Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Spotάκι του Υ.Μ.Ε. για τη χρήση κράνους...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964

    Thumbs down Spotάκι του Υ.Μ.Ε. για τη χρήση κράνους...

    ...και ΜΟΝΟ!

    Το τηλεοπτικό spotάκι προωθεί τη χρήση κράνους οδηγώντας μοτοσικλέτα δείχνοντας ένα νέο ζευγάρι να ξεκινά τη βόλτα του φορώντας τα κράνη τους, ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ, ΒΕΡΜΟΥΔΕΣ και ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ!

    Συγχαρητήρια κ.κ. του Υ.Μ.Ε., συγχαρητήρια κ.κ. "ευαισθητοποιημένοι" για την ασφάλειά μας...

    Θα τα πούμε σε ένα μήνα...


  2. #2

    Thumbs down

    milame polu kseftiles oi ''anthrwpoi'' thomako!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    giati eseis re paidia pernete tin gomena,forontas daynese dermatines stoles me super botes klp. gia na pate mia volta.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  4. #4
    toulaxiston den vgainoume kai ekei eksw me sagionares kai sortsakia opws exei parei kai to mati mou pollous apo dautous

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    giati eseis re paidia pernete tin gomena,forontas daynese dermatines stoles me super botes klp. gia na pate mia volta.
    Έχει διαφορά τι κάνει ο κάθε ιδιώτης και το μήνυμα που πάει να περάσει η ίδια η πολιτεία. Σαφώς απαιτούμε μεγαλύτερη σοβαρότητα και υπευθυνότητα από τη δεύτερη.

    Μηδενική ανοχή στο κράτος!

  6. #6
    εμένα μου άρεσε αυτό με την μπύρα , ήταν πολύ έξυπνο !!

  7. #7
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    giati eseis re paidia pernete tin gomena,forontas daynese dermatines stoles me super botes klp. gia na pate mia volta.
    Τώρα που το λες.....Ήρθε πρίν από 2-3 βδομάδες περίπου εδώ στον Πόρο ο φίλος μου ο Trooper με το Fazer του.
    Ήρθε για μερικές ώρες για να γνωρίσει τον φίλτατο iriniaa.Κι είχε καύσωνα.Και ο Γιώργος δερμάτινα...μαύρα,χειμωνάτικα δερμάτινα,κράνος γάντια και μπότες.
    Και οδήγησε στίς πιο βασανιστικές ώρες ίσως.....έντεκα με μία το μεσημέρι.

    Είχε λοιώσει αλλά έτσι έπρεπε να γίνει,έτσι έχει μάθει.Και καλά κάνει και μπράβο του!!Κι αν είχε και τη γυναίκα του μαζί,θα φορούσε κι αυτή τη στολή της.

    Έτσι είναι φίλε μου!
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  8. #8
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824

    Re: Spotάκι του Υ.Μ.Ε. για τη χρήση κράνους...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    ...και ΜΟΝΟ!

    Το τηλεοπτικό spotάκι προωθεί τη χρήση κράνους οδηγώντας μοτοσικλέτα δείχνοντας ένα νέο ζευγάρι να ξεκινά τη βόλτα του φορώντας τα κράνη τους, ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ, ΒΕΡΜΟΥΔΕΣ και ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ!

    Συγχαρητήρια κ.κ. του Υ.Μ.Ε., συγχαρητήρια κ.κ. "ευαισθητοποιημένοι" για την ασφάλειά μας...

    Θα τα πούμε σε ένα μήνα...


    Κοίτα, όλα είναι θέμα χρημάτων και προτεραιοτήτων...

    Δεν ασχολείται κανένας, αλλά αφού χρεόνουν 300άρες για κράνος, πρέπει να δείξουν και ένα υποτυπόδες έργο που αφορά στην ενημέρωση των πολιτών "και καλά"(δε νομίζω να πιστεύει κανείς πως το σποτάκι έγινε για την ασφάλεια των μοτοσικλετιστών....). Επειδή όπως είπα όμως δεν ασχολούνται, δεν πέφτει και πολύ χρήμα...γι' αυτό και το σποτάκι είναι για το πέος.

    Αν έπεφτε το σωστό χρήμα, θα μπορούσε να ήταν σαν τις διαφημίσεις της Q ή της Vodafone...αλλά πάλι, στην Ελλάδα ζούμε...οπότε και ευχαριστημένοι να είμαστε...

    Πάντως διαλέξανε ωραίο μηχανάκι
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  9. #9
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    διπλοποστιά
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  10. #10

    Re: Spotάκι του Υ.Μ.Ε. για τη χρήση κράνους...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Το τηλεοπτικό spotάκι προωθεί τη χρήση κράνους οδηγώντας μοτοσικλέτα δείχνοντας ένα νέο ζευγάρι να ξεκινά τη βόλτα του φορώντας τα κράνη τους, ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ, ΒΕΡΜΟΥΔΕΣ και ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ!
    Ας φοράνε κράνος τουλάχιστον ρε Θωμά...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Ηλια και εγω αυτης της αποψης ημουν μεχρι τωρα, αλλα εκατσα και το σκεφτηκα λιγο και κατεληξα στο οτι αν ειναι να φορας κρανος με σαγιοναρα και σορτσακι τοτε ειναι σχεδον δωρον αδωρον.

    Το θεμα ειναι ο αναβατης να ειναι συνειδητοποιημενος σχετικα με την ασφαλεια του σαν ΣΥΝΟΛΟ. Δηλαδη, μπουφαν φοραμε για να προστατεψουμε σωμα + δερμα, γαντια για προστασια των χεριων, παντελονι για τα ποδια, κλπ κλπ.
    Αν δεν το εχει κανει συνειδηση το θεμα προστασια, και βαζει ενα κρανος ενω κατα τα αλλα ειναι με ενα μαγιο (το εχω δει αυτο) τοτε τι να κανει και το καημενο το κρανος; Σε μια ενδεχομενη πτωση μπορει το κεφαλι να γλυτωσει αλλα το υπολοιπο σωμα οχι...

    Η ολα η τιποτα. + _ :o
    Νίκος
    Open Horizons

  12. #12
    Απ'το τίποτα καλή κι Παναγιώτενα.

    (είναι τουλάχιστον μια αρχή)
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Υποτίθεται πως οι καμπάνιες αυτούς του είδους στοχεύουν στην καλλιέργεια συνείδησης και ανάπτυξης της οδηγικής μας παιδείας...

    Το συγκεκριμένο spot εμένα προσωπικά μου λέει "φόρα ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κράνος για να μη φας κλήση" και όχι "εξοπλίσου σωστά για να προστατευθείς σε μια κακιά στιγμή"...

    Όλα εμπίπτουν στην ίδια λογική απουσίας προδιαγραφών για τα κράνη, ΜΗ επιβολής προστίμου αν φοράς μια κατσαρόλα με κορδονάκι κάτω από το σαγόνι, κλπ...

    Γι' αυτό και θα ξαναδώ τον τύπο που είδα το Σάββατο στην Ποσειδώνος να κυκλοφορεί το μηχανάκι του φορώντας ένα "καρπούζι" των ? 20,00 στο κεφάλι και τη βερμούδα του: ΜΟΝΟ αυτά, ούτε σιαγιονάρες ούτε τίποτα...

    Κι αυτό με θλίβει γιατί θα ξενυχτήσουν κι άλλες μανάδες στο προσκεφάλι των παιδιών τους στις εντατικές εγκαυμάτων, με εκνευρίζει γιατί το κόστος των ηλίθιων αυτών εγχειρημάτων το πληρώνω ΚΑΙ εγώ, με πληγώνει γιατί αποδεικνύουμε συνεχώς πως είμαστε μια χώρα της επιφάνειας και όχι της ουσίας...

    Και ως γνωστόν, στην επιφάνεια τα σκατά επιπλέουν...


  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Υποτίθεται πως οι καμπάνιες αυτούς του είδους στοχεύουν στην καλλιέργεια συνείδησης και ανάπτυξης της οδηγικής μας παιδείας...
    Με την καμία...

    Στοχεύουν στη τυπική εκπλήρωση των ελάχιστων υπόχρεώσεων του κράτους και τίποτε άλλο...

    Το κράνος είναι το βασικότερο για την αποφυγή θανατηφόρων κακώσεων. Απο εκεί και πέρα, οι κορντούρες τα δέρματα κλπ θα προστατέψουν απο τις εκδορές αλλα τα κατάγματα δεν είναι σίγουρο οτι τα γλυτώνεις...

    Παραδείγματα, πολλά κοντά μας... Καίτοι σωστά ντυμένοι δεν το απέφυγαν: Alximistis, after, sotpag

    Απο εκεί και πέρα, την - όποια- οδηγική παιδεία την αποκτούμε μόνοι μας, βλέποντας τους γνωστούς μας, τους εν δρόμω συναδέλφους κλπ. Με γελιέστε οτι σε αυτό το ζήτημα είμαστε πολύ καλύτερα απο ότι πριν 20 χρόνια....

    Για ρωτήστε κανέναν παλιότερο μοτ/στη τι σχέση είχε με κράνη, κορντούρες, δέρματα και τέτοια.

    Θυμάμαι την απάντηση του πατέρα μου όταν τον είχα ρωτήσει για κράνος:

    "Κράνος φορούσες;"
    "Το είχα μαζί μου"

    Τέλος, εγώ πολλάκις εντός πόλης όταν κυκλοφορώ, φοράω μονο τα απαραίτητα ( ), δλδ κράνος-γάντια και μπουφάν όταν δεν κάνει πολλή ζέστη. Όταν βγω παραέξω είμαι προβλεπόμενος, αλλα μέσα στην πόλη, όχι. Προτιμώ να απολαμβανω καποια πράγματα, within a certain degree of calculated risk παρά να είμαι κλεισμενος στο κουκούλι απο κορντούρα με την "ψευδαίσθηση" της ασφάλειας. Άποψή μου, δεν οφείλει (και δεν πρέπει) κανένας να την ακολουθήσει.

    Και μη νομίζετε οτι στο εξωτερικό στις εντός πόλεων μετακινήσεις φοράνε κάτι περισσότερο απο ενα jet κρανος...

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ...
    Το ξέρω ρε Ηλία...

    Αυτές οι καμπάνιες είναι στα πλαίσια των "Ενεργειών Δημοσιότητας και Προώθησης" κάποιας σύμβασης Δημοσίου όπου ο Ανάδοχος θέλει να ελαχιστοποιήσει το κόστος και η Αναθέτουσα Αρχή γράφει στα παλιά της τα παπούτσια...

    Το ότι μπορεί να υποστούμε ένα σοβαρό τραυματισμό ακόμα και αν είμαστε πλήρως εξοπλισμένοι δεν το αμφισβητεί κανένας, τα παραδείγματα δυστυχώς είναι πολλά...

    Παρ' όλα αυτά ο εξοπλισμός (πέραν του κράνους) μας προστατεύει και θεωρώ πως πρέπει να προωθείται η χρήση του...

    Τέλος πάντων, είδα κάτι και με εκνεύρισε, γι' αυτό και το έγραψα...

    Υ.Γ. Αυτά περί "παλιών" μοτοσικλετιστών τα παραβλέπω... Προχωράμε μπροστά...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF