούνιο ή κανέναν Ωρωπό, ή άλλες τέτοιες κοντινές διαδρομές). Και οι δύο μοτοσυκλέτες είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ευκολοδήγητες, ελαφριές, φθηνές στην συντήρηση και πολύ πιο εύχρηστες και άνετες από το CBR: χαλαρή θέση οδήγησης, άνεση συνεπιβάτη, ευκολία στο φόρτωμα, μικρές έως μηδενικές ζημιές από χαζοπτώσεις, οικονομική συντήρηση.

    Πάνω απ' όλα ΜΗΝ φοβηθείς τον παραπάνω κυβισμό τους. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να σε ανησυχεί μια και δεν μιλάμε για θηρία δύναμης, αλλά απλές, καθημερινές, ελαφριές μοτοσυκλέτες ειδικά σχεδιασμένες για ΠΟΛΥ αρχάριους αναβάτες. Μετά από ένα δυο μήνες συμβίωσης μαζί τους (αν τελικά επιλέξεις κάτι τέτοιο) θα λες "καλά που δεν έκανα την μαλακία και πήρα 125άρι".

    Το κόστος απόκτησής του είναι βέβαια ένα θέμα... αλλά για αυτό εσύ ξέρεις καλύτερα. Πιστεύω πάντως ότι αξίζουν τα επιπλέον χρήματα.

    Αυτά από εμένα. Έναν πρώην κάτοχο CBF250...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    ......
    Θα συμφωνήσω πλήρως με τον συνάδελφο

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Clueless
    Εγγραφή
    08/08/2007
    Μηνύματα
    7
    Καλησπέρα npat και Cpt. Haddock

    Είναι (ΠΑΡΑ) πολύ ωραίες μηχανές αυτές που μου δείχνεις και χαίρομαι που μαθαίνω πως δεν είναι ανάγκη να είσαι expert στη μοτοκίνηση για να τις οδηγήσεις. Ίσως και να μου χρειάζεται παραπάνω δύναμη για τις περιπτώσεις που λες, αλλά σκέφτομαι αν είναι καλύτερο να έπαιρνα μια "μικρότερη" μηχανή, τουλάχιστον για να "μάθω" το οδήγημα, τους δρόμους, και το πως οδηγούν οι Έλληνες γενικά (είμαι απο Κύπρο), πριν κάνω μεγαλύτερα ταξίδια (έστω και σχετικά μόνο). Όχι τίποτε άλλο, απλά λυπάμαι τους άλλους που θα βρεθούν στον ίδιο δρόμο με κάποιον τόσο αρχάριο. Είμαι σίγουρος πως ξέρεις τι λες, και πως δεν είναι ΤΟΣΟ πιο δυνατή απλά επειδή ειναι 250cc, αλλά τα extra λεφτά που θα δώσω για να την πάρω (που εν πάση περιπτώσει δεν είναι και λίγα) σίγουρα δε θα πιάσουν τόπο ΤΩΡΑ. Ούτως ή άλλως το θεωρώ αναπόφευκτο πως κάποια στιγμή θα ΠΑΡΩ κάτι "μεγαλύτερο" ή πιο "δυνατό", απλά νομίζω πως δεν είναι η κατάλληλη στιγμή. Ξέρω πως σίγουρα θα 'ναι πολύ πιο εύκολο απ' ότι φαντάζομαι αλλά ακούω τόσα και τόσα, και δε θέλω να παίζω ούτε με τη ζωή μου, ούτε με των άλλων..

    Πάντως συγνώμη αν σας τα πρήζω, αλλά έχω την ανάγκη να τα συζητήσω αυτά με κάποιους που ξέρουν, παρά με την παρέα..

  10. #10
    μη μασας...

    Η όποια παραπάνω δύναμη των 250cc έναντι των 125 δεν είναι τόση που να σε τρομάξει αλλα είναι αρκετη για να μη σε κρεμάσει εκει που το μικρό θα αγκομαχάει.

    Για μένα το 125 ειναι πεταμένα λεφτα και 250αρια βρίσκεις ενα σωρο μεταχειρισμένα

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    δε τα πρηζεις σε κανεναν! οποιος θελει απαντα οποιος δε θελει παει παρακατω!

    παντως εχουν δικιο οι προλαλλησαντες απλως........μια και μονο κουβεντα τα cbf βγηκαν ζημιαρικα και αν απο τα 100 τα 10 δεν παθαν τιποτα τα 90 ειναι τεραστιος αρθ!και μην μου πειτε οχι!οπωτε αν αποφασισεις κατι τετοιο μονο καινουργιο
    ybr για αυτο δεν ξερω τιποτα!.

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  12. #12
    Φανταστικό μέλος Το avatar του/της Nrgman
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    263
    Αρχικά δημιουργήθηκε από henrygrey
    Καλησπέρα npat και Cpt. Haddock

    Είναι (ΠΑΡΑ) πολύ ωραίες μηχανές αυτές που μου δείχνεις και χαίρομαι που μαθαίνω πως δεν είναι ανάγκη να είσαι expert στη μοτοκίνηση για να τις οδηγήσεις. Ίσως και να μου χρειάζεται παραπάνω δύναμη για τις περιπτώσεις που λες, αλλά σκέφτομαι αν είναι καλύτερο να έπαιρνα μια "μικρότερη" μηχανή, τουλάχιστον για να "μάθω" το οδήγημα, τους δρόμους, και το πως οδηγούν οι Έλληνες γενικά (είμαι απο Κύπρο), πριν κάνω μεγαλύτερα ταξίδια (έστω και σχετικά μόνο). Όχι τίποτε άλλο, απλά λυπάμαι τους άλλους που θα βρεθούν στον ίδιο δρόμο με κάποιον τόσο αρχάριο. Είμαι σίγουρος πως ξέρεις τι λες, και πως δεν είναι ΤΟΣΟ πιο δυνατή απλά επειδή ειναι 250cc, αλλά τα extra λεφτά που θα δώσω για να την πάρω (που εν πάση περιπτώσει δεν είναι και λίγα) σίγουρα δε θα πιάσουν τόπο ΤΩΡΑ. Ούτως ή άλλως το θεωρώ αναπόφευκτο πως κάποια στιγμή θα ΠΑΡΩ κάτι "μεγαλύτερο" ή πιο "δυνατό", απλά νομίζω πως δεν είναι η κατάλληλη στιγμή. Ξέρω πως σίγουρα θα 'ναι πολύ πιο εύκολο απ' ότι φαντάζομαι αλλά ακούω τόσα και τόσα, και δε θέλω να παίζω ούτε με τη ζωή μου, ούτε με των άλλων..

    Πάντως συγνώμη αν σας τα πρήζω, αλλά έχω την ανάγκη να τα συζητήσω αυτά με κάποιους που ξέρουν, παρά με την παρέα..

    Αν δεν έχεις προβλημα με τα λεφτά . Και εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ενα 250 αφου δεν σε ενδιαφέρει η δύναμη και η ταχύτητα. Και μικρά ταξιδάκια θα μπορείς να κάνεις και μέσα στην πόλη θα πηγαίνεις άνετα.

    Πάντως μην φοβάσε τα μεγάλα κυβικά . Όλα είναι θέμα συνήθειας.
    Ειμαι και πάλι πολίτης ... γαμώτο.

  13. #13
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    μη μασας...

    Η όποια παραπάνω δύναμη των 250cc έναντι των 125 δεν είναι τόση που να σε τρομάξει αλλα είναι αρκετη για να μη σε κρεμάσει εκει που το μικρό θα αγκομαχάει.

    Για μένα το 125 ειναι πεταμένα λεφτα και 250αρια βρίσκεις ενα σωρο μεταχειρισμένα

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με την σειρά μου με τον πακετάνιο, και θα σου το ξαναπώ μια φορά: ΜΗΝ φοβάσαι τον κυβισμό και την δύναμη ενός 250. ΔΕΝ βάζει φωτιά στην άσφαλτο, ΔΕΝ είναι ανεξέλεγκτο, ΔΕΝ απαιτεί ειδική εμπειρία για να το οδηγήσεις. Όσο δύσκολο και απαιτητικό είναι ένα 125, άλλο τόσο είναι και ένα 250, χωρίς πρακτικά να υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορά στις απαιτήσεις τους από τον αναβάτη.

    Με βλέπεις να επιμένω τόσο γιατί είμαι σχεδόν ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δύο ΜΗΝΕΣ μετά την απόκτηση του 125---όταν του έχεις πάρει τον αέρα, και αφού σου έχει φύγει ο ψυχολογικός φόβος προς την μοτοσυκλέτα---θα δεις ότι οδηγικά δεν έχει ουσιαστικά καμία επιπλέον δυσκολία το 250. Θα αρχίσει τότε να σου φαίνεται λίγο, θα ψάχνεσε για αλλαγή, και θα βλαστημάς την στιγμή του δεν πήρες κάτι μεγαλύτερο. Επιπρόσθετα, ο χαρακτήρας και η μορφή των μοτοσυκλετών που σου πρότεινα τις κάνει πολύ πιο εύχρηστες και βολικές για καθημερινές μετακινήσεις απ' ότι το CBR το οποίο---ας μη λέμε ότι θέλουμε---ΔΕΝ φτιάχτηκε με γνώμονα την πρακτικότητα στις καθημερινές μετακινήσεις (*)---ενώ τα CBF και YBR φτιάχτηκαν ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτόν τον σκοπό.

    (*) Το CBR σχεδιάστηκε για τον πιτσιρικά που ονειρεύεται τον εαυτό να γυρνάει στις πίστες καβάλα σε σούπερσπορ, ντυμένος στα δέρματα, και ξύνοντας γόνατα, και από κάπου πρέπει να ξεκινήσει (**). Κάνει μόνο γι' αυτό? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, αλλά ο όλος σχεδιασμός του έχει επηρεαστεί από αυτήν την κατεύθυνση.

    (**) Ειδικά για την Ελλάδα, θα μπορούσε κάποιος να πει ότι φτιάχτηκε για τον πιτσιρικά που θα ήθελε να παρκάρει το άγριο σουπερσπορ μπροστά στην καφετέρια όπως κάνουν οι μεγαλύτεροί του νομίζοντας---οι τελευτάοι---ότι αυτό τους δίνει κάτι από την αίγλη αυτών που γυρνάν στις πίστες ντυμένοι στα δέρματα και ξύνοντας γόνατα... αλλά αυτό είναι ακόμη μια, πολύ μεγαλύτερη, ιστορία...

  14. #14
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    μια και μονο κουβεντα τα cbf βγηκαν ζημιαρικα και αν απο τα 100 τα 10 δεν παθαν τιποτα τα 90 ειναι τεραστιος αρθ!και μην μου πειτε οχι!
    Τα CBF γενικώς θεωρούνται τέρατα αξιοπιστίας, απλώς έχουν ένο-δυό ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ελαττωματάκια από την μάνα τους. Αυτά εμφανίζονται στο 100% και όχι στο 90% των μοτοσυκλετών. Τα ελαττωματάκια αυτά είναι απλώς λίγο σπαστικά στην αρχή, αλλά γρήγορα τα συνηθίζεις και μαθαίνεις να ζεις μαζί τους---οπωσδήποτε πάντως ΔΕΝ εξελίσσονται σε, ούτε αποτελούν, σοβαρά προβλήματα. Είναι αυτό που λέμε "έχουν χαρακτήρα" :rotflmao:

    Δεν επεκτείνομαι σε λεπτομέρειες για την ώρα.

  15. #15
    Stelio,

    eimoun k egw sxedon sthn idia katastash me esena (edw sthn agglia prin to diploma prepei na kaneis ena mikro test - k odhgeis 125)

    na mhn sta plilogo logw oikonomikwn tou kairou piga k peira ena 125 (scooter men alla 8a deeis meta den exei sxesei auto)

    eixa loipon to 125 gia kapou 4 mhnes - ston 2+mhna anagkastika na dwsw gia kanoniko diplwma ka8ws me to aplo test pou edwsa den mporousa na koubalw deutero atomo (k eprepe/h8ela na koubalaw thn kopelia mou).

    telos pantwn peira to diplwma (htan 5 meres entatika ma8hmata 8:00-17:00 panw se 500cc CBF)
    k mou kwlhse h psira k telika (afou peira k proagwgh) peira sto 5o mhna CBF600.

    ti 8elw na pw me ola auta (:a16: )??

    *me to 125 bare8ika grigora.. idiws ama exei deutero atomo apo pisw einai argo = epikundino
    *an egw mporesa k zw me anesh to CBF600 to CBF250 8a sou einai paixnidi!
    *den 3erw gia ra 250aria alla genika ta CBF einai gaidouria,eukola sto odhghma,treno sto dromo k aneta.

    Elpizw na se boh8hsa/mhn se kourasa.

    Panagiotis
    Panagiotis

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πληροφοριες-γνωμες για CBR 1100 XX Super Blackbird
    από sernodas2 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2011, 16:34
  2. γνώμες για Cbr 1000 2008 ?
    από SUBMARINE στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2009, 15:11
  3. γνώμες για cbr 600f pgm-fi
    από Panos82gr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2007, 23:41
  4. γνώμες για CBR 1000RR ?
    από chris_honda στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2007, 20:35
  5. γνώμες για CBR 600RR ?
    από lambco στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 11:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF