Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: ΤΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΕ V-strom 650 κ7.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135

    Angry ΤΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΕ V-strom 650 κ7.

    Προσφατα μου εμφανίστηκε ενας πάρα πολύ εκνευριστικός θόρυβος απο το ταμπλο ακριβώς στο σημειο που "κουμπώνει" η βαση των οργάνων με την βαση στίριξής της ζελατίνας.Γινεταί ιδιαίτερα δυνατός απο τις 5,000 μεχρι τις 6,000 στροφές.Αν πιέσω τα πλαστικά της βασης των οργάνων ή αμα τραβίξω την ζελατίνα με το χέρι προς το μέρος μου ο θόρυβος σταματα!

    Έσφιξα ολες τις βιδες στα φέαρινγκ,στην μάσκα,στην ζελατίνα και την βάση της αλλά τιποτα ο θόρυβος παραμένει και μαλιστα τις τελευταίες 2 μέρες έγινε δυνατότερος!!

    Αν καποιός έχει το ίδιο πρόβλημα ή έχει ακουσει κατι παρόμοιο ας με βοηθήσει!!!Please!

  2. #2

    Re: ΤΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΕ V-strom 650 κ7.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από snatch
    Προσφατα μου εμφανίστηκε ενας πάρα πολύ εκνευριστικός θόρυβος απο το ταμπλο ακριβώς στο σημειο που "κουμπώνει" η βαση των οργάνων με την βαση στίριξής της ζελατίνας.Γινεταί ιδιαίτερα δυνατός απο τις 5,000 μεχρι τις 6,000 στροφές.Αν πιέσω τα πλαστικά της βασης των οργάνων ή αμα τραβίξω την ζελατίνα με το χέρι προς το μέρος μου ο θόρυβος σταματα!

    Πριν απο λίγο καιρο επισκεύασα την μηχανή απο πτώση που μου προκάλεσε ενας άσχετος καθώς παρκαρε το αμάξι του.Την χτύπησε και την έριξε κάτω ο άθλιος!!!Τέλος πάντων,άλλαξα δεξί φέαρινγκ και κάτω μάσκα(αυτή που ενώνει τα 2 φέαρινγκ μεταξύ τους).Μπορει να φταίει η κακή τοποθετησή τους???

    Έσφιξα ολες τις βιδες στα φέαρινγκ,στην μάσκα,στην ζελατίνα και την βάση της αλλά τιποτα ο θόρυβος παραμένει και μαλιστα τις τελευταίες 2 μέρες έγινε δυνατότερος!!

    Αν καποιός έχει το ίδιο πρόβλημα ή έχει ακουσει κατι παρόμοιο ας με βοηθήσει!!!Please!
    Το τρίξιμο είναι από το ταμπλό ή από τα κάγκελα; (αν έχεις)
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  3. #3
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317
    Το τριξιμο ειναι σιγουρα απο τα πλαστικα που συγκρατουν τη ζελατινα στη θεση της.
    Ειναι γνωστο "προβλημα"
    Το σφιξιμο δε βοηθα και πολυ μιας και υστερα απο λιγο διαστημα ξεσγιγγει και παλι
    Καποιος σε παλιοτερο θεμα ειχε ποσταρει μια λυση. Ειχε βαλει δυο κομματια λαστιχο διατομης U (δεν ξερω πως αλλιως να το πω). Μαλιστα εχει βαλει και φωτο στο θεμα...
    Αν δε βαριεσαι το ψαχνεις - το δοκιμαζεις - ξεχνας τριξιματα
    wasting space via Architecture

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Φίλε respect το τρίξιμο δεν είναι από τα κάγκελα, το έχω καρατσεκάρει.Στην αρχή ετσι νομιζα κι εγώ αλλα ειναι απο το δέσιμο στα πλαστικά του ταμπλό και της βάσης της ζελατίνας.

    Kakofonixx πολύ καλή ιδέα αυτη με τα λάστιχα!Ελπίζω το παληκάρι που το είχε κάνει το post αυτό να μου δώσει τα φώτα του!

    Ευχαριστω πολυ!

  5. #5

  6. #6
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=6
    α! εσυ το ειχες ποσταρει??
    wasting space via Architecture

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
    Το τριξιμο ειναι σιγουρα απο τα πλαστικα που συγκρατουν τη ζελατινα στη θεση της.
    Ειναι γνωστο "προβλημα"
    Το σφιξιμο δε βοηθα και πολυ μιας και υστερα απο λιγο διαστημα ξεσγιγγει και παλι
    Καποιος σε παλιοτερο θεμα ειχε ποσταρει μια λυση. Ειχε βαλει δυο κομματια λαστιχο διατομης U (δεν ξερω πως αλλιως να το πω). Μαλιστα εχει βαλει και φωτο στο θεμα...
    Αν δε βαριεσαι το ψαχνεις - το δοκιμαζεις - ξεχνας τριξιματα

    με δυο μικρα λαστιχακια κατω απο τα πλαστικα που συκρατουν την ζελατινα λυνεται το προβλημα!


  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Respect ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,αλλά το προβλημα μου δεν προέρχεται απο τις 2 λεπτές βάσεις στο μπροστά μερος της ζελατίνας.Ο θορυβος σε εμένα προέρχεται απο το σημείο που κουμπώνει το ταμπλό με τα όργανα, στην βάση "πίσω" απο την ζελατίνα.Βρίσκεται ακριβώς πανω απο τα όργανα οπου φαινεται καθαρά η κατα μήκος ένωση των δυο πλαστικών μερών.

    Γύρω στις 6,000 στροφές συντονίζεται τόσο πολύ που νομίζω οτι στο τελος θα σπάσει ενα απο τα 2 πλαστικα!!

    Help someone!

  9. #9
    Που εννοείς; Εδώ που δείχνω με κόκκινο;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tamplo.jpg 
Προβολές:	658 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	100103
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Ακριβώς εκεί ρε φιλε!Ακριβώς εκει!
    Τι στο διάολο μπορεί να το προκαλεί τωρα αυτό???
    Υπάρχουν 2 κλιπσάκια τα οποία ενώνουν την βάση του ταμπλό με την κεντρική μάσκα μπρόστα.Βρισκονται στις επάνω γωνίες δεξια και αριστερά της βάσης του ταμπλό.
    Λες να καουν αυτά την δουλειά?Αν και τα πίεσα προς τα μέσα και δείχνουν να είναι καλά κουμπωμένα!

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από snatch
    Ακριβώς εκεί ρε φιλε!Ακριβώς εκει!
    Τι στο διάολο μπορεί να το προκαλεί τωρα αυτό???
    Υπάρχουν 2 κλιπσάκια τα οποία ενώνουν την βάση του ταμπλό με την κεντρική μάσκα μπρόστα.Βρισκονται στις επάνω γωνίες δεξια και αριστερά της βάσης του ταμπλό.
    Λες να καουν αυτά την δουλειά?Αν και τα πίεσα προς τα μέσα και δείχνουν να είναι καλά κουμπωμένα!
    Οι allen γύρω - γύρω από τη μάσκα είναι καλά βιδωμένες;

    Μήπως εσωτερικά υπάρχει κάτι που δε κούμπωσε σωστά όταν στο έδεσαν;

    Αν όλα είναι σωστά η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να το ξαναλύσεις και από μέσα να το περάσεις με αυτή τη σιλικόνη που έλεγα στο άλλο post.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Οι allen γύρω - γύρω από τη μάσκα είναι καλά βιδωμένες;

    Μήπως εσωτερικά υπάρχει κάτι που δε κούμπωσε σωστά όταν στο έδεσαν;

    Αν όλα είναι σωστά η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να το ξαναλύσεις και από μέσα να το περάσεις με αυτή τη σιλικόνη που έλεγα στο άλλο post.
    +1 και απο εμενα!

    επίσης μήπως το εχει δει πολυ ηλιος και εχουν ανηξει εκει λιγο τα πλαστικα?

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Ναι τις allen βίδες τις έχω σφίξει όλες πολύ καλά!
    Μάλλον θα το λύσω και θα δω μήπως δεν εχει κουμπώσει καλά κανένα clip εσωτερικά.

    Ευχαριστώ πολύ πάντως παιδιά για το ενδιαφέρον.Ελπίζω να καταφέρω να το φτιάξω το ριμάδι γιατι έχει αρχίσει και μου την δίνει πολύ!!!

  14. #14
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281
    Το ίδιο πρόβλημα έχει βγάλει και το δικό μου στρομάκι εδώ και κανα 2μηνο...η αλήθεια είναι πως ενώ κάποιεςφορές μου τη δίνει, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό. τώρα που έμαθα ποσο εύκολη είναι η λύση, θα το διορθώσω...

    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Το πήγα στον Τερζή να το δει και το παλικάρι πριν καν του πω σε ποιό σημείο τρίζει, μου το έδειξε ο ίδιος!!!
    Μου είπε οτι το παθαίνουν πολλά strom και παλιά και καινούργια!Αυτός εχει φτιαξει πολλά και ειπε οτι βάζει εσωτερικά λίγο αφρολέξ.

    Οι κραδασμοί προέρχονται απο το κούμπωμα εσωτερικά.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF