Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Αθήνα - λίμνη Πλαστήρα - Μετέωρα - Πτολεμαΐδα, 14 Αυγούστου 2007

  1. #1

    Αθήνα - λίμνη Πλαστήρα - Μετέωρα - Πτολεμαΐδα, 14 Αυγούστου 2007

    Το τηλέφωνο είχε χτυπήσει κάπου στα μέσα Ιουλίου και το νέο μου ήρθε κάπως … περίεργα! Ο Χρήστος, κολλητός από το πολυτεχνείο, παντρεύεται 15 Αυγούστου…
    - «να σΕ πω μΛκ, κανόνισε μλκ να ρθείς ε?»

    Στην Πτολεμαϊδα?
    15 Αυγούστου?
    Ρε δεν πάμε καλαααά … Σε παραλίες πάει ο κόσμος ωρέ γκαρντάση! Σε νησιά και σε θάλασσες!

    Έλα όμως που ήθελα να είμαι εκεί! το γάμο του φίλου που περάσαμε μαζί γαμάτες στιγμές τα φοιτητικά μας χρόνια – και με κουμπάρο τον άλλο σύντεκνο και κολλητό συμφοιτητή – ε, δεν θα τον έχανα, πόσο μάλλον τώρα πια που συναντήσεις με αυτή τη παρέα γίνονται μια φορά το χρόνο… και αν…

    Φυσικά και ΔΕΝ θα πήγαινα από εθνική αλλά από επαρχιακό, και με μια ματιά στο χάρτη βλέπω δυο σημεία ενδιαφέροντος. Λίμνη Πλαστήρα και Μετέωρα. Τέλεια! Μια … ευθεία είναι να πας πάνω…εχμ,, λέμε τώρα… :wacko:
    Λαμία – Δομοκός – Καρδίτσα – Μητρόπολη – Γύρος λμνης Πλαστήρα – Τρίκαλα - Καλαμπάκα – Μετέωρα – Γρεβενά και από εγνατία Κοζάνη και άφιξη Πτολεμαϊδα.

    Έτσι, αυτό που τις μέρες μετά το τηλεφώνημα μου φάνταζε αγκαρία επειδή θα μου έκοβε την ξάπλα στη μέση, τελικά μου έφτιαχνε τη διάθεση γιατί είχα μπροστά μου μια ευκαιρία να κάνω 1000 χλμ πήγαινε έλα από διαδρομές που δεν τις είχα ξανακάνει. Και τελευταία στιγμή εμφανίστηκε και ο Στέλιος από Κρήτη… πάμε παρέα…

  2. #2
    13 Αυγούστου
    Το Pegaso είναι έτοιμο, μόλις δέχτηκε τα φρέσκα λαδάκια του και ένα τσεκάρισμα γενικό, αλλά παραμένει σκονισμένο από τους δρόμους της Ικαρίας την οποία άφησα πίσω μόλις χτες, χωρίς να την χορτάσω είναι η αλήθεια.

    14 Αυγούστου, 9 το πρωί
    Αφήνουμε πίσω τα διόδια , …
    Στη Λαμία εγκαταλείπουμε τη βαρετή εθνική και από εκεί κατεύθυνση για Δομοκό και μετά Καρδίτσα. Στο στροφιλίκι του Δομοκού ξεσαλώσαμε … λιγάκι! (…εντάξει, αρκετά, αλλά το δρόμο δεν τον ήξερα οπότε με μέτρο… )

    Στη Mητρόπολη κάνουμε μια στάση σε ένα φούρνο για να πάρουμε κάτι να δροσιστούμε και να φάμε. Ο μπάρμπας που είχε το φουρνο, καμιά 60αριά χρονών, και με τον οποίο πιάσαμε τη κουβέντα μας λέει
    - «έχει πέσει πολύ η στάθμη της λίμνης, παίρνουν όλο το νερό οι Λαρισαίοι για να ποτίσουν τον κάμπο…».
    Μετά, η κουβέντα γυρνά στις μοτο, και μας πετάει :
    «το βλέπω αυτόν τον, πως το λένε, τον ντόκτορ, το βαλεντίνο, πςςςςς… «έχει και γιος μου μια, μεγάλη, χαγιααα… μπέσα?, χουγια…βούσα?»
    - «Χαγιαμπούσα»
    - «ναι, ναι αυτή! Μεγάλη!»

    Χαιρετήσαμε και συνεχίσαμε …
    Τη λίμνη τη προσεγγίσαμε από τη μονή κορωνής, και το κύκλο τον κάναμε από εκεί και δεξίοστροφα (όπως βλέπεις το χάρτη)

  3. #3

  4. #4
    Φωτό: ο Στέλιος στο δρόμο που ανεβαίνει από μητρόπολη προς μονή κορωνής


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf1048-a-web.jpg 
Προβολές:	513 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	99863

  5. #5
    Φωτό: Πλέον έχουμε μπεί στο δρόμο που κάνει το κύκλο της λίμνης. Η διαδρομή σε μεγάλο μέρος της είναι μέσα στο πράσινο και έτσι εμείς ανακουφιζόμαστε επιτέλους καθώς η θερμοκρασία εκεί είναι χαμηλότερη, τη στιγμή που «εξω» είχε 33ο C (και θα ανέβαινε και άλλο)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf1049-a-web.jpg 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	99864

  6. #6

  7. #7

  8. #8
    Φωτό : όπου βρίσκαμε χώμα, μπαίναμε… να τα σκονίσουμε και λίγο! Εντάξει, χωματόδρομοι για πλάκα, πάνε και street άνετα και γρήγορα …


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_9069-web.jpg 
Προβολές:	495 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	99870

  9. #9

  10. #10

  11. #11
    Φωτό: εννοείται πως σε κάποια σημεία η θέα σε αποστομώνει. Πράσινο, βουνό επιβλητικό, και υγρό στοιχείο (πρέπει να πάρω ευρυγώνιο… )


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf1059-web.jpg 
Προβολές:	480 
Μέγεθος:	91,8 KB 
ID:	99874

  12. #12
    Φωτό:… «εντάξει? Τράβηξες?...πάμεεεε…» :wacko:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_9087-a-web.jpg 
Προβολές:	476 
Μέγεθος:	90,1 KB 
ID:	99876

  13. #13
    Φωτό:…από εκεί πάνω θαρρείς πως βλέπεις όλο τον κάμπο . Η σκιά του δένδρου ήταν θησαυρός, η ώρα είχε πάει 2 και η θερμοκρασία έφτανε τους 35ο C


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_9088-web.jpg 
Προβολές:	472 
Μέγεθος:	97,9 KB 
ID:	99877

  14. #14
    Φωτό : και φτάσαμε στο φράγμα της λίμνης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf1074-web.jpg 
Προβολές:	467 
Μέγεθος:	91,5 KB 
ID:	99878

  15. #15

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF