Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Κερκίνη-Δράμα-Καβάλα-Ξάνθη-Πλατάνα

  1. #1
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252

    Talking Κερκίνη-Δράμα-Καβάλα-Ξάνθη-Πλατάνα

    Επιστρέψαμε από τις διακοπές, ξεπακετάραμε, "κατεβάσαμε" τις φωτό και τα βίντεο από την ψηφιακή και είπαμε να γράψουμε ένα πετυχημένο summer story

    Τα πράγματα έχουν ως εξής. Εδώ και καιρό λέω με την καλή μου να οργανώσουμε ένα ταξίδι στην Ευρώπη με την μηχανή. Πολλά τα χλμ, πολύ ώρα στη μηχανή ίσως να είναι κούραση. Εμένα δεν με νοιάζει αυτό. Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια (άσε που και να κουραζόμουν δεν θα έβγαζα άχνα μπροστά στην καλή μου) το θέμα όμως είναι με την Ισμ. Δεν λέω ευχαριστώ τον Θεό που βρήκα μια κοπέλα που δεν λέει όχι στην μηχανή. Κατα καιρούς έχουμε κάνει αρκετές διαδρομές αλλά μέχρι φέτος τίποτα "μεγάλο".

    Αφού λοιπόν σκεφτόμαστε το εξωτερικό είπα μήπως φέτος κάνουμε την πρόβα τζενεράλε (να δούμε και τις αντοχές μας - της Ισμ βασικά γιατί εγώ αντέχω όπως είπα) και να κάνουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπές εξ' ολοκλήρου με την μηχανή.

    Προετοιμασία

    Η προετοιμασία σχετική σύντομη. Την διαδρομή την έχω κάνει πολλές φορές οπότε από θέμα χρόνων, δρόμων κτλ είμασταν ΟΚ. Η μηχανή "σερβιρισμένη", τα γκάτζετ μας έτοιμα από τον χειμώνα (κράνη-μπουφάν-παντελόνια-μπότες-γάντια-ζώνες-tank bag-mp3) το μόνο που ήθελα να κάνω είναι να πάρω τις πλαϊνές βαλίτσες και να αλλάξω την ζελατίνα στο trans με αυτή την "ταξιδιάρικη". Οι επιλογές μου άριστες!!!

    Παρένθεση 1: Όποιος κάνει ταξίδια με την καλή του θα πρέπει να προμηθευτεί τουλάχιστον σαμάρια... Πήγα, παρέδωσα την βαλίτσα της και είπα "αυτή έχεις, αυτή μπορούμε να κουβαλήσουμε" και καθάρισα.

    Κράτησα εγώ την άλλη πλαϊνή, βάλαμε και στην τρίτη ό,τι δεν χώραγε στις άλλες (αδιάβροχα, φαρμακείο κτλ), στο tank bag τα τσαντάκια μας και ξεκινήσαμε.

    Παρένθεση 2: Η "ψηλή" ζελατίνα έβγαλε το κάθε της σεντ. Μου "έδωσε" 20 με 30 χλμ επιπλέον χωρίς αέρα και στροβιλισμούς.

    Day 1

    Αθήνα - Καστανούσα Σερρών και Λίμνη Κερκίνη

    Η πρώτη μέρα εγερτήριο στις 5.30 (ΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ)!!! Κατά τις 7 ξεκινήσαμε. Πρώτη στάση Λεβέντης. Δεύτερη στάση Τέμπη Goody's και μάσα. Στροφή για Ευζώνους (πριν την Σαλόνικα) και τρίτη στάση κοντά στο Πολύκαστρο Κιλκίς. 3 το μεσημέρι είμασταν στους φίλους στην Καστανούσα Σερρών (κοντά στην Ροδόπολη). Ρηλάξ, και το απογευματάκι ξεκινήσαμε για την Λίμνη Κερκίνη (http://www.go4.gr/article.asp?catid=3319). Ενώ υπάρχουν αρκετά σημεία στα οποία μπορείς να βγεις στη Λίμνη εμείς επιλέξαμε (το ήξερα εγώ) το σημείο που σε βγάζει στα αναχώματα όπου είχε γυριστεί και μια ταινία του Αγγελόπουλου. Οι ντόπιοι θα σας πουν ότι τα σκηνικά που υπήρχαν στη Λίμνη δεν υπάρχουν πια (και έτσι είναι) αλλά νομίζω ότι είναι το καλύτερο κομμάτι για να επισκεφθείς την Λίμνη.

    Day 2

    Από Κερκίνη για Δράμα

    Πρωινό ξύπνημα, καφέ κτλ και κατά τις 12 ξεκινήσαμε από την Καστανούσα για την Δράμα και συγκεκριμένα για το θρυλικό χωριό (το δικό μου) Πύργοι Δράμας (http://www.pyrgoi-drama.eu/index.php?lang=gr).
    Διαδρομή πανέμορφη παράλληλα με το Μπέλες και τα ελληνοβουλγαρικά-Σκοπιανά (φυσικά) σύνορα. Σιδηρόκαστρο, Σέρρες, Αλιστράτη και τσουπ βγήκαμε στον Κάμπο της Δράμας. Στάση στο κλασσικό κιόσκι όπου βλέπεις πανοραμικά τον κάμπο και βουρ για το χωριό.

    Day 3

    Σπήλαιο Αγγίτη (Μααρά)

    Εγώ καφεδάκι στην Προσοτσάνη (κεφαλοχώρι της περιοχής και δήμος) η Ισμ στο Σπήλαιο των Πηγών του Αγγίτη Ποταμού ή για τους ντόπιους σπήλαιο Μααρά.

    Day 4

    Καβάλα

    Η Καβάλα (για κάποιον που ζει στην Αθήνα) δεν απέχει πολύ από την Δράμα. Κανά 30λέπτο δρόμος. Έτσι το απόγευμα αποφασίσαμε να πάμε για καφέ αλλά και να δω τον "Ισπανό", έναν φίλο μου μόνιμο κάτοικο Ισπανίας. Πέρασμα από το χωριό του Ζαγοράκη (Λυδία), το βαπτηστήριο της Λυδίας (αν θυμάμαι καλά η πρώτη Χριστιανή που βαπτίστηκε από τον Απ. Παύλο στην Ελλάδα - και την Ευρώπη), κολλητά ο αρχαιολογικός χώρος των Φιλίππων (ευτυχώς που κουρέψανε αυτους τους θάμνους), διασταύρωση Σταυρού και τσουπ Εγματία. Το θέαμα όπως κατεβαίνεις για να μπεις Καβάλα ΦΟΒΕΡΟ! Αξίζει να σταματήσετε στα πάρκιν που υπάρχουνε εκεί για τις απαραίτητες αναμνηστικές φωτογραφίες.

    Μπήκαμε στην πόλη και βουρ για την παλιά της πόλη. Παναγία, σπίτι Μεχμέτ Αλί και επίσκεψη στον κολλητό.

    Day 5

    Δράμα - Ξάνθη

    Πάλι πρωινό ξύπνημα καβάλα τη μηχανή και φύγαμε για Ξάνθη (http://www.go4.gr/article.asp?catid=3316). ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΠΑΛΙΟ" ΔΡΟΜΟ!!!!! Μπόλικο πράσινο και στροφή για το Υδροηλεκτρικό Φράγμα της ΔΕΗ στον Θησαυρό. Φανταστικό τοπίο. Φωτογραφίες κτλ και πορεία για Ξάνθη. Ενώ λοιπόν είσαι στα βουνά (μόλις περνάς την διασταύρωση του Εχινου) κι ενώ έχεις υπολογίσει τα χλμ και λες "μα έπρεπε να έχω φτάσει στην Ξάνθη" ΤΣΟΥΠ πίσω από την στροφή η Ξάνθη στο πιάτο σου.

    Βόλτα στην Ξάνθη -παλιά πόλη-, καφεδάκι, γλυκό και επιστροφή. Αυτή την φορά από την Εγνατία. Ξάνθη-Καβάλα-Δράμα.

    Day 6

    Δράμα - Πλατάνα (Ευβοίας)

    Ήρθε η ώρα να αφήσουμε την Β. Ελλάδα και να πάρουμε τον κατήφορο. Προορισμός η Πλατάνα (http://www.youtube.com/watch?v=97P0tO-mkWY) ένα χωριό λίγο πριν (2 χλμ) την παραλία της Κύμης στην Κεντρική Εύβοια. Φόρτωμα το Τρανς και πάμε τον κατήφορο. Μετά από κανά 7-8 ώρο φτάνουμε Πλατάνα. Ξεκούραση και έξω για καφέ. Στο Vanilia, ένα νέο μαγαζί με πετρα μέσα έξω, μοντέρνο και πάνω στο κύμα. Αν ρωτήσετε κανα ντόπιο για το vanilia και δεν το ξέρει πείτε του να σας πει για το μαγαζί του "καρία". Μετά τον καφέ φαί στον Κουτέλο και το βράδυ βόλτα.

    Κάπως έτσι πέρασαν οι δυο βδομάδες άδεια.

    ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0516.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	53,0 KB 
ID:	100356

  2. #2
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Κερκίνη 1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0443.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	30,6 KB 
ID:	100357

  3. #3
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Κερκίνη 2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0438.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	71,1 KB 
ID:	100358

  4. #4
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Κερκίνη 3


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0444.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	43,8 KB 
ID:	100359

  5. #5
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Κερκίνη 4


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0451.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	31,8 KB 
ID:	100360

  6. #6
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Κερκίνη 5


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0468.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	100361

  7. #7
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Κερκίνη 6


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0482.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	90,3 KB 
ID:	100362

  8. #8
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Από Αλιστράτη για Δράμα (στο κιόσκι)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0514.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	54,3 KB 
ID:	100363

  9. #9
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Μααράς (έξω από το σπήλαιο αφού μέσα δεν βγάζεις φωτό -τουλάχιστον με φλας) 1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0650.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	93,4 KB 
ID:	100364

  10. #10
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Μααράς (έξω από το σπήλαιο αφού μέσα δεν βγάζεις φωτό -τουλάχιστον με φλας) 2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0654.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	87,0 KB 
ID:	100365

  11. #11
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Μααράς (έξω από το σπήλαιο αφού μέσα δεν βγάζεις φωτό -τουλάχιστον με φλας) 3


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0681.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	74,6 KB 
ID:	100366

  12. #12
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Μααράς (έξω από το σπήλαιο - να 'μαι κι εγώ!!! ) 4


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0688.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	63,9 KB 
ID:	100367

  13. #13
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Καβάλα 1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0541.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	35,6 KB 
ID:	100368

  14. #14
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Καβάλα 2 (από την παλιά πόλη)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0579.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	31,2 KB 
ID:	100369

  15. #15
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Νέστος 1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_0777.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	56,7 KB 
ID:	100370

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF