Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Σβησίματα ... V-strom Dl 650 2005

  1. #1

    Σβησίματα ... V-strom Dl 650 2005

    Γεια και χαρά σε όλους καταρχήν... όποιος ξέρει κάτι και μπορεί, ας βοηθήσει.

    'Εχουμε και λέμε :
    VSTROM 650 '05. 31.000χλμ και όλα αρκετά απροβλημάτιστα μέχρι τώρα τουλάχιστον.

    Τον τελευταίο χρόνο μου έκανε το παρακάτω αρκετές φορές:
    Μετά από παρατεταμένη οδήγηση με 120-150χλμ για περίπου 1 ώρα, σταματόντας π.χ φτάνοντας σε κάποια διόδια, στο κλείσιμο του γκαζιού => Νο ρελαντί ...σβήσιμο. Στη συνέχεια αν δεν το αφήσω να ηρεμήσει, και θελήσω να ξεκινήσω αμέσως θέλει ξεκίνημα με γκάζια για να μην σβήνει. Αυτό έγινε 1 φορά σε κάποια κάπου στο Μάρτιο και τώρα στο ταξίδι των διακοπών 3-4 φορές...

    Από ότι συζήτησα με αρκετούς, μηχανικούς αλλά και μη, οι περισσότεροι καταλήγουν στο ότι μάλλον είναι φίλτρο βενζίνης. Άλλη ιδέα που έπεσε η πεταλούδα εισαγωγής του καυσίμου, stv (??? αν θυμάμαι καλά, μπορεί και να το λέω λάθος).
    Το φίλτρο δυστυχώς είναι υπερβολικά ακριβό ~200 €!!!

    Ξέρει κανένας αν παίρνει καθάρισμα το φίλτρο και πως ? Έχω δεί ότι στο service manual υπάρχει η διαδικασία αυτή. Απο την άλλη σε αρκετές συζητήσεις (???) μου είπαν ότι το φίλτρο δεν σηκώνει καθάρισμα !!!

    Τι να πιστέψω.

    Καμία ιδέα. ???

    Ευχαριστώ προκαταβολικά...
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Μπορει να θελουν καθρισμα κ τα μπεκ..

    το φιλτρο δεν ειναι διαφανες να φαινεται αν εχει μαζεψει βρωμα?

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
    Μπορει να θελουν καθρισμα κ τα μπεκ..

    το φιλτρο δεν ειναι διαφανες να φαινεται αν εχει μαζεψει βρωμα?
    To "φίλτρο βενζίνης" είναι ένα μεγάλο εξάρτημα που απο ότι έμαθα στην vstrom ενσωματώνει και τον ρυθμιστή πίεσης καυσιμου. Δεν είναι διαφανές δυστυχώς....
    Τα μπεκ επίσης είναι ένα θέμα που μου ακούγεται λογικό, αλλά λέω αν είναι τα μπεκ τότε δεν θα έπρεπε να είχα συνέχεια τέτοιες δυσλειτουργίες στην λειτουργία του κινητήρα μου και όχι μόνο κατόπιν παρατεταμένης χρήσης στα σχετικά ψηλά.

    Ένα άλλο ακόμα που ειπώθηκε και ξέχασα να πώ νωρίτερα είναι μήπως έχει "λερωθεί" η κεφαλή του αισθητήρα "λ", σωστό πιθανα και αυτό.

    Όπως και να χει ευχαριστώ για την ιδέα με τα μπεκ.
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Τι να πω ειναι παρα πολλα στην μεση...
    αρχισε απο το συστημα τροφοδοσιας που ειναι και το πιο προφανες...
    αλλαξε ή καθαρισε το φιλτρο, καθαρισε μπεκ κ βλεπεις...

    μηπως το ρελαντι ειναι χαμηλα ρυθμισμενο και με 100σαλ σηκωμα δεν εχεις προβλημα?

  5. #5
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    28/01/2006
    Μηνύματα
    560
    V Strom 650 K5 με 34000 χλμ και σχεδόν το ίδιο πρόβλημα.

    Δεν προχώρησα σε καμία επισκευή, αλλαγή κτλ γιατί όλα τα συνεργεία ήταν πολύ θεωρητικά στο τι μπορεί να είναι και δεν είχα καμία διάθεση να πληρώνω κερατιάτικα

    Έτσι αφού το έκανε 4-5 φορές και είδε οτι δεν του δίνω σημασία, βαρέθηκε και δεν το ξανάκανε

  6. #6
    εχω βαρεθει να σας το λεω!

    ρυθμιστε πεταλουδες και θα εισαστε οκ και αφηστε τα ολα τα αλλα τα θεωρητικα!

  7. #7
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    28/01/2006
    Μηνύματα
    560
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    εχω βαρεθει να σας το λεω!

    ρυθμιστε πεταλουδες και θα εισαστε οκ και αφηστε τα ολα τα αλλα τα θεωρητικα!

    Καμία σχέση Κώστα, άλλο πράγμα τελείως το συγκεκριμένο

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
    Καμία σχέση Κώστα, άλλο πράγμα τελείως το συγκεκριμένο

    και ο respect τα ιδια ελεγε!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
    V Strom 650 K5 με 34000 χλμ και σχεδόν το ίδιο πρόβλημα.

    Δεν προχώρησα σε καμία επισκευή, αλλαγή κτλ γιατί όλα τα συνεργεία ήταν πολύ θεωρητικά στο τι μπορεί να είναι και δεν είχα καμία διάθεση να πληρώνω κερατιάτικα

    Έτσι αφού το έκανε 4-5 φορές και είδε οτι δεν του δίνω σημασία, βαρέθηκε και δεν το ξανάκανε
    Χμμ σε βαρέθηκε θες να πείς...........

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  10. #10
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    28/01/2006
    Μηνύματα
    560
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    και ο respect τα ιδια ελεγε!

    Κώστα στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μιλάμε για κάποιο σκάσιμο και σβήσιμο.

    Οταν είσαι πορεία αρχίζεις και νιώθεις ότι η μηχανή δεν έχει δύναμη και δεν τραβάει, αν σταματήσεις ή πατήσεις τον συμπλέκτη και αφήσεις να πέσουν οι στροφές ή μηχανή σβήνει, ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΕΛΑΝΤΙ παίρνει αμέσως αλλά σβήνει αν δεν παίζεις το γκάζι.

    Αν κλείσεις τον διακόπτη και τον ξανανοίξεις, η μηχανή μετά δουλεύει κανονικότατα και εδώ είναι το περίεργο

    Δεν ανάβει κανένας κωδικός βλάβης, το κάνει όποτε του έρθει, σε άσχετες στιγμές, με βενζίνη από διαφορετικά βενζινάδικα και το μόνο κοινό που υπάρχει οπότε το έχει κάνει είναι οτι έχει προηγηθεί οδήγηση περίπου μιας ώρας με σταθερό γκάζι και ταχύτητες 120-140.

    Βγάλτε εσείς άκρη

    Α, και οι πεταλούδες είναι μια χαρά ρυθμισμένες

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
    Κώστα στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μιλάμε για κάποιο σκάσιμο και σβήσιμο.

    Οταν είσαι πορεία αρχίζεις και νιώθεις ότι η μηχανή δεν έχει δύναμη και δεν τραβάει, αν σταματήσεις ή πατήσεις τον συμπλέκτη και αφήσεις να πέσουν οι στροφές ή μηχανή σβήνει, ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΕΛΑΝΤΙ παίρνει αμέσως αλλά σβήνει αν δεν παίζεις το γκάζι.

    Αν κλείσεις τον διακόπτη και τον ξανανοίξεις, η μηχανή μετά δουλεύει κανονικότατα και εδώ είναι το περίεργο

    Δεν ανάβει κανένας κωδικός βλάβης, το κάνει όποτε του έρθει, σε άσχετες στιγμές, με βενζίνη από διαφορετικά βενζινάδικα και το μόνο κοινό που υπάρχει οπότε το έχει κάνει είναι οτι έχει προηγηθεί οδήγηση περίπου μιας ώρας με σταθερό γκάζι και ταχύτητες 120-140.

    Βγάλτε εσείς άκρη

    Α, και οι πεταλούδες είναι μια χαρά ρυθμισμένες

    καλά τότε άλλαξα γνώμη..........




    τρόμπα βενζίνης!!!



  12. #12
    Παιδιά διαβάστε και αυτό εδώ ξανά.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=26030
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  13. #13

    Ωραία δέσαμε...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Παιδιά διαβάστε και αυτό εδώ ξανά.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=26030
    O φίλος μας στο σχετικό post τα λέει ακριβώς όπως μου συνέβησαν. Ούτε το μηχανάκι μου να οδηγούσε. Δηλαδή η πρόταση είναι "σώματα ψεκασμού" απο ότι καταλαβαίνω. Σωστά ?

    Ε εκεί θα αρχίσουν τα γέλια, αν είναι αυτό διότι όταν το Μάρτιο, που ή μηχανή ήταν εντος εγγύησης, και παραπονιόμουν στο μηχανικό μου για σβήσίματα, μου έλεγε βενζίνες κλπ. Τώρα που είναι εκτός έτσι και μου πεί ιστορίες για ευρώ κλπ, θα γελάσουμε πάρα πολύ...

    Όπως και να έχει, ευχαριστώ ξανά όλους σας για τις ιδέες και τις γνώμες σας.
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  14. #14
    Στη περίπτωση που είναι αυτό τελικά, μήπως υπάρχει η δυνατότητα να καταργήσεις τη πεταλούδα; Καμιά 700+€ ίσως σε πειράξουν στο στομάχι..

    Έχω διαβάσει πως γίνονται τέτοια πράγματα (αφαίρεση) με τι διαφορά πως υποτίθεται μετά θα είναι πιο ξερόγκαζο.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    kala pantos 200€ gia filtro kaysimou den stixizei oute se f16 na ala3eis!
    Min trelathoume,apla to filtro malon tha vriskete mesa sto ntepozito,kai einai ligo perissoteri douleia.
    Tin trompa mporeis na tin testareis...vres to service manual kai psaxto.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF